„Ta inwestycja nie tylko poszerza możliwości lokalowe, ale też podnosi standardy studiowania i prowadzenia badań” – powiedział PAP kierownik katedry architektury Politechniki Lubelskiej Bartłomiej Kwiatkowski.

Projekt budowy Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury to w istocie rozbudowa istniejącego budynku Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej oraz jego wyposażenie w nowoczesny sprzęt.

Postało nowe, sześciokondygnacyjne skrzydło budynku, o powierzchni użytkowej ponad 7 tys. m kw. Znajduje się tu m.in. 14 sal dydaktycznych (wykładowych i ćwiczeniowych), nowoczesna aula na 200 osób, dwie sale seminaryjne, sala ćwiczeń technik komputerowych, laboratorium multimedialne wraz z biblioteką i mediateką, czyli ogólnodostępną biblioteką multimedialną ze zbiorami związanymi z architekturą, urbanistyką, sztuką i techniką.

Aula mieści się na najwyższej kondygnacji budynku – można z niej oglądać panoramę Lublina.

Budynek został już oddany do użytku, trwają jeszcze prace związane z jego wyposażaniem. Zajęcia w nowych salach i pracowniach dla studentów wydziału budownictwa i architektury będą prowadzone od nowego roku akademickiego 2013/14.

Pracownie i laboratoria wyposażone będą w multimedia i sprzęt umożliwiający stosowanie technik informatycznych do planowania przestrzeni, tworzenia projektów architektonicznych i urbanistycznych. Będzie tu też centrum multimedialne ze skanerem przestrzennym do przetwarzania zdjęć przestrzennych np. Lublina, gdzie będzie można wizualizować plany budowy nowych obiektów.

„Chcemy stawiać tu bardziej na pracę własną studentów, dlatego dajemy im większe możliwości i miejsce do pracy. Studenci będą mieli tu swoje szafki, a mediateka w założeniu ma być dostępna dla nich przez całą dobę” - zaznaczył Kwiatkowski.

Duży hol w nowym budynku ma pełnić funkcje ekspozycyjne – mają tu być prezentowane prace studentów.

Kierownik projektu Jan Wrana z Pracowni Architektonicznej Politechniki Lubelskiej podkreślił, że w aranżacji wnętrza obiektu uczestniczyli studenci wydziału budownictwa i architektury Politechniki Lubelskiej - według ich projektów wykonano m.in. strop podwieszany, umywalki, posadzki. „Zrobiliśmy konkursy dla studentów, żeby ich w ten projekt włączyć, przyciągnąć i zafascynować zawodem” - powiedział Wrana.

Całkowita wartość inwestycji to blisko 35 mln zł. 85 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Resztę kosztów pokryło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Politechnika Lubelska.

Politechnika Lubelska uruchomiła kierunek architektura i urbanistyka w 2004 r. Łącznie studiuje na nim ponad 300 osób.