Nowe przepisy mają zapewnić lepszą ochronę sieci 5G

Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO

Ujednolicenie procesów i czynności wymaganych do ochrony sieci i usług telekomunikacyjnych przed najnowszymi cyberzagrożeniami - to cel opublikowanego właśnie rozporządzenia dotyczącego minimalnych środków technicznych i organizacyjnych, jakie dla zapewnienia cyberbezpieczeństwa sieci i usług, powinni stosować przedsiębiorcy telekomunikacyjni.

30.06.2020

Będzie aż pięć sądów do spraw własności intelektualnej

Prawo gospodarcze

Wyspecjalizowane wydziały do rozpoznawania spraw z zakresu własności intelektualne powstaną nie w czterech, ale w pięciu sądach okręgowych - ustaliliśmy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Będą w Gdańsku, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Katowicach. Jutro ma ukazać się rozporządzenie w tej sprawie.

30.06.2020

Prezydent podpisał - prawo geodezyjne bardziej przyjazne inwestorom

Administracja publiczna Budownictwo

Odbiurokratyzowanie prac geodezyjnych i kartograficznych i tym samym przyspieszenie realizacji inwestycji - to cel zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Nowelizację ustawy podpisał prezydent Andrzej Duda. Zmiany dotyczą też opłat za przedmiotowe udostępnianie, przekazywania wyników prac geodezyjnych i kartograficznych oraz ich weryfikacji.

21.04.2020

Tarcza antykryzysowa nieskutecznie poprawia procedury budowlane

Budownictwo Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Prowadzenie robót budowlanych oraz zmiana sposobu użytkowania budynku w związku z przeciwdziałaniem epidemii wymagają niezwłocznego poinformowania organu administracji architektoniczno-budowlanej. Taką zmianę przewiduje nowelizacja specustawy do walki z koronawirusem. Nie wiadomo jednak jaki organ i w jakiej formie ma informować inwestor.

01.04.2020

Jest już specustawa antykryzysowa - na jaką pomoc mogą liczyć firmy

Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

W sobotę nad ranem Sejm uchwalił pakiet ustaw, które mają wprowadzić tzw. tarczę antykryzysową. Przewidują one wprowadzenie m.in. dofinansowania do wynagrodzeń, pomoc w otrzymaniu płynności finansowej, a także wydłużenie wielu terminów obowiązujących przedsiębiorców.

01.04.2020

Tarcza antykryzysowa jest już opublikowana i obowiązuje

Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

We wtorek Sejm zakończył pracę nad tzw. tarczą antykryzysową, mającą ułatwić walkę z epidemią i ratowanie gospodarki. Poparł 32 poprawki Senatu, ale odrzucił dwie najważniejsze - dotyczące kodeksu wyborczego i Rady Dialogu Społecznego. Prezydent tego samego dnia podpisał ustawy, z których składa się "tarcza" i zostały one opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rząd już jednak pracuje nad Tarczą 2.

31.03.2020

Zdalne zgromadzenia wspólników w pakiecie pomocowym dla firm

Prawo cywilne Spółki Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Pakiet antykryzysowy dopuszcza zdalne odbywanie zgromadzeń wspólników, a także podejmowanie uchwał przez zarządy blisko 500 tysięcy spółek, w tym banków, ubezpieczycieli, itp. Co ważne zostanie też przesunięty termin na sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego. Mimo to zgromadzenia trzeba zwołać w terminie, ale można przerwać. Eksperci chwalą zmiany, choć wskazują też potencjalne zagrożenia i dodatkowe możliwości.

31.03.2020

W specustawie brakuje koła ratunkowego dla wykonawców

Zamówienia publiczne Koronawirus

Nowelizacja specustawy mającej przeciwdziałać epidemii koronawirusa nie pozwala na szybkie przedłużenie umów o zamówienia publiczne. Pozwala uniknąć kar, ale na warunkach ustalonych przez zamawiającego. Nie tego oczekiwali wykonawcy. Do tego niektóre instytucje będą mogły realizować zamówienia bez przetargów.

31.03.2020

Specustawa uderza w wynajmujących mieszkania, biura i lokale usługowe

Prawo cywilne Budownictwo Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Do końca czerwca nie będzie można wypowiedzieć umowy najmu. Te, które mają być rozwiązane po 31 marca będą z automatu przedłużane do końca czerwca na dotychczasowych warunkach. Wystarczy, że najemca złoży wynajmującemu oświadczenie. Wola wynajmującego nie będzie w takiej sytuacji miała znaczenia.

31.03.2020

Prezydent podpisał nowelę prawa budowlanego

Budownictwo

Uproszczona legalizacja samowoli budowlanych, podział projektu budowlanego na trzy części, zmiany w wykazie obiektów zwolnionych z uzyskiwania pozwolenia na budowę, pięcioletni termin dla stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie - takie zmiany wprowadza podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacja prawa budowlanego.

04.03.2020

Odpady: Nowe wymogi przeciwpożarowe dla składowisk

Środowisko Odpady BHP Prawo gospodarcze

W środę 4 marca wchodzi w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. By skorzystać z okresu przejściowego na dostosowanie instalacji do nowych wymogów, wniosek o uzgodnieni operatu przeciwpożarowego trzeba złożyć do 3 maja.

04.03.2020

Wnioski rejestrowe do KRS na starych wzorach

Spółki

Rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości z 21 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania nie straciło mocy z dniem 1 marca. Termin ten został przesunięty o rok.

03.03.2020

Już obowiązuje nowela prawa własności przemysłowej. Zyskają nowe firmy, adwokaci i radcowie

Prawnicy Prawo gospodarcze

Pełnomocnikami stron w postępowaniu przed Urzędem Patentowym – w sprawach wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych – oprócz rzeczników patentowych – mogą być już adwokaci i radcowie prawni. Młode firmy mogą zaś starać się o zwolnienie z opłat. Taką zmianę przewiduje wchodząca w życie nowelizacja prawa własności przemysłowej.

27.02.2020

Można już prowadzić lokalne rzeźnie rolnicze

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zgodnie z obowiązującymi od wtorku przepisami, zwierzęta z własnego gospodarstwa oraz od okolicznych rolników będzie można ubijać w rzeźniach rolniczych zlokalizowanych w gospodarstwie. Zakłady takie będą zwolnione z wielu obowiązków organizacyjnych i technicznych, le ubój w nich będzie limitowany.

18.02.2020

Nowela prawa budowlanego uchwalona. Czeka na podpis prezydenta

Budownictwo

W czwartek parlament skończył prace nad nowelizacją, która zmienia ponad 50 przepisów prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić realizację inwestycji. Po pięciu latach już nie da się podważyć pozwolenie na budowę, zmieni się definicja projektu budowlanego, będzie można bezpłatnie zalegalizować ponad 20-letnią samowolę.

14.02.2020

Prosta Spółka Akcyjna dopiero od 2021 roku

Spółki

Przedsiębiorczy Polacy nie założą prostej spółki akcyjnej od 1 marca 2020 roku. W czwartek parlament zakończył pracę nad nowelizacją, która przesuwa o rok wejście w życie przepisów powołujących tę nową formę prowadzenia biznesu.

14.02.2020

Od 1 lipca duże zmiany w rozstrzyganiu sporów o własność intelektualną

Prawo cywilne

Parlament zakończył prace nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, która pozwala powołać specjalne sądy do spraw własności intelektualnej, z wyspecjalizowanymi sędziami, wprowadza nowe instytucje prawne, które ułatwią prowadzenie spraw, a także przymus adwokacki.

13.02.2020