Szumowski: Od 19 kwietnia będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce

Koronawirus

Powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce. Pracujemy, by zrobić to w sposób najbezpieczniejszy - mówił przed Wielkanocą minister zdrowia Łukasz Szumowski. We wtorek podał konkretny termin - pierwsze obostrzenia mają znikać stopniowo od 19 kwietnia. Jakie i kiedy konkretnie - te decyzje mają zostać ogłoszone w środę lub czwartek.

14.04.2020

SO: „Odfrankowienie” sprzeczne z unijnymi przepisami

Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność umowy o kredyt indeksowany do CHF, bo jej "odfrankowienie" byłoby sprzeczne z unijnym rozporządzeniem w sprawie wskaźników finansowych, tzw. BMR. Mówi ono, że oprocentowanie kredytu w złotówkach nie może odnosić się do innej waluty. Prawnicy banków chwalą taki pogląd, a ci od frankowiczów - krytykują.

14.04.2020

Zarządy spółek działają w stanie wyższej konieczności, ale rozliczane będą w przyszłości

Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus

Czas epidemii to trudny okres dla firm, ale także dla ich zarządów, których decyzje podejmowane dziś, pod wpływem dynamicznie zmieniającej się sytuacji, często w pośpiechu przed obawą kolejnych ograniczeń, zmian będą podlegały ocenie w okresie, w którym aktualna atmosfera podejmowania decyzji nie będzie już tak świeża w pamięci - pisze Adwokat Katarzyna Dąbrowska

10.04.2020

Rządowa agencja wywłaszczy właścicieli aplikacji do zarządzania lotami dronów, by te pomogły w walce z epidemią

Prawo gospodarcze Koronawirus

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie mogła przejąć wszystkie autorskie prawa majątkowe do aplikacji dla operatorów dronów. Co więcej, tzw. nowelizacja tarczy antykryzysowej pozwoli jej zarabiać na ich rozpowszechnianiu. To pierwszy krok do przejęcia cudzej własności z powodu epidemii. W tym przypadku uzasadniony, ale może być groźnym precedensem.

10.04.2020

Unia zatwierdza polski program dopłat do pożyczek

Finanse

Komisja Europejska zatwierdziła w środę 8 kwietnia br. polski program pożyczek i gwarancji publicznych na ich zabezpieczenie o wartości 700 mln euro czyli ok. 3,5 mld zł przewidziany jako wsparcie gospodarki w związku z pandemią koronawirusa. Będą one udzielane do końca bieżącego roku, na okres nieprzekraczający sześciu lat.

08.04.2020

Tarcza finansowa: PFR przeznaczy 100 miliardów złotych dla firm

Koronawirus Tarcza finansowa

Po 25 miliardów złotych dla dużych i mikrofirm oraz 50 mld złotych dla małych i średnich. W sumie 100 mld złotych ma wynieść pomoc przewidziana w tzw. tarczy finansowej. Ma ona uratować od 2 do 4 mln miejsc pracy - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Duże firmy, by dostać subwencję od państwa, mają wykazać, że ich rzeczywiści właściciele płacą podatki w Polsce.

08.04.2020

UZP pracuje nad przywróceniem orzekania w sprawie przetargów

Zamówienia publiczne Koronawirus

Urząd Zamówień Publicznych wraz z Krajową Izbą Odwoławczą oraz Ministerstwem Rozwoju pracuje nad rozwiązaniami zmierzającymi do wznowienia rozpatrywania odwołań złożonych do Krajowej Izby Odwoławczej. Według zapowiedzi ma to być tymczasowy tryb orzekania na podstawie dokumentacji przekazanej przez strony postępowania

08.04.2020

Sejm: Komisja uzupełnia nowelizację tarczy antykryzysowej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, który ma ułatwić firmom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa, wniosła w środę nad ranem sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zmiany dotyczą przede wszystkim pomocy dla przedsiębiorstw, ale także korespondencji sądowej, zasad stwierdzania aktów zgonu, czy decyzji podejmowanych podczas epidemii przez administrację.

08.04.2020

Emilewicz: Rząd pracuje nad Tarczą Antykryzysową 2.0

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona)

Tarcza Antykryzysowa 2.0 ma być gotowa do końca tygodnia - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Mają się w niej znaleźć rozwiązania dla samorządów, ale także dla dużych firm, które pozwolą skorzystać im efektywniej z dopłat do wynagrodzeń. Minister wyjaśniła też, że wcześniej mają być wprowadzone pewne korekty do pierwszej "tarczy".

07.04.2020

Pozew o odszkodowanie za walkę z epidemią możliwy, ale sprawa potrwa dłużej

Prawo cywilne Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Polski nie stać na stan klęski żywiołowej - wynika z wypowiedzi Jarosława Gowina, która może okazać się pomocna w sądowej batalii o odszkodowanie za skutki ograniczeń wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa. Stan nadzwyczajny to szybsza ścieżka do dochodzenia roszczeń, bez niego obywatele i przedsiębiorcy na pieniądze poczekają dłużej, choć mogą żądać więcej.

07.04.2020

Epidemia to także problemy z atestami urządzeń w wielu firmach

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Urzędy probiercze nie działają z powodu stanu epidemii. Wobec tego niektóre wagi pozostają bez ważnego atestu, złotnicy nie mogą sprzedawać swoich wyrobów nawet online. Także gazomierze, wodomierze, kasowniki, parkometry, których ważność wygasa muszą być sprawdzane, ale nie będą. Specustawa antykryzysowa pozwala na pół roku odroczyć badanie techniczne.

06.04.2020

Bez KIO trudno sfinalizować przetarg

Zamówienia publiczne Koronawirus

W okresie stanu epidemii Krajowa Izba Odwoławcza nie przeprowadza posiedzeń ani rozpraw z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego. Dla zamawiających i wykonawców, którzy wygrali przetarg, oznacza to często wstrzymanie podpisania umowy, bo inni uczestnicy odwołali się. A tylko od 1 kwietnia pojawiło się już aż 800 ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych.

06.04.2020

Resort polityki społecznej informuje o 162 tys. wniosków o wsparcie z tarczy antykryzysowej

Małe i średnie firmy Koronawirus

Ponad 162 tys. wniosków o wsparcie na ochronę miejsc pracy, pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców wpłynęło do soboty. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że najwięcej zgłoszeń dotyczy zwolnienia przedsiębiorców z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za okres od marca do maja.

04.04.2020

Pytania do TSUE mogą wydłużyć oczekiwanie na rozstrzygnięcia w sprawach frankowych

Kredyty frankowe

Gdyby TSUE podzielił poglądy Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, oznaczałoby to wielki sukces banków. Przekreśliłoby nadzieje na unieważnianie lub „odfrankowienie” umów kredytowych. Prowadziłoby do rozliczania ich po „kursach rynkowych” lub średnich NBP. Aby tak się stało, TSUE musiałby zaprzeczyć całemu swemu dotychczasowemu orzecznictwu.

04.04.2020

Sejm uchwalił specustawę ws. wsparcia realizacji programów operacyjnych

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie Koronawirus

Sejm uchwalił w piątek bez poprawek specustawę w sprawie wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią COVID-19 w 2020 r. Przewiduje ona m.in. możliwość uznania za kwalifikowane wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach.

03.04.2020

Zawieszenie działalności szansą na przetrwanie kryzysu

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

W pierwszym kwartale 2020 roku już ponad 93 tysiące osób zawiesiło prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To o ponad 30 tysięcy więcej, niż w analogicznym okresie 2019 roku. Rekord padł 31 marca br. – tego dnia wpłynęło aż 7697 wniosków o zawieszenie. Dzięki temu unikną płacenia podatków i składek, a część dostanie tzw. postojowe.

03.04.2020

UODO ukarał spółkę za uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli

RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył 20 tys. złotych kary na spółkę Vis Consulting związaną z branżą telemarketingową, za uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli. Dodatkowo właścicielowi spółki grozi za to odpowiedzialność karna.

02.04.2020

Emilewicz: Będzie program 1000 plus dla hoteli

Małe i średnie firmy Koronawirus

Minister Emilewicz zapowiada pomoc dla praktycznie zamkniętej z powodu koronawirusa branży turystycznej, hotelarskiej i touroperatorów. Ministerstwo i Polska Organizacja Turystyczna pracują nad wprowadzeniem specjalnych bonów, które można będzie wydać na wycieczkę lub inne wydarzenie związane z turystyką.

02.04.2020

Sklepy toczą bój o rękawiczki, których nie ma i likwidację godzin dla seniorów

Koronawirus

Od 1 kwietnia podczas zakupu towarów lub usług klienci muszą mieć rękawiczki jednorazowe. Bez nich można zostać nie wpuszczonym do sklepu, banku, punktu obsługowego. Handlowcy chcą je zapewnić klientom, chociaż nie jest oczywiste, czy mają taki obowiązek. Ale problemem są też godziny dla seniorów. Branża handlowa apeluje o szybkie zmiany.

01.04.2020