Minister Zdrowia zarządzeniem z 11 marca powołał pełnomocnika do spraw przeniesienia, w celu kontynuacji leczenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, pacjentów ukraińskich przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Pełnomocnikiem została dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Drążek-Laskowska.

Czytaj również: Przez wojnę zabraknie nam pediatrów, ginekologów i chirurgów >>

 

Zadania pełnomocnika

 - Jesteśmy w kontakcie z UE, aby inne kraje też włączyły się w leczenie dzieci ukraińskich, w szczególności leczenie wysokospecjalistyczne. I mamy zapewnienia, że taki korytarz pomocy będzie do nas skierowany – mówił w Sejmie w zeszłym tygodniu Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Stella Kyriakides, unijna komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywność, zadeklarowała bowiem, że w szpitalach europejskich znajdzie się 10 tysięcy miejsc dla dzieci.

Do zadań nowo powołanego pełnomocnika będzie należało m.in. koordynacja współpracy pomiędzy Unią Europejską a Polską w zakresie przeniesienia, w celu kontynuacji leczenia, pacjentów ukraińskich przebywających w Polsce. Chodzi o współpracę m.in. w zakresie tworzenia i aktualizacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, listy pacjentów ukraińskich wstępnie zakwalifikowanych do przeniesienia, a także udostępnianie przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, takiej listy państwom członkowskim Unii Europejskiej.

Proces przekazywania pacjentów z Ukrainy leczonych w Polsce do szpitali w innych państwach UE rozpoczął się już w niedzielę – do Włoch udała się pierwsza trójka małych pacjentów.

Ilu pacjentów z Ukrainy trafia do polskich szpitali

Ministerstwo zdrowia informowało w sobotę, że w polskich szpitalach pomoc otrzymuje blisko 1760 obywateli Ukrainy, z których 900 to dzieci.  Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę na przejściach granicznych odprawiono 1,758 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski.