TSUE: Tylko jedna kara za brak wykresówek z tachografu z kilku dni

Prawo pracy Prawo europejskie

Kierowcy pojazdów ciężarowych, autokarów i autobusów, którzy podczas kontroli nie przedstawiają wykresówek tachografu dotyczących dnia kontroli i 28 poprzednich dni, podlegają jednej karze, niezależnie od liczby brakujących wykresówek. Zasada ustawowej określoności czynów zabronionych i kar, w myśl której obywatele muszą być w stanie określić zachowania grożące pociągnięciem do odpowiedzialności

24.03.2021

Sąd: Pocałunki przez kraty ukarane wydaleniem ze służby

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ze względu na dobro służby więziennej nie może być przyzwolenia na pozasłużbowe kontakty funkcjonariuszy z osadzonymi. A wymierzenie kary wydalenia ze służby jest adekwatne do zagrożenia i mieści się w ramach prewencji ogólnej - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi. - Postawa i zachowanie obwinionej, jak prowadzenie korespondencji i pocałunki, naruszało ustalony porządek i bezpieczeństwo jednostki - dodał sąd.

20.03.2021

WSA: Bez wnikliwych ustaleń nie można odmówić informacji o wynagrodzeniach

Administracja publiczna Prawo pracy

Komisja okręgowa związku zawodowego starała się o informacje na temat wynagrodzeń i awansów pracowników inspekcji pracy. Organy jednak odmawiały lub zawężały zakres przekazanych informacji. Niestety nie szły za tym odpowiednie i wnikliwe ustalenia co do kręgu pracowników objętych wnioskiem oraz charakteru wykonywanej przez nich pracy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił więc sporne decyzje.

17.03.2021

Obniżenie emerytur funkcjonariuszy PRL już w 228 przypadkach niesłuszne

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił już 228 skarg na 25,5 tys. , które wpłynęły w sprawie obniżonych emerytur byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa PRL. Ponad 9,4 tys. spraw zostało już rozpatrzonych. Stołeczny sąd oddalił jedno odwołanie od decyzji. Jednocześnie 11 tys. 804 spraw jest zawieszonych w związku z postępowaniem, które wszczęto przed Trybunałem Konstytucyjnym.

10.03.2021

TSUE: Dyżur pozazakładowy to nie zawsze czas pracy

Prawo pracy Prawo europejskie

Okres dyżuru pozazakładowego stanowi w całości czas pracy tylko wtedy, gdy nałożone na pracownika ograniczenia bardzo znacząco wpływają na jego zdolność do zarządzania w tym okresie czasem wolnym. Trudności organizacyjne, jakie okres dyżuru może spowodować dla pracownika, będące konsekwencją czynników naturalnych lub jego swobodnego wyboru, są bez znaczenia

10.03.2021

SN: Do odszkodowania za okres pozostawania bez pracy można wliczyć 13-tki

Administracja publiczna Prawo pracy

Utrata wyższego stanowiska przez zatrudnionego w urzędzie państwowym powinna się łączyć z dalszym zatrudnieniem według ustawy o służbie cywilnej. Do wynagrodzenia i odszkodowania za okresy pozostawania bez pracy należy też wliczać tzw. 13 pensję - taki jest sens wyroku, który zapadł w Sądzie Najwyższym. Powodem była ambasador tytularna zatrudniona w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

05.03.2021

SN: Umowa o pracę nieważna, jeśli prezes spółki był skazany za fałszerstwo dokumentu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki

Prawomocne skazanie za przestępstwo wykluczyło zatrudnienie skarżącego jako prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zawarta umowa o pracę okazała się więc nieważna. Skarżący nie mógł być też objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Nie zdołał podważyć wydanych w sprawie wyroków - orzekł Sąd Najwyższy.

03.03.2021

TSUE: Prawo do urlopu rodzicielskiego nie może zależeć od zatrudnienia w chwili narodzin lub przysposobienia dziecka

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Państwo członkowskie nie może uzależnić prawa do urlopu rodzicielskiego od wymogu, by rodzic był zatrudniony w chwili narodzin lub przysposobienia dziecka. Może jednak wymagać, by rodzic był nieprzerwanie zatrudniony przez okres co najmniej dwunastu miesięcy bezpośrednio przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

01.03.2021

Sąd: Była funkcjonariuszka zwróci odprawę, bo została powołana do wojska

Prawo pracy

Zwolnionej funkcjonariuszce Służby Granicznej przysługuje odprawa pieniężna. Jeśli jednak bezpośrednio po tym została przyjęta do wojska, to nie dostanie żadnych pieniędzy. Kętrzyński sąd uznał, że świadczenie nie przysługuje także w sytuacji, gdy przyjęcie do wojska miało miejsce jeszcze przed zwolnieniem. To, że stanowisko objęła dopiero jakiś czas po odejściu z dotychczasowej służby, jest bez znaczenia.

27.02.2021

WSA: Trzeba ocenić celowość ściągania zaległych składek od osoby bez majątku i pracy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS powinien dokładnie sprawdzić, czy egzekucja nieopłaconych składek będzie skuteczna, z jakich praw majątkowych można ją prowadzić, jakie są prognozy jej efektywności i związane z nią koszty. Organ powinien mieć też na uwadze, czy postępowanie nie doprowadzi wnioskodawcy i jego rodziny do ruiny. Szczególnie, że osoba ta praktycznie nie posiadała żadnego majątku i nie pracowała.

18.02.2021

TSUE: Przepisy ograniczające dostęp do pracy portowej nie mogą być oparte na dyskryminacyjnych kryteriach

Prawo pracy Prawo europejskie

Ustawa zastrzegająca możliwość wykonywania pracy portowej na rzecz uznanych pracowników może być zgodna z prawem UE, jeżeli celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa w strefach portowych i zapobieganie wypadkom przy pracy. Jednak udział w uznawaniu pracowników portowych komitetu administracyjnego, złożonego po równo z członków wyznaczanych przez organizacje: pracodawców i pracowników, nie jest ani niezbędny,

16.02.2021

Strasburg: Ciąża to nie powód, by uznać umowę o pracę za fikcyjną

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Odmówienie ciężarnej kobiecie prawa do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego z tego powodu, iż rozpoczęła zatrudnienie w trakcie trwania procedury zapłodnienia in vitro, stanowiło dyskryminację i naruszenie prawa do poszanowania mienia skarżącej - uznał w wydanym w czwartek orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka.

05.02.2021

Kłamstwem naraził firmę na lockdown i za to stracił pracę. Sąd uznał rację pracodawcy

Prawo pracy Koronawirus

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z 29 stycznia 2021 roku oddalił apelację Piotra G., który walczył przed sądem o odszkodowanie za niezgodne z prawem, jak twierdził, zwolnienie dyscyplinarne. Sąd uznał, że pracodawca nie ma obowiązku tolerowania umyślnego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracownika, a tym bardziej sytuacji, w której pracownik ten go okłamuje.

04.02.2021

Izba Pracy SN odpowie, czy ZUS może skontrolować składki kobiet w ciąży

Ubezpieczenia społeczne

Deklarowanie wysokiej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przez kobiety prowadzące działalność gospodarczą i rodzące dzieci może prowadzić do wniosku, że z założenia wynik finansowy jest nieistotny, a jedynym celem jest uzyskanie wysokich świadczeń - stwierdził sąd okręgowy. Ale zapytał Sąd Najwyższy, czy ZUS może w tej sytuacji weryfikować wypłacone kwoty.

04.02.2021

NSA: Praca kierowcy w wojsku nie narusza wolności religii

Prawo pracy BHP

Do naruszenia wolności sumienia i religii nie dochodzi w każdej sytuacji konfliktu przekonań z obowiązkiem nałożonym przez prawo - orzekł NSA. Podkreślił, że służba zastępcza w czasie pokoju w postaci kierowania pojazdami to co innego niż obowiązek obrony z bronią w ręku. Prawo do odmowy działania sprzecznego z własnym sumieniem nie jest bezwzględne i musi być zgodne z ustawami krajowymi - dodał.

30.01.2021

WSA: Nie każdy majątek zaspokoi należności wobec ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS odmówił umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek. Wskazywał, że zobowiązana ma samochód i nieruchomość. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach zaznaczył jednak, że nie każdy majątek nadaje się do tego, aby przeprowadzić z niego egzekucję. Należy bowiem rozważyć skuteczność postępowania oraz czy nie dojdzie do ruiny finansowej i życiowej dłużnika.

28.01.2021

Unijne prawo zakazuje dyskryminacji wewnątrz grupy pracowników z niepełnosprawnością

Prawo pracy HR Prawo europejskie

Pracodawca podjął decyzję o przyznaniu dodatku do wynagrodzenia dla pracowników, którzy po określonej dacie przedłożą mu orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność. Rozwiązanie to mogło definitywnie uniemożliwić spełnienie tego warunku przez pracowników, którzy zrobili to już wcześniej. Sytuacja ta może stanowić przejaw niedozwolonej dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

27.01.2021

SN odrzuca skargi w sprawie wynagrodzeń za dyżury w szpitalu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ustalając wynagrodzenie lekarza lub pielęgniarki, którzy podpisali umowy na dodatkowe dyżury w macierzystym szpitalu, powinno się zsumować wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej z wynagrodzeniem ze stosunku pracy - taka jest linia orzecznicza Sądu Najwyższego Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wszystkie te umowy są finansowane z pieniędzy publicznych.

26.01.2021