Więcej czasu na rozpatrzenie wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy o 500 plus dla niepełnosprawnych ZUS będzie miał nie 30, a 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji o przyznaniu pieniędzy. W tej sytuacji pierwsze wypłaty świadczenia mogą być dopiero w grudniu. Wnioski można składać od 1 października, ale ZUS zapewnia, że złożone przed tą datą - nie zostaną odrzucone.

21.08.2019

Przez wyższe opłaty będzie mniej ugód w sprawach o błędy medyczne

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zmiany w k.p.c.

Po zmianach w procedurze cywilnej, od 21 sierpnia wzrosną opłaty od wezwania do próby ugodowej. Pacjenci, którzy chcieliby się porozumieć ze szpitalem, zapłacą 2,5 tys. zł od wniosku zamiast 300 złotych. Wzrosną także opłaty o zabezpieczenie roszczenia. Zdaniem prawników bardzo utrudni to poszkodowanym pacjentom prowadzenie procesów o błędy medyczne.

21.08.2019

Partnerstwo publiczno-prywatne bywa ostatnią deską ratunku

Finanse samorządów

Wciąż są bariery inwestowania w PPP – mimo że ta formuła jest coraz bardziej popularna. Powodów jest kilka - w tym samorządy wciąż nie wierzą, że taki projekt może się powieść. Według ekspertów sektor prywatny w Polsce nie jest dość silny, trudno więc znaleźć partnera prywatnego. Do tego banki nie są chętne do finansowania takich przedsięwzięć.

21.08.2019

Rzecznik dyscyplinarny zajmie się wiceministrem Piebiakiem i... szefem Iustitii

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sprawdzi, czy działania wiceministra sprawiedliwości, sędziego Łukasza Piebiaka, który miał uczestniczyć w dyskredytowaniu niektórych sędziów, w tym szefa Iustitii Krystiana Markiewicza, to delikt dyscyplinarny. Ale zamierza też zbadać wątek dotyczący sędziego Markiewicza - o podżeganiu do aborcji - który pojawił się w tym przekazie.

20.08.2019

Wydatki na 500+ przekroczyły już 74 mld zł

Pomoc społeczna Finanse publiczne

Od początku funkcjonowania programu "Rodzina 500 plus" do rodzin trafiło łącznie ponad 74,4 mld zł. Koszt programu w tym roku znacząco wzrośnie, bo od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

20.08.2019

W czwartek rząd przyjmie projekt ustawy budżetowej na 2020 rok

Finanse publiczne

Projekt ustawy budżetowej na rok 2020 i projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 to jedyne punkty, które znalazły się w porządku zaplanowanego na czwartek posiedzenia rządu.

20.08.2019

Brytyjski rząd chce rozmawiać o zmianach w umowie z UE

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Rząd Wlk. Brytanii jest gotowy do negocjacji w sprawie alternatyw dla zapisów dotyczących mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Płn. (backstopu) - oświadczyło we wtorek biuro premiera. Jak podkreślono w komunikacie, bez zastąpienia zapisu o backstopie nie ma możliwości porozumienia.

20.08.2019

Ruszają prace nad systemem segregacji pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia przekaże 40 mln zł dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na dofinansowanie projektu Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR). Pieniądze mają być wykorzystane m.in. na zainstalowanie w oddziałach ratunkowych szpitali automatów wydających bilety i monitorujących sytuację pacjentów.

20.08.2019

Hejt przeciw sędziom - dymisja wiceministra Piebiaka

Wymiar sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak miał uczestniczyć w dyskredytowaniu niektórych sędziów, w tym szefa Iustitii. Premier Mateusz Morawiecki zażądał w tej sprawie wyjaśnień, a sam Piebiak, na prośbę ministra Ziobry, podał się we wtorek do dymisji. Twierdzi, że to polityczny atak na reformy sądownictwa i zapowiada pozwanie autorów tej informacji.

20.08.2019

Kandydatów na prawnicze aplikacje mniej niż w zeszłym roku

Strefa aplikanta

Resort sprawiedliwości podał dane o kandydatach, którzy we wrześniu chcą zdawać na aplikacje prawnicze. Zgłosiło się 6 100 kandydatów, ale nie są to wszystkie informacje, bo część zgłoszeń rozesłano pocztą. Termin egzaminu to 28 września 2018 r.

20.08.2019

Rząd chce uprościć rozstrzyganie sporów podatkowych

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Nowe przepisy mają uporządkować istniejące i stworzyć nowe procedury. Nowością będzie wdrożenie – od lipca 2020 roku – programu współdziałania z fiskusem.

20.08.2019

Stracił status bezrobotnego, bo szkolił się w WOT

Prawo pracy

Wojewoda Małopolski uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich ws. żołnierza, który stracił status bezrobotnego z powodu szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. RPO zwracał uwagę, że uposażenie za ćwiczenia powoduje jedynie zawieszenie za ten czas prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a nie pozbawia statusu osoby bezrobotnego.

20.08.2019

O kulturze uczenia się na konferencji w CNK

Chcemy wspólnie zastanowić się nad przeformułowaniem definicji osoby nauczającej i osoby uczącej się. Spróbować odejść od kultury nauczania na rzecz kultury uczenia się, by móc przygotować młode pokolenia do funkcjonowania w zmieniającej się rzeczywistości - podkreślają organizatorzy konferencji "Pokazać-Przekazać", która odbędzie się w dniach 23-24 sierpnia 2019 r. w Centrum Nauki Kopernik.

20.08.2019

Kary porządkowe w 2020 roku bez zmian

Ordynacja

W przyszłym roku - tak jak obecnie - organy podatkowe będą mogły nakładać na podatników kary porządkowe nie wyższe niż 2800 złotych. Taką kwotę wskazał minister finansów w specjalnym obwieszczeniu. Zasady nakładania kar pozostają niezmienione.

20.08.2019

Osiem osób zatrzymanych za podatki

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

We wtorek warszawska delegatura CBA zatrzymała dwóch przedstawicieli kancelarii podatkowej, trzech przedsiębiorców z Piotrkowa Trybunalskiego oraz trzy osoby powiązane z jednym z funduszy inwestycyjnych. Prowadzone są także przeszukania w kilkunastu miejscach w Warszawie, w tym w jednej ze stołecznych firm podatkowych.

20.08.2019

Szef KRS krytycznie o kandydowaniu członków Rady do Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Udział członków Krajowej Rady Sądownictwa w naborze do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego budzi wątpliwości. Uważam, że jest to niewłaściwe - ocenia przewodniczący KRS Leszek Mazur. I przypomina, że po nominacji pozostawaliby oni członkami Rady, a więc orzekanie przez nich w tej izbie byłoby "zapętleniem".

20.08.2019

Ruszają poprawkowe matury

Szkoła i uczeń

Osoby, którym nie udało się zdać egzaminu dojrzałości w pierwszym terminie, mogą przystąpić do poprawki. We wtorek rusza poprawkowa sesja maturalna. Wniosek o przystąpienie do egzaminu w sesji poprawkowej złożyło w całej Polsce prawie 47 tys. uczniów.

20.08.2019

Episkopat: Edukacja seksualna tylko za zgodą rodziców

Zarządzanie oświatą

Nie cichną dyskusje dotyczące organizowania edukacji seksualnej w szkołach - temat podzielił rzeczników praw dziecka i praw obywatelskich. Teraz stanowisko w sprawie zajął Episkopat - biskupi uważają, że edukacja seksualna w szkołach powinna odbywać się tylko za zgodą rodziców uczniów. Tego samego zdania jest minister nauki Jarosław Gowin.

20.08.2019