Jest nowa lista odpadów wyłączonych z ewidencji

Środowisko Małe i średnie firmy

Za sprawą nowego rozporządzenia w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, blisko 1,5 miliona małych i średnich firm, w tym punkty usługowe, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, nie muszą rejestrować się w Bazie Danych o Odpadach.

02.01.2020

Rzemieślnicy będą mogli zakładać spółki

Małe i średnie firmy

Rzemieślnicy będą mogli, dzięki zmianom w prawie, przekształcić swoją jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę. Prowadzący niewielkie firmy raczej nie zdecydują się na ten krok z uwagi na koszty. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozwinąć działalność na większą skalę.

02.01.2020

Od stycznia kolejne ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od 1 stycznia 2020 roku zaczyna obowiązywać większość przepisów tzw. pakietu przyjazne prawo autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Ustawa wprowadza kilkadziesiąt punktowych zmian dla firm, w tym dotyczące przejęcia koncesji, zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela.

01.01.2020

Ministerstwo Infrastruktury: Kary za spóźnioną rejestrację auta nie działają wstecz

Polacy wystraszyli się kar za niezarejestrowanie auta w ciągu 30 dni od sprowadzenia go z kraju UE i szturmują wydziały komunikacji. W Kielcach, Łodzi, Włocławku kolejki są dłuższe niż zawsze, już rano brakuje numerków. Ministerstwo Infrastruktury uspokaja, że kary dotyczą tylko transakcji dokonanych po 1 stycznia. Prawnicy jednak nie zgadzają się z taką interpretacją.

31.12.2019

W nowym roku firmy czekają dobre i złe zmiany w prawie

Aż 97,7 proc. przebadanych przez BCC przedsiębiorców uważa, że w 2019 roku rząd nie poprawił warunków prowadzenia działalności gospodarczej. To prawie o 10 proc. więcej, niż rok wcześniej. W przyszłym roku może być podobnie. Bo choć przygotowano sporo ułatwień, to rozszerzono też kompetencje urzędów, między innymi prezesa UOKiK, co może uderzyć zwłaszcza w duże firmy.

30.12.2019

Lex Uber z praktycznym poślizgiem

Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia roku wchodzą w życie przepisy umożliwiające stosowanie aplikacji mobilnych zamiast taksometrów, które zmienią zasady funkcjonowania Ubera, Bolta czy Free Now. Przez brak przepisów przejściowych i wykonawczych tradycyjnych taksówkarzy czekają żniwa w sylwestrową noc. Na początku nowego roku głównie oni będą mogli legalnie wozić pasażerów.

28.12.2019

Operatorzy telekomunikacyjni z nowymi obowiązkami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Od 25 grudnia 2019 roku operatorzy telekomunikacyjni muszą udostępnić regulamin świadczenia usług na papierze lub innym trwałym nośniku, a także podawać do publicznej wiadomości cennik.

27.12.2019

Firmy mogą zdalnie wykonywać zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa 

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy realizujący zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa będą je mogli wykonywać zdalnie i poza tzw. bezpiecznymi pomieszczeniami - wynika z decyzji ministra cyfryzacji, o której resort poinformował we wtorek. Ministerstwo podkreśla, że nie oznacza to obniżenia wymagań bezpieczeństwa.

24.12.2019

Elektroniczna ewidencja odpadów rusza 1 stycznia, ale może będzie też papierowa

Środowisko

Od Nowego Roku ewidencja w Bazie Danych o Odpadach będzie obowiązkowa. Posłowie PiS obiecują przygotować projekt, który pozwoli ewidencjonować odpady równocześnie w formie papierowej, ale dopiero w styczniu. Tymczasem przedsiębiorcy z niepokojem oczekują na 1 stycznia i zastanawiają się, czy baza ruszy.

23.12.2019

Zmieniają się przepisy o ofertach publicznych spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Od soboty obowiązują zmiany zasad publikowania prospektów emisyjnych, a także przepisy wzmacniające nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad ofertami publicznymi papierów wartościowych oraz mające zachęcić akcjonariuszy do długoterminowego zaangażowania.

30.11.2019

Umowy z zarządami spółek giełdowych będą (prawie) jawne

Spółki

Do końca czerwca 2020 roku walne zgromadzenia spółek giełdowych muszą przyjąć politykę wynagrodzeń. Każdy będzie miał do niej wgląd. To na ich podstawie będą wypłacane pensje członków zarządów i rad nadzorczych. Trzeba dostosować umowy do nowych regulacji - w przeciwnym razie grozi grzywna lub sprawa w sądzie.

29.11.2019

Nowe progi unijne w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Od 1 stycznia 2020 r. obniży się wysokość tzw. progów unijnych oraz średni kurs złotego dla zamówień publicznych. Ministerstwo Rozwoju przygotowało już projekt w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów dla których ogłoszenie trzeba opublikować w unijnym dzienniku.

22.11.2019

Resort środowiska będzie Ministerstwem Klimatu

Ministerstwo Środowiska zmieniło nazwę na Ministerstwo Klimatu. Na jego czele stoi Michał Kurtyka, a zakres zadań obejmuje m.in. nadzór nad instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska oraz gospodarką odpadami. Będzie jednak ministerstwo środowiska, ale zakres jego zadań jest jeszcze w trakcie uzgodnień.

21.11.2019

Nowa ustawa o wsparciu armatorów śródlądowych już obowiązuje

Prawo gospodarcze

Nie będzie już dopłat do kredytów czy złomowania statków, a także promocy dla armatorów w trudnej sytuacji ekonomicznej. Od dziś mogą się oni starać o kredyty preferencyjne, ich częściowe umorzenie oraz refinansowanie zakupu wyposażenia statków, także pasażerskich.

09.11.2019

Koniec z fikcją doręczeń. Pozew do rąk własnych dostarczy komornik

Zmiany w k.p.c.

Obowiązująca od dziś nowelizacja postępowania cywilnego wprowadza wiele rewolucyjnych zmian - jedna z nich znosi fikcję doręczeń. Gdy pozwany po dwukrotnym awizo nie odbierze listu z sądu, jego doręczeniem zajmie się komornik. Będzie mógł wręczyć pismo, nawet gdy jego odbiorca przebywa pod innym adresem, niż wskazany w pozwie.

07.11.2019

Nowe prawo - 100 metrów z każdej strony i nikt nie zablokuje uciążliwego zakładu

Środowisko Budownictwo

Od wtorku 24 września stroną postępowania o wydanie decyzji środowiskowej będzie m.in. właściciel nieruchomościami znajdującej się w odległości 100 m od obiektu. Jeśli więc inwestor postawi uciążliwy zakład na środku odpowiednio dużej działki, nikt z sąsiadów może nie mieć prawa do protestowania przeciwko jego realizacji.

24.09.2019

Duże sklepy spożywcze zapłacą za marnowanie żywności

Prawo gospodarcze

Markety będą musiały podpisać umowy z organizacjami pozarządowymi dotyczące nieodpłatnego przekazywania im artykułów spożywczych. Jeśli się z niej nie wywiążą, będą płaciły 10 groszy opłaty za kilogram zmarnowanej żywności. W środę wchodzi w życie ustawa wprowadzająca takie obowiązki.

18.09.2019

Prezes UOKiK z dostępem do tajemnicy bankowej i skarbowej

Ochrona konkurencji

Od wtorku 17 września prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma dostęp do tajemnicy skarbowej i bankowej. Ułatwi mu to szacowanie i nakładanie kar za naruszenia. Ich wysokość jest uzależniona od obrotów firmy z poprzedniego roku.

17.09.2019

UOKiK może już walczyć z geoblokowaniem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zainterweniuje, gdy geoblokowanie naruszy zbiorowe interesy konsumentów albo zasady konkurencji. Polski sklep, który złamie zakaz, może narazić się na karę w wysokości do 10 proc. obrotów. Prawnicy uważają jednak, że interwencje z urzędu będą dotyczyć najbardziej oczywistych naruszeń, dotyczących dużej grupy klientów zagranicznych.

17.09.2019