Czechy żądają 5 mln euro dziennie kary dla Polski za wydobycie w Turowie - polski rząd wyznaczył negocjatorów

Środowisko Prawo europejskie

Wbrew zapowiedziom polskiego premiera rząd Czech nie tylko nie wycofał z Trybunału Sprawiedliwości UE wniosku dotyczącego kopalni Turów, ale zwrócił się o ukaranie Polski grzywną w wysokości 5 mln euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia tam węgla brunatnego. Polski rząd przyjął we wtorek strategię w sprawie rozwiązania tego sporu i wyznaczył ministrów, którzy mają to negocjować.

15.06.2021

Rząd nie wykonał wyroku TK, tysiące spółdzielczych mieszkań nadal w luce prawnej

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

W sobotę, 19 czerwca, wchodzi w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego, a przestanie obowiązywać przepis, który pozbawił członkostwa przeszło pół miliona osób mieszkających we własnościowych lokalach w blokach stojących na gruntach, do których spółdzielniom nie przysługuje żaden tytuł prawny. Nie ma jednak nowych przepisów, będzie więc luka w prawie i spory bałagan.

15.06.2021

TSUE uczy polskie sądy, jak orzekać w sprawach frankowych

Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przypomniał polskiemu sądowi, że ochrona przewidziana w dyrektywie w sprawie nieuczciwych warunków przysługuje każdemu konsumentowi, a nie tylko temu, którego można uznać za „właściwie poinformowanego oraz dostatecznie uważnego i rozsądnego przeciętnego konsumenta”. TSUE uznał, że jest to oczywiste,

14.06.2021

Więcej inwestorów może trafić do Polskiej Strefy Inwestycji

Samorząd terytorialny Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy planujący znacznie mniejsze inwestycje niż dziś łatwiej otrzymają zwolnienie podatkowe na nową inwestycję - zakłada projekt zmian rozporządzenia regulującego zasady udzielania pomocy publicznej w ramach tzw. Polskiej Strefy Inwestycji. Sama strefa poszerzy się o kolejne 17 miast i otaczających je gmin. Są też i złe wiadomości dla inwestorów.

14.06.2021

Polisa turystyczna zwykle zadziała, gdy w podróży zachorujemy na koronawirusa

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus

W tym roku Polacy wyjeżdżając na urlop mogą wykupić polisę turystyczną, która pokryje również koszty leczenia w razie gdyby zachorowali na Covid 19. Jeszcze do niedawna nie było to możliwe. Dużo jednak zmieniło się, ale ubezpieczyciel ubezpieczycielowi nierówny. Trzeba dokładnie czytać warunki ubezpieczenia, bo zakres proponowanej ochrony bywa różny.

12.06.2021

Sprawa przeciwko Dziubakom o korzystanie z kapitału może trafić do TSUE

Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe

Rzecznik Finansowy przystąpił do sporu państwa Dziubaków z Raiffeisen Bank, który domaga się od nich blisko 800 tysięcy złotych za bezumowne korzystanie z kapitału, po stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy o kredyt we frankach. A rzecznik chce, aby sąd skierował w tej sprawie pytania do TSUE. Prawo.pl ustaliło, że podobny wniosek szykuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

11.06.2021

Lewiatan przeciwny opłacie reprograficznej od komputerów

Rynek i konsument

Konfederacja Lewiatan protestuje przeciwko rozszerzeniu opłaty reprograficznej, mającej wspierać twórców. Jej zdaniem uderzy ona w przedsiębiorców i konsumentów. Spowoduje wzrost cen wielu urządzeń, które zostaną nią objęte. Zwiększenie maksymalnej opłaty z 3 do 4 proc., od niemal wszystkich urządzeń i nośników, ma bowiem czysto fiskalny charakter.

11.06.2021

Pandemia wiele zmienia na rynku ubezpieczeń

Prawo gospodarcze

Koronawirus przyczynił się do ożywienia na rynku fuzji i przejęć w sektorze ubezpieczeń. Ostatni rok zaowocował też wyższą elastycznością i innowacyjnością sektora ubezpieczeniowego w tworzeniu nowych rodzajów ubezpieczeń. Jednym z takich rozwiązań jest ubezpieczenie od danego, ściśle określonego parametru, najczęściej pogodowego.

11.06.2021

PFR żąda zwrotu tarczy finansowej. Firmy będą się sądzić

Tarcza finansowa

Polski Fundusz Rozwoju wydał pierwsze decyzje w sprawie zwrotu subwencji finansowych. Jest ich aż 7 tysięcy, ale firmy, do których dotarło Prawo.pl mówią jednak, że nie będą oddawać wsparcia, bo to Fundusz wprowadził je w błąd. Prawnicy przyznają, że wiele wezwań do zwrotu może być bezpodstawnych. I wskazują, że formularze wnioskowania o subwencję zostały przygotowane wadliwie.

11.06.2021

Zmiany w Krajowym Rejestrze Zadłużonych pół roku później

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Krajowy Rejestr Zadłużonych na nowych zasadach zacznie działać dopiero od grudnia tego roku. Prezydent podpisał nowelizację ustawy regulującą te kwestie. Nowe przepisy wprowadzają także częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej.

10.06.2021

Ustawa podpisana - kupujący mieszkania będą lepiej chronieni

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Prezydent podpisał 9 czerwca ustawę powołującą do życia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Dzięki niemu klienci dewelopera mają czuć się bezpieczniej, bo nie stracą pieniędzy w razie jego upadłości. Nowe przepisy objęły również ochroną gotowe już mieszkania.

10.06.2021

Duże firmy coraz chętniej sięgają po windykację polubowną

Małe i średnie firmy Koronawirus

Pandemia spowodowała, że wzrosło zainteresowanie windykacją na zlecenie. Wciąż jednak małe i średnie firmy mają opory przed korzystaniem z niej. Odczuwają barierę mentalną, obawiając się, że kontrahent się obrazi. Wolą czekać, aż sam zapłaci, ewentualnie próbują samodzielnie upominać się o zapłatę.

10.06.2021

Jak liczyć limit w hotelu? Ciągle nie ma odpowiedzi

Koronawirus

Hotelarze mają problemy z ustaleniem, jak prawidłowo liczyć coviodove limity, czy mogą nie uwzględniać pokojów, w których mieszkają zaszczepieni i niezaszczepieni. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego śle w tej sprawie apele do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a te twierdzi, że w zasadzie to problemu nie ma.

09.06.2021

Komisja Europejska dołączyła do polsko-czeskiego sporu o kopalnię Turów

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała o dołączaniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – poinformowała w środę rzeczniczka KE Vivian Loonela. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 21 maja br. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polska odmawia wykonania tej decyzji i negocjuje z rządem Czech.

09.06.2021

Zaszczepieni nie wchodzą w limity, ale przedsiębiorcy nie wiedzą jak to sprawdzać

Rynek i konsument RODO Koronawirus

Limity gości narzucone hotelom, siłowniom, czy restauracjom nie obejmują osób zaszczepionych. Nie wiadomo jednak, jak weryfikować, czy dana osoba faktycznie się zaszczepiła, czy kłamie. Jeszcze większy problem dotyczy hoteli, bo co mają zrobić ich właściciele, gdy w pokoju chcą zameldować się cztery osoby, ale tylko jedna jest zaszczepiona. Dodatkowo powstaje problem - czy przedsiębiorcy mogą o to pytać.

09.06.2021

UODO: Kara dla firmy za brak dostępu do informacji

Prawo gospodarcze RODO

Brak odpowiedzi na wezwania organu nadzorczego to też brak współpracy - uznał Urząd Ochrony Danych Osobowych, stwierdzając naruszenie przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych przez PNP SA z siedzibą w Warszawie. I nałożył na nią administracyjną karę pieniężną w kwocie ponad 22 tys. złotych.

08.06.2021

Zatory płatnicze wciąż największym problemem firm

Małe i średnie firmy

Co drugi przedsiębiorca z sektora MŚP stoi przed wyzwaniem, jakim jest utrzymanie płynności finansowej. Jednocześnie 3/4 firm ma odłożone środki pieniężne, po które może sięgnąć w razie potrzeby – wynika z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i firmy faktoringowej NFG.

08.06.2021

Upadek duńskiego ubezpieczyciela - polisy do anulowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Duński Sąd Morski i Gospodarczy postawił w stan upadłości Gefion Finans A/S under frivillig likvidation (poprzednio: Gefion Insurance A/S). Roszczenia, które zgłosiły osoby poszkodowane przez kierowców, które mieli OC w tym towarzystwie, zostaną rozpatrzone z masy upadłościowej. Firma sprzedawała też, przez swojego reprezentanta, ubezpieczenia w Polsce.

08.06.2021

Zatory w księgach wieczystych blokują kredyty i inwestycje

Budownictwo

Rosną zaległości w sądach wieczystoksięgowych - tak źle nie było od czasu, gdy księgi wieczyste były tylko "papierowe". W dużych miastach na wpis czeka się już ponad rok. Bardzo spowalnia to obrót nieruchomościami oraz utrudnia zaciągnięcie kredytu deweloperom oraz osobom kupującym mieszkania. Winna tej sytuacji jest nie tylko pandemia, ale i uwłaszczenie gruntów pod blokami.

08.06.2021

Umowy na dostawę zbóż pod lupą UOKiK

Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Cefetra Polska. Zastrzeżenia budzą umowy, które nakazują rolnikom dostarczanie umówionej ilości zboża lub rzepaku, nawet gdy stało się to niemożliwe przez niezależne od nich okoliczności, np. suszę lub inną siłę wyższą.

07.06.2021