Dyskryminacja w NIK - skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego bez rozpoznania

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Sąd Najwyższy odrzucił skargę nadzwyczajną w sprawie nierówności w wynagradzaniu pracownika w Najwyższej Izbie Kontroli. Odrzucenie wynikało z przyczyn formalnych - niedopuszczalności wniesienia, bez rozpoznania merytorycznego. Prokurator zarzucił sądom powszechnym rażące naruszenie podstawowych praw i wolności człowieka.

02.07.2020

SO: Spółka wodna nie odpowiada na zasadzie ryzyka

Prawo pracy BHP

Choć spółka wodna używa w swojej działalności koparek i sprzętu spalinowego nie można uznać jej za przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody. Nie odpowiada więc za wypadek pracownika na zasadzie ryzyka. Potwierdził to Sąd Okręgowy w Łodzi.

30.06.2020

NSA: Szukanie przyczyn choroby zawodowej można ograniczyć do ostatniego pracodawcy

BHP Opieka zdrowotna

Choroba zawodowa pojawiła się u pracownika siedem lat po jego zatrudnieniu. Nie było więc podstaw, aby sprawdzać, czy u poprzedniego pracodawcy wykonywał pracę w warunkach narażenia zawodowego. Szczególnie, że nie wykazano, że cierpiał wówczas na zespół cieśni w obrębie nadgarstka. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

26.06.2020

NSA: Nie korzystał z pomocy społecznej, więc może spłacić zadłużenie

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wnioskodawca zwrócił się o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Prośbę uzasadnił trudną sytuacją materialną i zdrowotną. ZUS odmówił, a sądy administracyjne utrzymały to rozstrzygnięcie w mocy. Uznał, że skoro wnioskodawca nie korzystał z pomocy społecznej, to jego sytuacja nie była na tyle trudna, aby spłata zadłużenia pozbawiła jego rodzinę środków do życia.

24.06.2020

WSA: Brak laboratorium nie uzasadnia nierzetelnej oceny narażenia zawodowego

BHP

Kierowca ciężarówki przez wiele lat pracy był narażony na hałas. Stwierdzony u niego niedosłuch spełniał kryteria choroby zawodowej. Sanepid jej jednak nie stwierdził. Rozstrzygnięcie to zostało uchylone przez WSA w Kielcach, który uznał wydane decyzje za przedwczesne, ponieważ nie opracowano prawidłowej oceny narażenia zawodowego.

23.06.2020

NSA: Nie każda służba w PRL-u obniża wysokość świadczenia

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Nie każda służba państwowa automatycznie wiąże się z zaangażowaniem w realizowanie zadań i funkcji charakterystycznych dla ustroju państwa totalitarnego. Konieczne jest bowiem ustalenie istoty służby, ponieważ może się okazać, że zastosowanie przepisów o obniżeniu świadczeń będzie wyłączone z mocy prawa. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

22.06.2020

SN odpowie czy więzień może złożyć pozew o wynagrodzenie od zakładu

Prawo pracy

Izba Pracy i Spraw Społecznych Sądu Najwyższego rozstrzygnie jaki jest charakter prawny roszczenia o ustalenie stosunku pracy i wynagrodzenie dochodzonego przez skazanego skierowanego do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności. W czasie rozpatrywanie sprawy sąd powziął wątpliwość czy jest to sprawa cywilna.

17.06.2020

WSA: Policjant bez dodatkowego urlopu za służbę w smogu

Policja Prawo pracy

Policjant ubiegał się o dodatkowy urlop za pełnienie służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał jednak, że przebywanie na powietrzu i narażenie na smog w okresach zimowych, nie jest wystarczającym uzasadnieniem. Szczególnie, że zachowano półroczną przerwę w ekspozycji na czynnik szkodliwy.

14.06.2020

NSA: Służba w policji bez znaczenia przy żołnierskiej odprawie

Policja Prawo pracy

Kwestię odpraw żołnierzy reguluje w sposób całościowy ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Jej art. 94 ust. 1-3 nie określa, że okres służby w Policji powinien zostać wzięty pod uwagę przy ustaleniu prawa do odprawy żołnierza zawodowego - uznał Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną.

09.06.2020

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop policjanta nie jest i nie będzie wliczony do stażu pracy

Emerytury i renty

Sądy administracyjne nakazują komendantom policji wypłacanie funkcjonariuszom przechodzącym na emeryturę zaległego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Jednak przy wyliczeniu wysokości emerytury tego ekwiwalentu nie wlicza się do podstawy stażu pracy. Nie ma takiej regulacji nawet w projekcie ustawy przygotowywanej przez MSWiA, który realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed dwóch lat.

