Dom do 70 mkw. bez formalności, ale jak ustalić podatek?

Podatki i opłaty lokalne Budownictwo

Po Nowym Roku będzie można budować już małe domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych na podstawie uproszczonych formalności budowlanych i bez dziennika budowy. Ale z opodatkowaniem ich właścicieli podatkiem od nieruchomości może być już poważny problem. Bo bez dziennika trudno będzie ustalić datę zakończenia budowy, a tym samym ustalić, od kiedy naliczać daninę.

18.12.2021

Inwestor czeka trzy dni na dziennik budowy

Administracja publiczna Budownictwo

Starosta wydaje inwestorowi dziennik budowy w ciągu trzech dni od dnia złożenia wniosku, jednak nie wcześniej niż w dniu, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. Podobnie jest w przypadku wznowienia robót oraz decyzji legalizującej samowolę budowlaną.

16.12.2021

Uściński: Mamy projekt, w przyszłym roku będzie reforma ładu przestrzennego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Nie chcemy nikogo zaskakiwać. Planujemy dać czas inwestorom na podjęcie decyzji ,– czy zrealizują inwestycję na podstawie starych warunków zabudowy . Na tę chwilę nie wiemy jeszcze, czy będzie to trzy czy może pięć lat. Ale na pewno nie chcemy, by na przykład za 15 lat inwestor wyciągnął z szuflady stare warunki i zaczął ubiegać się na ich podstawie o pozwolenie na budowę - mówi Piotr Uściński, wiceminister Rozwoju i Technologii.

14.12.2021

Covidowy zakaz eksmisji nie uznaje nawet zagrożenia katastrofą budowlaną

Budownictwo

Samorządy apelują o rozszerzenie katalogu wyjątków od zakazu przeprowadzania eksmisji w czasie pandemii COVID-19. Metropolie uważają, że ustawodawca powinien zezwolić na wykonywanie orzeczeń nakazujących opróżnienie lokali i budynków znajdujących się w złym stanie technicznym stwierdzonym decyzją właściwego organu nadzoru budowlanego.

07.12.2021

Punkt ładowania samochodów elektrycznych w każdej hali garażowej? To nierealne

Budownictwo Transport

Deweloper powinien wyposażać miejsce postojowe w stację do ładowania pojazdów elektrycznych tylko na wyraźne życzenie klienta. Urządzenia tego typu są dość kosztowne, a liczba samochodów elektrycznych w Polsce jest śladowa. Być może narzucenie tego typu obowiązku na inwestorów w przyszłości będzie miało swoje uzasadnienie, ale obecnie tego typu wymóg jest zbędny - pisze dr Piotr Szulc.

06.12.2021

Przepisy o podatku od budowli trzeba napisać od nowa

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Budownictwo

Punktem wyjścia, jak zawsze w podatku od nieruchomości, są wadliwe przepisy. Z tej perspektywy nie ma w tym nic dziwnego, że podatnicy próbują je interpretować na swoją korzyść, a organ podatkowy, do którego podatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację – przeciwnie, czyli profiskalnie – pisze Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.

02.12.2021

SN podejmie uchwałę w sprawie nakładów na remonty w spółdzielni

Prawo cywilne Budownictwo

Nowelizacja prawa spółdzielczego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nadal budzi poważne wątpliwości sądów. Niejasny jest zwłaszcza system rozliczania nakładów na remonty nieruchomości i możliwość ich zwrotu przed i po wprowadzeniu nowych przepisów. Dlatego Sąd Najwyższy wyda uchwałę w sprawie rozliczenia wpłat posiadaczy lokali danej nieruchomości z nakładami spółdzielni.

30.11.2021

Drzewiecki: "Uproszczone" budowy domów raczej się nie przyjmą

Prawnicy Budownictwo

Na rynku nieruchomości mamy istne szaleństwo. Ceny mieszkań poszybowały w górę i wiele osób nie stać nawet na małą kawalerkę. Wprowadzając uproszenia w budowie małych domów, ustawodawca chciał pomóc ludziom, dać szansę wybudowania czegoś niewielkiego na podstawie gotowego, taniego projektu budowlanego. Ale czy jego założenia są realne? Czy ktoś się skusi? Wątpię.

29.11.2021

Skutki Polskiego Ładu - "uproszczone" domy powstaną bez wiedzy sąsiadów

Budownictwo Polski Ład

Stroną postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej budowy domu do 70 mkw. będzie jedynie wnioskodawca, podczas gdy dotychczas w większości przypadków przy wydawaniu warunków zabudowy za strony byli uznawani co najmniej najbliżsi sąsiedzi terenu przyszłej inwestycji. Oznacza to, iż sąsiedzi nie będą mieli żadnego wpływu na wydanie warunków zabudowy.

26.11.2021

Rozporządzenie - destrukt asfaltowy już nie jest odpadem

Środowisko Odpady Budownictwo

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego. O takie rozwiązanie prawne od lat apelowali zarządcy dróg. Przyjęcie rozporządzenia przyczyni się do oszczędności ok. 400 mln zł.

19.11.2021

Niewiele gmin ma uchwały krajobrazowe - województwa przesuwają audyty

Samorząd terytorialny Budownictwo

Po sześciu latach od wprowadzenia obowiązku, tylko niespełna 2 procent gmin przyjęło uchwały krajobrazowe, które mają przeciwdziałać chaosowi reklamowemu w przestrzeni publicznej - wynika z danych ministerstwa rozwoju i technologii. Zdaniem samorządowców, podejmowaniu takich uchwał nie sprzyja niestabilne prawo, a także brak skutecznych narzędzi do egzekwowania regulaminów.

18.11.2021

Prezydent podpisał ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

Budownictwo Polski Ład

Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm i przyjętą przez Senat bez poprawek ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, która jest częścią pakietu rozwiązań Polskiego Ładu i przewiduje pomoc państwa przy spłacie kredytów mieszkaniowych. Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu mieszkaniowego.

16.11.2021

Ministerstwo Infrastruktury: Powstanie kolejnych 9 wzorców i standardów w drogownictwie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Do końca 2022 roku powstaną kolejne wzorce i standardy w drogownictwie - poinformowało ministerstwo infrastruktury. Nowe opracowania będą dotyczyć trzech pakietów tematycznych: wykonywania pomiarów, prognoz i analiz ruchu drogowego; projektowania ulic i dróg zamiejskich oraz określania nośności użytkowej mostów i wiaduktów.

15.11.2021

SN: Skarga nadzwyczajna w sprawie pokrzywdzonych przez dewelopera zasadna

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Sąd Najwyższy uznał, że obciążenie lokatorów długami dewelopera rażąco narusza porządek prawny państwa. Właściciele lokali zostali pozbawieni możliwości wyłącznego dysponowania swoim prawem. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględniła zatem skargę Prokuratora Generalnego i uchyliła wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku. Przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

02.11.2021

Ustawa pozwalająca na budowę domu do 70 m kw. bez formalności podpisana

Budownictwo Polski Ład

Prezydent podpisał ustawę znoszącą formalności związane z budową domu do 70 m kw. Ustawa stanowi, że budynki takie powinny być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

29.10.2021

Igrzyska Europejskie - inwestycje na preferencyjnych warunkach

Finanse samorządów Budownictwo

Rząd przygotował projekt ustawy o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku, które odbędą się w Krakowie. Ustawa zawiera liczne zwolnienia dla inwestycji w obiekty potrzebne do rozegrania wszystkich dyscyplin. Polska będzie trzecim - po Azerbejdżanie i Białorusi - organizatorem tych zawodów.

26.10.2021

Eksmisje wciąż zakazane, ale właściciel sam nie może wykurzać niepłacącego lokatora

Prawo cywilne Budownictwo

Obowiązujące już drugi rok przepisy covidowe zawiesiły wykonywanie eksmisji, co uchroniło wiele osób przed wyrzuceniem na bruk, ale stało się też gratką dla najemców, którzy w ogóle nie zamierzają płacić. Bezradni właściciele radzą sobie jak umieją, próbując np. dokwaterowywać takim delikwentom uciążliwych współlokatorów. To jednak działanie na granicy prawa, albo wręcz bezprawne.

23.10.2021

Mieszkanie może zmienić metraż - bo deweloperzy różnie liczą

Budownictwo

Do powierzchni użytkowej mieszkania nie wlicza się już tej pod ścianami działowymi. Tak jest teoretycznie od 19 września ubiegłego roku. Ale deweloperzy mierzą różnie. Niektórzy wciąż ją uwzględniają, bo jest to dla nich korzystne. Przepisy nie do końca są jasne, a kupujący się w tym gubią. I czasem muszą dopłacić do tak powiększonego lokalu.

23.10.2021

Tryb podstawowy z możliwością negocjacji – szansa na lepsze oferty?

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo

W zamówieniach publicznych o wartości poniżej progu unijnego wariant drugi trybu podstawowego budzi liczne kontrowersje. W kolejnych miesiącach orzecznictwo i doktryna przyczynią się do rozwiania większości wątpliwości, jednak już wyraźnie widać, że korzyści z tego trybu będą przeważać nad trudnościami związanymi z jego stosowaniem.

22.10.2021

RPO: Płot na granicy powstanie w oparciu o niekonstytucyjną ustawę

Administracja publiczna Budownictwo

Przy budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią nie będą stosowane ustawy chroniące takie wartości konstytucyjne, jak prawo do bezpiecznych warunków pracy, do ochrony życia i zdrowia, ochrony środowiska i prawo do informacji o nim - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Przynaje, że można je ograniczyć w ramach stanu nadzwyczajnego, ale ustawa ma działać dłużej niż obecny stan wyjątkowy.

21.10.2021
Prawo.pl