SN: Inspektor pracy nie może występować do sądu o ustalenie treści stosunku pracy

Prawo pracy

Inspektorowi pracy na podstawie art. 63 (1) kpc nie przysługuje powództwo o ustalenie treści stosunku pracy lub sposobu ustania stosunku pracy - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. I dodał, że wskazuje na to wykładnia językowa oraz systemowa. Roli inspektora nie można rozszerzać wbrew przepisom - podkreślił sąd.

25.09.2020

SN: Zwolniony prezes stadniny w Janowie bez odszkodowania

Prawo pracy

Sąd Najwyższy w Izbie Pracy przesądził, że pozbawienie Marka Treli stanowiska prezesa zarządu w stadninie koni w Janowie Podlaskim było prawidłowe. Charakter umowy świadczył o tym, że była to umowa na czas wykonywania określonej pracy, już z kodeksu wyeliminowana, wobec tego nie należy mu się odszkodowanie.

24.09.2020

SN: Można obniżyć emeryturę funkcjonariusza, jeśli zbada się wszystkie okoliczności służby

Ubezpieczenia społeczne

Kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa zawarte w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb PRL powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności, szczególnie z uwzględnieniem indywidualnych czynów wnioskodawców, w tym pod kątem naruszenia praw człowieka i podstawowych wolności - stwierdziła w uchwale 7 sędziów Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

16.09.2020

SN: Porozumienie między organami rentowymi decyduje, gdzie Polak ma być ubezpieczony

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sąd drugiej instancji nie może uchylić decyzji ZUS i wyroku wydanego w pierwszej instancji w sprawie podlegania ubezpieczeniu społecznemu Polaka, który pracował na Słowacji. Dlatego, że dwustronne porozumienie organów rentowych stanowi podstawę do stwierdzenia, które ustawodawstwo jest wiążące - taki jest sens uchwały SN składzie 7 sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydanej 9 września br.

09.09.2020

Precedensowy wyrok dla równego traktowania opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Prawo do emerytury nie może automatycznie przekreślać możliwości ubiegania się przez opiekuna osoby niepełnosprawnej o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Osoby mające prawo do emerytury, i to w niższej wysokości niż świadczenie pielęgnacyjne, także powinny mieć możliwość dokonywania wyboru pomiędzy wykluczającymi się świadczeniami z systemu zabezpieczenia społecznego – uznał WSA w Rzeszowie.

29.08.2020

NSA: Wykład o zasadach BHP nie jest dziełem, więc trzeba zapłacić składkę zdrowotną

Prawo cywilne BHP Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia

Wykład o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy nie może być przedmiotem umowy o dzieło. Jest to bowiem czynność starannego działania, więc uzyskane wynagrodzenie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną płatnika składek.

21.08.2020

WSA: Policjant na chorobowym mógł obronić pracę magisterską

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe

Policjant przebywający na zwolnieniu lekarskim podszedł do obrony pracy magisterskiej. Przełożeni uznali, że wykorzystał zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem i pozbawili go świadczenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że decyzja zapadła zbyt pochopnie. Tym bardziej, że lekarz prowadzący nie widział przeciwwskazań.

12.08.2020

NSA: Pracownik odzyska potrącenia za używanie służbowego samochodu w prywatnych celach

Prawo pracy

Pracodawca potrącił z wynagrodzenia pracownika pieniądze za używanie służbowego samochodu do prywatnych celów. Powołał się przy tym na umowę, którą zawarli na początku ich współpracy. Inspekcja pracy i sądy administracyjne uznały jednak, że pracodawca będzie musiał oddać te pieniądze. Udzielona zgoda dotyczyła potrącenia przyszłej i nieskonkretyzowanej należności, więc jest nieważna.

10.08.2020

NSA: Delegacja bez zgody funkcjonariusza - nie narusza prawa

Administracja publiczna Prawo pracy

Funkcjonariusz wstępując do służby godzi się na podporządkowanie i dysponowanie jego osobą - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i potwierdził, że funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego może być dwukrotnie delegowany na czas dłuższy niż 12 miesięcy nawet bez jego zgody.

06.08.2020

NSA: Policjant zwolniony ze służby, choć uniewinniony w sprawie karnej

Prawo karne Policja

Utrata zaufania do funkcjonariusza może być podstawą zwolnienia ze służby, gdyż jest to decyzja uznaniowa - przyznał Naczelny Sąd Administracyjny. I nie ważne jest, czy funkcjonariusz istotnie popełnił przestępstwo prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, lecz fakt niepodporządkowania się poleceniu służbowemu - dodał.

05.08.2020

NSA: Zeznania strażaków nie mogą zostać udostępnione

Informacje o zeznaniach strażaków nie podlegają udostępnieniu. Stanowisko to nie jest sprzeczne z celem ustawy o dostępie do informacji publicznej, jakim jest poddanie działań organów kontroli społecznej. Cel ten jest bowiem realizowany przez dostęp do orzeczeń dyscyplinarnych. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

29.07.2020

TSUE: Umowa o pracę to tylko wskazówka istnienia stosunku podporządkowania

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Pracodawcą kierowców pojazdów ciężarowych zatrudnionych w międzynarodowym transporcie drogowym jest przedsiębiorstwo transportowe, które sprawuje faktyczne kierownictwo nad tymi kierowcami, ponosi koszty ich wynagrodzenia i jest faktycznie uprawnione do zwolnienia tych kierowców - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

16.07.2020

WSA: Przed odmową wyjawienia nagród pracowników należy dokonać dokładnych ustaleń

Prawo pracy

Stowarzyszenie zwróciło się do spółki m.in. o wyszczególnienie nagród przyznawanych pracownikom w 2018 r. Decyzja odmowna nie została właściwie uzasadniona. Spółka zaniechała ustaleń, które grupy pracowników zajmują się realizacją zadań publicznych. Mankamenty decyzji uniemożliwiały jej ocenę – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

14.07.2020

NSA: Umorzenie zaległych składek tylko, gdy choroba pozbawia dochodu

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wnioskodawca wskazywał na problemy zdrowotne jako na przesłankę do umorzenia zaległych składek. Nie przedstawił jednak dokumentacji medycznej, z której wynikałoby, że choroba pozbawiła go całkowicie możliwości uzyskiwania dochodu umożliwiającego opłacenie należności. Jego sytuacja nie była łatwa, ale nie można było uznać jej za zagrażającą egzystencji - uznał NSA

11.07.2020