Rząd ogłosił ostateczną wersję zmian w prawie spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana pełna treść projektu reformy Kodeksu spółek handlowych. Jest w nim kilkanaście istotnych zmian, m.in. zmienione zostały niektóre przepisy zawarte w prawie holdingowym. Projektem ma wkrótce zająć się rząd.

09.12.2020

Przejmując lokalne media Orlen może zagrozić konkurencji

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Przejęcie przez Orlen spółki wydającej wiele regionalnych gazet i czasopism może naruszyć reguły konkurencji na rynku prasowym, ponieważ ten koncern paliwowy jest też jednym z dominujących w Polsce dystrybutorów prasy. Problemem może być też przejęcie dużej bazy danych o czytelnikach tych gazet - twierdzi radca prawny Tomasz Kordala,

09.12.2020

Właściciele apartamentów i pensjonatów wykluczeni z tarczy branżowej

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona) Tarcza finansowa

Firmy świadczące usługi zakwaterowania w małych pensjonatach i apartamentach apelują do rządu o ujęcie ich w tzw. tarczy branżowej. Dziś w Sejmie ma się odbyć głosowanie nad uchwałą Senatu w sprawie tej ustawy. Posłowie jednak zarekomendowali odrzucenie większości poprawek senatorów, w tym przyznające zwolnienie ze składek ZUS, mikropożyczki i postojowe dla właścicieli miejsc noclegowych.

09.12.2020

Rząd chce dopłacać Polakom do kupna mieszkania

Domowe finanse Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zwiększeniem dostępności mieszkań. Anna Kornecka, wiceminister do spraw budownictwa, zapowiada w Prawo.pl, że pomoc zostanie skierowana do tych, dla których cena stanowi istotną barierę w zakupie mieszkania. Mają dostawać dopłaty, które pozwolą uzyskać minimalny wkład wymagany przez banki. Część ekspertów nie ma wątpliwości, że to słuszne rozwiązanie. Inni uważają, że spowoduje wzrost cen.

09.12.2020

Odmowa wsparcia dla firmy trudna do zakwestionowania

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona) Tarcza finansowa Poprawmy prawo

Za złamanie jakiegokolwiek nakazu, np. obowiązku zasłaniania nosa i ust, firmy mogą zostać pozbawione wszelkiej pomocy publicznej - np. zwolnienia ze składek ZUS czy subwencji z tarczy finansowej 2.0, ale też dotacji unijnych. W państwie prawa firma powinna móc odwołać się od takiej decyzji. Problem w tym, że przepisy nie dają wprost takiej możliwości. To luka, którą trzeba uzupełnić

08.12.2020

Surowa kara dla Veolii i prezesa za ograniczanie konkurencji

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Podział rynku, zmowa cenowa i przetargowa, a w efekcie wyższe ceny za ogrzewanie w Warszawie - za takie praktyki Prezes UOKiK nałożył blisko 120 mln zł kar na spółki z grupy Veolia Polska. Po raz pierwszy ukarany został również menedżer bezpośrednio odpowiedzialny za naruszenie przepisów, czyli były prezes Veolii. Firma odrzuca oskarżenia UOKiK.

07.12.2020

Tarcza prawna ma odciążyć przedsiębiorców i urzędników

Prawo gospodarcze

Uproszczenie i elektronizacja  postępowań administracyjnych - taki jest cel tarczy prawnej, nad którą pracuje Anna Kornecka, wiceminister rozwoju. Chce też, aby przepisy zmieniały się w jakiejś określonej sekwencji czasowej, np. dwa razy w roku, by nie zaskakiwać przedsiębiorców. Eksperci nie mają wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku, choć liczą na więcej. Obawiają się jednak, że inne resorty nie zgodzą się na rozwiązania korzystne dla biznesu.

07.12.2020

Przewodniczący PE: Fundusz odbudowy ruszy nawet gdy będzie weto

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo unijne

Unijny Fundusz Odbudowy wejdzie w życie, nawet jeśli utrzymane zostanie weto Polski i Węgier. Nie można zrobić kroku wstecz - stwierdził szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli w wywiadzie dla włoskiej telewizji. Podobne opinie prezentowali w ostatnich dniach także unijni komisarze do spraw budżetu i gospodarki. Polski rząd potwierdza jednak zamiar zawetowania budżetu UE.

06.12.2020

Pytanie do premiera: Kiedy kara "epidemiczna" dla przedsiębiorcy?

Prawo karne Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus

Jeśli przedsiębiorcy mieliby być karani za naruszenia ograniczeń ustanowionych w związku z epidemią, to co miałoby być do tego podstawą. Prawomocny wyrok sądu, czy wystarczy decyzja organu administracyjnego, albo nieprzyjęty mandat wystawiony przez policjanta - pyta premiera rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

04.12.2020

Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia - ustawa opublikowana

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

To już pewne - dzień 6 grudnia będzie w tym roku niedzielą handlową. Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która wprowadza tę zmianę, została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. W grudniu będą więc łącznie 3 niedziele handlowe: 6, 13 i 20 grudnia.

04.12.2020

Komisarz: Nawet jeśli będzie weto, UE uruchomi fundusz odbudowy

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Unia Europejska będzie dążyć do uruchomienia unijnego pakietu pomocowego dla gospodarki po epidemii koronawirusa, nawet jeśli Węgry i Polska nie zaprzestaną prób zawetowania tego projektu - oświadczył w piątek komisarz ds. gospodarczych, Paolo Gentiloni. Tymczasem polskie władze konsekwentnie zapowiadają weto.

04.12.2020

Prosta spółka akcyjna ruszy dopiero w lipcu 2021 roku

Nowe technologie Spółki

Przedsiębiorczy Polacy nie założą prostej spółki akcyjnej od 1 marca 2021 roku. Ministerstwo Sprawiedliwości chce przesunąć wejście w życie przepisów powołujących tę nową formę prowadzenia biznesu o cztery miesiące. Wszystko przez przedłużające się prace nad nową platformą eKRS, przez którą będzie można rejestrować nowy rodzaj spółki.

04.12.2020

Salony samochodowe zarejestrują nowe auta on-line

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zmiany ustawy - Prawo o ruchu drogowym z 14 sierpnia 2020 r., które wchodzą w życie w sobotę 5 grudnia br. dotyczą nie tylko kierowców i właścicieli aut, ale także - przedsiębiorców prowadzących salony sprzedaży samochodów, importerów i producentów pojazdów. Korzystnym dla nabywców rozwiązaniem będzie rejestracja pojazdu przez jego sprzedawcę.

04.12.2020

Nowy eKRS nie ruszy wiosną, ale łatwiej będzie złożyć sprawozdanie finansowe

Spółki Prawo gospodarcze

Mamy dwie wiadomości dla spółek. Jedną dobrą, drugą być może też. W przypadku zarządu wieloosobowego sprawozdanie będzie mógł podpisać tylko jeden członek, a pliki będzie można przeszukiwać. Druga wiadomość dotyczy cyfryzacji KRS - znowu zostanie przesunięta, a co za tym idzie, także przepisy o prostej spółce akcyjnej.

04.12.2020

Lotniska chcą zawieszenia prawa o obszarach ograniczonego użytkowania

Środowisko Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zaapelował do rządu o zawieszenie stosowania przepisów o obszarach ograniczonego użytkowania. Zdaniem organizacji, funkcjonowanie obszarów w obecnym stanie prawnym, z którego wynika m.in. konieczność wypłacania odszkodowań, jest dla branży zbyt kosztowne.

03.12.2020

Brak notarialnego poświadczenia o reprezentacji pozbawi subwencji finansowej

Koronawirus Tarcza finansowa

Jeśli wniosek o subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju złożyła osoba nieuprawniona do samodzielnej reprezentacji, to firma musi złożyć potwierdzone notarialnie oświadczenie, że jest z nią związana umową. Jeśli tego nie zrobi, grozi jej zwrot subwencji. Poświadczenia takie można składać do końca roku, ale lepiej z tym nie zwlekać.

03.12.2020

Rząd zapowiada poparcie poprawek Senatu rozszerzających listę branż, które otrzymają pomoc

Małe i średnie firmy Koronawirus

W sobotę Senat wprowadził kilkaset poprawek do kolejnej rządowej tarczy pomocowej, zwanej tarczą 6.0 lub tarczą branżową. O ich losie zdecyduje teraz Sejm. Wiceminister MRPiT Marek Niedużak zapowiedział, że rząd zaaprobuje część poprawek Senatu. - Pozytywnie ustosunkujemy się do rozszerzenia tarczy o takie branże jak przewozy autokarowe, catering, piloci i przewodnicy, pralnie - wskazał.

03.12.2020

Menadżer majątkiem odpowie za porozumienie ograniczające konkurencję

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Umożliwienie karania menadżerów za praktykowanie przez podmiot, którym zarządzają, nieuczciwej konkurencji odbiło się kilka lat temu szerokim echem. Przepisy te były jednak martwe tak długo, że osoby zajmujące najwyższa stanowiska zdołały już zapomnieć o zagrożeniach związanych z podejmowanymi decyzjami. Teraz ryzyko wreszcie się materializuje.

01.12.2020

Pracownik może wykonywać pracę 6 dni w tygodniu

Prawo pracy HR Małe i średnie firmy

Zgodnie z zasadą przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, możliwe jest stosowanie rozkładów czasu pracy przewidujących pracę przez więcej niż 5 dni w tygodniu przy równoczesnym ustaleniu odpowiednio mniejszej liczby dni pracy w innych tygodniach danego okresu rozliczeniowego.

30.11.2020

Odrębna procedura cywilna ma wzmocnić pozycję konsumentów

Prawo cywilne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wzmocnić pozycję konsumentów. Jeszcze w tym roku do konsultacji publicznych ma trafić projekt, który przewiduje dla nich odrębne postępowanie w sporach z przedsiębiorcami. Wielu prawników chwali pomysł, bo dziś spór klienta z bankiem czy firmą energetyczną, wygląda jak walka Dawida z Goliatem. Wątpliwości zgłaszają natomiast sędziowie.

30.11.2020