Ubezpieczyciele wypłacają więcej odszkodowań

Finanse

W pierwszym półroczu 2018 r. zakłady ubezpieczeń wypłaciły ponad 20 mld zł odszkodowań i świadczeń wraz z kosztami likwidacji szkód i windykacji regresów. To o 5 proc. więcej niż rok temu w analogicznym okresie.

05.11.2018

Sprzedawcy węgla zapłacą za sprzedaż opału złej jakości

Środowisko Prawo gospodarcze

Od niedzieli przedsiębiorcy, który sprzedają opał niespełniający norm jakościowych, przewidzianych dla gospodarstw domowych lub instalacji o mocy poniżej 1 MW grozi kara do 100 tys. zł lub kara do 5...

05.11.2018

Nowe zasady dystrybucji polis spowalniają sprzedaż

Finanse

Wbrew przewidywaniom, to nie analiza potrzeb klienta ma największy wpływ na bieżącą pracę agentów tylko dodatkowe obowiązki informacyjne. Zdaniem pośredników najwięcej czasu zajmuje im konieczność...

05.11.2018

Wiele definicji przedsiębiorcy nie ułatwia prowadzenia biznesu

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wiele ustaw oraz definicji przedsiębiorcy i działalności gospodarczej to pole minowe dla osób rozpoczynających własny biznes. Sytuację dodatkowo komplikuje brak spójności między definicjami w kodeksie cywilnym i prawie przedsiębiorców, co może rodzić poważne problemy interpretacyjne.

05.11.2018

Prezydent proponuje zakaz naliczania odsetek od odsetek

Prawo cywilne

Na najbliższym posiedzeniu, które rozpocznie się 7 listopada br. Sejm rozpatrzy w pierwszym czytaniu projekt zmian w kodeksie cywilnym, który dotyczy zakazu naliczenia odsetek od odsetek. Autorem projektu jest Prezydent RP.

05.11.2018

UE coraz bliżej nowej regulacji o złych kredytach

Rynek i konsument Finanse

Banki zostaną zobowiązane do tworzenia specjalnych rezerw na pokrycie zagrożonych kredytów. W środę państwa UE osiągnęły porozumienie w sprawie projektu w tej sprawie przez Komisję Europejską.

31.10.2018

Polska spadła na 33. miejsce w rankingu Doing Business

Spółki Małe i średnie firmy

Polska spadła z 27 na 33. miejsce w raporcie Banku Światowego Doing Business 2019.To za sprawą zmian w podatkach. Firmy muszą poświęcać więcej czasu na ich płacenie. Rząd podkreśla, że to efekt likwidacji luki w podatku VAT.

31.10.2018

Zmienią się zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości

Krótsze i jednoznacznie określone terminy przedawnienia roszczeń oraz na przystąpienie przez współwłaścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców do postępowania, gdy nie został zrealizowany cel publiczny - takie zmiany ma wprowadzić nowela ustawy o gospodarce nieruchomościami, nad którą prace kończy właśnie rząd.

31.10.2018

Spóźnialscy wciąż nie płacą więcej za badanie techniczne auta

Prawo gospodarcze

Przegląd samochodu po terminie wciąż kosztuje dokładnie tyle samo, ile przegląd auta w terminie. Choć w 2018 roku rząd planował, że za badanie techniczne wykonane 45 dni po terminie opłata ma być o połowę wyższa, to Sejm ich nie uchwalił.

30.10.2018

Do UOKiK wpłynęło 250 skarg na Idea Bank

Rynek i konsument

UOKiK chce ustalić jacy pośrednicy byli najbardziej zaangażowani w sprzedaż konsumentom obligacji GetBack. W zainteresowaniu urzędu pozostają: Idea Bank, Polski Dom Maklerski, Mercurius Financial Advisors i Noble Securities.

30.10.2018

Do UOKiK wpłynęło 250 skarg na Idea Bank

Rynek i konsument

Dziś w UOKiK odbyło się spotkanie Rzecznika Finansowego i prezesa UOKiK z domami maklerskimi oraz bankami oferującymi i sprzedającymi obligacje korporacyjne GetBack. Omówiono na nim sposób komunikowania się z obligatariuszami i zarządzania ich skargami.

30.10.2018

UOKiK będzie walczył z geoblokowaniem. Dostanie też dostęp do tajemnicy skarbowej

Nowe technologie Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zyska nowe kompetencje. Będzie miał dostęp do dokumentów objętych tajemnicą skarbową i bankową. Zainterweniuje też, gdy geoblokowanie naruszy zbiorowe interesy konsumentów albo zasady konkurencji. Sklep, który naruszy zakaz może narazić się na odpowiedzialność odszkodowawczą.

30.10.2018

KNF: nie każdy może być członkiem zarządu banku

Spółki Finanse Kontrola zarządcza

W poniedziałek Komisja Nadzoru Finansowego wydała stanowisko skierowane do rad nadzorczych banków. Przypomina w nim, kto zgodnie z prawem, może zostać członkiem zarządu, a także o konsekwencjach...

29.10.2018

Sprzedaż tzw. polisolokat coraz trudniejsza

Domowe finanse Finanse

Jakąkolwiek zmianę zakresu oferowanych polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, także zmianę funduszu, będzie musiało poprzedzić badanie potrzeb klienta. Tak wynika z najnowszego stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego.

29.10.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski