WSA: Niełatwo uzyskać prawo do renty rodzinnej w trybie wyjątkowym

Emerytury i renty

Prawo do renty rodzinnej w drodze wyjątku nie zależy wyłącznie od trudnej sytuacji wnioskodawcy - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Przypomniał, że świadczenie w drodze wyjątku nie może być uznane za świadczenie socjalne przyznawane wyłącznie według potrzeb związanych z trudną sytuacją materialną strony.

30.12.2020

SN: Nie było dokumentacji, oddalona skarga nadzwyczajna w sprawie renty wojskowej

Emerytury i renty BHP Ubezpieczenia społeczne

Jeśli wypadek doznany w trakcie służby wojskowej nie znalazł potwierdzenia w dokumentacji medycznej, to nie można uznać, że żołnierzowi należy się renta wojskowa - stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Uznała, więc że skarga Prokuratora Generalnego nie jest zasadna, a zaskarżone orzeczenie nie narusza zasad państwa prawnego.

15.12.2020

SN: Macierzyństwo chronione przez państwo, ale nie wtedy, gdy matka obchodzi prawo

Ubezpieczenia społeczne

Skarga nadzwyczajna nie może być oparta na polemice z ustaleniami faktycznymi poczynionymi w skarżonym orzeczeniu oraz negowaniu przeprowadzonych w postępowaniu dowodów, pomimo że zostały one przeprowadzone z zachowaniem stosownych uregulowań procesowych - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i oddaliła skargę Prokuratora Generalnego.

10.12.2020

SN: Urlop po porodzie jest obowiązkowy

Ubezpieczenia społeczne

W wyjątkowej sytuacji podjęcie pracy przez kobietę w okresie podstawowego urlopu macierzyńskiego nie znosi ani prawa do urlopu macierzyńskiego ani prawa do odpowiadającego mu zasiłku. Wyłączenie tego prawa musiałoby być wyraźne w ustawie i mogłoby być wątpliwe konstytucyjnie, ze względu na inne prawa kobiet - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.

08.12.2020

SN: Pracownicy delegowani nie mogą zostać bez żadnego ubezpieczenia z powodu fałszerstwa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Cofnięcie zaświadczenia A1 wydanego dla pracowników delegowanych do Belgii w okolicznościach nieuprawniających do jego wystawienia jest możliwe w każdym czasie, jeżeli okaże się, że nie zostały spełnione – wynikające z rozporządzeń unijnych - warunki do jego wydania. Ale ZUS musi wcześniej wyczerpać tryb współpracy z instytucją ubezpieczeniową innego państwa - orzekł Sąd Najwyższy

02.12.2020

TSUE: Dyrektywa o delegowanych pracownikach ma zastosowanie do transportu drogowego

Prawo pracy Prawo unijne

Dyrektywa dotycząca delegowania pracowników ma zastosowanie do transnarodowego świadczenia usług w sektorze transportu drogowego. Ma ona bowiem, co do zasady, zastosowanie do każdego transnarodowego świadczenia usług obejmującego delegowanie pracowników, niezależnie od danego sektora gospodarki – orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

01.12.2020

SN: Składki ZUS od tłumaczy zależą od treści umowy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Tłumaczenia umów i korespondencji wykonane jako umowa o dzieło nie mieszczą się w granicach przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustalających obowiązkowe i dobrowolne tytuły podlegania ubezpieczeniom społecznym. Z kolei działalność tłumaczy realizowana w ramach świadczenia usług stanowi tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym.

01.12.2020

SA: KRUS mógł żądać zwrotu nienależnie wypłaconych świadczeń

Emerytury i renty

Wnioskodawca powinien zwrócić nienależnie pobrane świadczenie, mimo że informował organ rentowy o zmianie sytuacji swojej rodziny. Z przepisów wynika, że taki obowiązek istnieje nawet jeśli wnioskodawca zawiadamiał organ rentowy o zaistnieniu okoliczności rzutujących na prawo do świadczeń - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

30.11.2020

Praca niewolnicza za 7 euro za godzinę albo kara umowna. Sąd - niedopuszczalne

Prawo cywilne Domowe finanse

Ograniczenie prawa do wypowiedzenia umowy zlecenia z ważnych powodów jest dopuszczalne. Nie może jednak prowadzić do wyłączenia tego uprawnienia - orzekł Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim rozpatrując sprawę Polaka zaangażowanego do pracy w niemieckim gospodarstwie rolnym. A tak byłoby, gdyby każdorazowo o ich istnieniu decydował zlecający.

26.11.2020

WSA: Skierowanie kierowcy na badania lekarskie wymaga dysponowania miarodajnymi dowodami

Prawo pracy

Organy zgodnie uznały, że kierowca powinien być poddany badaniu lekarskiemu w celu weryfikacji istnienia lub braku przeciwskazań do kierowania pojazdami. Decyzje zapadły w oparciu o opinię sporządzoną w innej sprawie. Z dowodu tego nie wynika jednak, by kierowca stanowił zagrożenie w ruchu drogowym. Decyzje nie mogły zatem się ostać - orzekł WSA w Gdańsku.

24.11.2020

SA: Język migowy nie jest zrozumiały dla większości społeczeństwa

Ubezpieczenia społeczne

ZUS bezzasadnie odmówił przyznania wnioskodawczyni renty socjalnej - należało przyjąć, że jest ona osobą całkowicie niezdolną do pracy. Z uwagi na swoje schorzenia nie jest w stanie komunikować się z potencjalnym pracodawcą i z innymi osobami. Może posługiwać się wyłącznie językiem migowym, co uniemożliwia wykonywanie przez nią pracy - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

21.11.2020

SO: Prezes krzyczy i grozi zwolnieniem, ale to nie powód, by wypłacić mu pieniądze

Prawo pracy Finanse

Kasjer, który wbrew wewnętrznym regulacjom wypłacił prezesowi z kasy spółki pieniądze, działał na szkodę spółki. Ta mogła go więc zwolnić dyscyplinarnie, pod warunkiem, że wiedział o ich obowiązywaniu i treści - orzekł Sąd Okręgowy w Koszalinie i przyznał odszkodowanie bezprawnie zwolnionemu pracownikowi.

20.11.2020

TSUE: Zasada równości nie przeszkadza ustanowieniu urlopu tylko dla ochrony matek

Ubezpieczenia społeczne

W krajowym układzie zbiorowym pracy można zastrzec dodatkowy urlop macierzyński jedynie dla matek. Należy jednak wykazać, że ten dodatkowy urlop ma na celu ochronę pracownic zarówno w odniesieniu do skutków ciąży, jak i w odniesieniu do macierzyństwa – orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

18.11.2020

SO: Faktycznie dyscyplinarka, ale w świadectwie pracy może być co innego

Prawo pracy

Uwzględnienie prośby pracownika o zmianę trybu rozwiązania umowy w sposób dorozumiany cofa wcześniejsze oświadczenie pracodawcy. Pracownik wyraża natomiast w ten sposób swoją zgodę na taki skutek - orzekł Sąd Okręgowy w Krośnie. Choćby wprost nie została ona wyrażona.

18.11.2020

SN: Czas pracy aktora jest uzależniony od repertuaru teatru

Prawo pracy

Czas pracy aktora był powiązany z repertuarem teatru w danym miesiącu i w całym sezonie artystycznym. Nie można więc uznać, że pozostawał on w gotowości do pracy także w czasie, w którym nie był obsadzony sztukach. Tym samym nie można wliczać do jego czasu pracy każdej chwili, w której pozostawał w stałej gotowości do świadczenia pracy - orzekł Sąd Najwyższy.

16.11.2020

NSA: Świadczenie na dziecko pobiera ojciec we Francji, bo ma tam firmę

Prawo rodzinne Ubezpieczenia społeczne

Bezrobotna matka noworodka mieszkająca w Polsce nie uzyskała świadczenia rodzicielskiego w Polsce, gdyż ojciec był zarejestrowany we Francji jako przedsiębiorca. Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny, nie ma tu znaczenia fakt, że nie miał zleceń i nic nie zarobił, a do tego pieniędzy nie odebrał.

13.11.2020

NSA: Pracodawca nie opłaci składek na emeryturę pomostową dla pielęgniarki OIOM-u

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne

Określenie wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace o szczególnym charakterze należy do zadań pracodawcy. Jeśli zajmowane przez pielęgniarkę stanowisko się w nim nie znalazło, to inspekcja pracy nie może nakazać wpisania jej do ewidencji pracowników, za których przewidziany jest obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

30.10.2020