Prawo.pl
Spór wokół postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów może zakończyć się kompromisem i ustępstwem ze strony polskiego rządu. Ale wcześniej były zapowiedzi niewykonania tej decyzji. A szersze zjawisko, polegające na ignorowaniu decyzji tego trybunału, prowadzić będzie do dalszych napięć na forum Unii i chaosu prawnego w kraju - twierdzi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka
Krzysztof Sobczak
26.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek o uruchomieniu rejestracji w systemie e-TOLL oraz rozpoczęciu pracy przez Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta. Kolejnym etapem wdrożenia nowego systemu, będzie uruchomienie w czerwcu br. poboru opłat w systemie e-TOLL.
Krzysztof Sobczak
25.05.2021
Zmiany w prawie, które miały chronić dłużników, szkodzą i im i wierzycielom. Krajowa Rada Komornicza apeluje i będzie nadal apelować o ich uchylenie. Chodzi m.in. o zakaz licytacji z nieruchomości i podniesienie kwoty wolnej od egzekucji. Mówił o tym podczas konferencji dotyczącej wyzwań w zakresie elektronizacji postępowania egzekucyjnego dr Rafał Łyszczek, prezes KRK.
Patrycja Rojek-Socha
25.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wydobycia w kopalni węgla Turów - poinformował Mateusz Morawiecki po rozmowach z premierem Czech ws. kopalni Turów. Dodał, że porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane przez stronę polską, ale elektrownia i kopalnia Turów będą pracowały. Czeski premier bardziej ostrożnie mówi o tych ustaleniach.
Krzysztof Sobczak
25.05.2021
Środowisko Prawo unijne
Polska musi do 6 czerwca wdrożyć dyrektywę autorską. Terminowa jej implementacja jest konieczna dla ucywilizowania rynku cyfrowego. W czasie pandemii zamknięto kina, teatry i galerie, jedynym kontaktem z publicznością pozostał internet, ale do dzisiaj nie uregulowano tej branży i wiele wskazuje, że dyrektywa nie zostanie na czas wdrożona.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.05.2021
Prawo cywilne Prawo unijne LegalTech
Zawiadomienie o wszczęciu postępowania karnego skarbowego jest instrumentem nadużywanym przez organy podatkowe - stwierdza adwokat Mateusz Szynwelski z kancelarii ID Advisory, komentując poniedziałkową uchwałę siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wszczynania postępowań karno skarbowych mających na celu zawieszenie biegu terminu przedawnienia.
Mateusz Szynwelski
25.05.2021
Ordynacja Wymiar sprawiedliwości CIT
Tylko pozornie spór o kredyty frankowe w Austrii odpowiada sytuacji znanej z polskiego podwórka, na którym kwota kredytu lub raty kredytowe są przed zapłatą przeliczane z waluty obcej na walutę polską. Różnica jest taka, że austriacki konsument może akceptować bieżący kurs banku lub nie, podczas gdy polski konsument musi akceptować przyszły kurs banku - pisze dr Mariusz Korpalski,
Mariusz Korpalski
25.05.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
W poniedziałek na konto jednego z obligatariuszy poszkodowanego w aferze GetBack wpłynęło blisko milion złotych. Zdaniem prawników to sukces, bo większość spraw jest obecnie zawieszanych na wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który restrukturyzuje Idea Bank. W efekcie poszkodowani nie mają szansy na odzyskanie pieniędzy. Pomóc może jeszcze TSUE.
Jolanta Ojczyk
25.05.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński zapowiedział w poniedziałek, że pakiet ulg związanych z innowacyjnością jest efektem wielomiesięcznych konsultacji z rynkiem. Chcemy, aby z tego pakietu firmy skorzystały już od stycznia - zadeklarował, prezentując pakiet zmian w podatkach, wynikających z programu Polski Ład.
Krzysztof Sobczak
24.05.2021
CIT Prawo gospodarcze
Trzeba ochronić klasę średnią przed drastycznym wzrostem podatków – stwierdził w poniedziałek wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. I zapowiedział rozpoczęcie konsultacji Polskiego Ładu z przedsiębiorcami. Przedmiotem dyskusji mają być m.in. projekty dotyczące m.in. zmian w Kodeksie pracy, lądowej energetyki wiatrowej, a także zaproponowane rozwiązania podatkowe.
Krzysztof Sobczak
24.05.2021
Ordynacja CIT PIT

Galerie handlowe poskarżą się KE w sprawie obniżki czynszów

Rynek i konsument Prawo unijne Ochrona konkurencji
Właściciele i zarządcy centrów handlowych powiadomią Komisję Europejską o udzieleniu przez polski rząd nienotyfikowanej pomocy publicznej najemcom. Taką informację przekazała w poniedziałek Polska Rada Centrów Handlowych. Wynajmujący będą także dochodzić roszczeń za swoje straty od Skarbu Państwa.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.05.2021
Rynek i konsument Prawo unijne Ochrona konkurencji

