Zasiedzenie nieruchomości daje prawo do ulgi termomodernizacyjnej

PIT Budownictwo

Wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej trzeba rozliczyć w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym je poniesiono. Osoby, które poniosły takie wydatki w czasie, gdy ich prawa do nieruchomości nie były ustalone, mogą po uzyskaniu sądowego potwierdzenia prawa własności dokonać korekty zeznania podatkowego za dany rok podatkowy.

17.09.2022

Biznes domaga się odblokowania prac nad ustawą "wiatrakową"

Budownictwo

Konfederacja Lewiatan wzywa Sejm do podjęcia prac nad rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych przekazanym Izbie w połowie lipca br. Sejm jednak nie podjął nad nim żadnych prac, z informacji rzecznika rządu wynika, że wciąż są spory o kształt tej regulacji. - To długo wyczekiwana, pozytywną zmianę, odzwierciedlająca oczekiwania uczestników rynku i odbiorców energii - czytamy w apelu.

12.09.2022

Apel o przywrócenie amortyzacji mieszkań na wynajem - obniżyłaby ceny

CIT PIT Budownictwo Polski Ład Ukraina

Trzeba wprowadzić ulgi, które przywrócą równowagę na rynku wynajmu - apelują do Ministerstwa Finansów organizacje deweloperów i właścicieli mieszkań. Zwracają uwagę, że do Polski trafiło wielu ukraińskich uchodźców, co ograniczyło dostępność mieszkań na wynajem i podbiło ceny. Chodzi o przepisy tzw. Polskiego Ładu, które pozbawiły właścicieli mieszkań i budynków możliwości ich amortyzacji.

12.09.2022

SA: Kary za opóźnienia mimo częściowego wykonania robót

Prawo cywilne Budownictwo

Podstawą do miarkowania kary umownej zastrzeżonej na wypadek zwłoki w wykonaniu zobowiązania i liczonej za każdy dzień zwłoki, może być także okoliczność, że zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane. Jednak w tym przypadku umowa dotyczyła dostosowania budynku do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, zatem aby system mógł poprawnie funkcjonować, istotne było kompleksowe usunięcie wszelkich wad i usterek.

12.09.2022

Opłatę rezerwacyjną deweloper musi zwrócić niezwłocznie

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Przepisy regulujące sytuacje, w których opłata rezerwacyjna ma podlegać zwrotowi, mają charakter bezwzględnie obowiązujący, więc strony nie mogą ich zmienić w zawartej umowie, a postanowienia umowne sprzeczne z art. 34 ustawy lub mające na celu ich obejście, będą mogły zostać uznane za nieważne.

10.09.2022

Mniejsze wymagania dla budowy kanałów technologicznych w drodze

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zmiany w zakresie budowy kanałów technologicznych wprowadza obowiązująca od 9 września nowelizacja ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy ograniczają obowiązek ich budowy, co powinno wpłynąć na przyśpieszenie inwestycji oraz ich koszty.

09.09.2022

Mapy zagrożenia powodziowego mają pomóc samorządom w walce z kataklizmem

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało aktualizację map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego. Mapy mają pomóc samorządom przygotować do powodzi oraz zaplanować działania minimalizujące negatywne skutki. Problem w tym, że część gmin z nich nie korzysta, a na terenach zalewowych wydaje pozwolenia na budowę.

09.09.2022

Będzie lifting Mieszkania bez wkładu własnego, ale stopy procentowe i tak zabiją rządowy program

Budownictwo Banki Kredyty

Rząd próbuje reanimować rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego, bo choć funkcjonuje od kilku miesięcy, to zainteresowania tego typem wsparcia nie ma. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w tej sprawie, którego jeszcze nikt nie widział. Eksperci nie wróżą mu jednak sukcesu. Zmiana przepisów nie pomoże, jeżeli oprocentowanie kredytów będzie wciąż tak wysokie.

08.09.2022

NSA: Wejście na posesję konieczne, by wyremontować sieć energetyczną

Administracja publiczna Budownictwo

Planowanie prac remontowych linii sieci energetycznej nie musi oznaczać jednoczesnego demontażu całej linii przesyłowej. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok pierwszej instancji i decyzję starosty w sprawie udostępnienia nieruchomości. Uznał, że wejście na posesję było konieczne z powodu remontu istniejącej linii napowietrznej wobec konieczności wymiany przewodów, słupów oraz izolatorów.

03.09.2022

Spór o mur – swój blok można ogrodzić, ale inni mieszkańcy osiedla też mają prawa

Prawo cywilne Budownictwo

Zamiast prostej drogi do metra, labirynt Minotaura – to nie tylko plaga nowych osiedli, własna, ogrodzona przestrzeń, zamarzyła się też wielu mieszkańcom starszych części miasta. Jak uczy historia, każdą fortecę można zdobyć, również tę sąsiada - w takim przypadku warto wystąpić do sądu o ustanowienie służebności.

03.09.2022

Opłata rezerwacyjna - czasem wynagrodzenie dewelopera, czasem kara umowna

Prawo cywilne Budownictwo

Redakcja przepisów nowej ustawy deweloperskiej jeszcze długo będzie spędzała sen z powiek deweloperów i ich klientów. O ich prawnikach nie wspominając. Spore problemy sprawia określenie prawnego charakteru opłaty rezerwacyjnej, a mianowicie to, czy i kiedy będzie ona wynagrodzeniem dewelopera. Pisze o tym adwokat Maciej Śledź, partner w Kancelarii Nowosielski i Partnerzy.

30.08.2022

WSA: Bez zaświadczenia o samodzielności lokalu można przegrać w sądzie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Zaświadczenie o samodzielności lokalu można wydać również na wniosek osoby, która nie ma do niego tytułu prawnego. Wystarczy, że wykaże, iż zaświadczenie ma być dowodem w postępowaniu, w którym spodziewa się uzyskania określonych korzyści - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, uchylając decyzje prezydenta Rzeszowa i samorządowego kolegium odwoławczego.

27.08.2022

Minęły już trzy lata? "Przeterminowanego" pozwolenia na budowę nie można zmienić

Administracja publiczna Budownictwo

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uważa, że pozwolenie na budowę można zmienić lub przenieść pod warunkiem, że znajduje się w obrocie prawnym. Starosta nie może zmienić ani przenieść decyzji, której formalnie nie ma. Teoretycznie jest to oczywiste. Praktyka jest jednak inna. Dzięki tego typu zabiegom przedłuża się ważność pozwolenia. Inwestorzy z tej interpretacji nie będą raczej zadowoleni.

26.08.2022

NSA: Skarga na bezczynność inspektora nadzoru budowlanego nie była zasadna, bo działał on w pandemii

Administracja publiczna Budownictwo

Po wybuchu pandemii Naczelny Sąd Administracyjny coraz częściej zajmuje się sprawami przewlekłości postępowań. Jedną z nich jest niedotrzymywanie terminów przez nadzór budowlany. NSA uchylił wyrok sądu I instancji i orzekł, że przy ponownym rozpoznaniu sprawy należy zbadać, że inspektor prowadził postępowanie w okresie ogłoszenia w kraju epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

24.08.2022

Specustawa ma przyspieszyć budowę rządowych serwerowni dla administracji

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

Stworzenie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych to inwestycja, która ma przyczynić się do bezpiecznego przechowywania danych z systemów administracji rządowej. Specjalne procedury zaplanowane w projekcie ustawy dotyczące procesów związanych z przygotowaniem i realizacją tej inwestycji mają pozwolić na sprawną budowę rządowych serwerowni.

22.08.2022

Branża budowlana na skraju wyczerpania - podwykonawcy czekają na waloryzację

Zamówienia publiczne Budownictwo

Trudna sytuacja w branży budowlanej sprawiła, że trwają prace nad ustawą dotyczącą waloryzacji kontraktów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podaje, że przepisy wkrótce wejdą w życie. Natomiast podwykonawcy twierdzą, że generalni wykonawcy obecnie nie chcą podnosić im wynagrodzeń.

22.08.2022

Ogrzewanie coraz droższe, ale nie każda termomodernizacja pomoże

Środowisko Budownictwo

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do Polaków, by ocieplali swoje domy. Dzięki temu mają uchronić się przed wysokimi rachunkami za ciepło w zimie. Ponad jedna trzecia budynków mieszkalnych w Polsce to bowiem "wampiry energetyczne". Wyprodukowane ciepło, zamiast ogrzewać użytkowników, ucieka przez ściany zewnętrzne i stolarkę. Nie jest to jednak takie proste. Nie w każdym przypadku wolno ocieplać elewację, nie na każdej ścianie wolno nakleić styropian. Sąsiad też może zablokować inwestycję.

20.08.2022

Kontrola BHP - dużo zaniedbań na małych budowach

BHP Budownictwo

Aż 728 decyzji wstrzymania prac, 663 decyzje wstrzymania eksploatacji maszyn, 3321 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 Kpa, ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego, 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł – takie wyniki przyniosły czerwcowe kontroli małych placów budów.

18.08.2022

WSA: Zaświadczenie o samodzielności mieszkania może obejmować piwnicę

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Można wydać zaświadczenie o samodzielności lokalu mieszkalnego ze wskazaniem, że przynależy do niego komórka lokatorska. Pomieszczenie przynależne do lokalu wpływa bowiem na powierzchnię całkowitą lokalu, a tym samym na udział właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

18.08.2022
Prawo.pl