Na stronie rządowej www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi opublikowano następujące pytanie: czy pracodawcy mogą narzucić pracownikom pomiar temperatury ciała i odsyłać ich do domu w przypadku podwyższonej temperatury? Jeśli tak, to jaka jest temperatura graniczna, jeśli nie, to dlaczego i czy pracodawca może coś jeszcze zrobić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia? W odpowiedzi zaś czytamy: Jeśli chodzi o pomiar temperatury przez pracodawcę, należy skontaktować się z PIP. W przypadku określonych rodzajów pracy mogą istnieć dodatkowe zalecenia branżowe, np. dla personelu medycznego. - Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i podstawowe zasady higieny – radzi strona rządowa.

 

Sprawdź również książkę: Kodeks pracy. Komentarz. Tom I i II >>


- Stanowisko w głównym portalu rządowym zwiększa zamieszanie w kwestii dopuszczalności badania temperatury u pracowników – napisał w mediach społecznościowych Grzegorz Sibiga, adwokat, partner w kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy, kierownik w Zakładzie Prawa Administracyjnego INP PAN.  Jak zauważa, w stanowisku nie tylko nie zawarto konkretnej odpowiedzi, chociaż wynika z niego raczej niedopuszczalność działań pracodawcy „na własną rękę”, ale wskazano kolejny rodzaj administracji (Państwowa Inspekcja Pracy), który ma zajmować się problemem. Według Prezesa UODO, właściwe są organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na podstawie specustawy (chyba, że doszło do literówki: nie PIP, ale PIS).

  


- Obecnie wskazywane są w sumie aż trzy rodzaje organów administracyjnych, które mogą określać zasady kontroli temperatury i przetwarzania danych osobowych: Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, organy w Państwowej Inspekcji Pracy oraz organy w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Tymczasem pracodawcy potrzebują jasnego i precyzyjnego stanowiska jakie działania w zakładzie pracy mają podejmować w celu zapobiegania zakażeniom. Uważam, że inicjatywę w tym zakresie powinna bardziej zdecydowanie przejąć inspekcja sanitarna, która została wyposażona w specjalne uprawnienia w spec-ustawie do ustalania takich czynności – mówi serwisowi Prawo. pl dr Sibiga. 

Czytaj również: Pracodawca nie może zmierzyć temperatury pracownika, ale może go o to poprosić>>