UOKiK: Kara dla firmy za uniemożliwienie przeszukania

Prawo cywilne Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje, w których nałożył kary w wysokości 500 tys. zł na spółkę Platinium Wellness oraz 150 tys. zł na prezesa zarządu tej firmy. Sankcje zostały nałożone za utrudnianie przeszukania, które miało uniemożliwić zebranie dowodów w prowadzonym postępowaniu.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.05.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze

Fiskus będzie szukał dodatkowych pieniędzy

Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Szczególne zainteresowanie skarbówki budzą transakcje z wykorzystaniem wartości niematerialnych i prawnych. Organy dużą wagę przywiązują również do nabywanych usług niematerialnych. W tym zakresie bardzo ważne jest udokumentowanie w trakcie kontroli, że były one rzeczywiście świadczone. Na celowniku są również szeroko pojęte działania restrukturyzacyjne – mówi Dominik Niewadzi,
Krzysztof Koślicki
24.05.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Ściganie posiadaczy nieubezpieczonych pojazdów, które nie zostały zarejestrowane, nie jest proste. Nawet donosy obywatelskie są utrudnione w takich przypadkach. A na polskich wsiach często można spotkać traktory, które nie posiadają tablic rejestracyjnych. Wtedy egzekucja obowiązku jest utrudniona. Tymczasem wprowadzenie pojazdu do ruchu rodzi obowiązek jego ubezpieczenia.
Regina Skibińska
24.05.2021
Prawo cywilne Ubezpieczenia

Już w czerwcu rusza Legal Hackathon

Wymiar sprawiedliwości LegalTech
W dniach 18-20 czerwca odbędzie się polska edycja corocznego maratonu programowania w branży prawniczej. Wydarzenie, które organizuje Wolters Kluwer Polska, co roku gromadzi pasjonatów nowych technologii i innowacyjności w podejściu do prawa. Główny cel to zaprojektowanie nowoczesnych rozwiązań zarówno dla prawników, jak i dla osób korzystających z usług prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
24.05.2021
Wymiar sprawiedliwości LegalTech
Klient dewelopera będzie mógł zrezygnować z mieszkania gdy stwierdzi, że są w nim wady istotne, a dodatkowo potwierdzi to ekspertyza rzeczoznawcy budowlanego. Takie uprawnienie daje mu nowa ustawa deweloperska, nad którą Sejm zakończył już prace. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich to niebezpieczne rozwiązanie, z którego chętnie będą korzystać spekulanci i flipperzy.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.05.2021
Prawo cywilne Rynek Budownictwo
Obowiązek zamontowania do 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu to cel nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej. Ma to dać oszczędności energii finalnej na poziomie nie mniejszym niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe) do 2030 r. W sobotę 22 maja nowe przepisy wchodzą w życie.
Krzysztof Sobczak
22.05.2021
Domowe finanse Budownictwo
Rada gminy nie ma kompetencji do ustalania przebiegu linii komunikacyjnych, a zwłaszcza wskazywania, które z przystanków w mieście mają być określane jako przystanki początkowe lub końcowe - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. I wskazał, że w tym zakresie wyboru dokonuje przewoźnik,
Marek Sondej
22.05.2021
Samorząd terytorialny
Koniec z czasami, gdy po opłaceniu wycieczki wystarczyło jedynie pamiętać o kremie z filtrem. „Covidowe” wakacje wymagają od turysty dużo więcej uwagi – jak choćby sprawdzenia, czy dane państwo nie wymaga od pasażera kodu QR lub czy nie zmieniło zasad obowiązujących osoby zaszczepione. Unijny koronapaszport ma ułatwić podróżowanie, ale możliwe będą odstępstwa od jego uznawania.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
22.05.2021
Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

TSUE: W Turowie nie wolno wydobywać węgla

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Rynek
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Według niego podjęcie takich kroków uzasadniają podnoszone przez Czechy zarzuty. - Decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej. Unijny zielony ład na naszych oczach ponosi porażkę – głosi komentarz PGE Polskiej Grupy Energetycznej
Renata Krupa-Dąbrowska
21.05.2021
Środowisko Wymiar sprawiedliwości Rynek
Kłopoty gospodarcze firm w wyniku pandemii tworzą ryzyka korupcyjne. Z drugiej strony wciąż w wielu organizacjach dosyć pobłażliwie traktuje się osoby, które dopuściły się tego typu zachowań – wskazywali prawnicy podczas debaty poświęconej systemom antykorupcyjnym w przedsiębiorstwach, zorganizowanej przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska.
Robert Horbaczewski
21.05.2021
Prawo karne Prawo gospodarcze Compliance

Zmiany w Krajowym Rejestrze Zadłużonych pół roku później

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Krajowy Rejestr Zadłużonych zacznie działać na zmienionych zasad nie w lipcu, lecz w grudniu br. Sejmowe komisje poparły poprawkę senacką w tej sprawie, co może sugerować, że tak też zdecyduje Sejm. Ostatecznie zadecydują o tym posłowie na plenarnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w przyszłym tygodniu, tj. 28 maja.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Obrót dziełami sztuki w Polsce ma być bezpieczniejszy - zakłada nowelizacja ustawy o ochronie zabytków, którą podpisał właśnie prezydent. Chodzi w niej o to, żeby kolekcjoner czy instytucja, nie kupowały - nawet w dobrej wierze - skradzionego dzieła sztuki, bo wydadzą pieniądze i nigdy ich nie odzyskają. Ponadto przepisy karne mają przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Program InvestEU ma pobudzić inwestycje

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Małe i średnie firmy
Samorządy, małe i średnie firmy, spółki skarbu państwa, także instytucje rządowe będą mogły skorzystać ze wsparcia zwrotnego w ramach nowego unijnego instrumentu - Programu InvestEU. Program zastąpi Plan Junckera z lat 2015-2020. Według prognoz Komisji Europejskiej w całej UE uda się wesprzeć inwestycje o wartości ok. 400 mld euro.
Robert Horbaczewski
21.05.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Małe i średnie firmy
Resort finansów chwali się co jakiś czas skuteczniejszą walką z wyłudzeniami podatkowymi. Wprowadza też coraz to nowsze rozwiązania. Problem jednak w tym, że raporty elektroniczne, czy to dla potrzeb VAT, czy podatków dochodowych, wymagają podawania dużo więcej szczegółowych informacji. Urzędnicy mają mniej pracy, a dużo więcej obowiązków spada jednak na księgowych.
Krzysztof Koślicki
21.05.2021
Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość

Rząd zapowiada certyfikaty w zamówieniach, ale nie są one konieczne

Zamówienia publiczne Rynek i konsument Małe i średnie firmy Polski Ład
Jednym z założeń Polskiego Ładu jest wprowadzenie certyfikatów dla wykonawców zamówień publicznych. Dzięki temu ma się zmniejszyć biurokracja towarzysząca przetargom. Zdaniem ekspertów certyfikaty są jedynie nośnym hasłem propagandowym i niczego w praktyce nie ułatwią, a postępowania towarzyszące zamówieniom wcale nie są już tak sztywne i sformalizowane.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.05.2021
Zamówienia publiczne Rynek i konsument Małe i średnie firmy Polski Ład
Zamknięty katalog kosztów, jakie będzie musiał zwracać pracodawca, rezygnacja z obowiązku ubezpieczenia sprzętu przez pracodawcę, a także możliwość przeprowadzenia kontroli bez zgody pracownika i możliwość pracy zdalnej okazjonalnie - to niektóre z propozycji najbardziej dyskusyjnych. Eksperci choć z zastrzeżeniami, to pozytywnie oceniają przedstawiony przez rząd projekt.
Grażyna J. Leśniak
21.05.2021
Prawo pracy Polski Ład
Od każdej kwoty wpłaconej na otwarty rachunek powierniczy deweloperzy będą musieli odprowadzać do nowo utworzonego funduszu gwarancyjnego 1 procent, a nie 2 jak chciał UOKiK. Sejm dzięki głosom Porozumienia Gowina poparł poprawkę Senatu zmniejszającą składkę. Eksperci od rynku nieruchomości uważają, że to minimalny koszt ochrony konsumentów, na który stać deweloperów. Ponadto bankom łatwiej będzie wstrzymać wypłatę kolejnej transzy na konto dewelopera.
Jolanta Ojczyk
20.05.2021
Budownictwo

MF potwierdza - Polski Ład i wyższa kwota wolna od PIT nie dla liniowców

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład
Podatnicy rozliczający PIT według stawki liniowej na proponowanych przez rząd rozwiązaniach mogą stracić dwukrotnie. Po pierwsze, bo podwyższona do 30 tysięcy złotych kwota wolna od podatku ich nie obejmie. Podatek, tak jak obecnie, będą więc płacić już od pierwszej zarobionej złotówki. Dodatkowo, nie odliczą od podatku wyższej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Krzysztof Koślicki Krzysztof Sobczak
20.05.2021
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Jest pierwszy w UE kodeks do ochrony danych w chmurze

Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO
Europejska Rada Ochrony Danych wydała w czwartek pozytywną opinię, że kodeks postępowania Europejskiego Stowarzyszenia Dostawców Infrastruktury Chmurowej (CISPE) w zakresie ochrony danych jest zgodny z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych RODO.
Krzysztof Sobczak
20.05.2021
Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO