Najemca zapłaci za grzechy poprzednika? - bonifikata na prąd nie dla wszystkich

Prawo cywilne Budownictwo

Najemca, który w trakcie roku zmieni mieszkanie, powinien sprawdzić rachunki za prąd, bo może zapłacić wyższe stawki za rozrzutność swoich poprzedników. Nie skorzysta też z niektórych preferencji, jeżeli nie doprowadzi do przepisania licznika na siebie - np. jeżeli jest osobą z niepełnosprawnością. Najpewniej też może pożegnać się z niższą ceną prądu w 2024 roku.

02.01.2023

E-książka obiektu oraz elektroniczny dziennik budowy - kolejny etap cyfryzacji wchodzi w życie

Budownictwo Prawo AI

Od Nowego Roku zaczynają obowiązywać przepisy o e-książce obiektu budowlanego, a pod koniec stycznia o elektronicznym dzienniku budowy, co będzie sporym ułatwieniem dla zarządców i właścicieli budynków oraz inwestorów. Razem z nowelą prawa budowlanego wchodzi w życie rozporządzenie określające szczegółowe zasady prowadzenia elektronicznej książki obiektu budowlanego.

01.01.2023

Prosument lokatorski odzyska całą wyprodukowaną energię

Budownictwo Prawo AI

Prosument lokatorski - to nowa instytucja dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, dzięki której będzie można odzyskać 100 proc. wartości energii przekazanej do systemu energetycznego i otrzymać 50 proc. dofinansowania na instalację paneli fotowoltaicznych. Wprowadzenie takiego rozwiązania zapowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii jako kolejną zachętę do stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym fotowoltaiki w Polsce.

28.12.2022

Trudno dziś budować w centrach miast, bo przepisy o zabudowie śródmiejskiej nie działają

Budownictwo

Tylko nieliczni inwestorzy mogą budować obecnie w centrach miast, korzystając z uproszczonych zasad zabudowy plombowej, choć chętnych nie brakuje. Winne są m.in. niejasne przepisy. Tymczasem wystarczy poprawić definicję obszaru zabudowy śródmiejskiej i powinno to się radykalnie zmienić. Swoją propozycję ma Ministerstwo Rozwoju i Technologii, niestety nie jest ona najlepsza.

19.12.2022

Sąd administracyjny może wstrzymać wykonanie decyzji środowiskowej

Środowisko Budownictwo

Uzyskanie tzw. decyzji środowiskowej to jeden z etapów realizacji przedsięwzięcia mogącego oddziaływać na środowisko. Do niedawna przeważało stanowisko, zgodnie z którym wstrzymanie wykonania tego aktu nie było możliwe. Obecnie przepisy jednoznacznie wskazują na taką możliwość.

17.12.2022

Rząd zabiera uprawnienia staroście - wydając pozwolenie nie sprawdzi, czy dom stanie zbyt blisko sąsiada

Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad kolejną reformą prawa budowlanego. Tym razem chce odciążyć urzędników i skrócić czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę, co jednak będzie miało swoją cenę. Więcej pracy będą mieli projektanci. Wzrośnie ryzyko inwestycji, a i sąsiedzi oberwą rykoszetem. Trudniej będzie im walczyć z nieuczciwym inwestorem. 

16.12.2022

Umowy drogowe do poprawki – gmina nie może zmuszać dewelopera do budowy dróg i płacenia dotacji

Drogi Budownictwo

Samorządy składają inwestorom propozycje nie do odrzucenia - w zamian za wydanie pozwolenia na budowę proponują deweloperom, aby mieszkańcom gminy wybudowali drogę, ścieżkę rowerową, chodnik. Dzieje się tak dlatego, że przepisy są nieprecyzyjne i pozwalają gminom na wiele. Inwestorzy i prawnicy nie mają wątpliwości, że czas najwyższy je poprawić. Samorządowcy uważają inaczej. 

12.12.2022

Postępowanie o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę nie wstrzymuje jeszcze inwestycji

Administracja publiczna Budownictwo

Samo wszczęcie postępowania o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę nie blokuje inwestycji. Dopiero ostateczna decyzja nieważnościowa wstrzymuje roboty budowlane. Nie wszystkie też pozwolenia na budowę wolno kwestionować. Przepisy pozwalają na to tylko w stosunku do pozwoleń od doręczenia lub ogłoszenia których upłynęło 5 lat. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

10.12.2022

Budowa domów do 70 mkw. z przeszkodami - przepisy do poprawki

Administracja publiczna Budownictwo

Przepisy o budowie domów do 70 mkw. są pełne niedomówień i dziur, co powoduje liczne problemy interpretacyjne. Niektóre z nich można łatwo usunąć. Wystarczy kilka drobnych korekt do prawa budowlanego. Doprecyzować np. pojęcie "własnej potrzeby mieszkaniowej" oraz przyznać starostom prawo do oceny zgłoszenia małego domu pod względem formalnym oraz do wzywania do uzupełnienia braków.

09.12.2022

Już obowiązuje nowelizacja mająca wspierać poprawę warunków mieszkaniowych

Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo

Weszły w życie przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, które umożliwiają ubieganie się o wyższe wsparcie na poprawę efektywności energetycznej ze środków rządowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Wprowadzają też nowe instrumenty wspierające poprawę efektywności energetycznej istniejących budynków.

01.12.2022

Organizacja społeczna może zaszkodzić inwestorowi, ale z ograniczeniami

Administracja publiczna Budownictwo

Organizacja społeczna może tylko w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę wymagającym udziału społeczeństwa, żądać dopuszczenia do udziału w postępowaniu, a także ubiegać się o zgodę organu administracji architektoniczno-budowlanej na przedstawienie mu poglądu w sprawie. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

29.11.2022

Technik i inżynier zaprojektują domy - architekci mówią o degradacji ich zawodu

Budownictwo Prawo gospodarcze

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, by absolwenci techników budowlanych oraz inżynierowie budownictwa mogli projektować budynki do 300 mkw. Dziś robią to tylko architekci. Taka propozycja budzi sprzeciw architektów. Obawiają się degradacji zawodu i bezrobocia. Z kolei inżynierowie zapewniają, że są przygotowani i dadzą sobie radę z nowymi obowiązkami, a dzięki zmianie projekty będą tańsze.

23.11.2022

Zmiana kontraktu FIDIC nie tylko możliwa, ale coraz częściej konieczna

Prawo cywilne Budownictwo

Proces inwestycyjny aktualnie przypomina bardziej rollercoaster niż żmudną i konsekwentną realizację przedmiotu umowy. Nie powinno więc dziwić, że kontrakt zawarty kilka lat temu obecnie może być niedochodowy. To zaś generuje ryzyko odstąpienia od umowy i opuszczenia placu budowy przez wykonawcę, któremu zwyczajnie nie będzie opłacało się dokończyć inwestycji.

23.11.2022

Ułatwienia w przekształcaniu obiektów handlowych i biurowców na mieszkania coraz bliżej

Budownictwo

Zmiany w specustawie mieszkaniowej powinny pomóc deweloperom, gdyż umożliwią im realizację inwestycji na terenach, na których obecnie nie jest to możliwe, co przy obecnym braku dostępnych gruntów pod zabudowę mieszkaniową będzie dla nich niezwykle pomocne. Zapewne spowoduje to, że więcej niż do tej pory inwestycji realizowanych będzie w centrum miast.

19.11.2022

Pompa ciepła i ocieplenie firmy obniży koszty, ale skomplikuje rozliczenia podatków

CIT PIT VAT Rachunkowość Budownictwo

Wiele firm zdecydowało się na inwestycje, by ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem biur i zakładów. Ociepliły budynki i zainstalowały pompy ciepła. Wyzwaniem – jak się okazuje – będzie teraz prawidłowe rozliczenie poniesionych wydatków. Chodzi o kwestie amortyzacji, kosztów uzyskania przychodów, VAT. Piszemy o tym również w Tax Alert.

17.11.2022

Już wkrótce pozwolenia na budowę tylko cyfrowe - budzi to protest rynku

Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI

Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje, by całkowicie zrezygnować z tradycyjnej formy załatwiania formalności budowlanych, czyli papierowej. Dozwolona ma być jedynie forma cyfrowa. Nikomu jednak taki pomysł się nie podoba. Pozbawiłby bowiem miliony Polaków możliwości legalnej budowy. Nie są też do tego przygotowane urzędy. Resort nie chce się jednak wycofać ze swojego pomysłu.

16.11.2022

Nowelizacja prawa budowlanego - odpowiedzialność za wprowadzenie organu w błąd ma odstraszać pieniaczy

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nie wydaje się, aby dla faktycznych pieniaczy groźba odpowiedzialności karnej była istotnym czynnikiem odstraszającym przed przedłużaniem postępowań. Najczęściej też ciężko „pieniaczom” będzie postawić zarzut umyślnego wprowadzenia organu w błąd ze względu na brak posiadania przez nich informacji na temat planowanej inwestycji - pisze Michał Siembab.

12.11.2022

Azbest utknął na dachach, potrzeba kolejnych 50 lat

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Rząd założył, że azbest z polskich dachów zniknie do 2032 roku. Już wiadomo, że do tej daty trzeba dołożyć pół wieku. Powodem niskiego zainteresowania programem wymiany azbestu są nieskuteczne rozwiązania prawne oraz nieatrakcyjne warunki finansowe. Monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w Bazie Azbestowej, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów azbestowych.

08.11.2022

Organizacje branżowe jednoczą się przeciw zapaści na rynku nieruchomości

Budownictwo

Dziesięć organizacji branżowych związanych z rynkiem nieruchomości apeluje o wprowadzenie rozwiązań zmniejszających skalę zapaści, jaka czeka rynek pracy związany z sektorem mieszkaniowym. Proponują m.in. przywrócenie ulgi budowlanej na wynajem, wprowadzenie rozwiązań ułatwiających nabycie mieszkań młodym rodzinom, czy zmianę programu „Czyste Powietrze”.

07.11.2022

Różne okresy rękojmi za wady nieruchomości wspólnej – problem dla dewelopera

Rynek i konsument Budownictwo

Liczenie okresu rękojmi dla samego lokalu jest proste, ale dla nieruchomości wspólnej może się okazać bardziej skomplikowane. Dochodzi bowiem do sytuacji, gdzie co do nieruchomości wspólnej, która przecież stanowi jedność, okres rękojmi biec będzie odrębnie dla poszczególnych udziałów we współwłasności, przysługujących kolejnym nabywcom lokali - pisze radca prawny Laura Waloszczyk.

05.11.2022
Prawo.pl