Gminy wciąż szukają dobrej metody naliczania opłat za śmieci

Samorząd terytorialny Środowisko

Konieczne jest udoskonalanie metod naliczania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów. System musi być elastyczny, bo w zależności od rodzaju gminy, inny sposób jest korzystniejszy. Wśród głównych problemów samorządów jest wciąż nierozwiązana kwestia opłat od nieruchomości niezamieszkałych. Tymczasem selektywna zbiórka odpadów nie rozwiązuje problemów recyklingu.

26.03.2021

Planowanie przestrzenne do reformy – prace rozpoczęte

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że rozpoczęło prace nad reformą planowania przestrzennego. Wiceminister Anna Kornecka podkreśliła, że obecna ustawa regulująca kwestie planowania przestrzennego ma już osiemnaście lat i przestała odpowiadać dzisiejszym potrzebom. Reforma w tej dziedzinie została wpisana do projektu Krajowego Planu Odbudowy.

23.03.2021

Stolica składa kasację do NSA w sprawie uchwały śmieciowej

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorząd Warszawy złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarży wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie obowiązującej obecnie uchwały śmieciowej ze stycznia tego roku. Chodzi o ustalenie różnych opłat w zależności od rodzaju zabudowy.

19.03.2021

Raport: Zostały 3 miliony pieców do wymiany

Samorząd terytorialny Środowisko

Polski Alarm Smogowy i Instytut Ekonomii Środowiska zbadały, jak wygląda kwestia wymiany „kopciuchów” i świadomość konieczności usunięcia trujących pieców. W raporcie przedstawiają postępy w walce ze smogiem i co jeszcze należy w tym zakresie zrobić.

17.03.2021

Mniej pojemników w śmietnikowej altance tylko za zgodą ministra

Samorząd terytorialny Środowisko

Optymalnym dla gmin rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zasady, w myśl której decyzja ministra klimatu i środowiska pozwalająca gminie wprowadzić węższy, na przykład trzy-pojemnikowy system odbioru odpadów komunalnych, byłaby wydawana bezterminowo, pod sankcją jej cofnięcia w sytuacji gdy samorząd nie spełnia określonych wymogów - mówi Maciej Kiełbus,

12.03.2021

W Krajowym Planie Odbudowy zabrakło wsparcia dla gmin uzdrowiskowych

Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP zauważa, że Krajowy Plan Odbudowy nie zawiera wsparcia dla gmin uzdrowiskowych. Zdaniem samorządowców uzdrowiska to obszary, które nie mogą funkcjonować bez infrastruktury uzdrowiskowo-turystycznej powstającej przy wsparciu środków zewnętrznych.

11.03.2021

Gminy wiejskie: Dla poprawy powietrza pilnie potrzeba specjalnego programu gazyfikacji

Samorząd terytorialny Środowisko

W nowelizacji Prawa ochrony środowiska należy uwzględnić ustanowienie specjalnego programu gazyfikacji, szczególnie na obszarach wiejskich oraz w małych miastach – uważa Związek Gmin Wiejskich RP. To ważne dla poprawy powietrza, tymczasem dostęp do gazu sieciowego ma na tych terenach tylko 25 procent mieszkańców.

10.03.2021

Pod naciskiem KE są aneksy ws. Puszczy Białowieskiej, ale wrócą wycinki

Środowisko Prawo unijne

Po niedawnym upomnieniu przez Komisję Europejską, Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o podpisaniu aneksów do "planu urządzania lasu", które mają odpowiadać na oczekiwania dotyczące ochrony Puszczy Białowieskiej. Ale umożliwiają one także powrót do wycinki drzew w tym kompleksie leśnym. Obrońcy puszczy nie rezygnują i zamierzają protestować.

10.03.2021

Uchwała krajobrazowa – trudna, droga, ale mimo przeszkód możliwa do podjęcia

Samorząd terytorialny Środowisko

Chaos reklamowy w wielu miejscowościach kłuje w oczy, tymczasem samorządy „boją się” uchwał krajobrazowych, dzięki którym wprowadzić można ład przestrzenny. Wskazują na trudności z realizacją takich uchwał i kwestionowanie ich przez sądy i wojewodów. Jednak takie przeszkody nie przekreślają możliwości podjęcia uchwały w przyszłości, o ile zostanie ona poprawiona.

