Prawo.pl

Branża beauty czeka nadal na wsparcie rządu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Rząd jak najszybszej powinien dokonać wypłat świadczeń opisanych w projekcie tarczy branżowej, a otwarcie zakładów od poniedziałku 26 kwietnia nie zwalnia go z tej zapowiedzi - przekazał Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego. Przedstawiciele branży będą zabiegać o szybkie przekazanie tych środków przedsiębiorcom z wciąż zamkniętych województw.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.04.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd pomoże szkolnym sklepikom

Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Wsparcie dla osób prowadzących sklepiki szkolne będzie podobna do pomocy, jaką otrzymują firmy z tzw. tarczy branżowej i rozporządzeń pomocowych do niej. Podstawowym kryterium otrzymania pomocy będzie wykazanie 40 proc. spadku przychodów. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie, teraz nowela trafi do Senatu.
Monika Sewastianowicz
21.04.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej, w tym kontynuacja unijnych reform dotyczących zwiększenia odporności instytucji finansowych, po kryzysie z lat 2007-2008 - to cel przyjętego w środę przez rząd projektu. Dotyczy to m.in. procedury przymusowej restrukturyzacji banków.
Krzysztof Sobczak
21.04.2021
Rynek i konsument Finanse
Według Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra rozwoju, rząd uwzględnił wszystkie uwagi pracodawców do wytycznych szczepień w zakładach pracy. Dokładnie jakie nie powiedział. Nie przedstawiono też procedur z uwzględnieniem wytycznych. Wiadomo jednak, że najpierw ruszy pilotaż w ośmiu firmach, czterech prywatnych i czterech Skarbu Państwa.
Jolanta Ojczyk
21.04.2021
Koronawirus szczepienia
Nie wolno będzie używać sztucznej inteligencji do oceny punktowej obywateli przez rządy - to jeden z przedstawionych w środę przez Komisję Europejską elementów regulacji dotyczącej technologii sztucznej inteligencji (AI). Jej wprowadzenie spowoduje, że systemy sztucznej inteligencji, które uznaje się za wyraźne zagrożenie dla bezpieczeństwa, źródeł utrzymania i praw obywateli, zostaną zakazane.
Krzysztof Sobczak
21.04.2021
Rynek i konsument Nowe technologie

PARP: Pandemia przyśpieszyła rozwiązania cyfrowe w firmach

Nowe technologie Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W pandemii wiele firm wprowadziło lub przyśpieszyło inwestycje cyfrowe, które w innym czasie mogłyby być odkładane na później lub w ogóle nie zostać podjęte – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród laureatów konkursu „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie” organizowanego przez PARP.
Robert Horbaczewski
21.04.2021
Nowe technologie Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Mikrorachunek podatkowy przyjmie kolejne daniny

Ordynacja Rachunkowość Finanse
Lista płatności dokonywanych na mikrorachunek została rozszerzona. Obejmie więcej tytułów niż podatki dochodowe - PIT i CIT i podatek od towarów i usług. Ministerstwo Finansów zmieniło zasady korzystania z mikrorachunków podatkowych. Zmiany obowiązują od 15 kwietnia.
Krzysztof Koślicki
21.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Finanse

Ubezpieczenia parametryczne szansą dla firm

Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Zmiany klimatyczne, a także pandemia to wyzwania, przy których standardowe ubezpieczenia okazują się niewystarczające. Z pomocą przychodzi nowe rozwiązanie, w którym można się ubezpieczyć nie na wypadek szkody, ale od wystąpienia ściśle określonego parametru. Jednak w Polsce polisy te dopiero raczkują.
Regina Skibińska
21.04.2021
Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Spółki komandytowe, które na mocy przepisów przejściowych, odroczyły wpadnięcie w CIT do 1 maja 2021 roku, mają teraz kłopoty. Nie mogą zarejestrować tego w sądzie. W praktyce nie ma też możliwości przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną z dniem 1 maja. Wszystko dlatego, że ustawodawca zapomniał o regulacjach kodeksu spółek handlowych. Firmy będą więc musiały sporządzać sprawozdania finansowe i bilanse za kilka dni maja.
Krzysztof Koślicki
21.04.2021
Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy
Sejm przyjął we wtorek zmiany w przepisach karnych. Fiskus skorzysta na koronawirusie - epidemia da mu więcej czasu na ściganie niezapłaconych podatków. Upływ terminu przedawnienia nie będzie miał już żadnego znaczenia. Istnieje też ryzyko, że prawo zadziała wstecz. Zdaniem ekspertów, to kolejny przykład stawiania interesów penalnych państwa ponad prawami obywateli.
Krzysztof Koślicki
20.04.2021
Ordynacja Doradca podatkowy

Więcej czasu na złożenie TPR

Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Firmy mają więcej czasu na złożenie informacji o cenach transferowych. Później będzie można także złożyć oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Zmiana terminów wynika z ostatniej nowelizacji przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Krzysztof Koślicki
20.04.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Pandemia nie uśpiła przestępców. W ubiegłym roku znacząco wzrosła liczba zawiadomień Głównego Inspektora Informacji Finansowej do prokuratury o uzasadnieniu popełnienia przestępstwa prania pieniędzy. Inspektor częściej niż w latach ubiegłych blokował rachunki i wstrzymywał transakcje. Sumy, które były przedmiotem podejrzenia przestępstwa dotyczyły około 15 mld zł.  
Robert Horbaczewski
20.04.2021
Prawo gospodarcze Compliance

Nadzwyczajna pomoc zamyka przedsiębiorcom prawo do sądu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Firmom, które nie otrzymały wsparcia w związku z pandemią z regionalnych programów operacyjnych, nie przysługuje protest, ani skarga do sądu administracyjnego. Sądy uznają, że specustawa covidowa nie przewiduje procedury odwoławczej dla trybu nadzwyczajnego wyboru projektów do dofinansowania. Prawnicy alarmują, że ta linia orzecznicza jest niebezpieczna dla przedsiębiorców.
Robert Horbaczewski Jolanta Ojczyk
20.04.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie ustalenia, czy dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej na rynku styropianu. Od kilku miesięcy jego cena gwałtowanie rośnie. Urząd przeanalizuje także podwyżkę cen cementu i wapna w ramach badania rynku.
Robert Horbaczewski
19.04.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Budynek nabyty w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem Covid-19 można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Brak konieczności długotrwałej amortyzacji potwierdza wydana właśnie interpretacja podatkowa. Stanowisko fiskusa jest wyjątkowo korzystne, eksperci zalecają jednak ostrożność.
Krzysztof Koślicki
19.04.2021
CIT PIT Koronawirus a prawo
Wskaźnik LIBOR stanowi podstawowy element funkcjonowania rynków finansowych. Jest szczególnie istotny dla kredytobiorców posiadających kredyty w walucie innej niż złotówki, z oprocentowaniem liczonym w oparciu właśnie o ten wskaźnik. Problem w tym, że z końcem roku LIBOR zniknie. Co dalej? - analizuje adwokat Małgorzata Motyl.
Małgorzata Motyl
19.04.2021
Compliance Prawo unijne Kredyty frankowe

Korupcja dożywotnio pozbawi publicznych stanowisk i pieniędzy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna Wybory
Do gry wraca projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej. Zgodnie z nim osoby skazane za korupcję nie będą mogły być zatrudniane w instytucjach państwowych i samorządowych, a także spółkach z udziałem Skarbu Państwa i samorządu. Zostaną też pozbawione prawa startowania w wyborach. Projekt ma być wniesiony do Sejmu w tym tygodniu jako poselski, a Prawo.pl ustaliło, że PiS go poprze.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
19.04.2021
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna Wybory

SN: Nie wolno w umowie na 10 lat określać wypowiedzenia na dwa tygodnie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Zawieranie umów na czas określony, lecz na długi okres, nie odpowiada społeczno-gospodarczemu przeznaczeniu umowy, jeżeli nie znajdowało to uzasadnienia w potrzebie wykonania czasowo określonych zadań przez danego pracownika - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. I dodał, że swoboda umów w takiej sytuacji nie ma zastosowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Na czas po pandemii, gdy praca zdalna będzie wykonywana w warunkach typowych, konieczne jest wypracowanie rozwiązań prawnych, które będą akceptowane przez związki zawodowe i organizacje pracodawców, i w konsekwencji - odpowiednio zabezpieczą interesy obu stron stosunku pracy – twierdzi wiceminister Iwona Michałek. I nie umie określić, kiedy prace nad tym projektem dobiegną końca.
Grażyna J. Leśniak
17.04.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Ocena spornych postanowień dotyczących przeliczeń walutowych musi być dokonywana w świetle postanowień unijnych traktatów i aktów przyjętych przez instytucje UE, w tym dyrektyw - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że według prawa unijnego konsument jest w gorszym położeniu niż przedsiębiorca, dlatego sądy mają obowiązek badać abuzywność takich umów.
Krzysztof Sobczak
16.04.2021
Rynek i konsument Kredyty frankowe

Jest już projekt kolejnej pomocy dla przedsiębiorców

Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Uruchomienie dodatkowych instrumentów wspierających przedsiębiorców będących w trudnej sytuacji z powodu Covid-19 oraz rozszerzenie kręgu adresatów wsparcia o kolejne branże objęte dodatkowymi ograniczeniami prowadzenia działalności - zakłada projekt rozporządzenia przygotowany w ministerstwie rozwoju, pracy i technologii.
Robert Horbaczewski
16.04.2021
Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Nie wszyscy sprzedawcy prawidłowo informują o cenach sprzedawanych towarów. Inspekcja Handlowa sprawdziła w ponad 2,2 tys. sklepach i w co drugim z nich wykryła nieprawidłowości w tym zakresie. Inspektorzy sprawdzili m.in. oznaczenie ceną ponad 470 tys. partii produktów. Zastrzeżenia wzbudziło prawie 60 tys. partii (12,4 proc.).
Krzysztof Sobczak
16.04.2021
Rynek i konsument
Jednym z istotniejszych kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jest koszt wynagrodzeń oraz związanych z nim składników. Zarówno ustawa o CIT jak i ustawa o PIT przewiduje szczególne momenty, w których podatnik może ująć w rachunku podatkowym te ważne i znaczące koszty.
Krzysztof Kaźmierski
16.04.2021
CIT Rachunkowość

NIK: Realizacja zamówień centralnych i wspólnych do poprawy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
NIK sprawdziła, czy zamówienia centralne i wspólne w wybranych jednostkach administracji rządowej i samorządowej realizowane są prawidłowo i efektywnie. Okazuje się, że takie zakupy nie zawsze są korzystne, bo instytucje kierują się przekonaniem o opłacalności scentralizowanych zamówień ze względu na dużą skalę prowadzonych i nie dokonują oceny ich efektywności na bieżąco.
Agnieszka Matłacz
16.04.2021
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
Skład całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ma się pochylić nad pytaniami w sprawie kredytów powiązanych z kursem waluty obcej. Problem w tym, że ich uzasadnienie nasuwa niedosyt, głównie ze względu na niedostateczne uwzględnienie orzecznictwa TSUE - stwierdza adwokat dr Jacek Czabański, który analizuje pytania w kontekście unijnego orzecznictwa i dyrektywy o ochronie konsumentów,
Jacek Czabański
16.04.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe

Firmy pod zarządem sukcesyjnym bez pomocy covidowej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Pomoc na ochronę miejsc pracy w związku z pandemią Covid-19 nie jest przyznawana przedsiębiorstwom znajdującym się pod zarządem sukcesyjnym. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apeluje o zmianę przepisu. Minister rozwoju pracy i technologii uważa, że takim firmom należy się pomoc. Nie wyklucza działań legislacyjnych, które pozwolą rozwiać wątpliwości.
Robert Horbaczewski
16.04.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dane prawie jak okno – należy je otwierać, ale trzeba wiedzieć jak

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie Prawo unijne
Nieubłaganie zbliża się termin wdrożenia w Polsce przepisów dotyczących otwierania danych publicznych, tymczasem nie do końca wiadomo, na czym ma to polegać. Część urzędów podchodzi do sprawy bez przekonania - wątpliwości budzą licencje, bezpieczeństwo i prywatność osób oraz sposób udostępnienia danych. Tymczasem ta regulacja nie koliduje z zasadami ochrony danych osobowych.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
16.04.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie Prawo unijne
Obowiązujące od 27 marca kwietnia obostrzenia dla biznesu w całej Polsce zostały przedłużone do 25 kwietnia, ale hotele mają być nieczynne do 3 maja włącznie. Nadal będą zamknięte duże sklepy meblowe i budowlane, salony kosmetyczne i fryzjerskie, instytucje kultury. Od 19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola. Dozwolony będzie także sport w obiektach na świeżym powietrzu.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
15.04.2021
Koronawirus a prawo

Jest projekt tarczy prawnej - ma uprościć procedury dla biznesu

Nowe technologie Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wprowadzenie postępowania uproszczonego oraz milczącego załatwienia sprawy, a także jednoinstancyjności w niektórych postępowaniach administracyjnych - zakłada tarcza prawna, która ma ułatwić życie obywatelom i działalność przedsiębiorców. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornacka poinformowała, że projekt ustawy jest gotowy.
Robert Horbaczewski
15.04.2021
Nowe technologie Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Problematyka cen transferowych wciąż stanowi jeden z głównych obszarów zainteresowania polskich przedsiębiorców. Wynika to chociażby z wprowadzenia przez ustawodawcę od stycznia 2021 r. prawdziwie rewolucyjnych przepisów w zakresie należytej staranności w transakcjach z kontrahentami dokonującymi rozliczeń z rajami podatkowymi – pisze Radosław Chudy z GWW.
Radosław Chudy
15.04.2021
CIT Doradca podatkowy