Prostą spółkę akcyjną nie tak prosto będzie założyć

Rynek Prawo AI Spółki

Od 1 lipca można zakładać proste spółki akcyjne. Nie trzeba będzie mieć dużego kapitału - wystarczy nawet... złotówka. Nowa spółka ma się przydać m.in. startupom. Rządzić nią będzie, tak jak w spółkach amerykańskich, rada dyrektorów. Zdaniem prawników to zbyt eksperymentalna mieszanka przepisów o spółkach kapitałowych i nowych rozwiązań - trudno będzie ją założyć.

01.07.2021

Wpisy do KRS online - sądy i przedsiębiorcy oszczędzą papier i czas

Wymiar sprawiedliwości Spółki Koronawirus

Od lipca wpisy do KRS będą przyjmowane niemal tylko w formie online. Postępowanie powinno znacznie przyśpieszyć, a i możliwość błędu we wniosku będzie zminimalizowana. Informatyzacja to kolejny krok - po wprowadzeniu konieczności składania sprawozdań finansowych online czy zakładaniu w ten sposób samej spółki – w cyfryzacji biurokratycznego życia przedsiębiorcy.

30.06.2021

Frankowicze nie kwapią się do ugód, ale nadzór chce być na nie gotowy

Wymiar sprawiedliwości Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje się do zwiększonego zainteresowania ugodami w sprawach kredytów frankowych. Proponuje też mediacje między stronami sporu. Jest w tym jednak osamotniona. Ani banki, ani też frankowicze, nie palą się na razie do polubownego rozwiązywania sporów.

30.06.2021

Tarcza finansowa: przedsiębiorcy dostali więcej czasu na odwołania

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Rząd planuje przedłużyć do 23 sierpnia 2021 r. mikro, małym i średnim przedsiębiorcom termin na złożenie odwołań od wniosku o udzielenie subwencji oraz zapytań dotyczących postępowania wyjaśniającego w ramach Tarczy Finansowej 2.0 PFR. Dotyczy to firm, które zwróciły się do PFR w tej sprawie nie później niż do 15 kwietnia 2021 r.

29.06.2021

NIK: Nie wszystkie zakupy spółek Skarbu Państwa zgodnie z przepisami

Finanse publiczne Spółki

Większość kontrolowanych spółek z udziałem Skarbu Państwa opracowała, wdrożyła i stosowała procedury zakupowe uwzględniające specyfikę działalności - stwierdza w swoim raporcie NIK. Część jednak spółek wyłączyła z nich tak istotne obszary jak usługi prawne, finansowe, ubezpieczeniowe, czy też zakup czasu antenowego, choć wydały na ten cel setki milionów złotych

29.06.2021

Cyfrowe wnioski nie przyśpieszą wydawania pozwoleń na budowę

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus

Od 1 lipca będzie można składać wnioski o pozwolenie na budowę online. Na razie jednak inwestorzy nie planują masowego załatwiania formalności przez internet. Fakt, że nie będą musieli osobiście fatygować się do urzędu, nie jest dla nich specjalnie atrakcyjny, bo nie zmniejsza biurokracji. Obawiają się też, że niektóre starostwa nie poradzą sobie ze zmianami, bo brakuje im odpowiedniego sprzętu.

29.06.2021

Cyfrowe wnioski o wydanie pozwolenia na budowę już od 1 lipca

Samorząd terytorialny Budownictwo

Za pośrednictwem portalu e-budownictwo już od 1 lipca będzie można składać wnioski o pozwolenie na budowę razem z projektem zagospodarowania działki - poinformował w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. To kolejny etap cyfryzacji formalności budowlanych.

28.06.2021

Branża transportowa tonie w długach

Rynek Małe i średnie firmy

Zaległości firm transportowych w bazie Krajowego Rejestru Długów są najwyższe w historii i wynoszą prawie 1,2 mld złotyc. Na zapłatę od nich czekają głównie bank oraz firmy leasingowe i faktoringowe. Równocześnie prawie 15 proc. zadłużenia transportowcy mogliby spłacić odzyskując własne należności od swoich kontrahentów.

28.06.2021

Warto zabezpieczyć firmę, zanim posypią się kary

Rynek Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Większości ryzyk związanych z prawem konkurencji można uniknąć. Firma musi być jednak przygotowana - mieć wdrożone odpowiednie procedury i przeszkoloną załogę - również pod względem współpracy z UOKiK. O tym, jak to zrobić, rozmawiali uczestnicy debaty „Ryzyko naruszenia prawa konkurencji – jak je ograniczać i nie narażać firmy na kary", zorganizowanej przez Wolters Kluwer.

28.06.2021

Premier: jestem przekonany, że Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalni Turów

Prawo europejskie

Premier Mateusz Morawiecki, pytany o negocjacje ze stroną czeską i o to, że Czesi domagają się kar za kontynuowanie wydobycia w Kopalni Węgla Brunatnego Turów powiedział, że jest "głęboko przekonany, że Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalni Turów". - Ale podchodzimy do problemu bardzo poważnie - zapewnił.

26.06.2021

Od soboty więcej gości w hotelach i siłowniach, otwarte dyskoteki

Małe i średnie firmy Koronawirus

Od soboty 26 czerwca kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, mogą udostępniać 75 proc. liczby miejsc na widowni. Także od soboty mogą działać dyskoteki, a w hotelach może być zajętych 75 proc. miejsc.

26.06.2021

W niektórych krajach za brak polisy OC - więzienie albo konfiskata auta

Prawo cywilne Transport Ubezpieczenia

W Polsce sankcje za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC są niskie, w porównaniu z innymi krajami Europy, a liczba kierowców, którzy zaniedbali tego obowiązku, urosła w czasie pandemii. W Belgii kara może sięgnąć nawet 8 tys. euro, można tam także trafić na pół roku do więzienia. W Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Irlandii czy na Malcie, nieubezpieczeni kierowcy zapłacą od 5 do 7 tys. euro.

26.06.2021

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o koncesjach wydobywczych

Środowisko Prawo gospodarcze

Sejm w czwartek poparł poprawki Senatu do noweli o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. Ustawa po zmianach zakłada, że jednorazowe przedłużenie koncesji bez konieczności uzyskania decyzji środowiskowej nie będzie możliwe w przypadku węglowodorów, węgla i siarki. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

24.06.2021

Rzecznik finansowy broni kredytobiorców frankowych

Rynek i konsument Finanse

W razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu walutowego w umowie kredytu indeksowanego albo denominowanego, umowa ta może zachować moc obowiązującą tylko w sytuacji, w której kredytobiorca będący konsumentem, w sposób świadomy i dobrowolny zgodzi się na dalsze obowiązywanie nieuczciwych postanowień dotyczących ustalenia takiego kursu – uważa Rzecznik Finansowy.

24.06.2021

Polski Ład: Rzecznik MŚP chce lepszych przepisów podatkowych dla przedsiębiorców

Podatki i opłaty lokalne PIT Małe i średnie firmy Koronawirus Polski Ład

Wprowadzenie maksymalnej kwoty składki zdrowotnej, 30 tys. kwoty wolnej od podatku dla płacących podatek liniowy 19 proc., zastąpienie podatku dochodowego CIT podatkiem przychodowym - to zmiany, które chce wprowadzić w Polskim Ładzie rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Ma też propozycję dotyczącą propozycję podatku przychodowego dla korporacji zagranicznych

24.06.2021

Ubezpieczyciele mają już standardy przechowywania danych w chmurze

Rynek Prawo AI Ubezpieczenia

Polska Izba Ubezpieczeń, we współpracy z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji wypracowała standard chmury obliczeniowej dla branży ubezpieczeniowej. To zbiór zasad przygotowania i przeprowadzenia skutecznego wdrożenia chmury, z uwzględnieniem wszystkich wymagań prawnych oraz nadzorczych.

24.06.2021

Kasa biletowa tylko dla zaszczepionych? Niekoniecznie legalna

Koronawirus

Czy wolno organizować festiwale, seanse w kinach albo otwierać kasy biletowe - tylko dla zaszczepionych? Większość prawników uważa, że to jawna dyskryminacja. Tymczasem przepisy milczą na ten temat. W kodeksie wykroczeń nie ma też od dłuższego czasu przepisu, dzięki któremu karano przedsiębiorców odmawiających wykonania usługi.

23.06.2021

Upadłość konsumencka kołem ratunkowym dla byłych przedsiębiorców

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Finanse Koronawirus

Coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką. Korzystają z niej jednak nie tyle typowi konsumenci, ile byli przedsiębiorcy, którzy wpadli w spiralę zadłużenia kiedy jeszcze prowadzili firmę. Winna jest nie tylko pandemia. Od ponad roku łatwiej jest z tej instytucji skorzystać, ponieważ zmieniło się prawo. Upadłość przestała natomiast interesować frankowiczów.

22.06.2021