Prawo.pl
ZUS odkrył, że ubezpieczony niesłusznie pobierał świadczenia z KRUS. Organ upomniał się o te pieniądze, ale Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał, że nie trzeba ich zwracać. Ubezpieczony nie miał bowiem zamiaru umyślnego wprowadzenia organu w błąd. Sąd wyjaśnił, że zrozumienie dokumentów mogło być dla ubezpieczonego za trudne.
Dorian Lesner
23.03.2020
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Koronawirus obnaża słabości wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Lata zaniedbań, uprawiania marketingu politycznego zamiast realnych reform, nieumiejętność znalezienia środków finansowych, a w konsekwencji postępujący paraliż sądów, a w dalszej kolejności zapaść finansowa i możliwa redukcja zatrudnienia w szeroko pojętym wymiarze sprawiedliwości. Jeden wirus – obnażył jeszcze bardziej zapaść wymiaru sprawiedliwości
Pachnik Karol Grzegorz Prigan
23.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Finansowanie restrukturyzacji na dobrej prostej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
Epidemia koronawirusa sprawiła, że rząd przyspieszył prace nad wsparciem finansowym dla firm, które chcą przejść restrukturyzację. Większość zaproponowanych rozwiązań idzie w dobrym kierunku. Warto jednak uprościć pewne wymagania dla mikroprzedsiębiorców, przyspieszyć terminy rozpatrywania wniosków oraz zwiększyć pulę środków w pierwszych latach programu - pisze dr Patryk Filipiak
Filipiak Patryk
23.03.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Polak potrafi. Luka w przepisach zachęca do unikania pracy dzięki kwarantannie

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Osoby powracające do kraju, np. po urlopie, mają odbyć 14-dniową obowiązkową kwarantannę. Niektórzy pracownicy celowo, choć na chwilę, przekraczają granicę, by przez dwa tygodnie nie pracować. Nikt nie bada ich zdolności do wykonywania w tym czasie pracy, np. zdalnej. A pracodawcy nie wiedzą, jakie wynagrodzenie wypłacać im w tym czasie. W najgorszym razie - można pozostać bez środków do życia.
Grażyna J. Leśniak
23.03.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Sąd Arbitrażowy przy KIG pracuje, rozprawy także online

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie jest przygotowany technicznie do przeprowadzania rozpraw online zarówno w formie audio, jak i audiowideo. Wszystkie czynności prawne wykonywane są w sposób bezpieczny, przy użyciu komunikacji elektronicznej. Sąd działa nieprzerwanie, z zastosowaniem aktualnie obowiązujących zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.
Krzysztof Sobczak
23.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Jeśli w projekcie ustawy znalazłby się przepis dopuszczający przesłanie cyfrowej kopii pisma opatrzonego odręcznym podpisem, byłoby to bardzo dobre rozwiązanie. Ważne jest jednak, aby w sytuacji kryzysowej został określony format zapisania pliku. Powinien to być skan, format pdf. Ważne jest też dobre określenie katalogu spraw pilnych – mówi sędzia Krzysztof Kurosz
Jolanta Ojczyk
23.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Miliony Polaków pracują zdalnie - nadal bez kodeksowej regulacji

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Wbrew oczekiwaniom przedsiębiorców, rząd nie zamierza uregulować pracy zdalnej w kodeksie pracy. Przy okazji zmian w specustawie dotyczącej walki z koronawirusem, chce zapewnić możliwość takiej pracy funkcjonariuszom służb: policji, ABW, Agencji Wywiadu, SKW, CBA, Państwowej Straży Pożarnej, służb celno-skarbowych i służby więziennej.
Grażyna J. Leśniak
23.03.2020
Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Pakiet antykryzysowy ma także chronić kredytobiorców

Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Ochrona konsumentów w tym kredytobiorców i pożyczkobiorców są wśród propozycji zmian w przepisach dotyczących tarczy antykryzysowej – poinformował w niedzielę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Będą tym pakiecie rozwiązania antylichwiarskie - dodała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Krzysztof Sobczak
22.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus a prawo

UOKiK proponuje przepisy do walki z podwyżkami cen

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że przekazał pakiet propozycji do specustawy ws. koronawirusa, które mają być wykorzystywane w walce z nieuzasadnionymi podwyżkami cen. - Umożliwią przeciwdziałanie nadużywaniu zaufania oraz nieuczciwemu wykorzystywaniu swojej pozycji przez niektórych przedsiębiorców
Krzysztof Sobczak
22.03.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na szczegóły pakietu osłonowego. Najważniejsze ułatwienia mają dotyczyć: ulg w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS. Wiele z tych rozwiązań dostępnych jest już dzisiaj - twierdzi dr Jacek Drosik, adwokat z Kancelarii Prawnej Ślązak, Zapiór i Wspólnicy w Katowicach.
Jacek Drosik
21.03.2020
Ordynacja Prawo pracy Koronawirus a prawo

W prześwitach drogowych giną ludzie. Ministerstwo widzi problem

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo
Nie ma przepisów które nakazywałby zarządcom dróg zabezpieczenie prześwitów na wiaduktach drogowych. A te szczeliny są powodem tragicznych wypadków. Ministerstwo Infrastruktury deklaruje, że pojawią się dodatkowe zabezpieczenia oraz że pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które poprawią bezpieczeństwo.
Robert Horbaczewski
21.03.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo
Z danych Polskiej Izby Turystyki wynika, że po wprowadzeniu zakazu lotów do Polski, za granicą pozostało ok. 20 tysięcy klientów biur podróży. To tylko ci, którzy udali się w podróż samolotem. Część z nich władze krajów, w których przebywali, już zawróciły ze szlaków i skierowały na lotniska. Niektórzy muszą dostosować powroty do rozkładu czarterów organizowanych przez LOT.
Jolanta Ojczyk
21.03.2020
Koronawirus a prawo
MF zapowiada, że roczny PIT będzie można w tym roku złożyć do końca czerwca. Podatnicy mają zyskać dodatkowe dwa miesiące. Póki co, przepisy nie zostały jednak jeszcze zmienione. Zdaniem ekspertów, koronawirus może spowodować konieczność zmiany branży czy zakresu działalności. Może się więc okazać, że w niektórych przypadkach korzystna będzie zmiana formy opodatkowania – zwłaszcza u najmniejszych przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
21.03.2020
Domowe finanse PIT Koronawirus a prawo
W czasie stanu epidemii większość sklepów i punktów w galeriach handlowych pozostanie zamknięta. Ministerstwo Zdrowia doprecyzowało jednak, jakie branże mogą prowadzić działalność. Takiego wyliczenia brakowało w poprzednim rozporządzeniu, co powodowało liczne wątpliwości interpretacyjne.
Agnieszka Matłacz
20.03.2020
Rynek i konsument Małe i średnie firmy
Z uwagi na rangę ustawy zwanej "tarczą antykryzysową" dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych prezydent zdecydował się zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego. W poniedziałek do przedstawicieli rządu władz Sejmu i Senatu dołączą przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych. Zostaną omówione szczegóły tego projektu - zapowiedział prezydent.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.03.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Surowa kara za niekorzystne umowy na dostawy energii

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Firma Proton Polska Energia zapłaci karę w wysokości prawie 380 tysięcy złotych za wprowadzanie konsumentów w błąd m.in. podszywając się pod dotychczasowego sprzedawcę energii elektrycznej i gazu. Decyzją taką wydał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uznał praktyki tej firmy za naruszanie praw konsumentów.
Krzysztof Sobczak
20.03.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prawo do czasowego wycofania pojazdu i obniżenia z tego tytułu składki OC, trzymiesięczne wakacje składkowe dla już trwających i kontynuowanych umów, zawieszeniu pobierania opłat karnych za brak OC komunikacyjnego - to propozycje rzecznika finansowego, które mają pomóc przetrwać kryzys związany z epidemią koronawirusa. O ich wdrożenie apeluje m.in.: do ministra finansów.
Jolanta Ojczyk
20.03.2020
Finanse Koronawirus a prawo

TSUE: Konfiskata mienia możliwa bez wyroku karnego

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Państwa członkowskie mogą wprowadzać cywilne procedury konfiskaty mienia nabytego nielegalnie niezależnie od stwierdzenia popełnienia przestępstwa - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem TSUE postępowanie w sprawie konfiskaty mające charakter cywilny może w prawie krajowym współistnieć z reżimem konfiskaty prawa karnego.
Krzysztof Sobczak
20.03.2020
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

MF obniża wysokości sum ubezpieczenia dla biur turystycznych

Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus a prawo
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się projekty dwóch ważnych rozporządzeń dla branży turystycznej. Jedno w sprawie minimalnej wysokości sumy ubezpieczenia na rzecz podróżnych. Drugie - w sprawie minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej. Oba pozwalają obniżyć tych sum.
Jolanta Ojczyk
20.03.2020
Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus a prawo
Apel Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wzmocniony 16 tysiącami głosów oddanych pod petycją został zignorowany. Mam wrażenie, że nad tarczą - jako głos doradczy występowali - przedstawiciele dużych jednostek i korporacji, bo zupełnie pominięto głos grupy małych i średnich podmiotów. Wczorajsze zapowiedzi MF brzmią absurdalnie – mówi dr Monika Król-Stępień
Krzysztof Koślicki
20.03.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Coraz więcej firm chce korzystać z elektronicznego sądu polubownego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze
Elektroniczny Sąd Arbitrażowy Ultima Ratio od początku swojej działalności rozpoznał już ponad 100 spraw. Obecnie, w związku z zaistniałą sytuacją, sąd otrzymuje coraz więcej zapytań dotyczących możliwości rozstrzygania sporów. Arbitraż online może być lekarstwem na zamknięte sądy powszechne i odwołane rozprawy w okresie pandemii - pisze Krzysztof Stańko.
Krzysztof Stańko
20.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Za straty wywołane pandemią odszkodowań raczej nie będzie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Wybuch epidemii koronawirusa można zaklasyfikować jako wydarzenie z kategorii siły wyższej. Dlatego, że jest to zdarzenie zewnętrzne, które ma charakter nadzwyczajny - to kryteria, które przyjmują sądy orzekając o odmowie przyznania odszkodowań za straty wynikające z niedotrzymania umów. Ciężar dowodu leży po stronie, która z zobowiązania się nie wywiązała. I wyłącza odpowiedzialność materialną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.03.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Nie da się ominąć fiskusa "na wirusa"

Ordynacja CIT VAT Rachunkowość Koronawirus a prawo
W piątek, 20 marca, mija czas rozliczenia i wpłaty zaliczek na podatki dochodowe. W przyszłą środę trzeba będzie natomiast wysłać jednolite pliki kontrolne i deklaracje VAT. Rząd nie przesunął tych terminów z powodu epidemii koronawirusa. CIT-8 będą mogły złożyć później tylko organizacje pozarządowe, choć najbardziej zależy na tym spółkom.
Krzysztof Koślicki
20.03.2020
Ordynacja CIT VAT Rachunkowość Koronawirus a prawo
Ministerstwo Rozwoju postuluje przesunięcie terminu sporządzenia sprawozdań finansowych o trzy miesiące - ustaliło Prawo.pl. Eksperci nie mają wątpliwości, że to bardzo dobry pomysł. Zarządy firm walczą teraz z wirusowym kryzysem, który może też wpłynąć na wartość należności, zapasów czy inwestycji. Czy biznes dostanie więcej czasu - zależy od resortu finansów. To obiecuje, że taka zmiana będzie.
Jolanta Ojczyk
20.03.2020
Rachunkowość Spółki Koronawirus a prawo

Siła wyższa to odpowiedź Kodeksu cywilnego na koronawirusa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.
Pandemia koronawirusa ma charakter katastrofy naturalnej o szczególnej skali i wpływa na nadzwyczajne zaburzenie stosunków cywilnoprawnych, w tym funkcjonowania firm. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego ułatwiłoby przeciwdziałanie skutkom tej sytuacji, jednak już teraz kodeks cywilny daje wiele możliwości ochrony swoich interesów - pisze adwokat Michał Burtowy.
Michał Burtowy
20.03.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.
Pomorscy przedsiębiorcy zaapelowali do wojewody oraz burmistrzów i prezydentów miast o dofinansowanie pensji pracowników, zaniechanie poboru opłat lokalnych i podatków, wprowadzenia obniżek, wydłużenia terminów regulowania, czy też w uzasadnionych przypadkach umorzenia stawek czynszów w lokalach należących do samorządów. Chcą też odroczenia spłaty składek ZUS.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.03.2020
Prawo gospodarcze
Przedstawiciele ponad 50 organizacji turystycznych i transportowych utworzyli sztab kryzysowy przy Ministerstwie Rozwoju. Wspólnie mają wypracować i przygotować instrumenty wsparcia w związku z nadzwyczajną sytuacją spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz skutecznie je wdrożyć.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2020
Spółki Koronawirus a prawo
Minister Finansów poinfomował, że podpisał rozporządzenie w sprawie rozwiązania bufora ryzyka systemowego. Ma to uwolnić 30 miliardów złotych kapitału, który zwiększy podaż kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw o 40 mld zł.
Jolanta Ojczyk
19.03.2020

MF konkretyzuje pomoc dla firm w zakresie podatków i rachunkowości

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
W czwartek Ministerstwo Finansów przedstawiło rozwiązania, które będzie chciało wprowadzić w celu uproszczeń rozliczeń podatkowych w czasie epidemii koronawirusa. Zaproponowało m.in., że CIT-8 później będą mogły złożyć tylko organizacje pozarządowe, a zaliczki na PIT za kwiecień będzie można zapłacić 1 czerwca, czyli 10 dni później. Zdaniem ekspertów, to stanowczo za mało.
Krzysztof Koślicki
19.03.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Prusik: Jednostronne zawieszenie układów zbiorowych pracy do rozważenia

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Widmo załamania gospodarczego z powodu koronawirusa wymaga nadzwyczajnych regulacji także na polu prawa pracy. Jednym z rozwiązań do rozważenia jest uprawnienie uzwiązkowionych pracodawców do jednostronnego zawieszenia warunków płacowych wynikających z układów zbiorowych pracy, a także regulaminów wynagradzania – pisze radca prawny Adrian Prusik.
Adrian Prusik
19.03.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo