Jak poinformował nas Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, opisane przez serwis Prawo.pl wytyczne dla funkcjonowania zakładów przemysłowych w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce, które 22 kwietnia 2020 r. pojawiły się na stronie internetowej GIS, zostały na niej opublikowane omyłkowo.

Czytaj więcej: 
GIS opublikował wytyczne dla zakładów przemysłowych na czas epidemii>>
GIS namawia pracodawców do łamania prawa>>

- W tej chwili tworzymy wspólnie z Ministerstwem Rozwoju zalecenia dla zakładów przemysłowych. Na pewno uwzględnimy w nich te uwagi, które były zawarte w artykule – mówi Jan Bondar.

 

Według rzecznika prasowego GIS, od początku epidemii inspektorat wydał już kilkadziesiąt zaleceń. Nie wszystkie są dostępne na stronie internetowej urzędu, część została skierowana bezpośrednio do adresatów. Dotyczą one rozmaitych sfer życia od kwestii fundamentalnych dla zwalczania epidemii: kwalifikacji przypadków podejrzeń, zasad postępowania medycznego, żywności, wymogów dla izolatoriów,  poprzez  kwestie pośrednio związane z epidemią - wytyczne dla rolników czy wytyczne dla instytucji pieczy bezpieczeństwa zastępczej. Pojawiają się jednak prośby nietypowe np. zalecenia dla kominiarzy, żeglarzy czy monterów okien.  

- Teraz nastawiamy się na odmrażanie gospodarki i tego dotyczą przygotowywane wspólnie z Ministerstwem Rozwoju wytyczne  – zaznaczył Jan Bondar.