Pracodawcy nie wiedzą, jakie załogi zastaną w poniedziałek

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zamknięcie biur i przestój firmy czy szukanie pracowników na zastępstwo – to pierwsze problemy, przed którymi stają pracodawcy w związku z epidemią koronawirusa i zamknięciem szkół na 14 dni. Spodziewają się, że większość pracowników będących rodzicami wybierze dodatkowy zasiłek opiekuńczy, by zostać w domu z dziećmi, a nie pracę zdalną.

12.03.2020

Firmy i instytucje muszą umiejętnie informować o koronawirusie

Prawo pracy BHP HR Małe i średnie firmy Koronawirus

Wzrost liczby przypadków infekcji koronawirusem w Polsce oraz rosnące poczucie zagrożenia sprawia, że wiele firm i instytucji staje obecnie w obliczu kryzysu. Koronawirus powoduje lub może wywołać takie problemy zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Sposób zarządzania informacją może mieć decydujące znaczenie w pierwszych fazach kryzysu, gdy ten dopiero dotknie daną firmę lub instytucję.

10.03.2020

Zwolnienia lekarskie przez telefon mają ułatwić walkę z koronawirusem, ale jest ryzyko

Pacjent Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus

Resort rodziny i pracy chce umożliwić uzyskanie zwolnienia lekarskiego poprzez telefoniczną konsultację z lekarzem. Rozporządzenie w tej sprawie ma zostać wydane po podpisaniu przez prezydenta ustawy ws. szczegółowych rozwiązań związanych z koronawirusem. Eksperci ostrzegają: rozwiązanie może być nadużywane i może uniemożliwić kontrolę zwolnień przez ZUS.

05.03.2020

Nowe trendy na rynku tematem Polskiego Kongresu Prawa Pracy

Prawo pracy BHP Zmiany w k.p.c.

Elastyczny czas pracy i praca zdalna jako odpowiedzi na potrzeby rynku, a także możliwości i ograniczenia w zatrudnianiu cudzoziemców z Unii Europejskiej i spoza niej - to niektóre z tematów zaplanowanego na 11-13 marca 2020 r. w Warszawie Polskiego Kongresu Prawa Pracy. Organizatorzy przygotowali 18 prelekcji i wykładów.

05.03.2020

Odpady: Nowe wymogi przeciwpożarowe dla składowisk

Środowisko Odpady BHP Prawo gospodarcze

W środę 4 marca wchodzi w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. By skorzystać z okresu przejściowego na dostosowanie instalacji do nowych wymogów, wniosek o uzgodnieni operatu przeciwpożarowego trzeba złożyć do 3 maja.

04.03.2020

Nadzwyczajne środki do walki z koronawirusem z obawami biznesu w tle

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus

Specjalne zadania dla placówek medycznych i aptek, nakładanie obowiązków na przedsiębiorców lub nakazywanie im wstrzymania działalności, możliwość wykonywania przez pracowników pracy zdalnie - to niektóre z rozwiązań, jakie znalazły się w uchwalonej w poniedziałek wieczorem specjalnej ustawie do walki z koronawirusem.

02.03.2020

Wojewódka: Podejrzenie o zarażenie koronawirusem może być podstawą odsunięcia od pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Dobro zakładu pracy i innych zatrudnionych pozwalają pracodawcy na odsunięcie od zajęć pracownika podejrzanego o zarażenie koronawirusem. Taki wyższy cel może być też podstawą do zobowiązania go do pracy z domu – pisze dr Marcin Wojewódka. Ale zastrzega, że taką decyzję należy pracownikowi przekazać na piśmie.

28.02.2020

Pracownicy na dopalaczach, a przepisów brak

Prawo pracy BHP

Od 10 lat wzrasta liczba osób sięgających po dopalacze w środowisku pracy – alarmują toksykolodzy. Ich zdaniem, testy na obecność nowych substancji psychoaktywnych (NSP) powinny być elementem medycyny pracy, a pracodawcy powinni być informowani o uzależnieniu pracownika. Dziś nie jest to w ogóle uregulowane w polskim prawie.

28.02.2020

PIP wyjaśnia czy można wysłać pracownika służbowo w rejon koronawirusa

Prawo pracy BHP Koronawirus

Państwowa Inspekcja Pracy postanowiła wyjaśnić wątpliwości dotyczące przepisów prawa pracy, odnoszące się do relacji między pracodawcą a pracownikami w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Dodatkowe informacje i zalecenia w związku z takim ryzykiem są dostępne na stronie www Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

27.02.2020

Pracodawcy i związkowcy podpisali porozumienie na rzecz bezpiecznego transportu

BHP Małe i średnie firmy Finanse

Związek pracodawców Transport i Logistyka Polska oraz Sekcja Krajowa Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność" podpisały w poniedziałek, 24 lutego, w Warszawie porozumienie na rzecz bezpiecznego i odpowiedzialnego transportu drogowego. Organizacje chcą jednym głosem mówić o bezpieczeństwie na drodze.

24.02.2020

Za upadek w tańcu radości przedsiębiorca nie otrzyma odszkodowania

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Po załadowaniu towaru kontrahent miał spontanicznie porwać przedsiębiorcę do tańca, który zakończył się... upadkiem i złamaniem nogi. Przedsiębiorca nie otrzyma odszkodowania, bo do zdarzenia nie doszło „podczas” wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale „w związku” z nią

22.02.2020

Coraz więcej firm jest zainteresowanych outsourcingiem BHP

Prawo pracy BHP Finanse

Liczba firm korzystających w Polsce z outsourcingu BHP podwaja się z roku na rok. Przedsiębiorcy dostrzegają kluczowe zalety tego rozwiązania: oszczędność, optymalizację zarządzania sprzętem oraz bezpieczeństwo prawne. Tymczasem dostawcy usług wprowadzają nowości.

20.02.2020

Sąd: Dyscyplinarka zgodna z prawem, nawet gdy nie ustalono stanu nietrzeźwości

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Odsunięcie nietrzeźwego pracownika od świadczenia pracy nie wymaga badania alkomatem. Szczególnie, gdy o jego stanie świadczyły wszystkie symptomy upojenia alkoholowego. Badanie to jednak może być użytecznym dowodem, gdy zwolniony dyscyplinarnie pracownik będzie dochodził swoich racji przed sądem pracy

18.02.2020

Firmy wolą dać benefity, niż podwyżki

BHP

Darmowa myjnia samochodowa, urlop złamanego serca czy Botox Leave – urlop w celu zadbania o atrakcyjny wygląd - światowe marki prześcigają się w oferowaniu pracownikom coraz ciekawszych dodatkowych świadczeń. W Polsce oferuje je aż 82 proc. firm. I nie jest to już wyłącznie prywatna opieka zdrowotna.

15.02.2020

Alkohol w pracy. W oczekiwaniu na zmianę prawa pracodawcy nie muszą być bezradni

Policja Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy RODO

Badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić policja, ale nie pracodawca – twierdzą Urząd Ochrony Danych Osobowych i resort pracy. Eksperci są innego zdania. Uważają, że dbałość o bezpieczeństwo pracy pozwala pracodawcom na weryfikację stanu trzeźwości pracownika i jego zdolności do pracy. I to nie tylko przed i po pracy, ale także w trakcie.

11.02.2020

WSA: Ocena wypadku przy pracy nie należy do pracodawcy

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Obowiązkiem pracodawcy jest każdorazowe, niezależne od skali zaistniałego zdarzenia, powołanie zespołu powypadkowego. Jego zadaniem jest ustalenie przyczyn i okoliczności zdarzenia oraz dokonanie oceny czy można je uznać za wypadek przy pracy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

31.01.2020

SA: Funkcjonalna proteza dla pracownika, który stracił rękę w wypadku to konieczność

Prawo cywilne Prawo pracy BHP

Pracodawca, z którego wyłącznej winy pracownik stał się niepełnosprawny, jest zobowiązany pokryć koszty leczenia (protezy), tak by przywrócić mu sprawność. Oczekiwanie, by poszkodowany zadowolił się tańszą, kosmetyczną protezą nie znajduje uzasadnienia we współczesnych realiach - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.

16.01.2020

Nie było rynny w sklepie, spółdzielnia odpowiada za wypadek

Prawo cywilne BHP Budownictwo

Z powodu braku rynny spływająca z dachu woda utworzyła kałużę, która zamarzła na chodniku. Poślizgnęła się na niej przechodząca chodnikiem kobieta. Spółdzielnia odpowiada za wypadek, bo budynek nie był wyposażony w wymaganą prawem instalację – stwierdził Sąd Okręgowy w Nowym Sączu.

11.01.2020

PIP: Placówki dziś wyłączone spod zakazu handlu w niedzielę powinny być objęte tym zakazem

Domowe finanse Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Finanse

Państwowa Inspekcja Pracy chce wprowadzenia zakazu handlu w niedziele dla sklepów posiadających status placówek pocztowych oraz tych, które sprzedają głównie alkohol i artykuły spożywcze, ale także papierosy. Zdaniem Polskiej Izby Handlu, oznaczałoby to zakaz jakiegokolwiek handlu. Nie pracowałyby nawet stacje benzynowe.

09.01.2020

Przed świętami pracownicy tymczasowi poszukiwani - Mikołaje, elfy i śnieżynki

Prawo pracy BHP

Mikołaje, elfy i śnieżynki to w okresie przedświątecznym najbardziej poszukiwani pracownicy. Zainteresowani mogą nieźle zarobić, ale ich pracodawcy mają obowiązki. W dobrze pojętym ich interesie jest przeszkolenie takich pracowników i zrobienie im badań lekarskich typowo dopuszczających do pracy.

24.12.2019