W we wtorek 31 marca tuż po godzinie 12 premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne ograniczenia, które dotkną przedsiębiorców. Rozporządzenie rady ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zastało opublikowane w Dzienniku Ustaw godzinę przed północą. Zacznie obowiązywać 1 kwietnia. Część firm dotknie zakaz sprzedaży, który dla niektórych sklepów obowiązuje już od 13 marca. Od 2 kwietnia sklepy muszą mieć rękawiczki dla klientów.

Czytaj również: Jest rozporządzenie ograniczające przemieszczanie się z powodu epidemii >>

 

Trzy osoby na jedną kasę

Do każdego sklepu, zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego, a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby trzy. Dlaczego? - Za dużo jest kontaktów między ludźmi, dlatego wprowadzamy limit osób w sklepie do 3 osób na kasę - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, jeśli w sklepie jest pięć kas, to tym w sklepie może przebywać jednocześnie 15 osób. Ważne, że liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne. Na stronie www.gov.pl/koronawirus czytamy, że jeśli w banku są trzy stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób. Wprowadzono też ograniczenia dotyczące targowisk na wolnym powietrzu - wynosi on trzech klientów  na 1 punkt handlowy. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów. Jeśli chodzi o poczty to limit klientów wynosi dwie osoby na jeden punkt obsługi, tzw. "okienko". Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.Te ograniczenia mają obowiązywać od 1 kwietnia.

Czytaj również: Wytyczne MR i GIS dla przedsiębiorców >>

 


Godziny tylko dla seniorów i obowiązkowe rękawiczki

Od 2 kwietnia sklepy spożywcze, drogerie i apteki w godz. 10-12 mają być dostępne wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia - to rozwiązanie ma e chronić seniorów. - To właśnie nasze babcie, nasze mamy, ojcowie, dziadkowie są najbardziej narażeni na śmierć w związku z koronawirusem - powiedział Mateusz Morawiecki. I dodał, że starsze osoby będą mogły przychodzić do sklepów, drogerii i aptek w innych godzinach (wcześniejszych lub późniejszych), ale by mieć pewność, że w tych miejscach nie ma ludzi od nich młodszych to będą mogły przyjść między godz. 10 a 12. Ponadto wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa, wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. Niestety premier nie wyjaśnił, czy zostanie wprowadzony obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem do sklepu. Takie zasady wprowadziły m.in niektóre markety budowlane.

Zamknięcie zakładów kosmetycznych i fryzjerskich

Rząd zdecydował również, że zamknięte zostaną zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę. Zawieszone zostaje również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Czytaj również: Specustawa uderza w wynajmujących mieszkania, biura i lokale usługowe >>

Zamknięte hotele i prywatne kwatery

Zamknięte od czwartku mają być też hotele i inne miejsca noclegowe, np. działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego. .Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla nich hotele pozostają otwarte.

Wytyczne dla zakładów pracy

Ponadto od 2 kwietnia pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. W rozporządzeniu ma zostać zapisane, że

  • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
  • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

 - Można pracować w biurowcach, ale należy tak zorganizować pracę, aby ludzie byli wyposażeni w środki ochrony osobistej, aby w każdym sklepie, każdym biurowcu, najlepiej jeszcze w miejscu, obok którego przechodzą, mogą spontanicznie nacisnąć pojemnik z płynem dezynfekującym - podkreślił Mateusz Morawiecki.