Nowi wiceprezesi w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent RP Andrzej Duda powołał sędziów Jerzego Siegienia i Jana Rudowskiego na stanowiska wiceprezesów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pierwszy z nich jest specjalistą w sprawach nieruchomości i zagospodarowania przestrzennego, zaś sędzia Rudowski jest ekspertem podatkowym.

26.04.2022

Prawnik może zarabiać od 2 do 80 tys. zł i marzy o dniu wolnym w urodziny

Prawnicy Małe i średnie firmy

Stanowisko, doświadczenie, rodzaj umowy, w końcu wielkość kancelarii, miejsce, gdzie się znajduje i zakres działania - wysokość zarobków prawnika zależy od wielu czynników. Ci, którzy przecierają szlaki, liczyć mogą na mniej niż minimalną krajową, ci na szczycie, nawet kilkadziesiąt razy więcej. Wymarzony benefit? Dzień wolny w urodziny.

26.04.2022

Elitarna grupa mediatorów ministra pracy

Prawo pracy

W latach 2015-2021 Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie wpisało żadnej nowej osoby na prowadzoną przez siebie listę mediatorów w sporach zbiorowych pracy. Wszystko przez spór w łonie RDS i wzajemne sprzeciwy wobec kandydatów. W efekcie brakuje mediatorów, a stawki tych, którzy są na liście, są wysokie – kilkaset złotych za godzinę mediacji.

26.04.2022

Internet fair play, czyli za wynagrodzeniem

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Bez jasnych reguł i implementacji dyrektywy autorskiej twórcy muzyki, filmu i innych sztuk nie mają szans na ochronę i uczciwe wynagrodzenie - takie wnioski wypływają z debaty na temat uczciwych reguł w internecie. Kontrola treści wykorzystywanych i zamieszczanych w sieci musi być, i nie jest cenzurą, lecz prawem twórców, tak jak kontrola biletów w kinie.

26.04.2022

SN ustali, czy dron latający nad posesją dokuczał sąsiadowi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Za „złośliwe niepokojenie” sąsiada częstym puszczaniem drona nad jego posesją obywatel został ukarany 300-złotową grzywną. Nad sprawą pochyli się jednak Sąd Najwyższy, ponieważ Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasację na korzyść ukaranego. Uważa, że sądy nie ustaliły, że obwiniony działał w celu dokuczenia, co jest warunkiem uznania zarzuconego mu wykroczenia.

26.04.2022

MF likwiduje abolicję podatkową, ale jest problem konstytucyjny

PIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe Polski Ład

Być może już w tym tygodniu Sejm zajmie się nowelizacją podatkowej części Polskiego Ładu. Z projektu wynika, że od lipca br. zlikwidowana zostanie wprowadzona na początku roku ulga abolicyjna i ryczałtowy podatek od nieujawnionych wcześniej dochodów. Eksperci od początku mieli duże wątpliwości dotyczące tego rozwiązania. Wniosek o sprawdzenie przepisów o abolicji z konstytucją złożył nawet prezydent Andrzej Duda.

26.04.2022

Samorządy nie chcą obniżki PIT, bo tracą dochody

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Projekt nowelizacji części podatkowej Polskiego Ładu negatywnie oceniają samorządy. Po pierwsze dlatego, że po raz kolejny tracą dochody własne, po drugie ze względu na niesatysfakcjonujący system rekompensowania ubytków zaproponowany przez rząd. Nowelizacja uderzy głównie w duże miasta. Jeśli wejdzie w życie, Warszawie rząd zrekompensuje zaledwie 15 proc. tego co utraci z dochodów PIT.

26.04.2022

WIBOR - mechanizm kontrowersyjny, dla banków korzystny

Finanse Kredyty frankowe

​WIBOR wzbudza wątpliwości jako wskaźnik wykorzystywany przy udzielaniu kredytów, bo nie jest oparty na rzeczywistych transakcjach międzybankowych. Tych ostatnich jest niewiele, a zdarzały się okresy, gdy transakcje takie nie występowały. Opieranie tego wskaźnika na wartościach szacunkowych prowadzi do tego, że banki zarabiają na kredytach nie tylko pobierając marżę, ale też na WIBOR-ze.

