Prawo.pl
Polska zajęła 34 miejsce na 36 możliwych w międzynarodowym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych państw OECD. To przykra i dość jednoznaczna ocena polskich regulacji i mechanizmów podatkowych. Polsce wytknięto m.in. ponadprzeciętną liczbę godzin, jakie przedsiębiorca musi poświęcić na rozliczenie VAT oraz zbyt restrykcyjne przepisy w zakresie kompensacji strat.
Radosław Chudy
20.11.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

UOKiK przygląda się dostawom tlenu do szpitali

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy na rynku dostaw tlenu do szpitali nie dochodzi do praktyk ograniczających konkurencję. Według Urzędu nieprawidłowości mogą pojawiać się na różnych szczeblach obrotu tą substancją i można dopuścić do sytuacji, w której jakikolwiek podmiot na tym rynku nadużywałby pozycji dominującej.
Katarzyna Redmerska
20.11.2020
Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prof. Manowska: Nie zamierzam komplikować sytuacji frankowiczów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Jednym z największych wyzwań stojących przed Sądem Najwyższym jest dbałość o spójność orzecznictwa - w samym SN i w całym sądownictwie powszechnym - mówi I prezes prof. Małgorzata Manowska. I jako przykład podaje problematykę kredytów frankowych, gdzie toczy się obecnie spór o znaczenie niektórych rozwiązań umownych, a Sąd Najwyższy przygotowuje się do wydania uchwały.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.11.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Premier Mateusz Morawiecki na czwartkowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego zadeklarował, że najważniejsze decyzje dotyczące walki z pandemią będą konsultowane z partnerami społecznymi. Zaznaczył również, że w najbliższych tygodniach przedstawi nowe warunki sanitarne, których spełnienie umożliwi odmrażanie działalności przedsiębiorstw.
Krzysztof Koślicki
19.11.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Niemal jedna piąta ankietowanych uważa, że sytuacja przedsiębiorstwa jest zła lub bardzo zła i bez pomocy państwa będzie musiało ograniczyć zatrudnienie, albo w ogóle nie przetrwa. Kluczowa jest możliwość dalszego prowadzenia działalności, niewprowadzanie nowych obciążeń i obowiązków oraz bieżące wsparcie. Takie wnioski wynikają z raportów firm, które Business Centre Club zebrał w listopadzie.
Krzysztof Koślicki
19.11.2020
Ordynacja Finanse Koronawirus a prawo
Miasto inteligentne to takie, które zachęca mieszkańców do współpracy i daje im możliwość współzarządzania. Jeśli mieszkaniec chce angażować się, a wskaźnik satysfakcji życia w mieście jest wysoki – takie miasto można uznać za smartcity. Do wzmocnienia relacji z mieszkańcami, ngo i lokalnymi firmami może służyć upublicznianie informacji gromadzonych przez miasta.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.11.2020
Samorząd terytorialny Prawo AI
Przedsiębiorcy pozyskują dane, korzystając głównie z Biuletynów Informacji Publicznej. Poszukują przede wszystkim informacji potrzebnych do prowadzenia firmy, pozyskiwania klientów, a najczęściej danych o podatkach, księgowości i przetargach. Portal otwartych danych potrzebuje dalszej popularyzacji.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.11.2020
Administracja publiczna Prawo AI RODO
Niedawno wydany został wyrok NSA, wskazujący, że odsetki od opóźnionej zapłaty, nawet jeżeli wkalkulowane są w cenę towaru, stanowią wynagrodzenie z tytułu finansowej usługi kredytowania kontrahenta, zwolnionej z VAT (sygn. I FSK 66/18). Na poparcie swojej argumentacji NSA przytoczył m.in. orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Jacek Wojtach
19.11.2020
CIT PIT

UOKiK: Hurtownie mogły podbijać ceny leków

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja
Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w kwestii systemów informatycznych stosowanych przez hurtownie farmaceutyczne, które mogą prowadzić do nieuczciwych praktyk rynkowych, powodujących wzrost cen leków i ograniczenie konkurencji. Urząd podejrzewa, że te praktyki mogą naruszać zarówno przepisy krajowe, jak i unijne.
Katarzyna Nowosielska
19.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja
Proces otwierania danych jest ważny dla gospodarki, przedsiębiorców i urzędników. W Polsce można korzystać ze zbioru danych w portalu dane.gov.pl. Sama jakość danych jest niezwykle ważna, żeby mogły być ponownie wykorzystane - podkreślają uczestnicy konferencji o otwartych danych The Future is data. Przyszłość to dane - zorganizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.11.2020
Administracja publiczna Prawo AI
Komisja Europejska pyta Polskę, czy przestrzega praw konsumentów, zwłaszcza frankowiczów. Jej wątpliwości budzą m.in. rozbieżności w orzecznictwie. Jeśli Unia uzna, że są łamane prawa kredytobiorców, może wytoczyć postępowanie. O rozbieżności w orzecznictwie pyta też sądy powszechne I prezes Sądu Najwyższego, która planuje skierować pytania do poszerzonego składu. Kto pierwszy pomoże frankowiczom - Unia czy SN? Zdaniem prawników - powinien SN.
Jolanta Ojczyk
19.11.2020
Kredyty frankowe
Nieubłaganie zbliża się termin rozliczenia VAT za październik. Wszyscy podatnicy VAT po raz pierwszy złożą nowy jednolity plik kontrolny połączony z deklaracją podatkową. Ministerstwo Finansów przygotowało narzędzia. W praktyce okazuje się jednak, że nowa forma raportowania - zamiast ułatwień - niesie ze sobą problemy i wątpliwości.
Krzysztof Koślicki
19.11.2020
VAT Rachunkowość
W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy budżetowej na 2021 roku. Posłowie PiS zaproponowali zgłosili kilka poprawek. Jedna z nich umożliwi dokapitalizowanie Polskiego Funduszu Rozwoju kwotą 6,6 miliarda złotych. Te pieniądze mają pomóc PFR w obsłudze firm potrzebujących wsparcia z powodu pandemii.
Jolanta Ojczyk
18.11.2020
Finanse publiczne

Powstanie jeden wyspecjalizowany urząd skarbowy

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Specjalny urząd skarbowy będzie obsługiwał największe firmy z całego kraju. Jego utworzenie przewiduje opublikowany w środę projekt rozporządzenia ministra finansów. W założeniu nowa jednostka ma zapewnić kompleksową i profesjonalną obsługę podatkowym grupom kapitałowym i spółkom ich tworzącym.
Krzysztof Koślicki
18.11.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Jeśli zawyżona stawka lub zawyżony kurs waluty przekłada się na zawyżenie podatku, to korektę rozlicza się w deklaracji "na bieżąco". Zaniżenie VAT prowadzi zaś do konieczności powrotu do deklaracji pierwotnej - wyjaśnia ekspert Vademecum Głównego Księgowego.
Marcin Andrzejowicz
18.11.2020
VAT Rachunkowość
Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec rozwiązania, które oznaczałoby przepadek mienia bez prawomocnego wyroku sądu, a tylko na podstawie podejrzeń - piszę pracodawcy zrzeszeni w Radzie Przedsiębiorczości. Chodzi o plany Ministerstwa Sprawiedliwości wprowadzenia konfiskaty prewencyjnej.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
18.11.2020
Prawo karne Prawo gospodarcze
Na stronach Komisji Europejskiej pojawiło się sprawozdanie ze spotkania VAT Committee z 16 listopada. Dotyczyło ono m.in. wprowadzenia w Polsce grupy VAT. Ma to być fakultatywne rozwiązanie, które wynika z Dyrektywy VAT. Do tej pory nie zostało ono jednak zaimplementowane do polskich przepisów.
Krzysztof Koślicki
18.11.2020
VAT Doradca podatkowy
Pandemia przyśpieszyła proces przechodzenia firm na pracę zdalną. O ile wcześniej pracodawcy korzystali z niej w ograniczonym zakresie, to po wybuchu COVID-19 wiele z nich wysłało pracowników do domów i wyposażyło w sprzęt. Firmy zadbały też o szkolenie pracowników i uregulowały świadczenie pracy zdalnej w dokumentach wewnętrznych – wynika z raportu kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy.
Grażyna J. Leśniak
18.11.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
NSA opublikował właśnie uzasadnienia wyroków w sprawie zawieszania biegu przedawnienia, dzięki czemu podatnicy zyskali argumenty w sporze z fiskusem. Nie powinni jednak popadać w nadmierny optymizm, bo organy podatkowe coraz częściej podejmują różne czynności, tylko po to, by nie narazić się na zarzut wszczęcia postępowania w celu zablokowania przedawnienia.
Krzysztof Koślicki
18.11.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Po wyrokach TSUE w polskich sprawach - kredytu frankowego państwa Dziubaków i zwrotu kosztów kredytu po jego wcześniejszej spłacie - lawinowo wzrosła liczba wniosków o pomoc do Rzecznika Finansowego. Zdaniem rzecznika potrzeba kilku lat, aby sytuacja kredytobiorców się ustabilizowała. By ją poprawić proponuje powołanie sądu polubownego.
Jolanta Ojczyk
18.11.2020
Rynek i konsument
Dopuszczalność lub też zakaz odbierania poczty służbowej na prywatnym komputerze powinna być jednoznacznie uregulowana w przyjętych politykach oraz regulaminach. W przypadku, gdy pracodawca wprowadza zakaz takich praktyk, pracownicy absolutnie nie mogę tego robić – wskazuje Maja Grzegorczyk, ekspert w LEX Ochrona Danych Osobowych.
Maja Grzegorczyk
18.11.2020
Prawo pracy RODO
Dwie godziny trwał wtorkowy protest przewoźników w Kielcach, którzy domagają się pomocy od rządu dla branży transportowej. Twierdzą, że bez pomocy trzy czwarte polskich firm autokarowych nie dotrwa do wiosny. Chcą, aby transport regionalny oraz przewozy turystyczne i okazjonalne zostały wpisane do tarczy antykryzysowej 6.
Grażyna J. Leśniak
17.11.2020
Koronawirus a prawo
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji roboty budowlane, który przewiduję też zmiany w nowym prawie zamówień publicznych. Przewidywane zmiany dotyczą zamówień bagatelnych, okresu na jaki zawierane są umowy, ale także wprowadzą obowiązek okazania kontrolującemu informacji o innych kontrolach.
Jolanta Ojczyk
17.11.2020
Zamówienia publiczne
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – jeśli firma miała prawo do odliczenia VAT od towarów, które zostały skradzione, nie musi korygować rozliczeń podatkowych. Ważne jednak jest, by umiała udowodnić, że kradzież nie była zawiniona, a towary były należycie chronione.
Krzysztof Koślicki
17.11.2020
VAT Rachunkowość

