Pisaliśmy już w Prawo.pl o konieczności ukończenia kursu medycyny rodzinnej przez niektórych lekarzy, aby mogli kontynuować pracę w POZ po 1 stycznia 2025 roku.

Czytaj także na Prawo.pl: Będą kursy online dla internistów i pediatrów z POZ, ale tylko w przyszłym roku

 

Kto musi ukończyć kurs medycyny rodzinnej

Kurs będą musieli ukończyć lekarze zatrudnieni w POZ po 29 września 2007 r., którzy nie odbyli dotychczas takiego kursu, a mają specjalizację:

  • I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub
  • I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych lub
  • I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii.

Obowiązek taki wprowadziła ustawa z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej. Pomimo że jej założenia znane są od kilku lat, z końcem 2023 roku kurs medycyny rodzinnej ukończyło zaledwie ok. 500 lekarzy. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że kurs medycyny rodzinnej, aby zachować uprawnienia lekarza POZ od początku przyszłego roku musi ukończyć w sumie blisko 22 tys. lekarzy.

Czytaj też w LEX: Indywidualny Plan Opieki Medycznej - jak prowadzić? >

Czytaj także na Prawo.pl: Pediatra i internista w POZ tylko po kursie medycyny rodzinnej

 

Kurs e-learningowy, krótszy i tańszy

MZ ogłosiło właśnie projekt rozporządzenia z 12 grudnia 2023 r. w sprawie ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej. Ma on odbywać się tylko w formie e-learningowej, trwać 80 godzin przez 10 dni (dotąd kurs miał 92 godziny i trwał dwa tygodnie). Będzie też dużo tańszy dla lekarzy, bo jego koszt wyniesie ok. 500 zł zamiast dotychczasowych 1500 zł. Zmieni się także nieco tematyka kursu. Zrezygnowano w nim z tematyki dotyczącej wybranych problemów klinicznych i procedur medycznych. Zamiast tego będzie tematyka dotycząca postępowania w nadwadze i otyłości oraz wybranych problemów stomatologicznych. Dodano także moduł związany z rozwiązaniami cyfrowymi, opieką zdalną i telemedycyną w POZ. Nowe zasady będą dotyczyć kursów realizowanych po 1 stycznia br. Konsultacje publiczne projektu mają potrwać dziesięć dni.

Sprawdź w LEX: Czy istnieje obowiązek corocznej wizyty kontrolnej u lekarza specjalisty, aby lekarz POZ mógł pacjentowi wystawić recepty refundowane? >