Senat odrzucił ustawę ws. przeniesienia CPK do polityki regionalnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senat w czwartek odrzucił nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, która przewiduje włączenie do działu rozwój regionalny spraw związanych z przygotowaniem i realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz inwestycji towarzyszących. Teraz ustawa trafi z powrotem do Sejmu.

09.06.2022

Senat poparł ustawę o 14. emeryturze

Pomoc społeczna Emerytury i renty

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o czternastej emeryturze. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Według ustawy otrzyma ją ok. 9 mln emerytów i rencistów. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczy ok. 11,4 mld zł. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

09.06.2022

Sejm uchwalił zmiany w finansowaniu budownictwa socjalnego i komunalnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Sejm przyjął zmiany w zakresie poprawy mechanizmu finansowania programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Celem nowelizacji jest m.in. przyspieszenie realizacji inwestycji przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Do rządowego projektu posłowie dodali kilka poprawek.

09.06.2022

Sejm za wykorzystaniem skrytki pocztowej w postępowaniu administracyjnym

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Dopuszczenie możliwości doręczania pism na adres skrytki pocztowej w postępowaniu przed sądami administracyjnymi przewiduje nowelizacja, którą w czwartek przyjął Sejm. To realizacja projektu senackiego - senatorowie uzasadniali, że niejednokrotnie korzystanie ze skrytki pocztowej jest dla adresata wygodniejsze.

09.06.2022

Gminy dostaną prawo do kontroli opróżniania szamb. Sejm przyjął ustawę

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy otrzymają narzędzia, aby kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane umowy z firmami asenizacyjnymi. Uproszczona zostanie procedura wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków - zakłada przyjęta w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy Prawo wodne i innych ustaw. Nowe przepisy mają też zakończyć postępowanie wobec Polski z powodu nie wdrożenia tzw. dyrektywy ściekowej.

09.06.2022

Czarnek: Od września podwyżki dla nauczycieli wchodzących do zawodu

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Zmiany w systemie awansu zawodowego nauczycieli mają pomóc w przyciągnięciu młodych ludzi do wykonywania tego zawodu - zagwarantować ma to wzrost wynagrodzeń na początku kariery. Wiąże się to z likwidacją stopnia nauczyciela kontraktowego, nauczyciel na starcie ma - jak wylicza Ministerstwo Edukacji i Nauki - zarabiać o 15 proc. więcej.

09.06.2022

Posłowie PiS wycofują się z próby zaostrzenia kar za nieumyślne spowodowanie śmierci

Wymiar sprawiedliwości

Batalia o podwyższenie kar za nieumyślne spowodowanie śmierci trwa już od 2019 r. MS konsekwentnie z pomysłem wraca, uzasadniając to tym, że obecny wymiar kary - 5 lat pozbawienia wolności jest za niski. Lekarze z kolei niezmiennie boją się, że po takiej zmianie łatwiej będą trafić za kratki za błędy medyczne. Teraz sami posłowie PiS zgłosili poprawkę wycofującą to zaostrzenie.

09.06.2022

Do 15 czerwca będzie wiadomo, ilu uczniów będzie zdawać ukraińską maturę

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Do 15 czerwca strona ukraińska przedstawi nam dane dotyczące liczby uczniów, którzy chcą przystąpić do matury ukraińskiej oraz miejsc, gdzie chcieliby przystąpić do egzaminów - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na początku maja MEiN szacowało, że do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy maturzystów.

09.06.2022

Lex Czarnek 2.0 nowy i tylko z drobnymi modyfikacjami

Zarządzanie oświatą

Skrócony będzie termin na ewentualną reakcję ze strony kuratora oświaty, ale w pozostałym zakresie tam zmian szczególnych nie ma - mówi o nowej wersji projektu zmian w Prawie oświatowym minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Pytany o weto prezydenckie zapewnia, że nie chodziło o treść projektu, a o czas, w którym był procedowany.

09.06.2022

UE: Jest porozumienie w sprawie dyrektywy o kobietach we władzach spółek

Prawo pracy Spółki Prawo unijne

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie z Radą UE w sprawie dyrektywy o kobietach we władzach spółek giełdowych. Projekt zakłada, że od końca czerwca 2026 roku w radach nadzorczych będzie zasiadało co najmniej 40 proc. kobiet. Osiągnięcie porozumienia zajęło 10 lat. Komisja Europejska przedstawiła propozycję już w 2012 roku, a Parlament przyjął swoje stanowisko rok później.

09.06.2022

Będzie przepis i pieniądze na ratowników medycznych na motorach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Motocykle nie funkcjonują oficjalnie w systemie ratownictwa medycznego, a co za tym idzie nie ma środków na ich finansowanie. Ministerstwo Zdrowia chce to zmienić z korzyścią dla bezpieczeństwa. W zakorkowanym mieście do rannego często najszybciej ma bowiem szanse dotrzeć właśnie ratownik na motorze.

09.06.2022

Pracujący rencista w tym roku straci na uldze podatkowej. W przyszłym ma być lepiej

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy Polski Ład

Ministerstwo Finansów przyznaje, że naprawia błąd związany z liczeniem ulgi podatkowej dla pracujących rencistów, jednak problem ten będzie rozwiązany nie w tym roku, a dopiero w przyszłym. Rok 2022 pracujący renciści skończą pod kreską w związku ze zmianą przepisów wprowadzonych przez Polski Ład.

09.06.2022

MS szykuje likwidację ubezwłasnowolnienia, ale najpierw ograniczy je do pięciu lat

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości

Ubezwłasnowolnienie - zarówno częściowe, jak i całkowite - sąd będzie orzekał na określony w postanowieniu czas, ale nie dłuższy niż pięć lat. Na pół roku przed jego upływem sąd będzie weryfikował, czy zostanie podtrzymane, czy nastąpią zmiany co do zakresu lub czy zostanie uchylone - to założenia zmian w procedurze cywilnej, nad którymi prace mają zakończyć się w IV kwartale 2022 roku.

09.06.2022

Podwyżka subwencji spora, ale o specjalistów do pracy w szkole nadal trudno

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował rozporządzenie zwiększające kwotę subwencji oświatowej. Niestety może nie wystarczyć na znalezienie wystarczającej liczby specjalistów, których trzeba zatrudnić w szkołach i przedszkolach już od kolejnego roku szkolnego. Potrzeba ich 50 tys., więc cały proces może potrwać nawet kilka lat, bo będzie wymagał przeszkolenia już zatrudnionych nauczycieli.

09.06.2022

Polski Ład cały czas największą bolączką księgowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Aż 92 proc. księgowych i doradców podatkowych ocenia, że przepisy Polskiego Ładu są niejasne, niezrozumiałe i nastręczają problemów interpretacyjnych. Niemal połowa biur rachunkowych musiała dodatkowo skorzystać z pomocy doradców podatkowych, by zastosować nowe regulacje. Wszystko po to, by uchronić się przed ryzykiem popełnienia błędów – takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy.

09.06.2022

Samorządy czekają na Malucha Plus, miejsc w żłobkach może zabraknąć

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Z jednej strony rząd promuje świadczenie żłobkowe, z drugiej - finansowanie utworzonych żłobków i klubów dziecięcych jest zagrożone. Samorządy i podmioty, które je prowadzą nie mają żadnych informacji czy i kiedy wystartuje resortowy program „Maluch+”. A ten program wspiera opiekę nad najmłodszymi.

09.06.2022

Kodeks ma być bardziej propracowniczy i prorodzinny, ale pracodawcy zaniepokojeni

Prawo pracy Prawo unijne

Wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego z 32 i 34 tygodni do odpowiednio 41 i 43 tygodni oraz wprowadzenie urlopu dla rodziców dziecka posiadającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu nawet do 67 tygodni - to tylko niektóre rozwiązania korzystne dla pracowników-rodziców. Pracodawcy doceniają te przywileje, ale nie kryją też obaw.

09.06.2022

W lipcu powinny być ułatwienia w restrukturyzacji firm, ale brakuje ustawy

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Polsce grozi poślizg we wdrażaniu unijnych zasad restrukturyzacji i upadłości. Ostateczny termin na implementację tych przepisów minie 17 lipca, a tymczasem nie ma nawet jeszcze gotowego projektu ustawy. Przeciwko państwu mogą więc posypać się pozwy o odszkodowania ze strony firm, które nie będą mogły skorzystać z możliwości, jakie daje unijna dyrektywa.

09.06.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski