MS nie odpuszcza pracownikom sądów - nieobecność w październiku ma uderzyć w nagrody

Wymiar sprawiedliwości

Kilka tygodni temu resort sprawiedliwości przesłał do sądów kryteria, jakie pracownicy sądów, asystenci, specjaliści OZSS i kuratorzy muszą spełnić by dostać tegoroczne nagrody. Wśród nich znalazła się m.in. 100 proc. frekwencja w październiku - kiedy to wiele osób poszło na L4 w związku z protestami i Covid-19. Związki podniosły larum, ministerstwo jednak nie odpuszcza.

10.11.2021

Jak nie drzwiami, to oknem – marsz narodowców pod egidą państwa

Administracja publiczna

Marsz Niepodległości, mimo odmownych rozstrzygnięć sądów dwóch instancji i oddalenia skargi prokuratora generalnego, i tak przemaszeruje przez Warszawę. Wydarzenie, które od lat słynie z awantur i zniszczeń, odbędzie się na specjalnych zasadach – wyłączone będzie spod ustawy – Prawo o zgromadzeniach. Będzie to marsz państwowy, ale czy nie zostanie zdominowany przez radykałów i chuliganów?

10.11.2021

Szczepienie nie chroni każdego przed kwarantanną po kontakcie z zarażonym

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus

W czasie pandemii lepiej być uczniem niż pracownikiem. Okazuje się bowiem, że w szkole zaszczepione osoby mające kontakt z koronawirusem nie podlegają kwarantannie, bo tak zaleciła Rada Medyczna. W zakładach pracy ta zasada nie jest już stosowana automatycznie. Sanepid może pracowników wysłać do domu, o ile pracodawca jest nadgorliwy.

10.11.2021

Zatory w księgach wieczystych blokują obrót nieruchomościami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Coraz dłużej czeka się na wpis do księgi wieczystej. W dużych miastach, takich jak Warszawa, ponad rok jest już standardem. Przybywa jednocześnie osób, które decydują się na zakup nieruchomości, chociaż sprzedający nie jest jeszcze ujawniony w księdze jako właściciel, przez co sporo ryzykują. Nie działa wtedy rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.

10.11.2021

Rząd nie chce Frontexu, bo może bać się "kosztów" unijnego wsparcia

Administracja publiczna

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej coraz bardziej napięta. Czy polskie władze powinny zwrócić się o pomoc, nie tylko Frontexu, ale być może i do NATO? O ile ta druga możliwość wydaje się być przedwczesna, to unijna pomoc zdaje się być zasadna. Jest tylko jedno zasadnicze "ale" - jeśli rząd przyjmie wyciągniętą rękę, powinien też przystać na unijną wizję rozwiązania migracyjnego problemu.

10.11.2021

Samorządy powinny włączyć się w tworzenie portalu dane.gov.pl

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie

Ponad 23,5 tys. rodzajów danych udostępnionych przez 165 instytucji z tego 422 udostępnione przez API zawiera już portal dane.gov.pl -poinformowała podczas konferencji "Przyszłość to dane" Anna Gos, dyrektor departamentu zarządzania danymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wciąż mało danych przekazywanych jest do bazy przez jednostki samorządu terytorialnego.

09.11.2021

Wyrok TSUE w sprawie kopalni Turów prawdopodobnie w I kwartale 2022 roku

Środowisko Administracja publiczna

We wtorek rano przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął się proces w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciwko Polsce dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów. - Mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyśpieszony, wyrok TSUE powinien zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska .

09.11.2021

Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej przedłużony o rok

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przyjetej we wtorek uchwale Rada Ministrów przedłużyła o rok Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, a także zwiększyła środki na jego realizację. W przyszłym roku będzie to 75 mln zł, to jest o 10 mln zł więcej niż w 2021 r. Program jest realizowany od 10 lat.

09.11.2021

Nowe zasady naliczania opłaty stałej za pobór wody dopiero od 2024 roku

Samorząd terytorialny Środowisko

Przepisy uzależniające wysokość opłaty stałej za usługi wodne od m.in. dostępnych zasobów wód podziemnych, mają obowiązywać nie od 1 stycznia 2022 roku, ale od 1 stycznia 2024 roku - taką zmianę przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne.

09.11.2021

RPO: Religia to nie ekwiwalent etyki, a zmiany wymagają dyskusji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Fundamentalna zmiana dotychczasowej organizacji lekcji religii może budzić wątpliwości pod kątem poszanowania praw obywatelskich i propozycje należy poddać pod konsultacje społeczne - uważa rzecznik praw obywatelskich. Po zmianie należałoby zaś dołożyć starań, aby przekazywana wiedza miała charakter pluralistyczny i była prezentowana w sposób obiektywny i dopuszczający krytyczną dyskusję.

09.11.2021

Prokuratura nie dostanie danych osób krytykujących członków KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Sędziowie Maciej Nawacki i Wiesław Johann, jako wysocy funkcjonariusze publiczni powinni charakteryzować się znacznie większą odpornością na krytykę niż osoba prywatna, zwłaszcza w zdarzeniach związanych ze sprawowaniem przez nich tej funkcji - stwierdził sąd w Kętrzynie, odmawiając prokuraturze dostępu do danych osób wypowiadających się niepochlebnie o tych członkach KRS.

09.11.2021

Branża oczekuje wytycznych w sprawie uczestnictwa w targach podczas 4 fali pandemii

Prawo gospodarcze Koronawirus

W Polsce brakuje wytycznych dotyczących targów w czasie czwartej fali pandemii – uważają przedstawiciele Komitetu Obrony Branży Targowej. Komitet przekonuje, że trzeba jak najszybciej wydać przepisy w sprawie wstępu i uczestnictwa w imprezach targowych, a takie obowiązują już w większości krajów na naszym kontynencie.

09.11.2021

Historia i teraźniejszość zastąpi podstawowy WOS

Zarządzanie oświatą

Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi wiedzę o społeczeństwie realizowany w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Z przygotowywanego projektu zmian wynika, że wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym dla uczniów technikum i liceum pozostanie bez zmian.

09.11.2021

Wrocław zaprasza na konferencję podatkową

Rachunkowość Doradca podatkowy

Już 1 grudnia odbędzie się ogólnopolska konferencja I Wrocławskie Forum Podatkowe. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oraz Katedra Prawa Finansowego Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Udział w konferencji jest bezpłatny.

09.11.2021

Marsz narodowców nielegalny, będzie marsz państwowy

Administracja publiczna

Ponieważ niepowodzeniem zakończyły się zabiegi organizatorów tzw. marszu niepodległości o jego zalegalizowanie, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podjął decyzję, aby nadać uroczystości status państwowy. Zgodę na organizowany przez środowiska narodowe marsz 11 listopada wydał wojewoda mazowiecki, ale decyzja została anulowana przez sąd.

09.11.2021

Ministerstwo Finansów też chce kształcić swoje kadry

Zarządzanie oświatą

Do konsultacji społecznych przekazano projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym - ma umożliwić utworzenie uczelni finansowej będącej publiczną uczelnią zawodową, nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych - poinformowało Ministerstwo Finansów.

09.11.2021

Płatności VAT w ramach procedury OSS na specjalnych zasadach

VAT Rachunkowość

Po złożeniu deklaracji VAT podatnik otrzymuje unikatowy numer referencyjny (UNR). Wpłaty podatku należy dokonać w euro na rachunek bankowy Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Numer UNR trzeba podawać podczas dokonywania płatności – przypomniało we wtorek Ministerstwo Finansów.

09.11.2021

Nowak już będzie prezesem NFZ, nie pełniącym obowiązki

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Rada Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Filipa Nowaka na stanowisko prezesa NFZ, a minister zdrowia oficjalnie powołał go na to stanowisko. Nowak był pełniącym obowiązki prezesa od 26 sierpnia 2020 roku, od kiedy Adam Niedzielski przestał szefować NFZ i został ministrem zdrowia.

09.11.2021

ZUS: Na koniec października było ubezpieczonych ponad 15,7 mln osób

Ubezpieczenia społeczne

Liczba osób ubezpieczonych i zarejestrowanych w ZUS na koniec października 2021 roku wyniosła ponad 15 mln 746 tys. i była większa o 261,8 tys. w stosunku do lutego 2020 r., a o 49,6 tys. w stosunku do września br. - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

09.11.2021