- Od 1 września 2023 r. struktura logiczna FA(2) zastąpi obecnie obowiązującą strukturę logiczną FA(1). Oznacza to, że struktura logiczna FA(2) zacznie obowiązywać w trakcie fakultatywnego KSeF. Ułatwi to przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 r. - informuje resort finansów.

Sprawdź w LEX: Czy jeżeli podatnik zacznie korzystać z KSeF w zakresie pobierania faktur zakupu w okresie, gdy korzystanie z systemu jest dobrowolne, to powinien również przesyłać faktury sprzedaży do KSeF? >

Komunikat MF dotyczy harmonogramu przygotowań do wdrożenia obowiązkowego e-fakturowania. Przypomnijmy, że od września obowiązywać będzie druga wersja druga wersja struktury logicznej e-Faktury, czyli FA(2). API KSeF jest systemem, który umożliwia integrację z innymi systemami i automatyczne przetwarzanie faktur.

Czytaj w LEX: E-faktury i Krajowy System e-Faktur >

Ministerstwo przedstawia też korzyści wynikające z KSeF:

  • Wdrożenie KSeF pozwoli na optymalizację procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.
  • Ustrukturyzowane dane z faktur, to nowy standard i przyspieszenie oraz dalsza automatyzacja procesowania tych dokumentów oraz ich automatyczna archiwizacja.
  • Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – od analityki po inne obszary ich biznesów.
  • Korzystanie z e-faktur to brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu (czy też korzystania z OCR) i ograniczenie błędów ludzkich.

Sprawdź w LEX: Czy data przesłania faktury do KSeF ma wpływ na powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy? >

Przypomnijmy, że Sejm odrzucił w piątek veto Senatu do nowelizacji ustawy o VAT wprowadzającej KSeF. To oznacza, że obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. Dla małych i średnich przedsiębiorców zwolnionych z VAT korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe później - od 1 stycznia 2025 r.

Czytaj w LEX: Krajowy System e-Faktur (KSeF) – kontekst prawny, wyzwania techniczne i konsekwencje praktyczne dla przedsiębiorców >