Prawo.pl
Od stycznia 2019 roku wzrasta poziom recyklingu odpadów wielomateriałowych, czyli głównie kartonów po napojach. Przewiduje to rozporządzenie ministra środowiska. Eksperci twierdzą jednak, że wskazane w nim poziomy będę nierealne do uzyskania.
Jolanta Ojczyk
03.01.2019
Środowisko
Komisja Europejska oczekuje, że polskie władze przekażą do notyfikacji ustawę dotyczącą cen energii. Chodzi o rekompensaty dla spółek energetycznych z Funduszu Wypłaty Różnicy Cen. Istnieje niebezpieczeństwo, że KE uzna je za niedozwoloną pomoc publiczną.
Jolanta Ojczyk
03.01.2019
Prawo gospodarcze
Specustawa mieszkaniowa nie jest skierowana tylko do inwestorów, wymaga także pewnych działań ze strony samorządu. Nawet najlepsze pomysły deweloperów nie przydadzą się na nic, jeżeli samorząd nie wykaże minimum zaangażowania - pisze adwokat Jacek Kosiński.
Jacek Kosiński
03.01.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Magdalena Fitas-Dukaczewska, tłumaczka polskich prezydentów i premierów, odmówiła składania zeznań w prokuraturze w sprawie tłumaczonego przez nią spotkania Donalda Tuska z Władimirem Putinem. Jako powód podała wiążącą ją tajemnicę zawodową.
Krzysztof Sobczak
03.01.2019
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Firma występująca do niedawna na rynku jako alternatywny sprzedawca energii we wrześniu ubiegłego roku zbankrutowała, ale wielu jej klientów nadal wpłacało na jej konto swoje należności. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, by to sprawdzili i ewentualne roszczenia kierowali do syndyka lub do sądu prowadzącego postępowanie upadłościowe firmy.
Krzysztof Sobczak
03.01.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Opakowanie oznaczone symbolem PP to tzw. polipropylen, mimo że wytworzone w gospodarstwie rolnym, można je uznać za odpad komunalny.
Ćwiek Piotr
03.01.2019
Środowisko
System nadzoru nad stosowaniem dodatków nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa żywności - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Z jej badania wynika, że w jednym dniu można przyswoić nawet 85 różnych E. Tymczasem inspekcje: handlowa i sanitarna nie bada wszystkich dodatków w produkcie, a tylko wybrane.
Jolanta Ojczyk
03.01.2019
Prawo gospodarcze
Przedsiębiorcy, którzy mogą i chcą płacić w 2019 roku niższe składki ZUS, uzależnione od przychodu (tzw. mały ZUS), mają niewiele czasu na załatwienie formalności. Najpóźniej 8 stycznia muszą zgłosić się do ZUS z nowym kodem tytułu ubezpieczenia. Bez tego nie będą mogli opłacać niższych składek. Kolejna szansa na ich obniżenie dopiero za rok.
Agnieszka Matłacz
03.01.2019
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Nieruchomość była od kilku lat wynajmowana, ale organy domagały się opłaty za gospodarowanie odpadami wyłącznie od jej właściciela. WSA w Poznaniu uznał, że działanie to było nieuzasadnione
Dorian Lesner
03.01.2019
Środowisko Podatki i opłaty lokalne
Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów rozstrzygnie, czy nabywcy wierzytelności ze szkody komunikacyjnej, przysługuje w ramach odszkodowania należnego od ubezpieczyciela zwrot kosztu prywatnej ekspertyzy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.01.2019
Prawo cywilne
Czy rekompensaty dla spółek energetycznych z Funduszu Wypłaty Różnicy Cen mogą zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną? Resort energii twierdzi, że nie. Eksperci nie mają takiej pewności. Rozstrzygnięcie w tej sprawie może podjąć tylko Komisja Europejska.
Jolanta Ojczyk
03.01.2019
Spółki Prawo gospodarcze
W 2018 roku przyjęto najmniej nowych przepisów gospodarczych od 10 lat. Wiele z nich jednak odpowiada na realne problemy przedsiębiorców i ułatwia prowadzenie biznesu – przekonuje Mariusz Haładyj, wiceminister przedsiębiorczości.
Mariusz Haładyj
03.01.2019
Prawo gospodarcze
Powód oznaczył jako stronę pozwaną szpital, który został wykreślony z KRS z uwagi na połączenie z innym szpitalem. W toku postępowania następca prawny szpitala brał udział w sporze. Sąd trafnie uznał więc, że powód, oznaczając stronę pozwaną, popełnił oczywistą omyłkę pisarską, którą należało sprostować - orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
02.01.2019
Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, prosi premiera Mateusza Morawieckiego o przedłużenie terminu rejestracji w ZUS tzw. małego ZUS, pozwalającego opłacać znacznie niższe składki. Jego zdaniem siedmiodniowy termin, który mija 8 stycznia, jest za krótki i zainteresowani nie zdołają skorzystać w tym roku z ulgi.
Jolanta Ojczyk
02.01.2019
Ubezpieczenia społeczne
Komisja Europejska proponuje zaprzestanie sezonowych zmian czasu na letni i zimowy. Taką nową regulację, będącą skutkiem wcześniejszych szerokich konsultacji we wszystkich krajach Wspólnoty, przewiduje opublikowany właśnie projekt uchylenia dyrektywy 2000/84/WE.
Krzysztof Sobczak
02.01.2019
Prawo gospodarcze Zarządzanie
Z punktu widzenia prawa budowlanego nie ma przeszkód, aby dwaj różni pracownicy tego samego przedsiębiorcy mogli być kierownikiem budowy i inspektorem nadzoru inwestorskiego na tej samej budowie.
Maria Kopytowska
02.01.2019
Budownictwo
Firmy rodzinne wciąż napotykają na bariery prawne, które nie pozwalają im się swobodnie rozwijać, a udogodnienia wprowadzone w ramach Pakietu 100 zmian dla firm oraz Konstytucji dla Biznesu, aczkolwiek potrzebne, w przypadku firm rodzinnych nie w pełni się sprawdzają - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Krzysztof Sobczak
02.01.2019
CIT Prawo gospodarcze
Gdy ostatni członek zarządu spółki będzie chciał złożyć rezygnację, będzie musiał zwołać zgromadzenie wspólników. Wspólnicy będą mogli zdalnie podejmować uchwały. Takie zmiany zakłada tzw. pakiet MŚP. I choć większość jego przepisów, zwłaszcza podatkowych i z prawa pracy zaczyna obowiązywać już 1 stycznia, to te dotyczące kodeksu spółek handlowych dopiero od 1 marca.
Jolanta Ojczyk
02.01.2019
Spółki
Prawie dziewięciu na dziesięciu przedsiębiorców uważa, że rząd nie poprawił w ostatnim roku warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Inne zdanie ma resort przedsiębiorczości. Firmom najbardziej przeszkadzają ciągłe zmiany przepisów - za najbardziej obciążające uznały m.in. RODO, opodatkowanie samochodów czy PPK. Eksperci przyznają jednak, że część nowych regulacji ułatwi prowadzenie biznesu - dobrze oceniają m.in. przepisy o zarządzie sukcesyjnym i wspieraniu nowych inwestycji.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki
02.01.2019
Prawo gospodarcze

NSA: Przygotowany przez inwestora raport trzeba zweryfikować

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Inwestor zwrócił się z wnioskiem o wydanie decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań. W tym celu przygotował raport, który został uznany przez organy administracji publicznej i WSA jako podstawowy dowód w postępowaniu. Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który podkreślił, że nie zwalniało to ich od dokonania własnej oceny.
Dorian Lesner
02.01.2019
Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele zostały zaostrzone - handel jest dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.
Krzysztof Sobczak
01.01.2019
Rynek i konsument
Wyrok w sprawie Fashion ID będzie miał wpływ również na wszystkich administratorów stron internetowych korzystających z oprogramowania podmiotów trzecich pobierających dane osobowe osób odwiedzających te strony. Istotna będzie przede wszystkim podstawa przetwarzania danych - pisze Krzysztof Szura, radca prawny w kancelarii NGL Wiater.
Krzysztof Szura
01.01.2019
RODO
Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy o krajowej sieci monitoringu środowiska i centralnym laboratorium badawczym. Natomiast już od sierpnia 2018 r. inspektorzy mogą prowadzić kontrole przez całą dobę i bez wcześniejszego zawiadomienia.
Dorian Lesner
01.01.2019
Środowisko
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o biopaliwach, zawierającą techniczną zmianę przepisów dotyczących opłaty emisyjnej, która zaczyna obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.
Krzysztof Sobczak
31.12.2018
W tym roku polski parlament uchwalił rekordową liczbę 274 ustaw, czyli o 62 więcej niż w 2017 roku. Jednak jakość tych przepisów budzi poważne zastrzeżenia prawników. Sejm często przyjmuje te akty bez konsultacji, z krótkim vacatio legis i uchwala w tempie ekspresowym. Również Senat zwykle szybko i często bez żadnych uwag je zatwierdza.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.12.2018
Prawo gospodarcze
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 4 grudnia uznał, że umieszczenie w artykule internetowym hiperlinków prowadzących do treści, które zostały później uznane przez sąd za zniesławiające, nie sprowadzają się do automatycznej odpowiedzialności za zniesławienie po stronie autora lub wydawcy artykułu internetowego.
Katarzyna Warecka
31.12.2018
Prawo cywilne
Z dowodów nie wynikało, by pracodawca wypłacił pracownikowi należności z tytułu podróży służbowych. Nie można było więc tego ustalić jedynie w oparciu o praktykę innych sądów pracy w podobnych sprawach - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Aleksandra Partyk
31.12.2018
Prawo pracy
Pod pozorem krytyki i ochrony godności zawodu nie można pomawiać konkurencji o zachowania, które godzą w dobre imię przedsiębiorcy i jego reputację. Te dobra mają dla przedsiębiorcy wymierną wartość, dlatego w razie ich naruszenia zadośćuczynienie musi uwzględniać również tę okoliczność orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.
Marek Sondej
31.12.2018
Prawo gospodarcze
Od stycznia 2019 roku trzeba będzie informować fiskusa o stosowanych rozwiązaniach podatkowych. Wymóg ten nakłada unijna dyrektywa, jednak Polska wprowadziła przepisy o wiele bardziej restrykcyjne.
Krzysztof Koślicki
31.12.2018
Ordynacja CIT PIT
Ponad 3 tysiące firm produkujących, bądź sprzedających kosmetyki, czekają duże zmiany. Na podstawie wchodzącej w życie od 1 stycznia ustawy będą im groziły wysokie kary za wprowadzanie na rynek produktów, które nie spełniają norm oraz za niezgłoszenie działań niepożądanych do nowo powstałego rejestru.
Jolanta Ojczyk
31.12.2018
Prawo gospodarcze