Czy pieniądze od Cinkciarza da się odzyskać? Prawnicy kreślą scenariusze

Prawo karne Domowe finanse Prawo gospodarcze Upadłość

Do prokuratury wpłynęło już ponad 1200 zawiadomień o możliwych oszustwach na szkodę klientów kantoru Cinkciarz.pl. Na zabezpieczonych w śledztwie rachunkach nie ma jednak dość środków, by zaspokoić wszystkie roszczenia. Również dochodzenie swoich spraw na drodze cywilnej napotyka na problemy. Prawnicy reprezentujący poszkodowanych czekają teraz na ruch sądu, który rozpozna wniosek o upadłość spółki. Zastanawiają się też nad możliwością egzekucji z bitcoinów.

14.02.2025

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Opieka zdrowotna

Generalnie, uczące się dzieci i młodzież, są zgłaszani do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców, a jeśli nie ma takiej możliwości, to wówczas może to zrobić szkoła lub uczelnia. Każdy uczeń i student do ukończenia 26 roku życia jest więc ubezpieczony zdrowotnie, czyli może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje jeszcze przez 4 miesiące od zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

14.02.2025

Wybudować łatwo, utrzymać trudniej – potrzeba ustawy o mieszkalnictwie wspieranym

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Osoby z niepełnosprawnościami, szczególnie te wymagające większego wsparcia przez całą dobę, mogą korzystać z mieszkalnictwa wspieranego, które realizowane jest w ramach projektów i programów. Problem zaczyna się, gdy obiekt trzeba utrzymać, a program i finansowanie się kończą. Pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami widzi potrzebę powstania ustawy o mieszkalnictwie, ale na razie droga do niej wydaje się bardzo odległa. A projekt przepisów już jest.

14.02.2025

Adam Strzembosz laureatem nagrody Fundacji Służby Rzeczpospolitej

Prawnicy

Były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, sędzia Adam Strzembosz został laureatem nagrody Fundacji Służby Rzeczpospolitej. Nagrodę otrzymał podczas odbywającej się w czwartek w Sejmie dorocznej gali fundacji. Sędzia Adam Strzembosz w latach 1989-1990 był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego został w 1990 r. i pełnił tę funkcję do 1998 r. W latach 1994-1998 piastował funkcję przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa.

13.02.2025

Problemy z postępowaniem upadłościowym Getin Noble Bank S.A.

Prawo cywilne Upadłość

Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje działania na rzecz modyfikacji funkcjonalności systemu Krajowego Rejestru Zadłużonych w niezbędnym zakresie usprawnienia procesu upadłościowego oraz ochrony danych osobowych. A ponadto - wspiera rozwój narzędzi prawnych, które umożliwią konsumentom efektywniejsze dochodzenie swoich praw w przypadku upadłości banku.

13.02.2025

MRiT: "Pierwsze klucze" zamiast kredytu "Mieszkania na Start"

Budownictwo Nieruchomości

To już pewne, nie będzie rządowego programu "Mieszkanie na start". Ministerstwo rozwoju pracuje nad innym programem o nazwie "Pierwsze klucze". Będzie on dotyczyć mieszkań i domów z rynku wtórnego, oddanych do użytku co najmniej pięć lat wcześniej, dotychczasowy właściciel musi je z kolei posiadać od co najmniej trzech lat. Wprowadzony zostanie też limit ceny metra kwadratowego.

13.02.2025

Wkrótce II edycja naboru wniosków na Społeczne Agencje Najmu

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Od 3 do 17 marca będzie można składać wnioski o dofinansowanie projektów mieszkaniowych w ramach drugiego naboru konkursu „Społeczne Agencje Najmu”. Konkurs skierowany jest do gmin, określonych związków międzygminnych i samych Społecznych Agencji Najmu. Budżet programu to 65 mln zł.

13.02.2025

Rzeczniczka MŚP też chce deregulacji prawa dla przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Deregulacja

Ukrócenie kontroli oraz przeciwdziałanie nadużyciom w postępowaniach karno-skarbowych prowadzonych przeciwko przedsiębiorcom, a także uproszczenia ustalania składki zdrowotnej i zniesienia ograniczeń w programie Mały ZUS Plus domaga się rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców. W czwartek, 13 lutego, swoje postulaty przekazała premierowi.

13.02.2025

Nowa edycja programu Aktywna Szkoła

Szkoła i uczeń

Program Aktywna Szkoła rozwija się i oferuje kolejne możliwości dla dzieci i młodzieży. W 2025 roku wprowadzono zmiany dostosowane do potrzeb uczestników i organizatorów. Nowym elementem programu stał się Aktywny AS, który łączy zajęcia weekendowe z aktywnościami na Orlikach. Jego głównym celem jest systematyczna aktywizacja sportowa najmłodszych.

13.02.2025

Pracownicy ZUS pomogą w wypełnieniu wniosku o rentę wdowią

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zanim wdowa lub wdowiec złożą wniosek o zbieg praw do świadczeń, powinni upewnić się, czy przysługuje im prawo do dwóch świadczeń: własnego (np. emerytury lub renty) oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I zapewnia, że jeżeli klient będzie potrzebował wsparcia przy wypełnieniu formularza, otrzyma taką pomoc.

13.02.2025

Ważne orzeczenie TSUE: Bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. To pierwszy wyrok TSUE w polskiej sprawie dotyczącej sankcji kredytu darmowego.

13.02.2025

Strasburg: Pushbacki na polskiej granicy przed Wielką Izbą

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy raz przedstawiciele polskiego rządu stanęli przed Wielką Izbą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oskarżeni o pushbacki na granicy polsko-białoruskiej. Rząd uważa, że padł ofiarą "instrumentalizacji imigracji. Sprawa dotyczy grupy Afgańczyków i Afganek, którzy w sierpniu 2021 r. byli przetrzymywani przez Straż Graniczną w Usnarzu Górnym. Będzie to dopiero 11. skarga przeciwko Polsce rozpoznawana przez Wielką Izbę ETPCz od 1993 r.

13.02.2025

Legalna definicja nielegalnego wyścigu. Widz także może być ukarany

Prawo karne Policja

W przepisach pojawi się legalna definicja nielegalnego wyścigu samochodowego. Karani mają być nie tylko organizatorzy wyścigów, kierujący i ich pasażerowie, ale także pod pewnymi warunkami również widzowie. Projekt przewiduje zaostrzenie kar i rozszerzenie sankcji za inne przestępstwa i wykroczenia związane z brawurową jazdą. Prawnicy mają wątpliwości, czy niektóre z przepisów zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości da się wyegzekwować.

13.02.2025

Wkrótce rewolucyjne zmiany w dostępie do danych medycznych

Pacjent RODO Prawo europejskie

Wdrożenie rozporządzenia o europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia (EHDS) będzie wyzwaniem zarówno dla krajowego ustawodawcy, jak i placówek medycznych - docelowo może jednak przynieść sporo korzyści. Po pierwsze, dostęp do danych medycznych będzie ujednolicony i bezpieczny. Po drugie, pacjenci będą mieć kontrolę np. nad tym, kto je sprawdza. Potrzebujemy jednak strategii wdrażania przepisów - w pierwszej kolejności wyznaczenia odpowiedzialnych organów.

13.02.2025

Biegły zweryfikuje poprawność i rzetelność pracodawców i związkowców

Prawo pracy

W skład nowej Rady Dialogu Społecznego mają wchodzić po trzy reprezentatywne organizacje związkowe i pracodawców. To ograniczenie dla tych ostatnich, których teraz w składzie Rady jest siedem. To nie jedyna zmiana i nie jedyna budząca wątpliwości. Nowością będzie np. poddawanie składanych w sądzie wniosków o stwierdzenie reprezentatywności badaniu biegłego pod kątem ich poprawności i rzetelności. Nie wiadomo tylko, kto za to zapłaci.

13.02.2025

Dziś pierwszy wyrok TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego, czego się spodziewać

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

W czwartek, 13 lutego, Trybunał Sprawiedliwości UE wyda pierwszy wyrok w sprawie sankcji kredytu darmowego. Nikt nie ma wątpliwości, że orzeczenie będzie prognostykiem, w którym kierunku pójdzie orzecznictwo TSUE. W kolejce czeka jeszcze bowiem kilkanaście polskich pytań dotyczących SKD. Prawnicy kredytobiorców spodziewają się prokonsumenckiego rozstrzygnięcia, zaś prawnicy bankowi uważają, że wcale tak nie będzie.

13.02.2025

Urlop szkoleniowy dla nauczyciela nie tylko na czas wykładów

Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe

Nauczycielowi, który studiuje na podstawie skierowania udzielonego przez dyrektora szkoły, przysługuje płatny urlop szkoleniowy przeznaczony na udział w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów. Wymiar tego urlopu zależy od trybu kształcenia. W ostatnim roku studiów, nauczycielowi przysługuje też dodatkowy urlop na przygotowanie pracy magisterskiej.

13.02.2025

Przed decyzją, jaką drogę dla inwestycji wybrać, najlepiej porozumieć się z gminą  

Samorząd terytorialny Budownictwo

Choć pierwsze zintegrowane plany inwestycyjne zostały już przyjęte, a kolejne czekają na decyzje rad gmin, to droga do uzyskania w ten sposób zgody na zlokalizowanie inwestycji jest niestety mocno wyboista. Wymaga dużego zaangażowania inwestora, dialogu z samorządem oraz rozeznania się w nie całkiem jasnych przepisach i sporych wydatkach.

13.02.2025

Prace nad ustawą GPSR na finiszu. UOKiK sprawdzi, co polski sklep trzyma w Chinach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Dobiegają końca prace nad projektem ustawy o nadzorze nad ogólnym bezpieczeństwem produktów. Zapewni ona stosowanie w Polsce unijnego rozporządzenia 2023/988, znanego jako rozporządzenie GPSR. Wątpliwości co do przepisów umożliwiających prowadzenie kontroli w formie zdalnej, nawet bez zgody przedsiębiorcy, zgłaszało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Ostatecznie jednak jest gotowe pójść na kompromis.

13.02.2025

Senat akceptuje odsunięcie Izby Kontroli od wyborów prezydenckich

Wymiar sprawiedliwości

Senat przyjął w środę bez poprawek tzw. ustawę incydentalną. Na jej podstawie o ważności wyboru prezydenta w 2025 r. ma orzekać 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym, a nie - jak dotychczas - Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

12.02.2025