Prawo.pl
Chcielibyśmy rekomendować Ministerstwu Finansów, aby dywidenda wypłacana z firmy dla fundacji rodzinnej była zwolniona z podatku. Postulujemy też lepsze zasady opodatkowania beneficjentów nienależących do najbliższej rodziny  – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, współtwórca projektu ustawy o fundacji rodzinnej.
Jolanta Ojczyk
30.04.2021
Spółki Prawo gospodarcze
Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy fiskalne, przestanie obowiązywać w sobotę, 1 maja. Resort finansów przygotowuje nowe przepisy, jednak musi z nimi czekać na zgodę Komisji Europejskiej. Nie wpłynie to jednak na ważność dotychczas wydanych potwierdzeń o spełnieniu wymogów. Ale nowe potwierdzenia nie będą wydawane.
Krzysztof Koślicki
30.04.2021
VAT Rachunkowość
Wprowadzenie jednolitych wyższych wymagań dla Ośrodków Szkolenia Kierowców, możliwość odbycia jazdy doszkalającej pod okiem osoby towarzyszącej, niekoniecznie instruktora. A także powierzenie OSK szkoleń osób posiadających prawo jazdy oraz podniesienie wymagań dla instruktorów nauki jazdy - to propozycje ministerstwa infrastruktury mające poprawić jakość szkolenia kierowców.
Robert Horbaczewski
30.04.2021
Małe i średnie firmy
W przypadku opóźnienia pociągu o ponad 60 minut pasażerowie będą mogli otrzymać pełny zwrot ceny biletu, kontynuować podróż lub zmienić jej trasę bez dodatkowych kosztów - Parlament Europejski przegłosował w czwartek przepisy, które mają lepiej chronić pasażerów kolei. Będzie też m.in. więcej praw dla osób niepełnosprawnych i podróżnych z rowerami.
Krzysztof Sobczak
29.04.2021
Rynek i konsument
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE przywraca sens i właściwe rozumienie dyrektywy 93/13 w sprawie nieuczciwych warunków w umowach z konsumentami. Unijny sąd potwierdził prymat dalszego obowiązywania umowy nad nieważnością, w sytuacji uznania klauzuli za abuzywną. Nieważność nie jest sankcją przewidzianą w dyrektywie i nie może zależeć od woli i interesu konsumenta.
Jolanta Ojczyk
29.04.2021
Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystąpił do ministra rozwoju, pracy i technologii o wprowadzenie możliwości złożenia przez przedsiębiorcę odwołania od odmowy udzielenia pomocy publicznej przez dyrektorów wojewódzkich urzędów pracy oraz starostów. Brak jednoznacznych ustawowych regulacji w tym zakresie pozbawia przedsiębiorców możliwości obrony swoich praw.
Robert Horbaczewski
29.04.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W wydanym 29 kwietnia wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że to sąd krajowy ustala od kiedy biegnie termin przedawnienia roszczeń banku, a także wskazuje wszystkie skutki jakie może nieść za sobą nieważność. Zatem teraz to Sąd Najwyższy wskaże właściwy kierunek. TSUE uznał też, że aneksem nie można uzdrowić nieuczciwego warunku zawartego w pierwotnej umowie,
Jolanta Ojczyk
29.04.2021
Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe
Według panującej powszechnie opinii, polskie prawo podatkowe jest trudne i skomplikowane oraz często się zmienia. System prawny nie pozostawia jednak podatnika bez narzędzi do obrony przed tymi negatywnymi trendami. Mamy bowiem do dyspozycji interpretację indywidualną ułatwiającą nam zachowywanie zgodności z prawem.
Łukasz Kopeć
29.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Kontrola podatkowa to w firmie zawsze wydarzenie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Wszczęcie kontroli podatkowej to wydarzenie, które w znakomitej większości przypadków przyprawia podatników o ból głowy. Pojawienie się pracowników urzędu skarbowego w przedsiębiorstwie nierzadko wiąże się z koniecznością przeorganizowania pracy co najmniej działu finansowo-księgowego – pisze Krzysztof Czekaj, doradca podatkowy w GWW.
Krzysztof Czekaj
29.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Wydawanie z wyprzedzeniem pieniędzy na imprezy turystyczne w epoce pandemii wiąże się ze zwiększonym ryzykiem utraty wpłaconych środków, jeśli Covid-19 zmusi niedoszłego turystę do pozostania w domu. Na wypadek takiego zdarzenia asekuratorzy oferują ubezpieczenie kosztów rezygnacji, ale nie działa ono w każdej sytuacji.
Regina Skibińska
29.04.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo

Po wyroku TK firmy mają szanse na obniżkę podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Sądy administracyjne zaczęły już powoływać się na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, że samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę to jeszcze za mało, by domagać się od niego wyższego podatku. Konieczne jest jej wykorzystywanie w biznesie. To duża zmiana – nie tylko dla osób fizycznych, do których wprost odniósł się Trybunał, ale też dla firm.
Krzysztof Koślicki
29.04.2021
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Projekt „tymczasowych” zmian procedury cywilnej został, z poprawkami, przyjęty przez Sejm. Technicznie jest to nowelizacja przede wszystkim ustawy z 2 marca 2020 r., a nie kodeksu postępowania cywilnego, a wprowadzane rozwiązania mają obowiązywać jeszcze rok od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii - pisze radca prawny Justyna Dereszyńska,
Justyna Dereszyńska
29.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Kontrola zarządcza to normy dotyczące zarządzania jednostką, które znalazły się w przepisach o finansach publicznych. Przepisy finansowe mają na celu bezpieczeństwo środków publicznych, efektywne i celowe ich wydawanie. Jeśli natomiast nie ma dobrego zarządzania w jednostce, to nie ma mowy o takim wydawaniu pieniędzy – mówi Mirosław Legutko
Katarzyna Kubicka-Żach
29.04.2021
Finanse samorządów Kontrola zarządcza
Ministerstwo Finansów zaczyna konsultacje projektu rozporządzenia zmieniającego zasady uznawania biletów za faktury. To jedna ze zmian w rozliczeniach VAT wdrażanych w ramach pakietu Slim VAT 2. Do 7 maja 2021 roku można zgłaszać uwagi w ramach konsultacji publicznych.
Krzysztof Koślicki
28.04.2021
VAT Rachunkowość
Po pandemii większość marek będzie musiała przeprowadzić rebranding i zmienić sposób komunikacji - twierdzi prezes Urzędu Patentowego RP Edyta Demba-Siwek. I informuje, że by umożliwić jak najszybsze działanie w tym zakresie, Urząd uruchomił tzw. szybką ścieżkę, która ma zapewnić maksymalne przyspieszenie decyzji o udzieleniu prawa ochrony na znak towarowy.
Krzysztof Sobczak
28.04.2021
Prawo gospodarcze
Nawet w wariancie pesymistycznym unieważnianie kredytów frankowych nie zagrozi stabilności zakładów ubezpieczeń, choć mogą one odczuć to dość mocno. Taki scenariusz pokazują testy warunków skrajnych, przeprowadzone przez zakłady ubezpieczeń na zlecenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
Regina Skibińska
28.04.2021
Finanse Kredyty frankowe
Fellowes Polska przez wiele lat narzucała dystrybutorom minimalne ceny odsprzedaży sprzętu biurowego w internecie. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na nią ponad 434 tys. zł kary. Sankcja byłaby wyższa, jednak przedsiębiorca skorzystał z programu łagodzenia kar leniency oraz dobrowolnie poddał się karze.
Robert Horbaczewski
28.04.2021
Ochrona konkurencji

Samorządy, organizacje i przedsiębiorcy chcą znać aktualną wersję projektu KPO

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Upublicznienia i uzgodnienia nowej wersji projektu Krajowego Planu Odbudowy przed przekazaniem jej do Komisji Europejskiej domagają się przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego, samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców. Apelują w tej sprawie do premiera. Ich zdaniem trzeba m.in. wspólnie uzgodnić sposób wdrażania KPO.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.04.2021
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Od 1 stycznia 2022 roku zacznie działać nowy system zwrotów VAT podróżnych w ramach procedury TAX Free. Rozliczenia w formie elektronicznej zastąpią dokumenty papierowe. Przedsiębiorcy do nowego systemu będą mogli się zgłaszać już od 1 lipca 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
28.04.2021
VAT Rachunkowość

Już 11 maja startuje konferencja Compliance Days 2021

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze
We wtorek 11 maja rozpocznie się konferencja online Compliance Days. To 25 sesji tematycznych, 50 prelegentów, workshopy w małych grupach, know-how, najnowsze zmiany w prawie już obowiązujące i planowane. To najkrótsze podsumowanie programu trzydniowej konferencji poświęconej zarządzaniu zgodnością z prawem.
Jolanta Ojczyk
28.04.2021
Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

Na co czeka Sąd Najwyższy w sprawie frankowiczów?

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sąd Najwyższy ma udzielić na nurtujące frankowiczów – i ich pełnomocników – pytania i tym samym ujednolicić praktykę orzekania w licznych sprawach związanych z kredytami frankowymi. Decyzja jest odwlekana, ale SN zdaje się oczekiwać na orzeczenie TSUE w tej w sprawie. Chociaż „po drodze” TSUE wydał też ważny wyrok w innej sprawie pośrednio dotyczącej frankowiczów.
Michał Skrzypek
28.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Skarbówka łamie procedury i nagina prawo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Brak zawiadomienia o wszczęciu kontroli, brakująca data jej rozpoczęcia, prowadzenie szeroko zakrojonej kontroli pod płaszczykiem mniej skomplikowanych czynności sprawdzających, „hodowanie” odsetek – to najbardziej rażące przykłady ostatnich zachowań skarbówki. Fiskus coraz częściej narusza przepisy ordynacji podatkowej, które w założeniu mają chronić podatników.
Krzysztof Koślicki
28.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Nowa mapa pomocy - niektórzy inwestorzy muszą się śpieszyć

Spółki Małe i średnie firmy Prawo unijne
Komisja Europejska przyjęła wytyczne w sprawie regionalnej pomocy państwa do 2027 roku. Mają one wpływ na firmy inwestujące w specjalnych strefach ekonomicznych oraz na małe i średnie firmy korzystające z pomocy w ramach regionalnych programów operacyjnych. Dobra wiadomość jest taka, że zyskają przedsiębiorcy z 9 województw. Zła - stracą z trzech,
Robert Horbaczewski
28.04.2021
Spółki Małe i średnie firmy Prawo unijne
Sąd oddalił pozew obywateli, którzy wytoczyli proces bankowi za kredyt hipoteczny z klauzulami abuzywnymi. Nie uznał ich za konsumentów, bo kredyt miał charakter inwestycyjny, mieszkaniowy i konsumpcyjny. RPO przyłączył się do sprawy w sądzie apelacyjnym wskazując m.in., że konsumencki charakter umowy wynikał z jej kwalifikacji, której dokonał sam bank.
Grażyna J. Leśniak
27.04.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Obniżka czynszu w czasie lockdownu w wysokości 80 procent dla najemców galerii handlowych. Przedłużenie realizacji voucherów turystycznych o kolejny rok i przesunięcie terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów. Starosta będzie mógł decydować o umarzaniu spłaty pomocy przyznawanej z tarczy antykryzysowej. To przyjęte przez rząd nowe instrumenty pomocy
Robert Horbaczewski
27.04.2021
Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy chcą rozpocząć debatę nad efektywnym systemem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, który zwiększy procent zagospodarowywanych odpadów i zminimalizuje jego koszty. Ich zdaniem obecne propozycje centralnie zarządzanego systemu nie zwiększą recyklingu odpadów, a podwyższą koszty.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.04.2021
Środowisko

Projekt w sprawie ratyfikacji unijnego Planu Odbudowy trafi do Sejmu

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo unijne
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki, ale dodał, że nie zagłosowali za nim ministrowie z Solidarnej Polski. - Teraz przekazujemy ten akt do parlamentu, polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków, jak najszybciej dla dobra polskiej gospodarki - podkreślił.
Krzysztof Sobczak
27.04.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo unijne
Systematycznie rośnie liczba firm rejestrowanych przez internet. W 2020 r. założono w ten sposób prawie 110 tys. firm, czyli 42 proc., a w I kwartale tego roku już 54 proc. firm. Wkrótce, wpisu online do CEIDG będzie można dokonywać już tylko przez platformę Biznes.gov.pl w ramach Konta Przedsiębiorcy – informuje ministerstwo rozwoju pracy i technologii.
Robert Horbaczewski
27.04.2021
Nowe technologie Małe i średnie firmy
Po ponad rocznym obowiązywaniu znowelizowanych przepisów KPC nie można mówić realizacji założeń ustawodawcy co do szybszego i sprawniejszego rozpoznawania spraw cywilnych. Procesy cywilne wciąż trwają długo, nierzadko za długo, powodując ogólne zniechęcenie i rozdrażnienie uczestników postępowania sądowego - pisze sędzia, dr hab. Maciej Rzewuski,
Maciej Rzewuski
27.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do jej wykonywania. Sytuacja, w której pracownik podróżuje w ramach wykonywania umówionej pracy na określonym obszarze geograficznym, nie stanowi podróży służbowej, ale wlicza się do czasu pracy i trzeba za nie zapłacić - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.04.2021
Prawo cywilne Prawo pracy