Brak pieniędzy nie zwalnia właściciela z obowiązku leczenia chorego zwierzęcia

Środowisko Domowe finanse

Nieleczenie chorego zwierzęcia w niektórych sytuacjach stanowi znęcanie się nad nim, a więc jest przestępstwem. Koszty usług weterynaryjnych i lekarstw dla zwierząt bywają jednak bardzo wysokie i wielu osób nie stać na zapewnienie leczenia swojemu pupilowi. To jednak nie jest usprawiedliwieniem i można zostać skazanym za nieleczenia zwierzęcia - nawet wtedy, gdy wynika ono z braku środków.

14.12.2024

Gminy zaniedbują obowiązki związane ze zwalczaniem bezdomności zwierząt

Samorząd terytorialny Środowisko

Żadna skontrolowana przez Najwyższą Izbę Kontroli gmina nie zaplanowała i nie zorganizowała opieki nad zwierzętami bezdomnymi w sposób prawidłowy i rzetelny – podaje NIK. Gminy płacą głównie za pobyt zwierząt w schroniskach, zamiast zwalczać problem u źródła i finansować kastrację i sterylizację zwierząt.

14.12.2024

„Mój elektryk 2.0”. Dopłaty do aut elektrycznych nie dla spółek

Środowisko Domowe finanse

Do 40 tys. złotych wsparcia na zakup lub leasing nowego samochodu elektrycznego będzie można otrzymać w programie „Mój elektryk 2.0”. Nabór ma ruszyć w lutym 2025 r. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób fizycznych (także prowadzących działalność gospodarczą), ale nie dla osób prawnych, np. spółek.

12.12.2024

Gminy otrzymają dodatkowe pieniądze na usuwanie odpadów niebezpiecznych

Samorząd terytorialny Środowisko

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach, która umożliwi przekazywanie gminom z rezerwy celowej dofinansowania na usuwanie nielegalnych wysypisk odpadów, które zagrażają życiu i zdrowiu ludzi lub środowisku. Do podziału jest 300 mln zł co roku przez trzy lata. Dodatkowe pieniądze jednostki samorządu terytorialnego będą mogły wykorzystać jako wkład własny do ubiegania się o wsparcie z innych źródeł.

11.12.2024

Pozostawienie zwierzęcia na mrozie może być przestępstwem

Prawo karne Środowisko

Zimno daje się odczuć nie tylko ludziom, ale też zwierzętom, o czym zapominają często właściciele psów, kotów czy krów. Świadkowie utrzymywania zwierząt w niewłaściwych warunkach mogą reagować, zgłaszając zdarzenie nie tylko na policję. Pomóc może też Powiatowy Lekarz Weterynarii, straż miejska oraz niektóre organizacje społeczne.

07.12.2024

Resort klimatu rozważa zmianę zasad ustalania obwodów łowieckich

Samorząd terytorialny Środowisko

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada zwiększenie poziomu ochrony prawa własności oraz skuteczne informowanie właścicieli nieruchomości o polowaniach. Obecnie uprawnienie tych osób do partycypacji w procedurze tworzenia obwodów łowieckich ma charakter iluzoryczny. Potrzebę zmiany przepisów dostrzegł rzecznik praw obywatelskich.

07.12.2024

SN: Odszkodowanie za hałas z lotniska to także przyszłe koszty

Środowisko Prawo cywilne

Dopuszczalny poziom hałasu wskutek rozbudowy lotniska i wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania takiej nieruchomości jest wyższy niż poza nim. W związku z tym właścicielom budynków mieszkalnych należy się odszkodowanie podwyższone o utratę wartości nieruchomości oraz koszty, które ponieśli lub w przyszłości poniosą w związku z koniecznymi remontami – taki jest sens wyroku Izby Cywilnej SN w sprawie poznańskiego lotniska.

06.12.2024

Konserwacja rowów melioracyjnych obciąża właściciela gruntów

Samorząd terytorialny Środowisko Egzekucja

Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych. Administratorem rowów melioracyjnych są ich użytkownicy, czyli najczęściej właściciele działki, przez którą rów przebiega.

05.12.2024

Ustawa w sprawie finansowania bazy danych odpadowych wraca do Sejmu

Środowisko Odpady Małe i średnie firmy

Nowelizacja przepisów o bazie danych odpadowych (BDO) wraca do Sejmu. 4 grudnia Senat zaproponował do niej dwie techniczne poprawki. Nowe przepisy przewidują możliwość finansowania BDO ze środków, które są przeznaczone na rozwój projektów cyfrowych i teleinformatycznych. Przesuwają również w czasie uruchomienia tzw. modułu potwierdzeń dla recyklingu odpadów opakowaniowych i akumulatorów.

04.12.2024

Mieszkańcy Rybnika i Torunia pozywają państwo za smog

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch chorych na astmę, pozywa Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Uzasadnia, że od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2018 r. przeciwko Polsce w sprawie jakości powietrza minęło już ponad pięć lat, działania kolejnych rządów są zbyt wolne, a przekroczenia norm jakości powietrza w Polsce wciąż należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

03.12.2024

Temat ESG wzbudził emocje na konferencji w Senacie

Środowisko Prawo europejskie ESG

Raportowanie niefinansowe to szansa na rozwój i zyskanie zaufania klientów oraz inwestorów - uważają niektórzy. - Logika tego nowego systemu jest zabójcza – twierdzą inni. Obowiązek raportowania niefinansowego (ESG) wywołał ożywioną dyskusję podczas konferencji o przyszłości polskich przedsiębiorców.

29.11.2024

Fundusz zawiesił program „Czyste Powietrze”

Samorząd terytorialny Środowisko Energetyka

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawiesił przyjmowania nowych wniosków do programu „Czyste powietrze” przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Uzasadnia, że w obecnej formule, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, fundusz nie spełnia swojej roli.

28.11.2024

Kaucyjny rollercoaster

Środowisko Odpady

Na ostatnią chwilę i „na kolanie” - tak w Polsce przesuwa się datę wejścia w życie dużych reform. Nie inaczej stało się w przypadku systemu kaucyjnego. O tym, że nie ma szans na jego wdrożenie od początku 2025 roku, wiedziano od dawna. Ale dopiero w listopadzie ruszyły sejmowe prace przesuwające datę jego wdrożenia. To zbyt ważna regulacja, aby pozwalać sobie na taką legislacyjną prowizorkę.

27.11.2024

Myśliwi chcą większej niezależności od władz państwa

Środowisko Administracja publiczna

Pod parasolem przywracania samorządności w Polskim Związku Łowieckim posłowie PSL złożyli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo łowieckie. Zakłada on uniezależnienie się PZŁ od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zdaniem ekologów, nie jest to najpilniejsza potrzeba zmian w „gospodarce łowieckiej”, a uchwalenie ustawy ograniczy poważnie kontrolę nad organizacją, która w zastępstwie państwa gospodaruje mieniem ogromnej wartości.

27.11.2024

Śmieci jak kukułcze jaja, podrzucają osoby prywatne i firmy

Środowisko Odpady

Jak ograniczyć proceder podrzucania odpadów komunalnych do cudzych wiat śmietnikowych? Wprowadzić wysokie kary dla tych, którzy to robią, a może objąć systemem gminnym także właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. To propozycje, którymi zajmie się premier. Póki co, Ministerstwo Klimatu i Środowiska radzi, aby zabezpieczać miejsca gromadzenia odpadów tak, by osoby nieuprawnione nie mogły ich podrzucać.

26.11.2024

System kaucyjny ruszy 1 października 2025 r. Sejm uchwalił przepisy

Środowisko Odpady Rynek i konsument

System kaucyjny nie zacznie obowiązywać 1 stycznia 2005 r., tylko dziewięć miesięcy później. Sejm uchwalił w czwartek, 22 listopada nowelizację w tej sprawie. System kaucyjny ruszy więc 1 października 2025 r., co nie zadawala przedsiębiorców. Chcieliby przesunąć datę wejścia jego w życie do 1 stycznia 2026 r.

22.11.2024

Brak porozumienia ws. wylesiania. Państwa UE nie poparły poprawek Parlamentu

Środowisko Prawo europejskie Rolnictwo

Państwa UE zgodziły się na odroczenie stosowania przepisów rozporządzenia EUDR. Nie zaakceptowały natomiast proponowanych przez Parlament Europejski poprawek m.in. wyłączających niektóre kraje z części regulacji. Brak porozumienia oznacza teraz konieczność ponownego wynegocjowania ostatecznego kształtu rozporządzenia.

20.11.2024

Nadleśniczy mają bliżej współpracować z gminami i województwami

Samorząd terytorialny Środowisko

Nadleśnictwa w całej Polsce mają obowiązek regularnego informowania samorządów o swojej działalności, obejmującej gospodarkę leśną, ochronę przyrody, planowanie i ewentualne zagrożenia dla ekosystemów leśnych - wynika z zarządzenia dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

18.11.2024

Poprawianie kaucji – zmiana goni zmianę, a uchwalić je trzeba w tym roku

Środowisko Odpady Rynek i konsument

Trwa wyścig z czasem, czy uda się odroczyć wejście w życie systemu kaucyjnego, czy nie. Przedsiębiorcy zabiegają o przesunięcie tego terminu co najmniej o rok. Rząd uważa, że wystarczy tylko sześć miesięcy. Nikt nie ma też wątpliwości, że jeśli parlamentarzyści nie zdążą zakończyć prac nad projektem i z nowego systemu trzeba korzystać od stycznia 2025 roku, to firmy bez taryfy ulgowej i przymykania oka na niektóre obowiązki, po prostu sobie nie poradzą.

18.11.2024
1  2  3  4  5    442