Ruszyły próbne egzaminy maturalne

Szkoła i uczeń

W dniach 6-8 grudnia odbędą się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Będą to egzaminy w nowej formule - tzw. Formule 2023. Absolwenci liceów ogólnokształcących po raz pierwszy maturę w nowej formule zdawali wiosną 2023 r. Natomiast wiosną 2024 r. do matury w tej formule przystąpi pierwszy rocznik absolwentów 5-letniego technikum.

06.12.2023

Sanepid realizuje zadania dotyczące zdrowia publicznego

BHP

Państwowa Inspekcja Sanitarna została powołana, aby realizować zadania dotyczące zdrowia publicznego. Ich wykonywanie polega na sprawowaniu zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz prowadzeniu działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, a także na prowadzeniu działalności oświatowo-zdrowotnej.

06.12.2023

Na unijny akt o sztucznej inteligencji poczekamy dłużej - są fundamentalne wątpliwości

Nowe technologie Prawo unijne

Jeszcze niedawno zakładano, że AI Act zostanie ostatecznie przyjęty i opublikowany przed końcem roku. Jednak biorąc pod uwagę okoliczności, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że procedury nie uda się zakończyć w grudniu. Pojawiają się również wątpliwości, czy przepisy, które w założeniu mają przyczynić się do lepszej ochrony użytkownika, w praktyce nie staną się w przyszłości hamulcem dla rozwoju technologii, która może przysłużyć się człowiekowi.

06.12.2023

Najważniejsze będą czynności z najwyższą punktacją przy ustalaniu poziomu potrzeby wsparcia

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Skład ustalający poziom potrzeby wsparcia przy staraniu się o świadczenie wspierające będzie brał pod uwagę 25 najwyżej punktowanych spośród 32 czynności wymienionych w rozporządzeniu. Eksperci oceniają, że dzięki temu więcej osób z niepełnosprawnościami uzyska wsparcie zgodnie z kryteriami określonymi w ustawie o świadczeniu wspierającym. W rozporządzeniu nie zdefiniowano jednak określeń, które opisują częstotliwość wsparcia, co może rodzić problemy interpretacyjne.

06.12.2023

Wojsko rozjeżdża drogi, samorządowcy z problemem często zostają sami

Samorząd terytorialny Transport Wojsko

Przy granicy z Białorusią samorządy próbują radzić sobie z naprawą dróg zniszczonych przez wojsko. W niektórych gminach drogi naprawiło wojsko, w innych samorządy zajęły się tym same albo z pomocą środków z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Co z tego, skoro często świeżo naprawione drogi rozjeżdżane są ponownie. A kierowcy coraz częściej występują przeciwko gminom.

06.12.2023

Informacja o strategii podatkowej - obowiązek jest, ale nie działa

CIT Doradca podatkowy

Największe spółki muszą do końca roku poinformować opinię publiczną o realizowanej przez nie strategii podatkowej. Dotychczas większość z nich realizowała ten obowiązek w minimalnym zakresie, na co pozwala literalne brzmienie przepisów. Przedsiębiorcy obawiają się też, że z ich publikacji skorzysta głównie konkurencja. Ministerstwo Finansów dostrzegło, że przepisy nie działają tak jak zakładano, a eksperci postulują zmiany.

06.12.2023

W Warszawie o prawnych i społecznych skutkach zbrodni w Ukrainie

Ukraina

14 grudnia w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca prawnych i społecznych skutków zbrodni prawa międzynarodowego w Ukrainie. Data jest nieprzypadkowa, tego dnia przypada 75. rocznica uchwalenia Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Konferencja będzie transmitowana również online.

06.12.2023

Ubezwłasnowolnienie do likwidacji. Jest społeczny projekt zmian

Niepelnosprawność

Każdy człowiek ma prawo do wyrażenia swojej woli, w taki sposób, jaki jest dla niego dostępny. Polskie prawo dopuszcza tymczasem, że ktoś może decydować za osobę z niepełnosprawnością poprzez ubezwłasnowolnienie, w tym w kwestii zdrowia. Eksperci przekonują, że ubezwłasnowolnienie może zastąpić asysta prawna lub pełnomocnictwo wspierające, ale wymaga to zmiany kodeksu cywilnego.

06.12.2023

Nagrody za frekwencję dla kół gospodyń wiejskich wypłaci ARiMR

Samorząd terytorialny Wybory

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zajmie się wypłatą nagród dla kół gospodyń wiejskich w gminach, gdzie frekwencja wyborcza przekroczyła 60 procent. W nowelizacji rozporządzenia w sprawie zakresu zadań ARMiR, działanie to określono jako „pomoc finansową na realizację innych zadań wynikających z polityki państwa w zakresie rolnictwa i rozwój wsi”.

05.12.2023

Lewiatan apeluje o przywrócenie autentycznego dialogu społecznego

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Jednym z priorytetów odbudowy demokratycznych mechanizmów zarządzania publicznego, stanowiących standard w demokracjach europejskich, musi być przywrócenie autentycznego i odpowiedzialnego dialogu społecznego – apeluje Lewiatan. 20 października br. przewodnictwo w RDS objęła strona rządowa. Zdaniem przedsiębiorców, dobra i mocna reprezentacja nowego rządu, przy wypracowanym przez partnerów społecznych w znacznym zakresie projekcie nowelizacji ustawy o RDS oraz wzmocnieniu kryteriów reprezentatywności, zwłaszcza środowiska przedsiębiorców, daje szanse na szybki reset.

05.12.2023

Dwa projekty przedłużające zamrożenie cen prądu, ciepła i gazu - w środę pierwsze czytania w Sejmie

Rynek Prawo gospodarcze Energetyka

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się rządowym projektem "zamrażającym" ceny energii, gazu i ciepła na 2024 rok. Przepisy, które przewidują taką ochronę, wygasają z końcem tego roku, co spowoduje gwałtowny wzrost rachunków za media. Rada Ministrów proponuje zostawić ceny na obowiązującym dziś poziomie. Procedowany jest także projekt poselski w tej sprawie - ma on jednak zostać poddany modyfikacjom.

05.12.2023

Będzie wyrównanie wynagrodzeń prokuratorów za 2023 rok, wypłaty do końca grudnia

Prokuratura

Wypłacone już wynagrodzenia prokuratorów za 2023 r. i te za listopad oraz grudzień mają zostać zwiększone o różnicę pomiędzy podstawą do ich wyliczenia wynikającą z ustawy okołobudżetowej na bieżący rok a tym co zakłada Prawo o prokuraturze. Prawo.pl dotarło do projektu noweli okołobudżetówki, który został już przyjęty przez Radę Ministrów i ma trafić w najbliższych godzinach do Sejmu. Wypłat prokuratorzy mogą się spodziewać do 31 grudnia.

05.12.2023

Wakacje kredytowe 2024 pod znakiem zapytania, posłowie wycofali projekt

Banki Kredyty

Nie wiadomo, czy kredytobiorcy skorzystają z wakacji kredytowych także w 2024 roku. We wtorek miało odbyć się pierwsze czytanie projektów w tej sprawie, których autorami są posłowie Polska 2050-TD oraz rząd. Obie propozycje proponowały zawieszenie rat kredytowych w przyszłym roku, ale na różnych zasadach. Posiedzenie zostało jednak odwołane a poselski projekt wycofany

05.12.2023

W nocy skierowania na szczepienia na Covid-19 w podwariancie "kraken"

Koronawirus

Osoby powyżej 12. roku życia od środy będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax. To zmodyfikowana szczepionka na podwariant koronawirusa XBB.1.5, nazywanego "krakenem". Skierowania na szczepienie zostaną wystawione automatycznie w nocy z wtorku na środę. Zapisać na szczepienie można się przez Internetowe Konto Pacjenta, w placówce POZ, aptece, przez infolinię 989 lub na stronie pacjent.gov.pl - informuje Ministerstwo Zdrowia.

05.12.2023

ZUS: Brak korekty bez sankcji dla przedsiębiorcy

Ubezpieczenia społeczne Finanse

Tylko do końca grudnia można poprawiać błędy. Wcześniej, do końca 2021 r., była taka możliwość bez ograniczenia w czasie. Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. błędy można skorygować w ciągu kolejnych pięciu lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy – podkreśla ZUS. I przypomina, że nie ma sankcji dla płatników, którzy nie zdążą złożyć korekt przed 1 stycznia.

05.12.2023

GUS: W 2022 r. bezrobotnych, potencjalnie aktywnych zawodowo oraz niepełnozatrudnionych, było w sumie 855 tys. osób

Prawo pracy Rynek pracy

W latach 2018-2022 liczba osób aktywnych zawodowo w Polsce wzrosła o prawie 300 tys. Liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 161 tys., a liczba pracujących wzrosła o 459 tys. – podał GUS. Z jego najnowszej analizy wynika, że współczynnik aktywności zawodowej w 2022 r. wyniósł 58 proc., a jego najwyższy poziom odnotowano w województwie mazowieckim (62,2 proc.).

05.12.2023

TK: Przepisy ograniczające odpowiedzialność za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta konstytucyjne

Przepisy prawa łowieckiego, ograniczające odpowiedzialność w określonych przypadkach za szkody spowodowane w uprawach przez dzikie zwierzęta, są zgodne z Konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Orzeczenie zapadło jednogłośnie, a było pokłosiem pytania skierowanego do TK jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Rejonowy w Pile. Sprawa dotyczyła rolnika, który wniósł o zasądzenie od koła łowieckiego pieniędzy z tytułu szkód spowodowanych przez dzikie zwierzęta na jego działkach.

05.12.2023

TSUE: Państwo w czasie pandemii może zakazać innych podróży niż niezbędne

Prawo unijne Koronawirus

Ważność niektórych zakazów podróżowania oraz obowiązków w zakresie poddania się testom diagnostycznym i odbycia kwarantanny podczas kryzysu zdrowotnego potwierdził w wydanym we wtorek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE. - Środki te muszą być jednak uzasadnione, jasne, precyzyjne, niedyskryminacyjne i proporcjonalne. Powinny też podlegać zaskarżeniu - zastrzegł TSUE.

05.12.2023