Sejm uchwalił 15 czerwca nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, przedłożony przez klimatu i środowiska. Za jej uchwaleniem głosowało 447 posłów, trzech było przeciw, a dziewięciu wstrzymało się od głosu.

Senat 18 czerwca Senat dodał poprawkę, by jednorazowe przedłużenie koncesji bez konieczności uzyskania decyzji środowiskowej nie było możliwe także w przypadku węglowodorów, a nie tylko węgla czy siarki. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 94 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden senator wstrzymał się od głosu. 

Nowela uchyla przepisy pozwalające warunkowo wyłączyć obowiązek uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w wypadku  przedłużania koncesji na wydobycie węgla kamiennego, węgla brunatnego oraz siarki rodzimej wydobywanej metodą otworową.

Dotychczas, jednorazowe wydłużenie koncesji – w celu zachowania ciągłości prowadzenia wydobycia wymienionych kopalin – było możliwe wyłącznie bez rozszerzania zakresu koncesji oraz gdy wydłużenie koncesji było uzasadnione racjonalną gospodarką złożem.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj też: TSUE: W Turowie nie wolno wydobywać węgla>>

Przypomnijmy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Według niego podjęcie takich kroków uzasadniają podnoszone przez Czechy zarzuty, a dotyczą one aspektów środowiskowych. 

Resort klimatu i środowiska tłumaczył, że nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie wątpliwości prawnych co do zgodności obecnych przepisów z unijnymi. Zgodnie z obowiązującym prawem jednorazowe wydłużenie koncesji w celu zachowania ciągłości prowadzenia wydobycia wymienionych kopalin było możliwe wyłącznie bez rozszerzania zakresu koncesji oraz gdy wydłużenie koncesji było uzasadnione racjonalną gospodarką złożem.

Ministerstwo informowało podczas prac nad ustawą w Sejmie, że na podstawie dotychczasowych przepisów takiego jednorazowego przedłużania dokonano w przypadku ok. 20 koncesji.

 

POLECAMY