E-doręczenia nadal bez ułatwień dla prawników i pracowników sądów - nowy termin to koniec listopada

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przedłużają się prace nad modułami doręczeń i odrębnej skrzynki doręczeniowej w ramach Portalu Informacyjnego Sądu. Oba rozwiązania miały ułatwić odbieranie pism sądowych poprzez system, a ich uruchomienie planowane było już we wrześniu. Nowym terminem jest koniec listopada, a przyczyna opóźnienia to konieczność dostosowania się poszczególnych sądów do zmian.

27.10.2021

W obawie przed podatkiem minimalnym, firmy będą ciąć zatrudnienie

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

W środę rozpoczyna się posiedzenie, na którym Senat będzie zajmował się podatkową częścią Polskiego Ładu. Jedną z planowanych zmian jest wprowadzenie od stycznia 2022 roku minimalnego podatku dochodowego. Zapłacą go firmy, które mają zbyt niską rentowność. Może się jednak zdarzyć, że przedsiębiorcy, by uniknąć dodatkowej daniny, będą próbować ograniczać zatrudnienie.

27.10.2021

Fundusz Medyczny zamiast pomagać, szkodzi pacjentom

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przyszłym roku, zgodnie z projektem ustawy budżetowej, do pacjentów i szpitali ma trafić 2,2 mld złotych z Funduszu Medycznego. Nie oznacza to jednak, że tak się stanie. W tym roku wydano zaledwie ok. 200 mln zł, choć planowano 1,8 mld zł. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że te pieniądze nie przepadną. Eksperci podkreślają, że gdyby trafiły do NFZ, pacjenci by z nich skorzystali. Tymczasem czekają „zamrożone”, choć potrzeby ochrony zdrowia są ogromne.

27.10.2021

Dokumenty wrzucone bez pokwitowania do skrzynki to problem urzędu, nie obywatela

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Nie wszyscy ubiegający się o pomoc finansową z tarcz antykryzysowych ją otrzymali. ZUS twierdzi, że nie dostał od nich wniosków i wydał decyzje odmowne. Tymczasem osoby te konsekwentnie wskazują, że wrzuciły wnioski do skrzynki, ale z uwagi na tę formę, nie mają pokwitowania. Zdaniem prawników ryzyko takiego składania pism obciąża urząd, a nie obywatela.

27.10.2021

Pandemia się rozpędza, a przepisy o kontroli szczepień w szufladzie

Rynek Koronawirus szczepienia

Przedsiębiorcy nie są gotowi na czwartą falę pandemii koronawirusa. Podstawowym problemem jest brak regulacji, które pozwalałyby na weryfikację, którzy pracownicy są zaszczepieni, a którzy nie. Rząd przygotował projekt, ale prace nad nim utknęły. A dotychczasowe ograniczenia związane z pandemią obowiązują tylko do 31 października. Projektu, który przedłużałby je na kolejne miesiące, na razie brak.

27.10.2021

Igrzyska Europejskie - inwestycje na preferencyjnych warunkach

Finanse samorządów Budownictwo

Rząd przygotował projekt ustawy o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku, które odbędą się w Krakowie. Ustawa zawiera liczne zwolnienia dla inwestycji w obiekty potrzebne do rozegrania wszystkich dyscyplin. Polska będzie trzecim - po Azerbejdżanie i Białorusi - organizatorem tych zawodów.

26.10.2021

Minister zdrowia zlikwiduje staż zawodowy lekarzy

Zawody medyczne

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) zwróciła się we wtorek do ministerstwa zdrowia o zniesienie obowiązkowego stażu zawodowego dla lekarzy. Postulaty poparło Ministerstwo Zdrowia - minister podkreślił, że za wdrożeniem takiego rozwiązania przemawia przygotowanie lekarzy i umiejętności nabyte w procesie kształcenia oraz sytuacja epidemii.

26.10.2021

Prezydent powołał ministrów - pięć resortów ma nowych szefów

Administracja publiczna

Henryk Kowalczyk został nowym ministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz wicepremierem, Anna Moskwa - ministrem klimatu i środowiska, a Piotr Nowak - ministrem rozwoju i technologii. Szefem nowego nowego ministerstwa sportu i turystyki, które wyodrębniło się z ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz ministerstwa rozwoju i technologii został Kamil Bortniczuk. Odwołany z ministerstwa rolnictwa Grzegorz Puda został ministrem funduszy i polityki regionalnej.

26.10.2021

Rząd chce lepiej chronić złoża surowców - jest projekt

Prawo gospodarcze

Złoża kopalin, uznane za kluczowe dla Polski i gospodarki, mają być prawnie chronione. Nie wolno będzie ich trwale zabudowywać, uniemożliwiając eksploatację - przewiduje projekt nowych przepisów. W projekcie zmian w prawie geologicznym i górniczym przewidziane jest doprecyzowane przepisów dotyczących karania za nielegalną eksploatacji kopalin.

