Od 1 lipca duże zmiany w rozstrzyganiu sporów o własność intelektualną

Prawo cywilne

Parlament zakończył prace nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, która pozwala powołać specjalne sądy do spraw własności intelektualnej, z wyspecjalizowanymi sędziami, wprowadza nowe instytucje prawne, które ułatwią prowadzenie spraw, a także przymus adwokacki.

13.02.2020

Już obowiązują zmiany w ewidencji odpadów i rejestrze BDO

Środowisko Odpady

Od piątku 31 stycznia obowiązuje nowelizacja ustawy o odpadach dotycząca ich ewidencjonowania i bazy BDO. Dzięki niej terminy składania sprawozdań za 2019 rok zostały wydłużone do połowy 2020 roku. Firmy mają też prawo prowadzenia papierowej ewidencji do końca czerwca. Papier będzie też dozwolony na wypadek awarii rejestru BDO.

31.01.2020

Sejm za nowelą ustawy o Bazie Danych Odpadowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Parlament skończył prace nad zmianami w ustawach dotyczącymi Bazy Danych o Odpadach. Teraz czekają tylko na podpis prezydenta. Firmy zyskają prawo prowadzenia papierowej ewidencji odpadów do końca czerwca. Papier będzie też dozwolony na wypadek awarii rejestru BDO. Ponadto terminy sprawozdawczości za 2019 rok zostały co do zasady wydłużone do połowy 2020 roku.

23.01.2020

Nowe prawo budowlane uchwalone przez Sejm

Budownictwo

W czwartek 23 stycznia Sejm uchwalił nowelizację, która zmieniaponad 50 przepisów prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć realizację inwestycji. Za jego sprawą łatwiej będzie zalegalizować samowolę budowlaną, a także postawić paczkomat. Pozwolenie na budowę już po pięciu latach będzie nie do podważenia. Zmieni się też definicja projektu budowlanego.

23.01.2020

Kable w bloku nie będą już należeć do firmy telekomunikacyjnej

Budownictwo

Instalacja telekomunikacyjna w nowobudowanych blokach i budynkach użyteczności publicznej ma stanowić część składową nieruchomości. To oznacza, że jej położenie będzie finansował inwestor, a serwisowanie – właściciel budynku, np. wspólnota mieszkaniowa. Nie będzie już bowiem należeć do firmy telekomunikacyjnej, która ją wykonała.

15.01.2020

Senat: Komisja zgłasza poprawki do ustawy o BDO

Środowisko

Podczas posiedzenia senackiej Komisji Środowiska zgłoszono ważne poprawki do ustawy o odpadach wprowadzającej zmiany w ewidencjonowaniu. Zaproponowano przesunięcie z 15 marca na 30 czerwca 2020 roku terminu składania sprawozdań za rok 2019. Ma być też wprowadzana możliwość automatycznego przesyłania do BDO sprawozdań wygenerowanych w systemach firmowych.

14.01.2020

Przepisy są, ale na dopłaty do "elektryków" trzeba poczekać

Środowisko

Rozporządzenie regulujące dopłaty do samochodów, skuterów i rowerów elektrycznych już obowiązuje. Na wsparcie państwa jednak nie można jeszcze liczyć. By pomoc ruszyła, przepisy musi notyfikować Komisja Europejska. Jednak eksperci zachęcają do składania wniosków już, bo liczą w tej sprawie na pozytywną decyzję Komisji.

13.01.2020

W nowym roku nowe sposoby na walkę z zatorami płatniczymi

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia dłuższe niż dwumiesięczne terminy płatności można ustalać tylko pomiędzy przedsiębiorstwami o podobnej wielkości. W kontraktach pomiędzy dużymi a małymi firmami będzie obowiązywał sztywny 60-dniowy czas na zapłatę. Firma, która w ciągu trzech kolejnych wybranych miesięcy ma zaległości na poziomie 5 mln złotych naraża się na karę prezesa UOKiK.