26.04.2022

Rekrutacja do szkół średnich raczej bez wyjątków dla uczniów z Ukrainy

Zarządzanie oświatą Ukraina

Resort edukacji nie planuje zmian w zasadach rekrutacji do szkół średnich – uczniowie z Ukrainy, którzy zdecydowali się na naukę w ósmej klasie, napiszą egzamin z tych samych przedmiotów, co ich polscy rówieśnicy. Wynik będzie brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich. To kontrowersyjna decyzja, bo szczególnie w języku polskim dzieci uchodźców nie mają równych szans.

26.04.2022

Podwyżki w ochronie zdrowia uderzą w prywatne przychodnie i ich pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Skutki finansowe planowanych od 1 lipca 2022 roku podwyżek dla pracowników dotkną sektor usług medycznych realizujący świadczenia na zasadach rynkowych. To oznacza, że one będą musiały zapłacić więcej pracownikom, ale nie dostaną z tego tytułu dodatkowych środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego rynek komercyjny apeluje o wyłączenie podmiotów prywatnych z obowiązkowych podwyżek.

26.04.2022

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o PPE, IKE i IKZE

Domowe finanse Emerytury i renty

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek, 25 kwietnia 2022 roku, nowelizację ustawy o PPE, IKE i IKZE. Przepisy dotyczą m.in. warunków uczestnictwa w PPE, zrezygnowano z tzw. zakazu fakultatywnego, polegającego na ograniczeniu wnoszenia składki dodatkowej do programu.

25.04.2022

100 mln zł na aktywizację cudzoziemców w konkursie Ministerstwa Rodziny

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Samorządy, organizacje pozarządowe i instytucję rynku pracy mogą ubiegać się o środki z Funduszu Pracy na aktywizację zawodową i integrację cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców. W pierwszej odsłonie programu pomoc skupiona będzie na obywatelach Ukrainy i Afganistanu.

25.04.2022

Rząd szykuje reformę własności przemysłowej

Prawo gospodarcze

Usprawnienie i przyspieszenie postępowań prowadzonych przed Urzędem Patentowym RP, obniżenie kosztów uzyskiwania i utrzymywania ochrony z praw własności przemysłowej, a także cyfryzacja i unowocześnienie procesów z nią związanych - to główne cele proponowanej przez rząd reformy prawa własności przemysłowej.

25.04.2022

Nawet 18 tys. zł miesięcznie za zasiadanie w Krajowej Radzie Sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Łącznie 2 mln 846 tys. zł - tyle na diety dla wszystkich członków obecnej KRS przeznaczono w 2021 r., w obecnym - tylko w okresie styczeń/marzec - prawie 635 tys. złotych - wynika z danych przekazanych przez samą Radę. Jej przewodniczący, sędzia Paweł Styrna, otrzymał w ubiegłym roku powyżej 169 tys. zł, a minister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro - ponad 64 tys. złotych.

25.04.2022

ZUS przyjmuje już wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w języku ukraińskim

Pomoc społeczna Ukraina

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o RKO w języku ukraińskim (formularz RKO-U) można już składać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

25.04.2022

Wręczono nagrody za książki przydatne w wymiarze sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Agnieszka Frąckowiak-Adamska i Paweł Bańczyk odebrali w poniedziałek nagrodę za książkę pt. "Formułowanie pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Praktyczny przewodnik", która otrzymała tytuł „Książki prawniczej najbardziej przydatnej w praktyce wymiaru sprawiedliwości w 2020 roku” w konkursie organizowanym przez miesięcznik "Przegląd Sądowy".

25.04.2022

Premier zapowiada: Koniec WIBORU od 1 stycznia 2023 r.

Prawo gospodarcze Finanse

Od 1 stycznia 2023 r. narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zabrał głos w tej sprawie podczas otwarcia 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

25.04.2022

Sektor nowoczesnych usług biznesowych oferuje pracę uchodźcom z Ukrainy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) uruchomił platformę „ABSL for Ukraine” z myślą o potencjalnych pracownikach z Ukrainy. Obecnie, firmy biorące udział w projekcie oferują pracę w ponad 60 miejscach w Polsce. Wśród wymagań znajduje się znajomość języka angielskiego na poziomie B2, nie zawsze jest natomiast wymagane konkretne doświadczenie.

25.04.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski