Senat proponuje poprawki w ustawach podatkowych Polskiego Ładu

CIT PIT Finanse Polski Ład

Senat przegłosował w czwartek szereg poprawek do ustaw podatkowych wprowadzających Polski Ład. Najważniejsze z nich to m.in. wydłużenie vacatio legis, zwiększenie udziału samorządów we wpływach z podatków i rozszerzenie tzw. ulgi dla klasy średniej o emerytów i osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

28.10.2021

Senat trochę poprawia przepisy o Krajowym Systemie e-Faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowy system zacznie działać w styczniu 2022 roku. Na początek korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale MF chce objąć obowiązkiem elektronicznego fakturowania wszystkie podmioty.

28.10.2021

Rada Przedsiębiorczości wzywa do ułatwienia cudzoziemcom dostępu do rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Rada Przedsiębiorczości apeluje o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz wprowadzenia ułatwień w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy. W jej ocenie obecna sytuacja, w której brakuje pracowników zarówno do prac specjalistycznych, jak i prac prostych, stanowi zagrożenie dla dalszego rozwoju firm działających w Polsce.

28.10.2021

KRS wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podczas odbywającego się w czwartek w Wilnie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) zapadła decyzja o wykluczeniu z tej organizacji polskiej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Jak poinformowano, główny zarzut dotyczył braku niezależności KRS od władzy.

28.10.2021

Rząd o Turowie: Czeskie zarzuty i kara TSUE bezpodstawne

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Działania Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Polski w sprawie kopalni Turów nie mają podstaw prawnych, a pretensje Czech na działalność kopalni nie mają podstaw faktycznych - deklarowali przedstawiciele rządu, przedstawiając w czwartek w Senacie informację o sytuacji wokół Turowa.

28.10.2021

ZUS rozpoczął wypłatę czternastej emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty

Rozpoczęła się wypłata pierwszych świadczeń w ramach tzw. czternastej emerytury. To dodatkowe świadczenie otrzyma w sumie ponad 9 milionów emerytów i rencistów, w tym około 8 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto, a około 1,2 mln osób - w wysokości niższej.

28.10.2021

Projekt: Wywłaszczeni dostaną więcej i bonus na przeprowadzkę

Drogi Nieruchomości

Rząd chce zmienić zasady ustalania odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości. Dawni właściciele będą mogli liczyć na więcej, dostaną pieniądze także na przeprowadzkę i urządzenie się w nowym miejscu. Wciąż jednak przedsiębiorcy nie będą mieli żadnych szans na rekompensatę utraconych na skutek wywłaszczenia korzyści. Właśnie opublikowano projekt w tej sprawie.

28.10.2021

Sejmowa komisja pozytywnie o projekcie budżetu dla szkolnictwa wyższego na 2022 r.

Szkolnictwo wyższe

Sejmowa komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży pozytywnie zaopiniowała w czwartek projekt budżetu państwa na 2022 r. w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki oraz Polskiej Akademii Nauk. Jak czytamy w objaśnieniach, w odniesieniu do poprzedniego roku (z kwotą ok. 26,4 mld zł) oznacza to wzrost o ok. 1,56 mld zł, czyli ok 5,9 proc.

28.10.2021

MS zapowiada dużą reformę więziennictwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Poszerzenie możliwości pracy skazanych, by mogli odpracować niespłacone grzywny, system dozoru elektronicznego powiększony o kolejne tysiące miejsc wykonywania kary. Ponadto, więźniom skazanym na dłuższe kary jej ostatnie pół roku może zostać zamienione na karę odbywaną właśnie w takim systemie - m.in. takie zmiany zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

28.10.2021

Szefowa KE: Pieniądze za plan likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

W Krajowym Planie Odbudowy dla Polski chcemy umieścić wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów - powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I wyraziła nadzieję na dojście do porozumienia z Polską w tej sprawie.

28.10.2021

Ogólnopolskie zajęcia dodatkowe, egzamin próbny - aplikanci adwokaccy chcą zmian

Prawnicy Strefa aplikanta

Zorganizowanie ogólnopolskich zajęć dodatkowych, zajęcia z przemówień sądowych i wystąpień publicznych, rozwijanie umiejętności miękkich i tych związanych z prowadzeniem kancelarii. W końcu weryfikacja wiedzy tuż przed egzaminem zawodowym i na podobnej zasadzie - to zmiany, które w ocenie aplikantów adwokackich powinny zostać wprowadzone w szkoleniach aplikanckich.

28.10.2021

Z braku ustawy Polska może być wykluczona z badań klinicznych

Farmacja

​Organizacje reprezentujące branżę farmaceutyczną są zaniepokojone przedłużaniem się prac nad ustawą o badaniach klinicznych. Alarmują, że dalsza zwłoka może oznaczać paraliż w sektorze badań klinicznych, skutkujący brakiem możliwości udziału w tych badaniach polskich pacjentów oraz wymiernymi stratami dla sektora i ośrodków badawczych.

28.10.2021

Na braku stażu zaoszczędzi budżet, stracą pacjenci i młodzi lekarze

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że chce zlikwidować staż podyplomowy dla lekarzy, by szybciej trafili oni na rynek. To jednak oznacza, że nie będzie musiało finansować praktycznej nauki zawodu. Problem w tym, że na oszczędnościach w budżecie stracą i pacjenci, i młodzi lekarze. W środę pod petycją w sprawie pozostawienia stażu, bo studia są zbyt teoretyczne, podpisało się już ponad 5 tys. osób.

28.10.2021

Emerytura stażowa pozbawi zainteresowanych oszczędności zgromadzonych w OFE

Domowe finanse Emerytury i renty

Projektowane emerytury stażowe będą nie tylko niekompatybilne z obecnym system emerytalnym, ale także nie uwzględnią środków z tzw. suwaka. W efekcie przy ustalaniu wysokości takiej emerytury nie będą brane pod uwagę fundusze, jakie przyszły emeryt zgromadził przez lata na swoim rachunku w OFE. W tej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem niż emerytura stażowa może okazać się świadczenie przedemerytalne.

28.10.2021

Spółki nieruchomościowe nie wiedzą, kiedy mają złożyć sprawozdania

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Krajowa Informacja Skarbowa komplikuje rozliczenia spółek nieruchomościowych. Problemy mają zwłaszcza te podmioty, które mają łamany rok podatkowy. Nie wiadomo bowiem, czy sprawozdania o strukturze właścicielskiej składać teraz, czy dopiero w 2022 roku. Doradcy podatkowi twierdzą, że fiskus pomija przepis przejściowy i myli realizację obowiązków płatnika z obowiązkiem raportowania struktury.

28.10.2021

Fundusze hurtowo kupują mieszkania - rząd zastanawia się nad interwencją

Rynek i konsument Nieruchomości

Zagraniczne fundusze mieszkaniowe wykupują od deweloperów na pniu całe osiedla. Hurtowy zakup tysiąca mieszkań w stolicy nikogo już nie dziwi. Nowe mieszkania stają się powoli towarem deficytowym, a ich wybór dla przeciętnego Polaka jest coraz mniejszy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zastanawia się więc nad wprowadzeniem przepisów w tym zakresie. Póki co, bacznie przygląda się rynkowi.

28.10.2021

Maseczki obowiązkowe na uczelniach w czasie przerw

Przywrócono obowiązek noszenia maseczek na uczelniach. Maseczki nie będą jednak obowiązkowe w trakcie konkursu na aplikację kuratorską. Chodzi o to, by podczas przeprowadzania konkursu na aplikację kuratorską i egzaminu kuratorskiego – uczestnicy powyższych: konkursu i egzaminu zwolnieni byli z obowiązku zasłaniania ust i nosa

27.10.2021

Nowe unijne przepisy mają wzmocnić odporność banków

Finanse Prawo unijne

Komisja Europejska przyjęła w środę projekt nowelizacji unijnych przepisów bankowych. Dzięki nowym regulacjom banki w UE mają stać się bardziej odporne na potencjalne wstrząsy gospodarcze w przyszłości, a jednocześnie przyczynić się do odbudowy Europy po pandemii Covid-19 i transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.

27.10.2021

TSUE: Milion euro kary dziennie za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary w wysokości 1 mln euro dziennie - poinformował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kara naliczana będzie od daty doręczenia postanowienia.

27.10.2021

Student, który chce dalej otrzymywać rentę rodzinną, musi dostarczyć dokument do ZUS

Pomoc społeczna Emerytury i renty

Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, muszą do końca października dostarczyć zaświadczenie z uczelni do wniosku o kontynuowanie wypłaty renty. Jeśli tego nie zrobią, nie otrzymają pieniędzy za ten miesiąc. Nie trzeba tego robić, gdy już w pierwszym zaświadczeniu wskazano całkowity okres kontynuowania nauki w szkole wyższej.

27.10.2021