Tarcza dla turystyki pomoże dużym firmom, ale nie uratuje wielu małych biur podróży

Małe i średnie firmy Koronawirus

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę i tzw. tarcza dla turystyki zacznie działać. Problem w tym, że z pomocy zostaną wykluczone firmy i osoby obsługujące cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Branża turystyki przyjazdowej nie ma wątpliwości, że ta tarcza im nie pomoże i przyszedł czas na zamykanie firm.

23.09.2020

UOKiK przejmie zadania Rzecznika Finansowego, ale niekoniecznie jego ekspertów

Rynek i konsument Finanse

Do konsultacji trafił właśnie projekt ustawy, która zlikwiduje Rzecznika Finansowego. Jego kompetencje, a także pracowników, ma przejąć prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tyle, że nie musi wszystkich. Część doświadczonych i cenionych ekspertów zamiast bronić konsumentów, może zacząć pracować dla instytucji finansowych.

22.09.2020

Są zarzuty dla Leszka Czarneckiego za aferę GetBack

Prokuratura Finanse

Prokuratura zarzuca Leszkowi Czarneckiemu popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 milionów złotych wobec klientów Idea Banku S.A., którzy kupili obligacje GetBack. Chodzi o okres, kiedy był przewodniczącym Rady Nadzorczej Idea Banku. To ten bank pośredniczył w sprzedaży feralnych obligacji.

21.09.2020

Pracodawcy apelują o odbiurokratyzowanie rejestrów Urzędu Patentowego

Prawo gospodarcze

Firmy nie chcą już składać oddzielnych wniosków do Urzędu Patentowego o aktualizację danych dotyczących znaków towarowych, wzorów przemysłowych czy użytkowych i płacenie za każdy oddzielnie 70 zł. Konfederacja Lewiatan proponuje stworzenie jednego wniosku, w którym będą uwzględnione wszystkie dobra, i opłacanie go jednym przelewem.

21.09.2020

Przetargi już tylko elektroniczne - rząd konsultuje rozporządzenia

Zamówienia publiczne

Trwają konsultacje projektów rozporządzeń do nowego prawa zamówień publicznych, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Nie wprowadzają one rewolucyjnych zmian, ale warto zwrócić uwagę na zapisy o postaci elektronicznej oświadczeń, konieczności posiadania systemu, w którym konto musi mieć każdy użytkownik czy poświadczaniu dokumentów zagranicznych wykonawców przez notariuszy.

21.09.2020

Po wyroku TSUE "zerowe pakiety" powinny zniknąć z umów telekomunikacyjnych

Rynek i konsument Nowe technologie

Preferencyjne rozliczanie pakietów internetowych na określone usługi narusza zasadę neutralności internetu – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To oznacza, że operatorzy nie mogą preferować gigantów, np. Facebooka, You Tuba i nadal pozwalać korzystać z ich stron, mimo wyczerpania limitu transferu danych.

19.09.2020

Ubój rytualny na eksport będzie zabroniony. Producenci protestują

Prawo gospodarcze

Uchwalona w nocy z czwartku na piątek budząca burzliwe emocje nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zakłada ograniczenie uboju rytualnego. Będzie dozwolony tylko na potrzeby polskich gmin i związków wyznaniowych. Tym samym nie powinien naruszać prawa do wolności wyznania. Naruszy za to interesy producentów i eksporterów mięsa. PiS zapewnia, że dostaną rekompensaty.

18.09.2020

"Piątka dla zwierząt" przyjęta przez Sejm, z ograniczeniem uboju rytualnego

Po wielogodzinnych pracach, wielu zmianach i burzliwym głosowaniu posłowie przyjęli nowelę ustawy o ochronie zwierząt wprowadzającą m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Zaakceptowany został blok poprawek PiS, w tym zapis przywracający ograniczenia uboju rytualnego. Przeciw regulacji byli posłowie Solidarnej Polski, w tym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

18.09.2020

Sejm poparł część poprawek Senatu do tzw. drugiej tarczy dla turystyki

Finanse publiczne Koronawirus

Posłowie przyjęli poprawkę Senatu, by stopień spadku przychodu z prowadzonej działalności, który ma być wymogiem uzyskania dodatkowego świadczenia postojowego, oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne - obniżyć z 80 do 75 proc. Wydłużony został też okres zwolnienia ze składek do końca września.

17.09.2020

Będzie zakaz hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego, ale z rekompensatami

Prawo gospodarcze

W Sejmie burzliwe prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Projekt zmienia się z godziny na godzinę. Najpierw sejmowa Komisja rolnictwa wykreśliła przepis, który ogranicza ubój rytualny, ale PiS zgłosił poprawkę przywracającą go. W efekcie będzie dozwolony tylko dla członków polskich gmin i związków wyznaniowych. Wprowadzono jednak rekompensaty dla poszkodowanych producentów.

17.09.2020

Sąd administracyjny za słaby na RODO

RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych regularnie wygrywa przed warszawskim Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Zdaniem wielu prawników, gdyby sędzia - tak jak przy decyzjach prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - mógł oceniać zasadność decyzji dotyczących naruszenia RODO czy korzystać z biegłych, byłoby mniej przegranych. Konieczna jest zmiana systemowa - tym bardziej, że firmom grożą tu milionowe kary.

17.09.2020

Pies bez łańcucha i koniec hodowli zwierząt futerkowych - ruszają prace nad zmianami w ustawie

Prawo gospodarcze

Zakaz trzymania domowych zwierząt na uwięzi na stałe oraz zakaz używania kolczatek to niektóre z zapisów projektu zmian w ustawie o ochronie zwierząt przygotowanego przez PiS, którym w środę zajmie się Sejm. O nowelizacji zrobiło się głośno przede wszystkim za sprawą planowanego bezwzględnego zakazu hodowli zwierząt futerkowych i umożliwienia uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

16.09.2020

Nowy projekt budowlany nie zastąpi starego z dnia na dzień

Administracja publiczna Budownictwo

Dopiero w tym tygodniu ma być opublikowane rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego. Na szczęście jego brak nie zablokuje inwestycji, ponieważ przez rok od 19 września, tego dnia wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, do wniosków o pozwolenia można załączać projekty opracowane na starych zasadach.

16.09.2020

Polska za 20 lat ma przejść na zeroemisyjną energetykę

Środowisko Prawo gospodarcze

Polska stoi przed wyzwaniem zbudowania nowego systemu energetycznego w najbliższym 20-leciu - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. - Nasz kraj jest bardziej niż kiedykolwiek gotowy na wszelkie niezbędne wysiłki, aby zakończyć transformację na niskoemisyjną i efektywnie zarządzającą zasobami gospodarkę – dodał.

15.09.2020

Państwo boi się pozwów przedsiębiorców, TK powie co im wolno

Prawo cywilne Koronawirus

Na wniosek premiera Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy przepis pozwalający pozwać Skarb Państwa za działanie niezgodne z prawem jest sprzeczny z Konstytucją. Zdaniem prawników premier chce w ten sposób zablokować pozwy przedsiębiorców o odszkodowania za straty spowodowane zamrożeniem gospodarki.

15.09.2020

Ministerstwo Rozwoju oburza się na budowę willi pod szyldem walki z COVID-19

Budownictwo

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której nieuczciwi inwestorzy wykorzystują art. 12 specustawy covidowej dla własnych korzyści - oświadczyło Ministerstwo Rozwoju. I poinformowało, że Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił organom - wojewódzkiemu i powiatowemu - skontrolowanie sytuacji w sprawie budowy osiedla w Lesie Bemowskim, w otulinie rezerwatu

14.09.2020

Specustawa wyłączyła prawo budowlane - "osiedle dla osób na kwarantannie" nie do zatrzymania

Administracja publiczna Budownictwo

Specustawa antycovidowa pozwalała na obchodzenie prawa budowlanego. Prawnicy uważają, że zablokowanie budowy osiedla "dla osób na kwarantannie" pod Puszczą Kampinowską w Starych Babicach jest praktycznie niemożliwe. A podobnych inwestycji jest więcej. Niektóre mogą doprowadzić nawet do zniszczenia zabytków. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju to niedopuszczalne.

14.09.2020