03.01.2020

Jest nowa lista odpadów wyłączonych z ewidencji

Środowisko Małe i średnie firmy

Za sprawą nowego rozporządzenia w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, blisko 1,5 miliona małych i średnich firm, w tym punkty usługowe, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, nie muszą rejestrować się w Bazie Danych o Odpadach.

02.01.2020

Rzemieślnicy będą mogli zakładać spółki

Małe i średnie firmy

Rzemieślnicy będą mogli, dzięki zmianom w prawie, przekształcić swoją jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę. Prowadzący niewielkie firmy raczej nie zdecydują się na ten krok z uwagi na koszty. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozwinąć działalność na większą skalę.

02.01.2020

Od stycznia kolejne ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od 1 stycznia 2020 roku zaczyna obowiązywać większość przepisów tzw. pakietu przyjazne prawo autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Ustawa wprowadza kilkadziesiąt punktowych zmian dla firm, w tym dotyczące przejęcia koncesji, zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela.

01.01.2020

Ministerstwo Infrastruktury: Kary za spóźnioną rejestrację auta nie działają wstecz

Polacy wystraszyli się kar za niezarejestrowanie auta w ciągu 30 dni od sprowadzenia go z kraju UE i szturmują wydziały komunikacji. W Kielcach, Łodzi, Włocławku kolejki są dłuższe niż zawsze, już rano brakuje numerków. Ministerstwo Infrastruktury uspokaja, że kary dotyczą tylko transakcji dokonanych po 1 stycznia. Prawnicy jednak nie zgadzają się z taką interpretacją.

31.12.2019

W nowym roku firmy czekają dobre i złe zmiany w prawie

Aż 97,7 proc. przebadanych przez BCC przedsiębiorców uważa, że w 2019 roku rząd nie poprawił warunków prowadzenia działalności gospodarczej. To prawie o 10 proc. więcej, niż rok wcześniej. W przyszłym roku może być podobnie. Bo choć przygotowano sporo ułatwień, to rozszerzono też kompetencje urzędów, między innymi prezesa UOKiK, co może uderzyć zwłaszcza w duże firmy.

30.12.2019

Lex Uber z praktycznym poślizgiem

Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia roku wchodzą w życie przepisy umożliwiające stosowanie aplikacji mobilnych zamiast taksometrów, które zmienią zasady funkcjonowania Ubera, Bolta czy Free Now. Przez brak przepisów przejściowych i wykonawczych tradycyjnych taksówkarzy czekają żniwa w sylwestrową noc. Na początku nowego roku głównie oni będą mogli legalnie wozić pasażerów.

28.12.2019

Operatorzy telekomunikacyjni z nowymi obowiązkami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Od 25 grudnia 2019 roku operatorzy telekomunikacyjni muszą udostępnić regulamin świadczenia usług na papierze lub innym trwałym nośniku, a także podawać do publicznej wiadomości cennik.

27.12.2019

Firmy mogą zdalnie wykonywać zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa 

Prawo AI Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy realizujący zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa będą je mogli wykonywać zdalnie i poza tzw. bezpiecznymi pomieszczeniami - wynika z decyzji ministra cyfryzacji, o której resort poinformował we wtorek. Ministerstwo podkreśla, że nie oznacza to obniżenia wymagań bezpieczeństwa.

24.12.2019

Elektroniczna ewidencja odpadów rusza 1 stycznia, ale może będzie też papierowa

Środowisko

Od Nowego Roku ewidencja w Bazie Danych o Odpadach będzie obowiązkowa. Posłowie PiS obiecują przygotować projekt, który pozwoli ewidencjonować odpady równocześnie w formie papierowej, ale dopiero w styczniu. Tymczasem przedsiębiorcy z niepokojem oczekują na 1 stycznia i zastanawiają się, czy baza ruszy.

23.12.2019

Zmieniają się przepisy o ofertach publicznych spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Od soboty obowiązują zmiany zasad publikowania prospektów emisyjnych, a także przepisy wzmacniające nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad ofertami publicznymi papierów wartościowych oraz mające zachęcić akcjonariuszy do długoterminowego zaangażowania.

30.11.2019