10.03.2021

Norki będą badane dwa razy w roku - jest projekt rozporządzania

Środowisko Koronawirus

Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt rozporządzenia określający częstotliwość i sposób przeprowadzania badań u norek. Nowe przepisy określają, że wymazy od tych zwierząt będą pobierane dwa razy w roku. Resort rolnictwa wyjaśnia to zagrożeniem wynikającym z COVID-19 i ryzykiem transmisji wirusa ze zwierząt na ludzi.

09.03.2021

Rządowy zespół przygotuje zasady walki z ubóstwem energetycznym

Środowisko Rynek i konsument

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska powołano zespół, którego zadaniem jest wypracowanie mechanizmów wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz zdefiniowanie i określenie granic ubóstwa energetycznego, a także identyfikacja instrumentów, które przyczyniają się do zniwelowania tego zjawiska. Nie podano szczegółów, ale informacji resortu wynika, że chodzi o niwelowanie skutków wzrostu cen energii.

09.03.2021

Samorządy chcą „okrągłego stołu” w sprawie transformacji górniczej i energetycznej

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządowcy z gmin górniczych i reprezentanci biznesu okołogórniczego chcą powołania „śląskiego okrągłego stołu” dotyczącego transformacji górniczej i energetycznej. Jak podkreślają, zostali pominięci w rozmowach na temat zmian. Swoje oczekiwania przedstawili wiceministrowi aktywów państwowych Arturowi Soboniowi. Mają wkrótce przedłożyć listę zagadnień, by zapobiec kryzysowi i wzmocnić region.

05.03.2021

Projekt w sprawie wiatraków to kompromis, według inwestorów restrykcje wciąż za duże

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Zasada 10H nie ma racjonalnego uzasadnienia w oddziaływaniu turbin na człowieka czy na środowisko. Dlatego nie powinno jej w ustawie być. Nie jest zasadne tak dalekie sytuowanie wiatraków od gospodarstw domowych. Właściwy kierunek to sytuowanie ich na planach miejscowych. Pozostawienie zasady 10H w projekcie nowelizacji jest wynikiem kompromisu – mówi Janusz Gajowiecki,

05.03.2021

Powiaty za ponownym "usamorządowieniem" funduszy środowiskowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Ponowne „usamorządowienie” wojewódzkich funduszy ochrony środowiska to dobra propozycja. Przyjęcie takiego modelu pomogłoby w zacieśnieniu współpracy pomiędzy samorządami a wojewódzkimi funduszami i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - uważa Związek Powiatów Polskich.

04.03.2021

Wzór deklaracji śmieciowej gmina powinna podać w formie elektronicznej

Samorząd terytorialny Środowisko

Część gmin nie udostępniało w swoich uchwałach wzorów deklaracji śmieciowych w formie elektronicznej, mimo że ustawa wskazuje taki obowiązek. Mieszkaniec nie ma wtedy możliwości składania deklaracji przez internet. RIO starała się wyeliminować takie podejmowane przez gminy uchwały śmieciowe.

03.03.2021

Czechy wniosły do TSUE skargę na Polskę w sprawie kopalni Turów

Środowisko Prawo unijne

Rząd Czech złożył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę na Polskę w związku z rozszerzeniem kopalni węgla brunatnego "Turów" i domaga się natychmiastowego wstrzymania wydobycia. Poinformował o tym w środę rzecznik prasowy Trybunału Ireneusz Kolowca.

03.03.2021

Słabnie walka z wiatrakami - rząd poluzuje odległości, gmina wpisze w plan

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Jeśli rada gminy zgodzi się na rozwój inwestycji w energetykę wiatrową na swoim terenie, to w miejscowym planie zagospodarowania może zmniejszyć dopuszczalne odległości od budynków. Musi to skonsultować z mieszkańcami. Przygotowywane przez rząd zmiany to krok w dobrym kierunku, ale nie rozwiązują wszystkich problemów.

03.03.2021

Policyjne psy i konie będą mogły liczyć na emeryturę

Środowisko Policja

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało do konsultacji projekt ustawy, która przewiduje dla zwierząt należących do służb podległych resortowi dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo. Z informacji resortu wynika, że w podległych mu instytucjach służy około tysiąc psów i kilkadziesiąt koni, a rocznie ok. 10 proc. zwierząt jest wycofywanych ze służby

02.03.2021

Dostosowanie transportu do potrzeb mieszkańców jednym z wyzwań samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

Żaden system miejskiego transportu publicznego nie jest w stanie wygenerować wystarczających dochodów, aby pokryć koszty operacyjne i nakłady. System musi być dotowany, aby działał sprawnie, ale też musi być dostosowany do potrzeb mieszkańców. Dużo zależy też od sposobu organizacji transportu.

02.03.2021