26.10.2021

Samorządy województw apelują o stworzenie systemu osłonowego łagodzącego wzrost cen energii

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Drastyczne skoki cen nie są możliwe do zaprojektowania w procesie budżetowania i powodują istotne zaburzenia w planowanych przepływach pieniężnych - pisze Zarząd Związku Województw Rzeczpospolitej. Apeluje o zmiany legislacyjne, które złagodzą podwyżki cen paliw i energii na rynku krajowym. Na razie zapowiedzi przedstawicieli rządu mówią o ochronie najuboższych konsumentów.

26.10.2021

KAS szykuje uproszczenia w procedurach celnych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Od 1 października Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nową usługę w systemie SATOS. Możliwa jest awizacja odpraw celnych w portach lotniczych i morskich. Jeszcze w tym roku system awizacji będzie dostępny także dla drogowych i kolejowych przejść granicznych.

26.10.2021

ZUS: Trwają przygotowania do obsługi programu 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi programu Rodzina 500. Od Nowego Roku Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania - zapewnia prezes ZUS. Od 1 stycznia 2022 roku do ZUS należy kierować tylko wnioski o nowe świadczenia 500 plus, jeszcze nie wypłacane, np. na nowo urodzone dzieci.

26.10.2021

NIK o dostępności dopalaczy: Jest lepiej, ale problem wciąż nie został rozwiązany

Prawo karne Opieka zdrowotna

Po zmianie przepisów w 2018 roku dostępność nowych narkotyków, wcześniej zwanych dopalaczami, została ograniczona, a liczba zatruć spowodowana ich zażywaniem spadła niemal o połowę. Najwyższa Izba Kontroli zwraca jednak uwagę, że wciąż nie udało się rozwiązać problemów związanych z handlem nowymi narkotykami przez internet i aktualizacją list tych substancji.

26.10.2021

Ustawa o restrykcjach za nielegalne przekraczanie granicy już obowiązuje

Administracja publiczna

Od wtorku obowiązuje nowelizacja ustawy, zgodnie z którą cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy, postanowieniem komendanta Straży Granicznej będzie musiał opuścić terytorium Polski. Nowela dodaje też przesłankę do pozostawienia wniosku uchodźczego złożonego przez taką osobę bez rozpoznania. Będą również kary za niszczenie infrastruktury granicznej.

26.10.2021

Instrukcja obsługi musi być sformułowana w sposób jasny i przejrzysty

BHP

Przepisy wymagają od producenta, by do każdego egzemplarza sprzedawanej maszyny dodał instrukcję obsługi. Jest ona najważniejszym źródłem informacji o prawidłowym użytkowaniu. Instrukcja powinna zawierać wiele elementów. Informacje potrzebne do sterowania maszyną powinny być jednak jednoznaczne i zrozumiałe. Nie powinno ich też być za dużo, aby nie przeciążać operatora.

26.10.2021

MEiN: Godziny ponadwymiarowe niesprawiedliwe, więc będzie ich mniej

Kadry w oświacie Prawo pracy

Cztery dodatkowe godziny pensum, osiem godzin rejestrowanych i zmiany dotyczące urlopów wypoczynkowych - to plan ministerstwa na zmiany w Karcie Nauczyciela. Poza dużo poważniejszymi konsekwencjami tej zmiany, jak możliwe cięcia nawet 40 tys. etatów, ograniczy ona liczbę godzin ponadwymiarowych. Zdaniem MEiN, będzie to sprawiedliwe, bo nie wszyscy nauczyciele mieli takie godziny.

26.10.2021

Kredyty pomogą uczelniom, a nie studentom medycyny

Dla studenta Zawody medyczne

Proponowane przez rząd kredyty na studia medyczne, które trzeba będzie odpracować w polskich szpitalach i przychodniach, mają powstrzymać lekarzy przed emigracją i zwiększyć pacjentom dostęp do nich. Sami zaiteresowani podchodzą jednak do projektu sceptycznie, a eksperci obawiają się, że jego jedynym efektem będzie wyższe czesne na odpłatnych kierunkach lekarskich. 

26.10.2021

Byli przedsiębiorcy chętnie korzystają z upadłości konsumenckiej

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Finanse

Dzięki niedawnej zmianie prawa dużo łatwiej jest pozbyć się dzisiaj garbu w postaci długów. Na ogłoszenie upadłości konsumenckiej decyduje się więc coraz więcej Polaków. Dominują mieszkańcy Warszawy oraz osoby powyżej 60 roku życia. Często są to byli przedsiębiorcy, którzy nie radzą sobie w covidowej rzeczywistości. Według nowych przepisów oni też mogą ogłaszać updałość konsumencką.

26.10.2021

Polski Ład, czyli stan finansów samorządów pod znakiem zapytania

Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Samorządy nie chcą Polskiego Ładu. Uważają, że zmiany w podatkach uszczuplą ich budżety i ograniczą np. finansowanie obiadów w szkołach czy inwestycje w transport publiczny. Rząd twierdzi, że dochody samorządów z roku na rok rosną i zapewnia, że w przyszłym roku ich sytuacja nie będzie gorsza. Nie wiadomo jednak zupełnie, co przyniosą kolejne lata. Jest też obawa, czy wypłaty nowych subwencji rozwojowych nie będą uzależnione od decyzji politycznych.

26.10.2021