Portal otwartych danych dobrze oceniany przez firmy, ale wciąż niewiele z niego korzysta

Administracja publiczna Nowe technologie RODO

Przedsiębiorcy pozyskują dane, korzystając głównie z Biuletynów Informacji Publicznej. Poszukują przede wszystkim informacji potrzebnych do prowadzenia firmy, pozyskiwania klientów, a najczęściej danych o podatkach, księgowości i przetargach. Portal otwartych danych potrzebuje dalszej popularyzacji.

19.11.2020

Kto rozwiąże problemy frankowiczów - Unia, Sąd Najwyższy czy państwo

Kredyty frankowe

Komisja Europejska pyta Polskę, czy przestrzega praw konsumentów, zwłaszcza frankowiczów. Jej wątpliwości budzą m.in. rozbieżności w orzecznictwie. Jeśli Unia uzna, że są łamane prawa kredytobiorców, może wytoczyć postępowanie. O rozbieżności w orzecznictwie pyta też sądy powszechne I prezes Sądu Najwyższego, która planuje skierować pytania do poszerzonego składu. Kto pierwszy pomoże frankowiczom - Unia czy SN? Zdaniem prawników - powinien SN.

19.11.2020

Rada Przedsiębiorczości krytykuje planowane przepisy o konfiskacie

Prawo karne Prawo gospodarcze

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec rozwiązania, które oznaczałoby przepadek mienia bez prawomocnego wyroku sądu, a tylko na podstawie podejrzeń - piszę pracodawcy zrzeszeni w Radzie Przedsiębiorczości. Chodzi o plany Ministerstwa Sprawiedliwości wprowadzenia konfiskaty prewencyjnej.

18.11.2020

Rzecznik Finansowy broni się przed likwidacją. Chce rozstrzygać spory z bankami

Rynek i konsument

Po wyrokach TSUE w polskich sprawach - kredytu frankowego państwa Dziubaków i zwrotu kosztów kredytu po jego wcześniejszej spłacie - lawinowo wzrosła liczba wniosków o pomoc do Rzecznika Finansowego. Zdaniem rzecznika potrzeba kilku lat, aby sytuacja kredytobiorców się ustabilizowała. By ją poprawić proponuje powołanie sądu polubownego.

18.11.2020

Protest przewoźników - bez pomocy trzy czwarte polskich firm autokarowych nie dotrwa do wiosny

Transport Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Dwie godziny trwał wtorkowy protest przewoźników w Kielcach, którzy domagają się pomocy od rządu dla branży transportowej. Twierdzą, że bez pomocy trzy czwarte polskich firm autokarowych nie dotrwa do wiosny. Chcą, aby transport regionalny oraz przewozy turystyczne i okazjonalne zostały wpisane do tarczy antykryzysowej 6.

17.11.2020

Rząd proponuje nowelizację prawa zamówień publicznych

Zamówienia publiczne

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji roboty budowlane, który przewiduję też zmiany w nowym prawie zamówień publicznych. Przewidywane zmiany dotyczą zamówień bagatelnych, okresu na jaki zawierane są umowy, ale także wprowadzą obowiązek okazania kontrolującemu informacji o innych kontrolach.

17.11.2020

Będzie projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych 

Środowisko

Przygotowuję projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych aby to one, a nie jak to jest obecnie gospodarze, były podmiotem, który pozyskuje środki z Unii Europejskiej - zapowiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Promowane mają być spółdzielnie gospodarstw rodzinnych, zwłaszcza ekologicznych. To ma być polski wkład w zielony ład w rolnictwie.

17.11.2020

RODO: Wkrótce ma być zatwierdzony pierwszy kodeks branżowy

RODO

Nie został jeszcze oficjalnie przyjęty żaden kodeks branżowy ułatwiający działanie firmom zgodnie z RODO, choć w Polsce jest 30 takich dokumentów. Wkrótce jednak to może się zmienić. Prawo.pl ustaliło, że na początku grudnia Europejska Rada Ochrony Danych ma zaopiniować polskie wymogi akredytacji podmiotu monitorującego kodeksy, a jako pierwsze mają być zatwierdzone te z sektora medycznego.

17.11.2020

Nowa komisja, nowe kryteria przyznawania pomocy artystom w czasie COVID-19

Prawo gospodarcze Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Decyzja ministra kultury o wsparciu 2 tys. firm i instytucji kultury poszkodowanych pandemią zapadła w piątek. Wybuchła wielka wrzawa. Największe pieniądze przypadły instytucjom rozrywkowym i kulturze popularnej, teatry i filharmonie dostały mniej. Następnego dnia minister wycofał się z decyzji i powołał w poniedziałek komisję, która zweryfikuje kryteria i poprawi listę beneficjentów.

16.11.2020

Nowe "frankowe" pytania polskiego sądu do TSUE mają wytrącić argumenty bankom

Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe

Pod koniec października Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zadał dwa pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że są zbędne, bo odpowiedź na nie jest znana. Uważają jednak, że tym razem ich autor, sędzia Michał Maj chce wytrącić argumenty bankom.

16.11.2020

Zbigniew Ziobro o nowych zasadach konfiskaty. Ma chronić uczciwy biznes

Prawo karne Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianą przepisów o konfiskacie. Rozwiązania, które proponuje, mają służyć ochronie uczciwego biznesu - zapewnił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, otwierając konferencję poświęconą temu problemowi. Ma ono umożliwić zajęcia luksusowych willi czy jachtów, które formalnie należą np. do partnerki gangstera.

13.11.2020

Sześć trudnych kroków do ochrony danych po wyroku Schrems II

RODO

Europejska Rada Ochrony Danych upubliczniła projekt wytycznych w sprawie przekazywania danych osobowych do państw trzecich, np. USA. Nie ma już wątpliwości, że by mieć pewność, czy dane są odpowiednio chronione poza Unią, trzeba nie tylko znać system prawny danego kraju, ale także na bieżąco śledzić jego zmiany. To jeden z sześciu wymogów, które rekomenduje Rada.

13.11.2020

Rusza unijne dochodzenie w sprawie łamania przez Amazon konkurencji

Rynek i konsument Prawo unijne

Komisja Europejska oskarża amerykański koncern Amazon o łamanie zasad konkurencji na rynku internetowej sprzedaży detalicznej. KE rozpoczęła postępowanie antymonopolowe w tej sprawie i wszczęła też drugie dochodzenie w sprawie praktyk biznesowych tej firmy w handlu w sieci.

10.11.2020

Ministerstwo Rozwoju rekomenduje otwarcie sklepów meblowych z dodatkowymi obostrzeniami

Prawo gospodarcze Koronawirus

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce rekomendować Radzie Ministrów, aby sklepy meblowe zostały otwarte jak najszybciej. – Branża meblarska posiada duży potencjał eksportowy i utrzymanie jego pozycji jest kluczowe dla polskiej gospodarki – podkreślił minister Jarosław Gowin w czasie konsultacji z reprezentantami sektora meblarskiego.

10.11.2020

UOKiK wszczyna kolejne postępowania w sprawie zatorów płatniczych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prezes UOKiK wszczął 21 kolejnych postępowań w sprawie dużych spółek, które mogą nie płacić na czas swoim kontrahentom. Łącznie prowadzone są już 72 postępowania w sprawach zatorów płatniczych. Jak podkreśla Urząd, poprawa płynności finansowej mikro, małych i średnich przedsiębiorców jest szczególnie ważna w czasie drugiej fali pandemii.

09.11.2020

Problemy z definicjami, "ukrywanie" pełnomocników - w postępowaniu gospodarczym potrzebne zmiany

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Od blisko roku, na mocy nowelizacji procedury cywilnej, przywrócone jest odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych. I choć - m.in. z powodu koronawirusa i ograniczeń w pracy - doświadczenia sądów w tym zakresie nie są duże, wskazują one na szereg wątpliwości w odniesieniu do tych przepisów. Te główne dotyczą samych definicji i kwalifikacji, które sprawy należą do gospodarczych.

09.11.2020

Rząd planuje powołanie Inspekcji Ochrony Zwierząt

Środowisko

Nowa wersja projektu "piątki" dla zwierząt ma wprowadzać m.in. Inspekcję Ochrony Zwierząt, instytucję zajmującą się dobrostanem zwierząt i podlegającą MSWiA. Według ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, będzie ona miała narzędzia do kontroli sytuacji np. w gospodarstwa i dozoru przestrzegania prawa.

08.11.2020