Zamiast podatku będzie dodatkowa opłata od morskich farm wiatrowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
W pierwszej wersji przepisów na przedsiębiorców wytwarzających energię elektryczną nakładano nowy podatek sektorowy. Miał on wypełnić lukę w polskim prawie podatkowym, która uniemożliwiała opodatkowanie morskich elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Tymczasem do komisji prawniczej na etapie rządowego procesu legislacyjnego trafiła nowa wersja projektu.
Mariusz Ruta
17.11.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Przygotowuję projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych aby to one, a nie jak to jest obecnie gospodarze, były podmiotem, który pozyskuje środki z Unii Europejskiej - zapowiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Promowane mają być spółdzielnie gospodarstw rodzinnych, zwłaszcza ekologicznych. To ma być polski wkład w zielony ład w rolnictwie.
Jolanta Ojczyk
17.11.2020
Środowisko
Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia firm dotkniętych epidemią koronawirusa o wartości około 1,2 miliarda złotych. Dzięki temu z dopłat do wynagrodzeń, gwarancji, ulg może skorzystać około 300 tys. przedsiębiorstw.
Jolanta Ojczyk
17.11.2020
Koronawirus a prawo
O ile polski ustawodawca samodzielnie ustala zakres podatku u źródła w Polsce, to zakres ten w znakomitej większości przypadków nie jest ostateczny. Modyfikują go bowiem zarówno unijne dyrektywy, jak i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - tłumaczy dr Błażej Kuźniacki.
Krzysztof Koślicki
17.11.2020
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W izolacji domowej praca możliwa, ale dla firmy ryzykowna

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy nie wiedzą, czy pracownicy odbywający izolację w warunkach domowych mogą – gdy chorują bezobjawowo – pracować zdalnie. Zwłaszcza, gdy sami mają taką wolę. Eksperci są w ocenie tej sytuacji podzieleni. Problem w tym, że osoba w izolacji jest osobą chorą, chociaż sprawa jej statusu nie jest już tak oczywista, jak w przypadku kwarantanny.
Grażyna J. Leśniak
17.11.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Wprowadzony w najnowszej ustawie "covidowej" przepis pozwalający na odbieranie przedsiębiorcom pomocy publicznej za nieprzestrzeganie przepisów epidemicznych narusza wszelkie możliwe standardy konstytucyjnych zasad ograniczających swobodę ustawodawcy w stanowieniu prawa, w tym proporcjonalności, zaufania do państwa i przyzwoitej legislacji - pisze Michał Romanowski
Michał Romanowski
17.11.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo