RPO odwołuje się do sądu ws. spotu wyborczego PiS

Wybory

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie spotu wyborczego Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, o co wnioskował rzecznik praw obywatelskich, którego zdaniem spot nawoływał do nienawiści.

10.12.2018

Pracownicy sądów rozpoczęli protest w sprawie płac

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W poniedziałek rozpoczął się protest pracowników sądów. Domagają się podwyżek płac, a swoje niezadowolenie będą manifestować m.in. przez korzystanie ze zwolnień lekarskich. Akcja ma potrwać dwa tygodnie.

10.12.2018

UODO uczy o ochronie danych osobowych

Jak dzieci i młodzież mają chronić dane osobowe nie tylko w realnym, ale też cyfrowym świecie - na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji „#RODO w edukacji. Mazowieckie spotkanie z...

10.12.2018

SA: Polisy z funduszem kapitałowym sprzedawane z naruszeniem praw klientów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przy sprzedaży przez firmę Open Finance polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym konsumenci byli wprowadzani w błąd - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zdaniem sądu kara nałożona za to przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na firmę była uzasadniona.

10.12.2018

Nauczyciele masowo na L4 w czasie matur?

Kadry w oświacie

Nauczyciele chcą protestować w podobnej formie, jak policjanci - pokazują wyniki ankiety Związku Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o jednoczesne, masowe skorzystanie ze zwolnień lekarskich w czasie egzaminów. Pedagodzy chcą wyrazić swój sprzeciw przeciwko niskim wynagrodzeniom.

10.12.2018

Nowi członkowie Rady Dialogu Społecznego

Do Rady Dialogu Społecznego dołączyło siedem nowych osób. Uroczystość ich powołania odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Roczne przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego objęła szefowa Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, która zastąpiła na tym stanowisku minister Elżbietę Rafalską.

10.12.2018

RPO pyta o podstawy zatrzymania b. zastępcy szefa KNF

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prokuratory o informacje dotyczące okoliczności zatrzymania Wojciecha Kwaśniaka, a konkretnie czy doszło do użycia wobec niego środków przymusu bezpośredniego, a jeśli tak to jakich. Pyta, czy b. zastępca przewodniczącego KNF złożył zażalenie.

10.12.2018

MEN: Podwyżki dla nauczycieli w 2019 r.

Kadry w oświacie

Już od 1 stycznia 2019 roku pensje nauczycieli wzrosną o kolejne 5 proc. - zapowiada MEN. Resort chwali się, że pensje pedagogów w ciągu dwóch lat wzrosną o 10,35 proc., a docelowo o 15,8 proc. Związkowcy oceniają wzrost wynagrodzeń o 120-200 zł jako żenujący.

10.12.2018

Prezydent ustawę o SN podpisze, bo jest zgodna z duchem jego projektu

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski sugeruje, że Andrzej Duda podpisze najnowszą nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, "bo jest zgodna z duchem ustawy, którą w ubiegłym roku wniósł prezydent". I zapowiada, że nastąpi to przed 17 grudnia, bo wtedy mija 21-dniowy termin na decyzję.

10.12.2018

Poważne zastrzeżenia NIK do działań obronnych państwa

Samorząd terytorialny

Działania resortu obrony narodowej w zakresie współpracy z organizacjami proobronnymi nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Współpraca z wojskiem nie miała natomiast żadnych podstaw prawnych. Zastrzeżenia miały do niej m.in. sojusznicy NATO. Potwierdza to Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

10.12.2018

Z powodu smogu można odwołać lekcje

Zarządzanie oświatą

Coraz więcej polskich miast ma problem ze smogiem, zanieczyszczone powietrze jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży. Przy wysokim stężeniu pyłów w powietrzu mieszkańcom zaleca się pozostanie w domach, problem w tym, że koliduje to z codziennymi obowiązkami. W wyjątkowych przypadkach dyrektor szkoły może odwołać lekcje.

10.12.2018

Nie ma samorządów bliskich bankructwa, ale 43 mogą być w grupie ryzyka

Finanse samorządów

Eksperci alarmują o rosnących dysproporcjach między dochodami i wydatkami samorządów. Najsłabsze są małe gminy i powiaty, ale bankrutem może być też duże miasto. Zdaniem samorządowców, zagrożenie stwarza nagły wzrost kosztów, np. przegrany duży spór sądowy, konieczność zwrotu dotacji z Unii Europejskiej czy… drastyczna podwyżka cen energii, która może uderzyć w przyszłym roku.

10.12.2018

Niepełnosprawni muszą walczyć o swoje przywileje

Opieka zdrowotna

Z blisko blisko miliona osób niepełnosprawnych zaledwie 11, 5 tys. skorzystało z nowych przywilejów, które otrzymali po protestach w Sejmie. – Przepisy są dobre, ale musimy walczyć o to, by je realizowano, dlatego tak mało uprawnionych osób z nich skorzystało – podkreśla dr Agnieszka Dudzińska z Centrum Badań nad Niepełnosprawnością.

10.12.2018

Wynajem mieszkania dla pracownika bez odliczenia VAT

VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze

Nieodpłatne udostępnienie pracownikom mieszkań nie podlega VAT. Od wydatków firmy związanych z najmem nie można zatem odliczyć podatku. Tak uważa Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zdania ekspertów są jednak podzielone. Część z nich uważa, że nabywana usługa najmu jest związana z działalnością gospodarczą najemcy.

10.12.2018

Apelacje białostocka i łódzka też nie będą opiniować kandydatów na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolejne apelacje - Białostocka i Łódzka - postanowiły wstrzymać się z opiniowaniem kandydatów na sędziów do czasu odpowiedzi przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytania dotyczące legalności powołania Krajowej Rady Sądownictwa. Wcześniej takie uchwały podjęły zgromadzenia sędziów m.in. w Gdańsku, Gorzowie, Krakowie, Rzeszowie, Suwałkach.

09.12.2018

Prezes ZUS: Już prawie wszystkie zwolnienia elektroniczne

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Prawie 100 proc. jest wystawianych w formie elektronicznej. System działa sprawnie, a początkowe spowolnienia mogły występować na łączach – powiedziała w niedzielę prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

09.12.2018