Pandemia - hotele wciąż nie odbiły się od dna

Rynek i konsument Koronawirus

Aż 750 milionów złotych mogła stracić branża hotelarska w maju w efekcie ograniczeń w funkcjonowaniu obiektów – wynika z najnowszego badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przeprowadzonego wśród hotelarzy. Potwierdza ono również spadek cen. Blisko 70 proc. hoteli oferowało niższą cenę za pokój niż w maju dwa lata temu.

21.06.2021

Firma ukarana za zbyt późne powiadamianie UODO o wykryciu naruszenia danych

Prawo gospodarcze RODO

Firma P4 zapłaci karę pieniężną w wysokości 100 tys. złotych za niezawiadomienie organu nadzorczego w terminie 24 godzin o wykryciu naruszenia danych osobowych. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych podkreśla, że ważny jest odpowiednio szybki czas reakcji na zaistniałe naruszenia, co może zapobiec ich ewentualnym negatywnym konsekwencjom.

21.06.2021

Pleśniar: Urzędnik kuratoryjny będzie jak prokurator

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Konkursy na dyrektorów już nimi nie są, mówi się na nich wyłącznie językiem władzy – uważa Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. - Wprowadza się wzmocnienie uprawnień kuratora oświaty we wszystkich kluczowych obszarach dla władzy nad szkołą. Chodzi tylko o nią, a nie o ocenianie jakości - podkreśla.

21.06.2021

RPO: Zakaz nagrywania obrad komisji rewizyjnej rady miasta narusza Konstytucję

Samorząd terytorialny RODO

Obywatelowi uniemożliwiono nagrywanie obrad komisji rewizyjnej rady miejskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniując w tej sprawie podkreśla, że komisja rady gminy nie ma prawa ograniczać konstytucyjnego prawa obywateli do informacji o działalności organów władzy publicznej.

21.06.2021

Lekarze rodzinni krytykują zmiany w finansowaniu teleporad

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia chce od września premiować tych lekarzy rodzinnych, którzy udzielą mniej teleporad dla osób w wieku 40 plus. Zdaniem lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim zmiany te uderzą nie tylko w przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, ale i pacjentów przewlekle chorych. Nie będą mogli im już zdalnie wystawiać recept.

21.06.2021

Leczenie pacjentów w nocy i w dni wolne od pracy trzeba rozwiązać systemowo

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 – można uzyskać poradę lekarza w nocy i w święta, a także otrzymać e-receptę czy e-skierowanie nie wychodząc z domu. NFZ liczy, że usługa odciąży szpitalne oddziały ratunkowe, a także lekarzy rodzinnych.

21.06.2021

Za drastyczny film na religii szkoła nie ukarze

Zarządzanie oświatą

W jednej z warszawskich szkół podstawowych ksiądz uczący religii włączył dziewięcio- i dziesięciolatkom drastyczne sceny z filmu Mela Gibsona „Pasja”. Dzieci płakały, odwracały głowę - dwie dziewczynki zaczęły mieć kłopoty ze snem. Część rodziców protestowała, jednak dyrekcja nie ma większego wpływu na treści prezentowane na lekcjach religii. Skargi można też kierować do kurii diecezjalnej.

21.06.2021

Sądy z pierwszoplanową rolą w mediacjach, ale sędziowie nadal nieprzekonani

Wymiar sprawiedliwości

Po koronawirusowych obostrzeniach mediacja jawi się jako szansa na przyspieszenie wielu spraw i wyjście z sądowych zaległości. Stawiać chce na nią ministerstwo i samorządy prawnicze. Do mediacji przekonuje się coraz więcej sędziów, ale nadal sporo z nich woli poczekać i w tradycyjny sposób rozstrzygać sprawę. Jak sami mówią, brakuje im też szkoleń, które ułatwiałyby podejmowanie takich decyzji.

21.06.2021

Rządowa strategia ma chronić rodziców, a może wypchnąć ich z rynku pracy

Prawo pracy

Rząd zamierza zwiększyć ochronę matek i – co będzie nowością - ojców na rynku pracy i w ten sposób zachęcać osoby chcące mieć dzieci do ich posiadania. Zdaniem ekspertów, to nietrafione i niebezpieczne rozwiązanie. Bo wbrew rządowym założeniom, doprowadzi do większej sztywności rynku pracy. To "pogrzeb" umów o pracę dla takich osób, a szczególnie dla kobiet – mówią wprost.

21.06.2021

Dzień Przedsiębiorcy - firmy kurierskie kwitną, a turystyczne walczą o przetrwanie

Spółki Małe i średnie firmy

Dziś po raz piąty obchodzony jest Dzień Przedsiębiorcy, święto wszystkich firm i tych małych, i tych dużych. Z ich kondycją biznesową jest jednak różnie - zdecydowana większość stara się dziś przetrwać. Za rok wielu z nich może już zwyczajnie nie być. Pandemia wydrenowała ich budżety, koszty dobiły, a państwo nie pomogło wystarczająco. Nie ułatwiały też firmom życia ciągłe zmiany w prawie.

21.06.2021

Elektroniczna dokumentacja medyczna – nie jest tak dobrze, jak mówi rząd

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie

Stowarzyszenie Twórców Oprogramowania Rynku Medycznego, a także lekarze, twierdzą, że nie są gotowi na wdrożenie już od lipca elektronicznej dokumentacji medycznej. Ministerstwo Zdrowia nie zamierza przesunąć tego terminu, ale uspokaja, że nie będzie karać tych, którzy nie zdążyli. Polska Izba Informatyki Medycznej cieszy się, że nie ma odwrotu od cyfryzacji, ale przyznaje, że nie wszystko działa

21.06.2021

Program wyszukujący ryzyka w umowach zwycięzcą Legal Hackathon 2021

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Po trzech dniach kreatywnej pracy jury wybrało zwycięskie projekty Legal Hackathon 2021. Wygrał IP Risk, czyli program do wychwytywania ryzyk w umowach. Drugie miejsce zajęła Powiadomka – aplikacja, która nie pozwoli przeoczyć żadnego pisma z sądu. Trzecie miejsce przypadło Mayonnaise - programowi, który ma uchronić startupy przed prawną katastrofą.

20.06.2021

Trwa Legal Hackathon 2021 – maraton prawniczego programowania

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

W piątek 18 czerwca wystartował już po raz czwarty Legal Hackathon 2021, czyli maraton prawniczego programowania organizowany przez Wolters Kluwer Polska. Ponad stu uczestników przez trzy dni wmyślało nowoczesne aplikacje pomocne w pracy kancelarii. W niedzielę swoje projekty zaprezentowali jury, które wyłoni zwycięzców. Projekty, które zostały wyróżnione w poprzednich edycjach, można już kupić w LEX Hub.

20.06.2021

COVID-19 nie odpuszcza, MEN chce dofinansować laptopy dla nauczycieli

Szkoła i uczeń

Szkoły będą mogły także w lata 2021 - 2024 uzyskać wsparcie finansowe na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych - np. laptopów, kamer i głośników potrzebnych do zdalnej i hybrydowej nauki. Co ważne, w specjalne zestawy będą mogły wyposażyć nauczycieli. Chodzi o program "Aktywna tablica", który ma wspomóc je w zakresie narzędzi technologicznych. Projekt rozporządzenia trafił do opiniowania.

20.06.2021

Adwokaci i radcy nadal "niedopuszczani" do mediacji w sprawach nieletnich

Wymiar sprawiedliwości

Adwokaci i radcowie prawni coraz chętniej szkolą się i uczestniczą w postępowaniach mediacyjnych. O ile jednak przepisy pozwalają im występować w charakterze mediatorów w sprawach cywilnych, gospodarczych i karnych, o tyle w postępowaniu wobec nieletnich nadal obowiązuje zakaz sprzed 10 lat, który to uniemożliwia. A, że MS szykuje się do zmian w przepisach, prawnicy postulują o jego uchylenie.

20.06.2021

Sekretarz stanu USA pyta o praworządność w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Podczas rozmowy z polskim ministrem spraw zagranicznych sekretarz stanu USA mówił m.in. o problemach związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym, ale wskazał również na znaczenie przestrzegania demokratycznych wartości, takich jak wolność mediów i poszanowanie praw obywatelskich. W komunikacie polskiego MSZ ta sprawa została pominięta.

19.06.2021

Mediator gotowy na mediacje online? Informacja ma znaleźć się w rejestrze

Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Rejestr Mediatorów ma być sposobem na uporządkowanie sytuacji na rynku mediatorów. Ministerstwo Sprawiedliwości chce by baza, która ma zacząć działać w 2023 r., pełniła funkcję i informacyjną, i legalizacyjną - wpis do niej ma stanowić m.in. podstawę uzyskania legitymacji stałego mediatora sądowego. Rejestr ma też odpowiadać na pytanie, czy dany mediator może prowadzić e-mediacje.

19.06.2021

Pełnomocnik może być siłą napędową mediacji, ale dużo zależy od mediatora

Wymiar sprawiedliwości

Część pełnomocników procesowych nadal nie jest przekonanych do mediacji, nie widzą korzyści ani dla klienta, ani dla siebie. Bywa też, że mediator traktuje ich jak "przeszkadzaczy", uciszając lub nawet wypraszając z mediacji - wskazywali uczestnicy II Międzynarodowej Konferencji Mediacja w Praktyce Mediatora i Pełnomocnika.

19.06.2021

Jak nie pandemia, to klienci wymuszą zmiany w kancelariach

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Klienci po epidemii koronawirusa zmieniają podejście do rynku prawnego. Coraz większe znaczenia ma nie tylko cena, jakość usług i specjalizacja, ale też to - jak kancelaria radzi sobie z nowymi technologiami. Jak wynika z tegorocznego raportu Wolters Kluwer Future Ready Lawyer aż 91 proc. korporacyjnych działów prawnych prosi lub planuje poprosić kancelarie o opisanie z jakich rozwiązań korzystają

19.06.2021