1 lipca wejdzie w życie nowelizacja z 13 lutego 2020 r. kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona utworzenie sprofilowanych sądów własności intelektualnej. Pierwotnie, zgodnie z uzasadnieniem do ustawy, miały być cztery. Jak poinformowało Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości takich wydziałów będzie pięć. Zostaną utworzone w Sądach Okręgowych w Warszawie, Gdańsku, Lublinie, Poznaniu i Katowicach. Rozporządzenie w tej sprawie ma zostać opublikowane jutro w Dzienniku Ustaw. W drugiej instancji orzekać będą Sądy Apelacyjne w Warszawie i Poznaniu.

Czytaj również: Nowe sądy i nowa procedura ułatwią rozstrzyganie sporów o własność intelektualną >>

 

O jeden sąd więcej

Podczas prac legislacyjnych mówiono, że nowe wydziały powstaną w czterech sądach okręgowych w Warszawie, Gdańsku, Katowicach i Poznaniu. Wspominano tez o Lublinie, ale zamiennie z innym miastem. W projekcie rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie przekazania niektórym sądom okręgowym rozpoznawania spraw własności intelektualnej z właściwości innych sądów okręgowych nie ma Katowic, a jest Lublin. Ostatecznie jednak będzie pięć wydziałów.  - To dobrze. Im więcej wyspecjalizowanych sądów, tym większe szanse na sprawne prowadzenie postępowań przez wyspecjalizowanych sędziów z dużych ośrodków - ocenia Magdalena Wątroba, radca prawny w kancelarii Dentons.

Zobacz procedurę w LEX: Wszczęcie postępowania w sprawach własności intelektualnej  >

 


Ministerstwo wsłuchało się w głosu opozycji i praktyków

Podczas prac w parlamencie w Sejmie Katarzyna Piekarska, posłanka Koalicji Obywatelskiej mówiła, że tych wydzielonych wydziałów jest za mało, a z Suwałk i tak będzie trzeba jechać na rozprawę kilkaset kilometrów. Podobne zastrzeżenia zgłosiła jej klubowa koleżanka Iwona Maria Kozłowska. Wskazała, że to ograniczy dostęp do sądów. Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy, dodał, że brakuje wydzielonego sądu w Krakowie, gdzie na  Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego działa silna katedra do spraw własności Intelektualnej.

Zobacz procedurę w LEX: Zabezpieczenie środka dowodowego w sprawach własności intelektualnej  >

Mec. Wątroba zgadza się, że Kraków bardzo dobrze szkoli prawników z prawa własności intelektualnej, ale to nie oznacza, że tam musi być umiejscowiony sąd.  -  Katedra prawa własności intelektualnej wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego przyciąga osoby z całej Polski, a nie tylko z Krakowa.  Patrząc zaś na miasta, które wybrano widać że starano się wybrać pięć dużych ośrodków z różnych części kraju. Do każdego jest łatwy dojazd. Ponadto za Katowicami zapewne przemawia, że ma duży, nowoczesny budynek, co może mieć znaczenie przy wyznaczaniu wokand - podsumowuje Magdalena Wątroba.

Zobacz procedurę w LEX: Wyjawienie lub wydanie środka dowodowego w sprawach własności intelektualnej >

Warto dodać, że w grudniu 2019 roku  podczas prac legislacyjnych Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, mówił, że sądy zostały wyznaczone na podstawie analizy wpływu spraw. Dodał też, że są to tylko propozycje. - W ustawie jest zapisany tylko warszawski sąd, pozostałe wskazywane są w rozporządzeniu, więc to może się jeszcze zmienić - mówił wiceminister sprawiedliwości. I jak widać w czerwcu się zmieniło.

Zobacz procedurę w LEX: Wezwanie do udzielenia informacji w sprawach własności intelektualnej  >