03.06.2020

Komendanci policji bezczynni wobec wniosków o ekwiwalent za urlop

Kierownictwo policji ma problem z wypłatą ekwiwalentów za niewykorzystany urlop dla swoich funkcjonariuszy zwolnionych ze służby. Sądy administracyjne wydały już w tym roku kilkanaście wyroków stwierdzających przewlekłość postępowania w tych sprawach, a także zobowiązujących komendantów do rozpoznania wniosków.

28.05.2020

NSA: Pełnomocnik na czas urlopu niezbędny niczym paszport

Domowe finanse

Urlop poza miejscem zamieszkania nie jest dostatecznym uzasadnieniem wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Trzeba jeszcze wykazać, że nie byłoby tam możliwe odebranie przesyłki z urzędu względnie inne przeszkody stanęły na drodze do ustanowienia pełnomocnika - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

23.05.2020

WSA: Dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości to konieczność

Środowisko Prawo pracy BHP

Inspektor pracy słusznie uznał, że pracownicy spalarni nie mają właściwego zabezpieczenia chroniącego przed upadkiem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, że zagrażało im niebezpieczeństwo i konieczne było wydanie przez inspektora nakazu w celu zapewnienia ochrony pracującym na wysokości.

22.05.2020

SN: Odszkodowanie dla spółki za szkody spowodowane przez dyrektora

Prawo pracy Spółki

Standardy odpowiedzialności dyrektora, członka zarządu są wyższe od przeciętnego pracownika z tego względu, że ocena bezprawności zachowania i winy jest tu surowsza - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że umowa o wynagrodzenie między nim a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego, inaczej jest nieważna.

11.05.2020

SN: Nagroda jubileuszowa należy się według korzystniejszego układu zbiorowego

Prawo pracy

Po 39 latach pracy w spółce powódce przysługiwała nagroda jubileuszowa z tytułu łącznego stażu pracy u skarżącego pracodawcy oraz okresu zatrudnienia w zależnej od skarżącego - orzekł Sąd Najwyższy i oddalił skargę kasacyjną zakładu pracy. Sąd dodał przy tym, że skarżący miał obowiązek stosowania korzystniejszych dla powódki postanowień zawartych w zakładowym układzie pracy.

05.05.2020

WSA: Status bezrobotnego daje prawa i obowiązki

Prawo pracy

Rejestracja osoby bezrobotnej jest dobrowolna, ale musi ona podporządkować się wymogom, jakie przewiduje ustawa, jeśli chce korzystać się z przewidzianych w niej możliwości pomocy. Musi być gotowy na przyjęcie oferowanej pracy, albo nie może być zarejestrowany jako osoba bezrobotna i powinien poszukiwać pracy we własnym zakresie.

25.04.2020

TSUE: Homofobiczna wypowiedź pracodawcy może być uznana za zapowiedź dyskryminacji

Prawo pracy Prawo unijne

Homofobiczne oświadczenia stanowią dyskryminację w dziedzinie zatrudnienia i pracy, jeżeli są składane przez osobę, która może być postrzegana jako mająca decydujący wpływ na politykę rekrutacyjną danego pracodawcy - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że w takim przypadku możliwe jest dochodzenie odszkodowania posiada stowarzyszenie

23.04.2020

WSA: Termin na udzielenie informacji związkowi zawodowemu zależy od trybu

Prawo pracy Zawody medyczne RODO

Związek zawodowy zwrócił się do pracodawcy o udzielenie informacji w trybie ustawy o związkach zawodowych, a nie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Dlatego też odpowiedzi na zadane pytania mogły zostać przekazane w terminie 30 dni od złożenia wniosku, a nie bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni. Tak orzekł WSA w Gliwicach.

22.04.2020

WSA: Dostęp do instrukcji bhp musi być stały i nieograniczony

Prawo pracy BHP

Pracodawca musi zapewnić pracownikom stały i nieograniczony dostęp do instrukcji bhp dla obsługi maszyny. Taki charakter miała jedynie jej skrócona wersja, która nie była kompletna. Natomiast bez znaczenia była okoliczność, że pracownicy kiedyś zapoznali się rozbudowaną instrukcją i mogli to uczynić ponownie w każdej chwili, ponieważ nie została ona umieszczona przy maszynie - orzekł WSA w Gdańsku.

20.04.2020