Na tzw. pakiet antykryzysowy składają się trzy ustawy:

 

Czytaj również: Specustawa antykryzysowa - jakie zmiany wprowadza ważne dla firm >>

Jakie poprawki Senatu zostały w ustawie

W głosowaniu blokowym Sejm odrzucił wszystkie poprawki, negatywnie zaopiniowane przez komisję finansów. W sumie Senat zgłosił do wszystkich projektów 104 poprawki, a Sejm poparł 32. Jak tłumaczył Henryk Kowalczyk, poseł sprawozdawca z PiS, przewidywały one m.in. znaczące wydatki finansowe bez precyzyjnego określenia źródeł finansowania, a komisja nie była w stanie oszacować efektów i zdała się na opinię rządu.

Czytaj w LEX: Uprawnienia i obowiązki pracodawcy związane z koronawirusem >

Sejm odrzucił też dwie ważne, bezkosztowe poprawki.  Jedna usuwała zmianę w kodeksie wyborczym, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne i drugą dającą premierowi władzę nad Radą Dialogu Społecznego - mógłby w czasie epidemii odwoływać jej członków. W wtorek  - w głosowaniu łącznym - Sejm odrzucił te poprawki Senatu. Za odrzuceniem opowiedziało się 235 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

Czytaj w LEX: Co powinien zrobić pracodawca jeśli u pracownika stwierdzono koronawirusa? >

Wśród przyjętych poprawek znalazł się przepis, który wyłącza stosowanie prawa zamówień publicznych dla zamówień udzielanych przez  regionalne fundusze rozwoju. Kolejna poparta poprawka zakłada wydłużenie ważności upływających po 7 marca br. orzeczeń lekarskich lub psychologicznych. Będą one ważne jeszcze przez 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Sejm przyjął też poprawkę, która pozwala złożyć do końca maja oświadczenia o stanie majątkowym za  2019 rok - te powinny zostać złożone do dziś. Większość ich przepisów zacznie obowiązywać z dniem ogłoszenia - to efekt poprawki Senatu, pierwotnie miały następnego dnia, część z mocą wsteczną. Ustawy zostały opublikowana 31 marca tuż przed godz. 23. Jednocześnie rząd zapowiada zmiany.

 

Będzie Tarcza 2 i głosowanie korespondencyjne dla wszystkich

Uchwalenie Tarczy Antykryzysowej nie kończy prac rządu nad pakietem pomocowym. - To nie jest nasze ostatnie słowo - powiedział we wtorek Krzysztof Mazur, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju w radiu Gdańsk. - Pracując nad tarczą uruchomiła się cała lawina pomysłów. W pewnym momencie musieliśmy powiedzieć stop, żeby ten projekt po prostu wszedł w życie. Równolegle  jednak stworzyliśmy grupę, która pracuje już nad kolejnym pakietem rozwiązań - zapowiedział wiceminister.

Wielu ekspertów i prawników zwraca zaś uwagę, że uchwalone przepisy budzą tyle wątpliwości, że też wymagają nowelizacji, np. te o najmie czy dotyczące biegu terminów przedawnienia. Ponadto Klub PiS złożył we wtorek projekt w sprawie zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku, który przewiduje możliwość zdalnego głosowania.  

Czytaj: PiS: Korespondencyjne głosowanie dla wszystkich>>