Lepsza ochrona przed mową nienawiści - Sejm uchwalił nowelizację

Prawo karne

W czwartek posłowie uchwalili nowelizację kodeksu karnego, która ma przewidywać kary także za nawoływanie do nienawiści ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć i orientację seksualną. Nie przeszła jednak część poprawek, proponowanych m.in. przez Razem, by dodać do chronionego przepisami katalogu tożsamość płciową, stan zdrowia psychicznego i fizycznego, stopień sprawności i wady rozwojowe.

06.03.2025

Kaczyński i Błaszczak bez immunitetów, w przypadku Mateckiego zgoda na areszt

W czwartek Sejm zadecydował o uchyleniu immunitetów dwóm posłom Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Błaszczaka. Z kolei trzeci poseł PiS, Dariusz Matecki, sam zrzekł się immunitetu, a w jego przypadku posłowie wyrazili także zgodę na tymczasowe aresztowanie w związku ze śledztwem ws. Funduszu Sprawiedliwości.

06.03.2025

Zwiększenie limitów wydatków PFR - Sejm uchwalił ustawę

Prawo gospodarcze Finanse

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację zwiększającą limity wydatków Polskiego Funduszu Rozwoju. Zmiany mają umożliwić PFR spłacenie obligacji, które wyemitował w ramach tarczy finansowej m.in. dla małych i średnich firm. Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia. Tak krótki okres vacatio legis wynika z faktu, że termin wykupu pierwszej transzy obligacji w 2025 r. przypada na dzień 31 marca.

06.03.2025

Adw. Paulina Rzeszut Adwokatką Roku 2024

Prawnicy

Paulina Rzeszut, mediatorka, dyrektor w Instytutcie LegalTech przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, laureatka Nagrody Rising Star Prawnicy – Liderzy Jutra 2022 została Adwokatką Roku 2024. Kapituła konkursu przyznała też trzy wyróżnienia dla adwokatek Patrycji Kasicy, Moniki Gąsiorowskiej i Moniki Haczkowskej. To już ósma edycja konkursu organizowanego przez Zespół do spraw Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

06.03.2025

Apel Lewiatana do senatorów o zmiany w ustawie o zatrudnianiu cudzoziemców

Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy

O zniesienie obowiązku zawierania umowy o pracę z cudzoziemcami kierowanymi do innych firm przez agencje pracy tymczasowej czy rezygnację z przepisów, które znacznie podwyższają kary dla pracodawców za łamanie prawa pracy - apeluje do senatorów Konfederacja Lewiatan. Jak twierdzi, pierwszy z przepisów ogranicza możliwość świadczenia pracy na rzecz klientów pracodawcy, drugi został wprowadzony w sposób, który narusza standardy stanowienia prawa.

06.03.2025

Rozporządzenie o europejskiej przestrzeni danych medycznych opublikowane

Pacjent RODO Prawo europejskie

Rozporządzenie tworzące europejską przestrzeń danych dotyczących zdrowia (European Health Data Space, EHDS), które wprowadza rewolucyjne zmiany w sposobie przetwarzania i udostępniania danych medycznych pacjentów, zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Przepisy wejdą w życie 20 dni po publikacji, tj. 26 marca br. Rozporządzenie przewiduje jednak okresy przejściowe.

06.03.2025

Katecheci: Religia lub etyka obowiązkowa i regulowana ustawowo

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Katecheci przygotowali obywatelski projekt ustawy, która ma wprowadzić obowiązkową etykę lub religię. Przeciwny pomysłowi jest resort edukacji, który wskazuje, że nie jest to zgodne z wolą większości społeczeństwa. Co istotne - MEN podkreśla, że wybór pomiędzy religią a etyką prowadzoną przez tych samych nauczycieli byłby wyborem pozornym.

06.03.2025

Budżet programu Mój Prąd. 6.0 zwiększony od dodatkowe 600 mln zł

Samorząd terytorialny Energetyka

O dodatkowe 600 mln zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył budżet szóstej edycji programu Mój Prąd. Pula środków wynosi już 1,85 mld zł. O wsparcie mogą się starać prosumenci, którzy ponieśli wydatki na swoje instalacje fotowoltaiczne po 1 stycznia 2021 r. Warunkiem dofinansowania jest rozliczanie się prosumenta w systemie net-billing.

06.03.2025

Równe szanse czy różne standardy? Kobiety na rynku pracy w 2025 roku

Prawo pracy HR Rynek pracy

Kobiety to aż 68 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorach blue collar i pracy tymczasowej, ale już na stanowiskach kierowniczych ich udział spada. W SSC/BPO wynosi 48 proc. Z kolei w branży IT kobiety stanowią 16,1 proc. osób zatrudnionych na stanowiskach specjalistycznych – wynika z danych LeasingTeam Group.

06.03.2025

Jak odzyskać nadpłacony VAT – na przykładzie branży fitness

VAT

Ustalenie właściwej stawki VAT dla usług świadczonych przez kluby fitness może być problematyczne. Warto dokonać indywidualnej analizy zakresu świadczonych usług, aby prawidłowo określić wysokość podatku. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie stosowanej stawki, warto rozważyć wystąpienie o własny WIS, by mieć pewność, że nasze rozliczenia są poprawne - piszą Tomasz Napierała i Elżbieta Skurczak, partnerzy w ABC Tax.

06.03.2025

Czy działalność gospodarcza oznacza zmianę sposobu użytkowania lokalu?

Budownictwo Małe i średnie firmy Nieruchomości

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w lokalu, który dotychczas nie był wykorzystywany w tym celu, nawet gdy chodzi tylko o połączenie – przykładowo – funkcji mieszkaniowej z biurową, przeważnie oznacza zmianę sposobu użytkowania, wymagającą załatwienia odpowiednich formalności w urzędzie.

06.03.2025

Polska chce zmienić unijne przepisy o prawach pasażerów lotniczych

Turystyka Domowe finanse Prawo europejskie Transport

Polska prezydencja w Radzie UE planuje wznowić prace nad nowelizacją rozporządzenia (WE) nr 261/2004, które od 2004 roku reguluje prawa pasażerów w przypadku opóźnień, odwołań lotów i odmowy przyjęcia na pokład. Chodzi o zbalansowanie i możliwe największe uproszczenie przepisów tak, aby były jasne dla pasażerów. Projekt nowych regulacji ma być wkrótce gotowy.

06.03.2025

Rok nienagannej pracy po karze porządkowej

Prawo pracy HR

Po roku nienagannej pracy kara porządkowa ulega zatarciu i informacje o niej są usuwane z akt osobowych. Czym jednak jest ta „nienaganna praca” i czy pomimo zatarcia ukarania, można brać pod uwagę np. przy doborze personelu do zwolnienia zdarzenia, które legły u podstaw ukarania?

06.03.2025

Pacjenci z otyłością nie mogą liczyć ani na profilaktykę, ani diagnostykę

Pacjent Opieka zdrowotna

Są województwa, w których nie ma ani jednej karetki przystosowanej do transportu pacjenta z otyłością. Lepiej nie jest także w placówkach ochrony zdrowia - tylko część z nich posiada sprzęt diagnostyczny, który jest dostosowany do takich osób. Przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli zwracają uwagę, że w Polsce od lat kuleje zarówno profilaktyka, jak i samo leczenie nadwagi. Otyłość nierzadko nie jest traktowana jako samoistna choroba, nawet przez lekarzy.

06.03.2025

Dorośli powinni wziąć większą odpowiedzialność za to, jak dzieci korzystają z internetu

Zarządzanie oświatą

Przepisy dotyczące ograniczeń wiekowych dotyczących korzystania z mediów społecznościowych i innych usług internetowych są martwe - wynika z raportu "Internet dzieci. Raport z monitoringu obecności dzieci i młodzieży w internecie. Marzec 2025". Dowodem jest fakt, że jednym z najpopularniejszych serwisów internetowych wśród osób w wieku od 7 do 14 lat jest Pornhub.

06.03.2025

Minimalny CIT - dużo liczenia dla firm, niewielkie wpływy do budżetu

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Do końca marca przedsiębiorcy ze stratami lub niską rentownością muszą po raz pierwszy rozliczyć minimalny podatek dochodowy. W praktyce może się jednak okazać, że dzięki licznym wyłączeniom, mało kto zapłaci nową daninę. Wiele firm będzie natomiast musiało przeprowadzić skomplikowane obliczenia. Dlatego przedsiębiorcy postulują, by przy okazji planowanej przez rząd deregulacji, uchylić te przepisy.

06.03.2025

Szpieg zrobi zdjęcie bez zgody, a specłużby... muszą zapytać

Prawo karne Wojsko

Jeśli rozporządzenie ministra obrony narodowej weszłoby teraz w życie, o zgodę na fotografowanie, filmowanie i utrwalanie obiektu wojskowego nie musieliby pytać przedstawiciele kilkunastu zawodów, ale specsłużby - tak. Zabrakło ich w ministerialnej wyliczance wyjątków. Zdaniem prawników, już od dwóch lat MON reguluje nie to, co powinien. Ustawa o obronie Ojczyzny nie upoważnia go do tego.

06.03.2025

Wiceminister Mazur startował w konkursie do krakowskiej apelacji, nie stawi się przed KRS

Wymiar sprawiedliwości

Wiceminister Dariusz Mazur poinformował, że nie zamierza się stawić na wezwanie na wysłuchanie w Krajowej Radzie Sądownictwa, które zaplanowano na 6 marca 2025 roku, w ramach konkursu na sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Przyznał, że wezwanie jest wynikiem jego zgłoszenia do tego konkursu w kwietniu 2023 r., czyli zanim został powołany na stanowisko podsekretarza stanu. Zapewnił równocześnie, że tamta decyzja była sprzeciwem wobec "systemowego bezprawia".

05.03.2025

UE: Apel warszawski ws. cyberbezpieczeństwa Europy przyjęty

Administracja publiczna Prawo europejskie

Unijni ministrowie ds. cyberbezpieczeństwa przyjęli tzw. Apel warszawski. Jego celem jest wzmocnienie cyberodporności Unii Europejskiej - przekazał w środę wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Ministrowie wskazali m.in. na potrzebę współpracy cywilno-wojskowej w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym na linii UE-NATO.

05.03.2025

Ruszyły deportacje. W pierwszym transporcie obywatele Gruzji

Administracja publiczna

Deportacje ruszyły - poinformował premier Donald Tusk. W samolocie, który w środę opuścił lotnisko w podkrakowskich Balicach, znalazło się 17 obywateli Gruzji, Potwierdziła to Straż Graniczna. To pierwsza z tego typu planowanych operacji. Na pokładzie samolotu byli cudzoziemcy, którym wydano decyzje przymusowe, zobowiązujące do powrotu ze z uwagi na stwarzanie zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

05.03.2025