Nowoczesne finanse nie potrzebują pośredników

Nowe technologie Finanse

Nowe technologie zdominowały rynek finansowy, który dzięki nim ewoluuje w kierunku całkowitej decentralizacji. O tym, czym różnią się tradycyjne finanse od nowoczesnych oraz czy faktycznie DeFi, kryptowaluty i kryptoaktywa potrzebują uregulowań prawnych dyskutowano podczas szóstego webinaru zorganizowanego w ramach SuperVision FinTech Talks.

27.04.2022

Były prokurator dr Paweł Kołodziejski - nowym sędzią Izby Karnej SN

Prawo karne Prawnicy

Nominację do Izby Karnej Sądu Najwyższego dostał prokurator dr Paweł Kołodziejski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Nowy sędzia Kołodziejski w ostatnich latach awansował w prokuraturze. W 2016 roku został prokuratorem okręgowym w Bydgoszczy, a teraz będzie rozpoznawał skargi kasacyjne, a także liczne zażalenia.

27.04.2022

Zakup samochodu na fakturę VAT-marża bez PCC

Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość

Osoba, która kupiła samochód w komisie samochodowym na fakturę VAT marża, nie musi dodatkowo płacić z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta jest bowiem objęta VAT. O wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje jednak okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług.

27.04.2022

Wynagrodzenia w służbie cywilnej przyczyną kłopotów z naborem

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Spadek konkurencyjności płacowej służby cywilnej przejawia się nie tylko w odejściach do biznesu, ale także w problemach z naborem kadr. W 2021 roku około 46 proc. naborów zakończyło się nieobsadzeniem stanowiska, w tym 34 proc. z powodu braku ofert kandydatów. Zdaniem pracowników służby cywilnej potrzebne są zmiany w sposobie wynagradzania.

27.04.2022

Rusza IX. edycja Tygodnia Konstytucyjnego - prawnicy mogą się zgłaszać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cel jest prosty - edukacja uczniów podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych oraz zwrócenie im uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. Tydzień Konstytucyjny zacznie się 30 maja i potrwa do 4 czerwca. Do 11 maja prawnicy chętni do poprowadzenia zajęć z młodzieżą mogą się zgłaszać do udziału w akcji.

27.04.2022

Po spłaszczeniu sądów jednokrotny akt mianowania - na pierwsze stanowisko sędziowskie

Wymiar sprawiedliwości

Wielokrotnie zapowiadany projekt ustawy spłaszczającej sądy i wprowadzającej jednolity status sędziego został skierowany do opiniowania. Z propozycji wynika, że sędziowie mają mieć inwestyturę w zakresie sądu, jaki będzie odpowiadać tej nowej strukturze, z zachowaniem uposażenia. Procedura nominacyjna ma być ograniczona do jednokrotnego aktu mianowania – na pierwsze stanowisko sędziowskie.

27.04.2022

Nowy pomysł ministra - teraz medycyna pracy ma odpowiadać za profilaktykę

BHP Opieka zdrowotna

Pomysł ogłoszony przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by profilaktykę zdrowotną połączyć z medycyną pracy, nie jest ani nowy, ani zły. Problem w tym, że ważne jest, aby badaniami pozwalającymi na wczesne wykrywanie np. nowotworów objąć wszystkich, a nie tylko pracowników. Za takie badania nie może też płacić pracodawca.

27.04.2022

Polaka na odległość można zatrudnić, cudzoziemca trudniej - potrzebna zmiana

Prawo pracy Nowe technologie Małe i średnie firmy

Pracodawcy nie mogą zawierać z cudzoziemcami umów cywilnoprawnych w formie elektronicznej bez kwalifikowanego podpisu. Tym, którzy nie zawrą umowy w „tradycyjnej” formie pisemnej lub z użyciem kwalifikowanego podpisu przez obie strony, grozi kara grzywny. Wątpliwości dotyczą także zawierania na odległość umów o pracę z cudzoziemcami. Ten bałagan w przepisach rodzi praktyczne problemy, więc zmiana prawa jest konieczna.

27.04.2022

Krajowy Rejestr Zadłużonych wciąż niewypałem - blokuje upadłości

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Mijają kolejne miesiące, a Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) działa tylko na pół gwizdka, co mocno utrudnia prowadzenie postępowań restrukturyzacyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości wielokrotnie obiecywało, że problem rozwiąże. Tak się jednak wciąż nie stało, chociaż sukcesywnie usprawnia rejestr. A prawnicy długo mogliby opowiadać, co w rejestrze szwankuje.

27.04.2022

Prawnik musi trzymać rękę na pulsie za klienta

Prawnicy Doradca podatkowy

Kancelarie coraz częściej wspierają klientów merytorycznie na co dzień – m.in. sygnalizując im zmiany w prawie, a nie dopiero wtedy, gdy ci mają problem. Dlatego dbają o coraz lepsze strony internetowe, a prawnicy są bardziej aktywni w social mediach - zdarza się nawet, że uruchamiają własne kanały na YouTube czy Instagramie. Świetnie sprawdzają się też newslettery tworzone specjalnie dla klientów - najnowszy na rynku to Legal Alert.

27.04.2022

Jest projekt spłaszczenia struktury sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek projekt ustawy reformującej ustrój sądów powszechnych. Głównym celem zmian jest spłaszczenie struktury sądów, ograniczenie liczby okręgów sądowych, "uwolnienie" sędziów funkcyjnych i zrównoważenie obciążenia sędziów.

26.04.2022

Badanie: Pozytywny wizerunek Inspekcji Pracy

Prawo pracy BHP

Blisko 80 procent ankietowanych pracowników, którzy mieli kontakt z Państwową Inspekcją Pracy, ocenia to jako doświadczenie zdecydowanie lub raczej pozytywne. Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała wyniki ogólnopolskiego badania społecznego przeprowadzonego pod koniec 2021 roku.

26.04.2022

Zmiana definicji pracodawcy ma ułatwić zatrudnianie opiekunów niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Prawo pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej obiecuje, że w nowej ustawie o aktywności zawodowej, która ma być gotowa w ciągu kilu miesięcy, ułatwi osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom zatrudnianie pracowników usług opiekuńczych i fizjoterapeutycznych z pomocą urzędów pracy. Posłowie uważają jednak, że to za długo, by rozwiązać ten niewielki problem i skierują dezyderat w tej sprawie do ministra.

26.04.2022

Spór o ukraińskie flagi na budynkach szkół i urzędów - nie powinny powiewać samotnie, ale to kwestia zwyczaju

Zarządzanie oświatą Ukraina

Ukraińska flaga nie może być lepiej eksponowana niż flaga polska, bo przesądza o tym zwyczaj i protokół flagowy - uważają niektórzy prawnicy. Podkreślają, że szkoły i urzędy nie powinny wywieszać ukraińskiej flagi, jeżeli obok i to po właściwej stronie nie wisi flaga Polski. Jednak niezgodność z protokołem niekoniecznie oznacza odpowiedzialność - chyba że za zerwanie flagi obcego państwa.

26.04.2022

Magdalena Rzeczkowska nowym ministrem finansów

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Dotychczasowa wiceminister oraz szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska została nowym ministrem Finansów. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki przestał pełnić funkcję ministra finansów. Na nowego ministra finansów czekaliśmy od ponad dwóch miesięcy - od 9 lutego, kiedy odwołany został poprzedni minister finansów Tadeusz Kościński.

26.04.2022

Po stłuczce z Ukraińcem można łatwiej ustalić, kto zawinił

Ubezpieczenia Ukraina

Dwujęzyczne, polsko-ukraińskie druki wspólnego zgłoszenia szkody dostępne są na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Po kolizji z udziałem Ukraińca warto z nich skorzystać, to znacząco ułatwi ustalenie przebiegu zdarzenia i dalsze postępowanie.

26.04.2022

Absolwenci uczelni muszą mieć łatwość w zdobywaniu nowych kompetencji

Dla studenta

W czasach wymagających dużej elastyczności musimy często zmieniać kompetencje jako pracownicy. Dlatego uczelnie muszą radykalnie zmienić sposób kształcenia w kierunku indywidualizacji czy innych sposobów komunikacji. Uczyć uczenia się – mówili uczestnicy debaty zorganizowanej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywa się w Katowicach.

26.04.2022

Jest już polska lista sankcyjna - a na niej 50 podmiotów

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa. Na razie znalazło się na niej 50 podmiotów i rosyjskich oligarchów w tym Gazprom. Lista będzie systematycznie uzupełniana.

26.04.2022

Eksperci Batorego: Nie trzeba zmieniać Konstytucji, by bronić Ojczyzny

Administracja publiczna

Zmiana Konstytucji RP w części dotyczącej wyłączenia wydatków przeznaczanych na potrzeby związane z obronnością nie jest konieczna, w zupełności wystarczające jest bowiem intensyfikowanie działań wzmacniających potencjał obronny Rzeczypospolitej w ramach istniejących kompetencji Rady Ministrów do prowadzenia polityki finansowej państwa, np. przez ograniczenie innych wydatków publicznych.

26.04.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski