Prawo.pl

Urlop ojcowski - nowy benefit dla pracowników

Prawo pracy Małe i średnie firmy
Są już w Polsce pierwsze firmy oferujące pracownikom dodatkowy, pełnopłatny urlop ojcowski, niezależnie od uprawnień wynikających z obowiązującego prawa. Traktują to jako kolejny benefit, na który raczej nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić. Zdaniem ekspertów warto takie wydłużanie urlopu ojcowskiego popierać, ale lepiej nie speszyć się z narzucaniem go firmom i pracownikom.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2019
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Ostatnie zmiany w przepisach nadały Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów dodatkowe uprawnienia. Będzie mógł badać jednolite pliki kontrolne przedsiębiorców. Od stycznia przyszłego roku firmy będą musiały przesyłać dokumenty na żądanie urzędu. Zdaniem ekspertów, te uprawnienia wcale nie są potrzebne.
Krzysztof Koślicki
10.12.2019
CIT VAT Spółki Compliance

Zreformowana procedura cywilna już do poprawki - w MS trwają prace

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Zaledwie cztery tygodnie obowiązuje duża nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a Ministerstwo Sprawiedliwości już planuje w niej zmiany - dowiedziało się Prawo.pl. Prawnicy nie są tym zaskoczeni, bo jak mówią, w opasłej reformie jest wiele błędów i niedociągnięć. A wśród sędziów krążą wykazy kilkudziesięciu przepisów, z którymi mają oni obecnie duże problemy interpretacyjne.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
10.12.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Zdaniem części członków rad nadzorczych ich wynagrodzenia powinny być powiązane z płacami zarządów. Przewodniczący rady mógłby zarabiać nawet 25 proc. tego, co prezes spółki. Przekonują, że dzięki temu w tych organach nadzorczych zasiadałoby mniej figurantów. I wskazują na wyraźną dysproporcję pomiędzy rosnącym poziomem odpowiedzialności a wynagrodzeniami. 
Jolanta Ojczyk
10.12.2019
Spółki
Przed nami konieczność rozstrzygnięcia, jaką wykładnię przepisów stosować, żeby wprowadzić w gminach system bezpiecznie, płynnie i bez procesów sądowych z firmami wykonawczymi. Także, by przepisy miały pozytywny wpływ na gospodarowanie odpadami komunalnymi – mówi Krzysztof Nowak z Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Coraz bardziej powszechny i łatwy dostęp do orzecznictwa paradoksalnie stał się czynnikiem utrudniającym prawnikom wyławianie z tej masy orzeczeń przydatnych w ich pracy - twierdzi sędzia Sądu Najwyższego Jacek Gudowski. I dodaje, że w tej sytuacji przed twórcami baz orzecznictwa staje ogromne wyzwanie dokonywania właściwych wyborów.
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

SN: Cel zmowy cenowej wystarczy do ukarania firmy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi udowadniać, że porozumienie cenowe wywarło negatywny skutek na rynku, ponieważ zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku - orzekł Sąd Najwyższy rozpatrując kasację dotyczącą handlu rowerami.  
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Podczas internetowych licytacji w czasie rzeczywistym dane osobowe użytkowników, w tym płeć, wiek, lokalizacja i historia przeglądania, są gromadzone i przekazywane tysiącom firm w branży reklamy internetowej. Organizacja Liberties wzywa Google i IAB do zaprzestania naruszania naruszania w ten sposób prywatności.
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
RODO Compliance
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wszczął postępowanie przeciwko Allegro. Podejrzewa, że potentat w handlu elektronicznym wykorzystuje swoją pozycję kosztem sklepów internetowych, a pośrednio również konsumentów.
Jolanta Ojczyk
09.12.2019
Ochrona konkurencji
Zdaniem Konfederacji Lewiatan, jeśli rząd chce wspierać realizację morskich farm wiatrowych, powinien zrezygnować z konieczności uzyskania każdorazowo decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych. 
Jolanta Ojczyk
09.12.2019
Środowisko
Udostępnienie sygnału, sposób zapłaty i cena - to są cechy świadczenia głównego operatora i nie mogą być zaskarżone jako klauzule niedozwolone - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego z powodu orzeczenia ponad żądanie, co do zapisu, którego we wzorcu umowy nie było.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument

Dobre i złe strony umowy dowodowej

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Polski ustawodawca, przywracając tzw. „procedurę gospodarczą”, implementował do porządku prawnego innowacyjną instytucję, czyli umowę dowodową, która ma zapewnić przedsiębiorcom szeroką autonomię przy kształtowaniu przebiegu ewentualnego postępowania sądowego - pisze pisze Katarzyna Matyja z kancelarii AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu.
Katarzyna Matyja
09.12.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Prawo Unii Europejskiej przewiduje uproszczenie zasad opodatkowania VAT transakcji w magazynach konsygnacyjnych tzw. call-off stock. Nowe rozwiązania powinny zacząć obowiązywać w Polsce od stycznia 2020 roku. Może jednak się okazać, że nie wejdą w życie. Nowelizacja ustawy o VAT nie trafiła jeszcze do Sejmu.
Krzysztof Koślicki
09.12.2019
VAT
Od 7 listopada 2019 r. znacząco zmienił się model postępowania międzyinstancyjnego w sprawach cywilnych. To etap po wydaniu przez sąd pierwszej instancji wyroku. Dotychczas znaczną część czynności podejmowano w sądzie, który wydał zaskarżony wyrok. Teraz znakomita większość tych czynności podejmowana jest w sądzie odwoławczym.
Aleksandra Partyk
09.12.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Ekolodzy wspierają deweloperów

Środowisko Budownictwo
Przy Polskim Związku Firm Deweloperskich działa „Eco Avengers”, czyli zespół ekologiczny, który ma wypracować łatwe i tanie ekorozwiązania dla inwestycji deweloperskich. Dzięki nim przyszłe inwestycje mają być bardziej przyjazne dla środowiska.
Jolanta Ojczyk
07.12.2019
Środowisko Budownictwo
Przeprowadzając trudną rozmowę, dziennikarz powinien zadbać o potwierdzenie, że rozmówca się na nią zgodził, w tym na autoryzację. Przeprowadzenie autoryzacji też warto udokumentować  – radzi dr Krzysztof Drozdowicz, radca prawny.
Jolanta Ojczyk
07.12.2019
Zwrot utraconych korzyści autorowi przez wydawnictwo jest słuszne w sytuacji, gdy bez jego zgody dodrukowano książkę - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. - Autorowi jako odszkodowanie należy się dwukrotność wynagrodzenia, które by otrzymał za wydrukowane egzemplarze - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Rozpoczyna się III edycja konkursu „Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia”. O tym, kto i za co będzie w nim nagradzany rozmawiamy z dr Małgorzatą Gałązką-Sobotką, dyrektorem Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 27 stycznia 2020 roku.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
06.12.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Kary za niezarejestrowanie auta uderzą nie tylko w firmy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Każdy, kto sprowadzi w grudniu samochód z któregoś z państw Unii Europejskiej i nie zarejestruje go w ciągu 30 dni, może dostać karę do 1000 złotych. Dotyczy to też sprzedawców samochodów, ale to nie jedyny ich problem. Od dnia rejestracji muszą płacić ubezpieczenie i VAT. Dla ciężarówek to koszty idące w dziesiątki tysięcy złotych.
Jolanta Ojczyk
06.12.2019
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Ministerstwo Aktywów Państwowych ma trzech nowych wiceministrów - Artur Soboń, Maciej Małecki i Adam Gawęda. Premier Mateusz Morawiecki 5 grudnia 2019 r. wręczył im nominacje.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
05.12.2019
Rynek

Nieprofesjonalna skarga kasacyjna wiąże ręce NSA

Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze
To członek zarządu, a nie organ podatkowy, ma obowiązek wykazania istnienia przesłanek wyłączających jego odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. Źle skonstruowana przez pełnomocnika skarga kasacyjna uniemożliwia sądowi odniesienie się do szczegółów sprawy. Wynika to z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
05.12.2019
Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze
Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej mianowali w czwartek dr. Wojciecha Wiewiórowskiego Europejskim Inspektorem Ochrony Danych (EIOD). W zeszłym tygodniu został on wybrany na to stanowisko przez europosłów. Jego kadencja potrwa pięć lat.
Krzysztof Sobczak
05.12.2019
RODO Prawo europejskie
Inwestor ponosi odpowiedzialność za zapłatę podwykonawcy wynagrodzenia w wysokości ustalonej w umowie między podwykonawcą a wykonawcą i nie może się uwolnić od odpowiedzialności solidarnej poprzez zawarcie ugody - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Spór dotyczył budowy hotelu na lotnisku Okęcie w Warszawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2019
Prawo cywilne
Nie mają końca spory w sprawie kosztów reprezentacji i reklamy. Najnowsza interpretacja tylko to potwierdza. Skarbówka uważa, że wydatki związane z udziałem kontrahentów w targach to reprezentacja i nie pozwala ich odliczyć. Kosztem mogą być jedynie wydatki reklamowe. Zdaniem ekspertów, to kuriozalne podejście do przepisów.
Krzysztof Koślicki
05.12.2019
CIT PIT Spółki Małe i średnie firmy
Podwyższenie limitu przychodów uprawniających do tzw. Małego ZUS plus i wydłużenie okresu, w którym możliwe będzie płacenie obniżonych składek co najmniej do pięciu lat - to propozycje, które mogą pojawić się w Sejmie, choć rząd wcześniej je odrzucił. Część zainteresowanych środowisk ma jednak obawy, że ta zmiana może zaburzyć konkurencję wśród małych firm.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Obowiązująca od kilku dni nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wprowadziła znaczące rozszerzenie kręgu osób odpowiedzialnych za naruszenia obowiązków ustawowych przez instytucję obowiązaną, a karą za to może być grzywna w wysokości nawet miliona złotych - piszą Aleksandra Widziewicz i Marcin Ajs
Aleksandra Widziewicz Marcin Ajs
05.12.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Chodzi o rekompensaty dla przemysłu energochłonnego. Polscy europosłowie zainterweniowali w Komisji Europejskiej zgodnie i ponad podziałami. Według nieoficjalnych informacji Bruksela przygotowuje ich ograniczenie, związane z regułami pomocy publicznej.
Patrycja Rojek-Socha
04.12.2019
Rynek i konsument
Jeśli organ pierwszej instancji wydaje decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego i błędnie stwierdza, że nie doszło do upływu biegu terminu przedawnienia, to powinien liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od nadpłaty. Oblicza się je od dnia jej powstania. Wynika to ze środowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
04.12.2019
Ordynacja
Przedsiębiorca, który organizował imprezy z wykorzystaniem samochodzików dla dzieci z napędem elektrycznym, ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pojazdy na zasadzie ryzyka. Zapłaci więc gminie odszkodowanie za rozlany płyn akumulatorowy, który zniszczył parkiet w sali widowiskowej – stwierdził Sąd Okręgowy w Bydgoszczy.
Robert Horbaczewski
04.12.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Już 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie nowe zasady rozliczania handlu transgranicznego, stosowania zerowej stawki VAT i dokumentowania dostaw. Wynikają one z przepisów unijnych, jednak częściowo są sprzeczne z regulacjami polskimi. Sprawę komplikuje też kalendarz. Jest początek grudnia a przepisy nie zostały jeszcze uchwalone. Projekt nie trafił jeszcze nawet do Sejmu.
Krzysztof Koślicki
04.12.2019
VAT Prawo europejskie