Bon mieszkaniowy oraz uproszczenia formalności dla małych domów to jedne z głównych założeń Polskiego Ładu. 

- Przygotowaliśmy rozwiązania, które zdecydowanie ułatwią dostęp Polakom do własnego mieszkania. Zmiany te, to jedne z najważniejszych projektów Polskiego Ładu. To co robimy, to nie zapowiedzi, ale fakty. W całym kraju powstają też Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, czyli mieszkania o bardzo dobrym standardzie - na wynajem i z możliwością dojścia do własności – powiedział w środę w Sejmie wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej partii Porozumienie.

Dodał, że takie rozwiązania jak bon mieszkaniowy mogą ułatwić Polakom dostęp do własnego mieszkania. - Złożyliśmy do wykazu prac legislacyjnych rządu projekty ustaw dotyczących domu bez formalności i bonu mieszkaniowego i gwarancji na wkład własny. Projekty teraz zostaną przepracowane w rządzie i następnie trafią do polskiego parlamentu, bo zostały umieszczone na liście 10 najważniejszych ustaw, które mają być procedowane w ramach +Polskiego Ładu+" – poinformowała obecna na konferencji wiceminister rozwoju pracy i technologii Anna Kornecka.

 

Jak wyjaśniła, chodzi o projekty, które pozwolą na budowę domu o powierzchni do 70 m kw. bez konieczności występowania o pozwolenia budowlane. Poinformowała także, że od 1 lipca wnioski o pozwolenie na budowę można składać drogą elektroniczną, co oznacza koniec z drukowaniem dokumentów.

Wedug MRPiT, bon mieszkaniowy ma na celu bezpośrednie wsparcie rodzin w najmie lub nabyciu mieszkania czy domu. Bon mieszkaniowy będzie można zrealizować w wariantach uzależnionych od realizowanego celu mieszkaniowego, wielkości gospodarstwa domowego oraz wystąpienia szczególnych przesłanek uprawniających do wykorzystania wsparcia (np. urodzenie się kolejnego dziecka w rodzinie).

Z informacji MRPiT wynika, że społeczny bon mieszkaniowy będzie przeznaczony dla osób, które nie posiadają własnego mieszkania, a ich dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu. Przeznaczyć go będzie można na partycypację w kosztach budowy mieszkania społecznego czynszowego albo na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej. Z kolei rodzinny bon mieszkaniowy będzie można przeznaczyć na cele objęte bonem społecznym, a ponadto na finansowanie zakupu mieszkania na własność, wniesienia wkładu budowlanego albo kosztów budowy domu jednorodzinnego.

Resort poinformował, że bon o wartości 5 tys. zł będzie przysługiwał osobie fizycznej niebędącej w związku małżeńskim, a także osobie fizycznej razem z małżonkiem lub drugim rodzicem dziecka wchodzącego w skład tego samego gospodarstwa domowego. Bon będzie powiększany o 15 000 zł przysługujące za każde wchodzące w skład gospodarstwa domowego dziecko albo osobę niepełnosprawną oraz o kwotę 45 000 zł, przysługującą w ramach rodzinnego bonu mieszkaniowego prowadzącemu gospodarstwo domowe, który nie zrealizował wcześniej innego rodzinnego bonu mieszkaniowego.

- Rodzina z trójką dzieci uzyska więc 100 tys zł wsparcia przy zakupie mieszkania. Kwota ta będzie podwyższana o 15 000 zł za każde kolejne wchodzące w skład gospodarstwa domowego dziecko  – napisano w informacji MRPiT.

(rkd/pap)

 

Tomasz Filipowicz, Alicja Plucińska-Filipowicz, Marek Wierzbowski

Sprawdź  
POLECAMY