Prawo.pl
RPO kwestionuje zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Twierdzi, że za bardzo ułatwią one życie właścicielom sieci energetycznych kosztem właścicieli gruntów. Chodzi o sytuacje, kiedy trzeba zmodernizować instalację, np. gazociąg, linię energetyczną. W niekorzystnej sytuacji mogą się znaleźć np. rolnicy.
Jolanta Ojczyk
12.12.2018
Prawo gospodarcze
O zwrot tzw. opłaty likwidacyjnej, czy też świadczenia wykupu można pozwać ubezpieczyciela przez 10 lat od momentu zawarcia umowy ubezpieczenia na życie połączonej z funduszem kapitałowym - potwierdził raz jeszcze Sąd Najwyższy
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.12.2018
Prawo cywilne Rynek i konsument
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przyspieszyło prace tylko nad przepisami dotyczącymi znaków towarowych. Pozwolą one m.in. walczyć z handlarzami podróbkami. Te o patentach, które mają wprowadzić wiele uproszczeń dla wynalazców, ciągle czekają na przyjęcie przez rząd.
Jolanta Ojczyk
12.12.2018
Prawo gospodarcze
Miejsca postojowe nie zawsze muszą znajdować się na tej samej działce, co realizowana inwestycja. Wystarczające jest zagwarantowanie możliwości postoju na cudzym gruncie. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie dotyczącej szkoły i przedszkola.
Dorian Lesner
12.12.2018
Samorząd terytorialny Budownictwo
Podatnicy, którzy po Nowym Roku będą przenosić swój majątek do innego państwa, zapłacą dodatkowy podatek od wyjścia, czyli tzw. exit tax. Dla większości wyniesie on 19 proc. Dodatkową daninę zapłacą także osoby fizyczne, mimo że przepisy unijne tego nie wymagają. Możliwe będzie rozłożenie na raty i zwrot podatku.
Krzysztof Koślicki
12.12.2018
CIT PIT
Koordynowanie działań państw członkowskich w zapobieganiu cyberatakom i reagowaniu na nie - to główne zadanie unijnego systemu certyfikacji bezpieczeństwa cybernetycznego produktów i usług oraz rozbudowy agencji do walki z cyberprzestępczością.
Krzysztof Sobczak
11.12.2018
Prawo AI Prawo gospodarcze
Urząd poinformuje uprawnionego do znaku o zbliżającym się terminie uiszczenia opłaty za dalszy okres ochrony nie później niż sześć miesięcy przed dniem, w którym upływa poprzedni okres ochrony. Nie będzie trzeba także przedstawiać znaku towarowego w formie graficznej. Takie zmiany przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji prawa własności przemysłowej.
Jolanta Ojczyk
11.12.2018
Prawo gospodarcze
Styczeń 2019 roku przyniesie wiele zmian w prawie podatkowym. Warto o nich porozmawiać, by nie wpaść w pułapkę i nie narazić się na kary karne skarbowe. Okazją będzie IX Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG.
Iwona Kaczorowska
11.12.2018
CIT PIT
Na rozpoczynającym się jutro tj. 12 grudnia br. posiedzeniu plenarnym Sejm rozpocznie drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Projekt wprowadza nowe instrumenty kontroli.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.12.2018
Finanse publiczne
Nie można być podporządkowanym samemu sobie. Z tego względu, gdy prezes zarządu spółki miał 99% udziałów i był jedynym członkiem jej zarządu, to nie mógł jednocześnie zawrzeć ze spółką ważnej umowy o pracę. Taki pogląd jest ugruntowany w orzecznictwie - wskazał sąd okręgowy w Łomży.
Aleksandra Partyk
11.12.2018
Prawo pracy

Podatki uproszczone, ale tylko w teorii

Ordynacja Domowe finanse CIT PIT Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów realizuje program 3xP. Prawo podatkowe ma być proste, przejrzyste i przyjazne. W tym celu od stycznia 2019 roku zmieni się bardzo dużo przepisów. Eksperci zwracają uwagę, że firmy zapłacą wyższe daniny. Krytykowany jest też sposób nowelizowania prawa.
Krzysztof Koślicki
11.12.2018
Ordynacja Domowe finanse CIT PIT Prawo gospodarcze
Stawki zabezpieczenia roszczeń za magazynowanie odpadów wyniesie 600 zł za śmieci komunalne oraz 400 zł za papier, tekturę i tekstylia. Wszystkie instalacje do przetwarzania odpadów oraz punkty ich selektywnej zbiórki, a nie tylko komunalne, będą miały prawo do stosowania niższych, bo 35 proc. stawek.
Jolanta Ojczyk
11.12.2018
Samorząd terytorialny Środowisko
Komisja Nadzoru Finansowego powinna częściej i skuteczniej kontrolować banki spółdzielcze, a także lepiej weryfikować kwalifikacje kuratorów nadzorujących programy naprawcze. Za to Narodowy Bank Polski rzetelnie wykonuje swoje obowiązki. Taką ocenę w najnowszym raporcie wystawiła mu Najwyższa Izba Kontroli.
Jolanta Ojczyk
11.12.2018
Finanse
Przy sprzedaży przez firmę Open Finance polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym konsumenci byli wprowadzani w błąd - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zdaniem sądu kara nałożona za to przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na firmę była uzasadniona.
Krzysztof Sobczak
10.12.2018
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Wielka Brytania ma szansę zmienić decyzję w sprawie Brexitu. W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że może jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z UE. Pozostałe kraje UE nie będą miały w takiej sytuacji nic do powiedzenia.
Jolanta Ojczyk
10.12.2018
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prokuratory o informacje dotyczące okoliczności zatrzymania Wojciecha Kwaśniaka, a konkretnie czy doszło do użycia wobec niego środków przymusu bezpośredniego, a jeśli tak to jakich. Pyta, czy b. zastępca przewodniczącego KNF złożył zażalenie.
Patrycja Rojek-Socha
10.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Nieodpłatne udostępnienie pracownikom mieszkań nie podlega VAT. Od wydatków firmy związanych z najmem nie można zatem odliczyć podatku. Tak uważa Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zdania ekspertów są jednak podzielone. Część z nich uważa, że nabywana usługa najmu jest związana z działalnością gospodarczą najemcy.
Krzysztof Koślicki
10.12.2018
VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze
Sprzedaż firmy prowadzonej w formie jednoosobowej działalności, zapisanie jej w testamencie, sporządzenie zapisu windykacyjnego nie gwarantują zapewnienia ciągłości biznesu. Przepisy nowej ustawy o zarządzie sukcesyjnym też nie ułatwiają prowadzenia firmy. Dlaczego – mówi dr Małgorzata Rejmer, prezes LEX Kancelaria Finansowa.
Jolanta Ojczyk
10.12.2018
Prawo gospodarcze
Można żądać odszkodowania z tytułu OC również, gdy po wypadku właściciel pojazd naprawił. Nie musi to odszkodowanie odpowiadać równowartości poniesionych kosztów naprawy. Zawsze będą to wszelkie ekonomicznie uzasadnione wydatki, nawet bez konieczności przedstawiania rachunków - przypomniał Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.12.2018
Prawo cywilne
Zgoda na podróż z kierowcą bez uprawnień może być uznana za przyczynienie się do wypadku i powstania szkody - stwierdził Sąd Apelacyjny we Wrocławiu i uznał za słuszne obniżenie odszkodowania.
Marek Sondej
08.12.2018
Prawo gospodarcze
Makijaż permanentny powiek zamiast upiększyć oszpecił. Solidarną odpowiedzialność za spartaczony zabieg ponoszą właścicielka gabinetu kosmetycznego oraz kosmetyczka wykonująca zabieg, z tym że ta druga w 70 procentach – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.
Robert Horbaczewski
08.12.2018
Rynek i konsument
Według przepisów BHP 1 listopada rozpoczął się okres zimowy, który potrwa do 31 marca. Czas ten nakłada na pracodawców szczególne obowiązki względem ochrony zdrowia pracowników wykonujących prace na otwartej przestrzeni. Powinni np. pamiętać o zapewnieniu pracownikom pomieszczenia, w którym mogliby się ogrzać.
Adriana Surwiło
08.12.2018
Prawo pracy BHP
Prokuratura postanowiła widowiskowo zatrzymać byłego szefa i kilku urzędników KNF, następnie ogłosiła wobec nich poważne zarzuty, ale nie występuje do sądu o ich tymczasowe aresztowanie. Wobec b. przewodniczącego KNF Andrzeja J. i jego współpracowników zastosowano poręczenia majątkowe i dozory policyjne.
Krzysztof Sobczak
07.12.2018
Działali na szkodę interesu publicznego dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 mld złotych oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 mln złotych - taki zarzut prokuratura stawia zatrzymanym wczoraj byłemu szefowi i urzednikom Komisji Nadzoru Finansowego.
Krzysztof Sobczak
07.12.2018
Prawo karne
Zgody na wycięcie drzew w prywatnym lesie, wbrew zasadom gospodarki leśnej, można udzielić wyłącznie w nadzwyczajnych przypadkach losowych. Nie jest nim dewastacja drzewostanu przez złodziei. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Marek Sondej
07.12.2018
Środowisko
Każdy, kto złożył deklarację po terminie albo skorygował tę złożoną wcześniej i razem z nią wysłał w formie elektronicznej także tzw. czynny żal, czym prędzej powinien naprawić swój błąd i złożyć go w formie tradycyjnej, z własnoręcznym podpisem. Inaczej czynny żal będzie nieskuteczny, a urząd skarbowy może ukarać sprawcę mandatem.
Grażyna J. Leśniak
07.12.2018
Ordynacja Prawo gospodarcze
W czasach, gdy logo firmy jest warte dużo lub bardzo dużo, a renoma marki jest podstawą jej wyceny, warto rozważyć możliwość przeniesienia prawa ochronnego na znak towarowy na inną firmę. Dlaczego i jak to zrobić pisze - dr Anna Stasiak-Apelska z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Anna Stasiak-Apelska
07.12.2018
CIT Prawo gospodarcze
Instytucja zawezwania strony sporu do próby ugodowej częściej służy przerywaniu biegu terminu przedawnienia, niż szybszemu zakończeniu sprawy i odciążeniu sądu - twierdzi adwokat Michał Grodziewicz.
Michał Grodziewicz
07.12.2018
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wprowadzenie zasady jednej godziny, co ma oznaczać, że w ciągu 60 minut od decyzji odpowiednich organów w sprawie pojawienia się treści terrorystycznych w sieci mają one być usunięte ze stron internetowych, przewiduje przewiduje projekt unijnego rozporządzenia.
Krzysztof Sobczak
06.12.2018
Prawo karne Prawo AI Prawo gospodarcze
W Krakowie otwarto w czwartek pierwszy lokalny oddział Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. To przejaw decentralizacji działalności tego urzędu - powiedział podczas uroczystości rzecznik Adam Abramowicz. To pierwsze biuro Rzecznika.
Krzysztof Sobczak
06.12.2018
Prawo gospodarcze