Taryfy niezatwierdzone - nie będzie podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych

Rynek i konsument

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia nowych oraz zmian obowiązujących do końca tego roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej. W ocenie urzędu obecna sytuacja rynkowa nie uzasadnia wnioskowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen energii - poinformował w poniedziałek URE.

13.07.2020

Rejestr Dokumentów Publicznych pomoże w wykrywaniu fałszerstw 

Administracja publiczna RODO

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło Rejestr Dokumentów Publicznych, w którym zawarto m.in. informacje o wyglądzie obowiązujących w Polsce dokumentów i zabezpieczeniach użytych do ich ochrony przed fałszerstwem. Rejestr dostępny jest pod adresem www.gov.pl/app/rdp/.

13.07.2020

Druga kadencja Dudy - będą kolejne zmiany w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory

Wprawdzie obaj uczestnicy drugiej tury wyborów prezydenckich unikali w kampanii tematów związanych z praworządnością, ale zwycięstwo Andrzeja Dudy bez wątpienia oznacza przygotowania do kolejnych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Z wypowiedzi polityków obozu rządzącego wynika, że na pierwszy ogień może pójść tzw. spłaszczanie struktury sądownictwa oraz ograniczanie przywilejów sędziów,

13.07.2020

Obniżenie wynagrodzeń bez poinformowania pracowników to prosta droga do kłopotów

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Pracodawcy nie mają obowiązku informowania pracowników o otrzymywanym dofinansowaniu do ich wynagrodzeń w związku z przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy. Eksperci radzą jednak o zmianach informować załogę. Bo jak mówią, lepiej jest się komunikować z pracownikami, niż tłumaczyć się inspekcji pracy.

13.07.2020

Powiatom brakuje sprzętu do rejestracji pojazdów

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Starostwa powiatowe mają za mało komputerów do wykonania zadań z zakresu rejestracji pojazdów i wprowadzania danych do CEPiK. A ubiegłoroczne zmiany prawa dodatkowo obciążyły wydziały komunikacji wymierzaniem kar za niezarejestrowanie sprowadzonego pojazdu lub niezawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu auta.

13.07.2020

Prokuratorzy nie będą ścigać antyszczepionkówców

Prawo karne Prokuratura Opieka zdrowotna

Prokuratura z Warszawy odmówiła wszczęcia postępowania przeciwko stowarzyszeniu antyszczepionkowemu za sugerowanie jakoby anestezjolodzy zabijali pacjentów. Z wnioskiem o podjęcie śledztwa wystąpił samorząd lekarski, który teraz decyzję prokuratury krytykuje i generalnie martwi się brakiem reakcji ze strony organów państwa.

13.07.2020

Będą nowe zasady reklamowania wyrobów medycznych

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało nową wersję projektu ustawy o wyrobach medycznych. Przewiduje on. m.in. przejęcie przez ministra zdrowia nadzoru nad reklamą tych produktów. Projekt wzbudza jednak emocje - m.in. kwestia wyjątkowo surowych kar pieniężnych za naruszenie nowych regulacji, które miałyby sięgać 5 mln złotych.

13.07.2020

MEN nie wyklucza zmiany przepisów o dodatkach uzupełniających

Finansowanie oświaty

Rozważymy ewentualne zmiany dotyczące wypłaty dodatku uzupełniającego dla pedagogów - deklaruje Ministerstwo Edukacji Narodowej. O zawieszenie wypłat tego świadczenia apelują samorządowcy. Kwestie wynagrodzeń nauczycieli będą dyskutowane w ramach prac zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

13.07.2020

Kancelaria Patpol Legal pro bono dla Fundacji Zielony Pies

Rynek

Dla popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami nie ma znaczenia sam fakt braku zamiaru sprawienia zwierzęciu cierpienia - orzekł Sąd Najwyższy w jednej ze spraw dotyczących znęcania się nad zwierzętami. Fundację „Zielony Pies” Fundacja Zwierząt Skrzywdzonych wsparła w niej kancelaria Patpol Legal.

13.07.2020

Brak rachunku firmowego nie usprawiedliwia unikania split paymentu

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Jeśli dana transakcja wymaga zastosowania podzielonej płatności - tzw. split paymentu, nie da się tego uniknąć. Banki zakładają rachunki VAT wykorzystywane do tego mechanizmu tylko do kont firmowych. Posługiwanie się tylko rachunkiem prywatnym nie może być jednak usprawiedliwieniem do omijania przepisów.

13.07.2020

PKW: W drugiej turze więcej wykroczeń w związku z wyborami

Wybory

Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował podczas konferencji prasowej w niedzielę, że nastąpił wzrost wykroczeń związanych z wyborami w porównaniu do pierwszej tury. Policja przypomina, że do niej trzeba zgłaszać naruszenia ciszy wyborczej, takie jak rozpowszechnianie materiałów wyborczych, zwoływanie zgromadzeń, zrywanie plakatów, organizowanie pochodów i manifestacji oraz wygłaszanie przemówień

12.07.2020

Frekwencja w drugiej turze o godzinie 17 wyniosła 52,1 procent

Wybory Koronawirus

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane o frekwencji w drugiej turze na godz. 12 - 24,73 procent osób uprawnionych do udziału w wyborach. To więcej niż podczas pierwszej tury o około 100 tysięcy. Może to oznaczać jeszcze wyższą frekwencję niż 28 czerwca, kiedy finalnie wyniosła 64,51 procent. O 30 procent zwiększyła się też liczba chętnych do głosowania za granicą.

12.07.2020

Zdolność prawna a zdolność do czynności prawnej

Prawo cywilne

Kwestie te reguluje Kodeks cywilny. Zdolność prawną ma każdy człowiek począwszy od chwili urodzenia. Zdolność do czynności prawnych to możliwość zawierania umów, składania prawnie wiążących oświadczeń woli, zaciągania zobowiązań, rozporządzania swoim majątkiem. Pełną uzyskujemy wraz z pełnoletnością - czyli ukończeniem 18 lat lub zawarciem małżeństwa.

12.07.2020

KBW zachęca do społecznej kontroli wyborów, obserwatorzy działają w lokalach

Wybory

Nawet do końca pracy lokali wyborczych fundacje, stowarzyszenia i organizacje mogą wyznaczyć społecznych obserwatorów wyborów. Przebieg dnia głosowania kontrolują specjalnie przygotowane osoby. Punktują między innymi braki w wyszkoleniu członków komisji, postępowanie z pakietami korespondencyjnymi czy stemplowanie kart do głosowania.

12.07.2020

Samorząd walczy o wycofanie surowszych kar dla lekarzy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Naczelna Izba Lekarska domaga się uchylenia nowego przepisu zaostrzającego odpowiedzialność karną za błąd medyczny. 10 lipca br. samorząd lekarski przekazał do resortu sprawiedliwości swoje propozycje dotyczące kierunku oczekiwanych zmian w kodeksie karnym w celu powstania rządowej inicjatywy legislacyjnej ponownej nowelizacji kodeksu karnego.

12.07.2020

Trwa druga tura wyborów prezydenckich, lokale są czynne od 7 do 21, seniorzy bez kolejki

Wybory

Lokale wyborcze są czynne w niedzielę 12 lipca w godzinach od 7 do 21. W tym roku głosowanie odbywa się w reżimie sanitarnym, wyborcy są więc zobowiązani do przestrzegania specjalnych zasad postępowania. Muszą zachować odstęp od innych osób i zakryć usta i nos. Oprócz dowodu osobistego warto zabrać swój długopis. W drugiej turze wybrane grupy osób głosują bez kolejki.

12.07.2020

Cisza wyborcza jest łamana, nawet gdy lajkujemy

Wybory LegalTech

W sobotę w całym kraju doszło do około 140 incydentów łamania ciszy wyborczej. Większość z nich polegała na zrywaniu plakatów i umieszczaniu na nich obraźliwych wpisów - takie informacje płyną z Komendy Głównej Policji. Eksperci uznają, że polajkowanie wpisu w mediach społecznościowych też jest naruszeniem ciszy.

11.07.2020

Osłabienie roli rad adwokackich w Turcji

Prawnicy

Nowe prawo o adwokaturze, uchwalone przez turecki parlament zezwala na tworzenie niezależnych rad i stowarzyszeń w poszczególnych prowincjach bez konieczności wpasowywania ich w dotychczasową hierarchię rad adwokackich - zakłada ustawa uchwalona w sobotę, 11 lipca br.

11.07.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski